Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кога/защо/как мозъкът лъже сетивата?


Guest Христо

Recommended Posts

Случвало ли ви се е да ви се привиди нещо, докато четете било то в книга, вестник, форум. За малко ви се вижда едно нещо написано, след малко осъзнавате, че е написано друго. Това някаква игра на мозъка ли е и защо се получава ? Как точно мозъкът излъгва зрението и защо го излъгва? Аз говоря за неща към които човек няма някакво специално отношение, това не са неща, за които имаш мерака да изглеждат еди как си, не са неща, които желаеш да бъдат еди какви си. Просто дребни неща, към които дори може да нямаш специално отношение, но за миг ти се привижда, че не са такива : вместо едно прочиташ друго. На какво ли с дължи това. :hmmmmm: И на други хора им се е случвало.

У нас вчера пристигнаха три писма за сметките на джиесемите. Стори ми се, че две от писмата са за мен, а едно за татко,отворих единия от пликовете и видях, че всъщност съм отворил писмо за баща ми, а не за мен и че за мен писмото е едно, а не две.Беше ми се сторило, че на два от пликовете пише моето име, а се оказа че на един плик ги пише. Една участничка от сайта ми сподели, че днес е видяла ника ми не като "Христо", а като "Христос". :angel::lol: Весели пълници, чада мои.:3d_064:

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Хайде бе, халюцинатори, кажете нещо. :lol:

На невролептици съм и сега никой никого не лъже - нема лъжа, нема измама!:3d_102:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Може би ги лъже, когато ни се иска нещата да не са такива, каквито са всъщност ... :D

Точно така. Затова хората казват да нямаме прекомерни желания. :3d_146:

На мен ми се е случвало, когато съм бил много изморен или под стрес.

Линк към коментар
Share on other sites

А, ми да, често се случва - когато върша/гледам едно, а си мисля за друго. И не е само с гледането - ами се е случвало и да ми се причува нещо, за което си мисля или когато отговарям на някого нещо, а си мисля за друго в момента, аз да кажа някоя дума в изречението, несвързана с това, което приказвам, а с другото, което мисля :)

Линк към коментар
Share on other sites

Може би трябваше да спомена и ушите или още по - добре да е "сетивата". Понеже понякога на човек може да му се причуе нещо, което не са казали и това причуване да е свързано с нещо, което той си е мислил в момента или което е негова характерова особеност по принцип. Някой имащ инструмент за такава корекция, ще може ли в заглавието да замени "очите" със "сетивата". Даже направо може като послепис към описанието на темата да се добави настоящия ми пост.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Случвало ли ви се е да ви се привиди нещо, докато четете било то в книга, вестник, форум. За малко ви се вижда едно нещо написано, след малко осъзнавате, че е написано друго. Това някаква игра на мозъка ли е и защо се получава ? Как точно мозъкът излъгва зрението и защо го излъгва? Аз говоря за неща към които човек няма някакво специално отношение, това не са неща, за които имаш мерака да изглеждат еди как си, не са неща, които желаеш да бъдат еди какви си. Просто дребни неща, към които дори може да нямаш специално отношение, но за миг ти се привижда, че не са такива : вместо едно прочиташ друго. На какво ли с дължи това. :hmmmmm: И на други хора им се е случвало.

У нас вчера пристигнаха три писма за сметките на джиесемите. Стори ми се, че две от писмата са за мен, а едно за татко,отворих единия от пликовете и видях, че всъщност съм отворил писмо за баща ми, а не за мен и че за мен писмото е едно, а не две.Беше ми се сторило, че на два от пликовете пише моето име, а се оказа че на един плик ги пише. Една участничка от сайта ми сподели, че днес е видяла ника ми не като "Христо", а като "Христос". :angel:laugh.gif Весели пълници, чада мои. :3d_064:

Нищо особено Христо. Това за което говориш са зрителни илюзии. В конкретния случай за който говориш се получават при недостатъчна концентрация на вниманието.

Като разбира се, има най- различни видове илюзии.

Получават се често при напълно здрави хора. Те са по- характерни при редуцирането на основното ниво на сензорна стимулация т.е. зрителни илюзии на тъмно или при лоша осветеност. При редуциране на нивото на съзнанието - ниво на бодърствуване- напр. при заспиване или при събуждане или при недостатъчна концентрация- случаят който си описал.

При емоционално въздействие, афектни илюзии и т.н.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми се е случвало като чатя. Явно съм прекалявал, понеже ми се е привиждало, че нещо е написано от един, пък то написано от друг. :D Или пък искаш да се обърнеш към един човек, а без да искаш говориш (пишеш) на друг или поне тръгваш да пишеш на друг и се усещаш ( нещо, което и в реалния живот се случва и май е по - лесно да се усетиш, че грешиш). Да, определено умората е главна причина за подобни грешки. Може би няма отношение по темата за зрителните илюзии, но в едно списание преди време бях чел, че дори уж случайните жестове на непохватност не са случайни, ами са свързани с нашето подсъзнание ( с определени мисловни конструкции в него, ако мога така да се изразя). Уж случайно се спъваш, или буташ нещо, но това било свързано с характера ти, изразявало нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако започнеш постоянно да правиш подобни връзки на жестовете с характера или подобни препратки, съвсем ще се разконцентрираш :) .

Нещата не са толкова сложни колкото ни се иска понякога.

Та случаят описан от теб с промяната на текста при зрителна илюзия е като по учебник, даден пример за илюзия при недостатъчна концентрация на вниманието.

Ако ти се случва често, работи над концентрацията и не прекалявай с четенето :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Сетивата са нашият мозък.

Останалото са рецептори. Те улавят дразнения, но интерпретацията се прави от мозъка.

С други думи той е сетивния орган.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

http://vbox7.com/play:1802186714

Ето Христо, може би тук ще намериш някакви отговори на въпросите си... ;)

Под клипчето във vbox има линк към част 2-ра на филма...

Редактирано от L_i_a
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...