Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Имената на Богородица и Христос


Guest Христо

Recommended Posts

Струва ми се, че в света, името на Дева Мария под най - различни форми е доста по - популярно сред хората от имената на Исус Христос във всичките им вариации. Така ли е ? Такива са ми наблюденията в България, предполагам че така е и по света - такива са ми впечатленията въз основа на имената, които съм чувал по телевизията. Даже на запад, Христовото име може да е още по - малко популярно при кръщаването на децата, отколкото е в България ( в България, всъщност броя хора носещи вариации на името "Христос" не е никак никак малък, но все пак тези чието име е "Мария" или някакво производно на "Мария" име са повече). Това че името на майката е много по - популярно в световен мащаб от това на Сина, който е централната фигура в християнската религия, на какво се дължи според вас ? Може би защото в християнската троица няма женско присъствие, за разлика от по - древни религиозни системи ? Може би това е вид компенсация за липсата на женски образ в троицата ? Ако това е някаква компенсация, дали тя е наложена по някакъв начин от църковните дейци ? Или населението по своя инициатива така да се каже, много по - често е започнало да кръщава децата си с името "Мария" ( в различните му варианти). Това проява на вселенския закон за равновесието ли е ? Останал съм с впечатлението, че в някои католически страни ( например латиноамериканските), има хора, които сякаш повече тачат и се молят на Дева Мария, отколкото на сина и Христос, който според християнството е Бог. Този култ към майката в християнството, по естествен начин ли се е получил или е наложен от църквата поради някакви причина ? Ако се е получил по естествен начин, на какво се дължи според вас ? Ако църковните дейци са го наложили : защо са го наложили ?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Ако детето бъде кръстено "Исус", "Христос", "Исус Христос", "Мария", "Богородица", "Дева Мария" или ако бъде кръстено на някой светия ( ама то светии бол), дали това ще окаже по - различно влияние върху съдбата му, отколкото ако бъде кръстено на дядо си Трънцуций, който е пиянде и кавгаджия ? И ако е по - различно влиянието, поради какво точно ще е по - различно ?

Линк към коментар
Share on other sites

Ако детето бъде кръстено "Исус", "Христос", "Исус Христос", "Мария", "Богородица", "Дева Мария" или ако бъде кръстено на някой светия ( ама то светии бол), дали това ще окаже по - различно влияние върху съдбата му, отколкото ако бъде кръстено на дядо си Трънцуций, който е пиянде и кавгаджия ? И ако е по - различно влиянието, поради какво точно ще е по - различно ?

Сред определена малцинствена група са широко разпространени имена като Исус, Йоан и т.н. Не съм забелязала по някакъв начин това да се е отразило на съдбите на тези хора. Но пък знам ли всъщност каква е тяхната съдба, а и съдбата на всеки един от нас....

Но аз скромно ще замълча и сведа глава, тъй като не съм кръстена на светия, ами на дядо ми Едисон и баба ми Ламба (грешката е вярна:) ), ха-ха...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...