Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво мислите за духовната дейност на Михаил Иванов?


solej

Recommended Posts

Ето кратка информация за книгите на Михаил Иванов и за това как можете да ги купите: http://www.bratstvot...php?topic=411.0

След това можем да коментираме какво от текстовете ви харесва и какво-не.Може би така ще е най-справедливо.и коректно към автора им.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Това, че нещо от даден автор на мен харесва, а на друг- не, то не е причината в автора. Причина е, че имаме различно възприятие за света в определен момент. Различни нужди в дадения етап.:feel happy:

Един развива едно, друг-друго. Но това не значи добро/лошо, просто различни възгледи. И поради тази причина не е редно да тълкуваме и да се произнасяме към автора.

Даже и за беседите на Учителя сме си говорили. Всеки намира това, което отговаря на вътрешната му потребност в дадения момент. Според преживяванията, търсенията...:sorcerer:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

От скоро се запознах с дейноста на Михаил Иванов ,и оценката ми разбирасе е много висока ,прекрасно е продължил започнатото от Петър Дънов .Дори леко се учудвам ,че може да има отрицателна уценка за дейноста му ,но нормално то и за Петър Дънов не малко негативи са се изписали .

Линк към коментар
Share on other sites

Трудно е да различиш истинското бижу от имитацията му !

Ако един папагал ви каже, че сте болен и трябва да се лекувате ще му повярвате ли, че е лекар ?

Поздрави !

Редактирано от alma9
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Ще Ви препиша дословно мнението на пророчицата Ванга за въпросната личност.Източник "Изгревът" ISSN 954_90041_7_1, том VII, стр.691 из спомените на Крум Божинов ученик на Учителя и близък до Ванга : "Един ден ме извика Люба , рожденната сестра на Ванга. Ванга живее при сестра си и Люба и помага, понеже Ванга е сляпа.Извика ме Люба, сложи ме на стол и започна да ми разказва :"Дошъл Михаил Иванов заедно със сестра си от Варна на гости при Ванга.......Ванга отговаря "Нека дойде". Влиза целия облечен в бяло , с бяла брада, с бяла коса, с жезъл в ръката, издокарал се и се нагласил досущ образа на Учителя... Влиза и веднага вика на Ванга : " Аз съм Мировия Учител. Петър не е нищо пред мене.Той е самозванец........." Ванга го слуша и не може да проумее какво става.Защото тя е свикнала като дойде някой при нея да дойде смирено и после тя, Ванга задава въпросите и тя води разговора.А той се изтъпанчва и дори не споменава името на Петър Дънов, а Му вика Петър.Значи, Петър Дънов не е достоен да Му се спомене цялото име , а Го нарича Петър и самозванец.Люба през това време слуша и е цялата настръхнала , защото знае че ще се случи нещо ........... По едно време Ванга го пресича : "Кой си ти бре, и що сакаш?" "Аз съм Миаил Айванов и съм ръководител на Великото Бяло Братство.Дошъл съм да те питам как мога да се подмладя и да живия вечно." Ванга скача на крака и почва да ръкомаха срещу него : "Как не те е срам бе, лунгур с лунгур. Ами Той Петър Дънов ти е дал акъла в главата.Той ти е дал книги да четеш.Той ти е дал песни да пееш.А ти не Му споменаваш името дори и Му викаш Петър като че ли е най_долния простак. Ами простак си ти и я ми се махни от главата. Що народ е минал през мене, а ТИ СИ НАЙ_ГОЛЕМИЯ ЛЪЖЕЦ ЩО СЕ СЪМ ВИДЯЛА. ТИ НЕ СИ МИРОВ УЧИТЕЛ, А СИ МИРОВ ЛЪЖЕЦ.ТОВА ДА ГО ЗНАЕШ ОТ МЕН." Всеки от Вас може сам да си направи заключение за духовната дейност на тази личност.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, направих си извод за Ванга. Била е подложена на изпитание. Да, признала е и се е преклонила пред Мировия Учител, но виждам липса на мъдрост, смирение, дълбочина, едно несмирено отношение пред дълбочината на Духа. Ако го е имала, ако е имала дълбоко познание друг е щял за бъде нейният подход.

Учител е една от дарбите на Духа, а Самият УЧИТЕЛ е Духът на Истината Той не е плът и кръв нито се е раждал нито е умирал, но е излъчен от Отца! Поздрави и Честита Нова Година!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Да, направих си извод за Ванга. Била е подложена на изпитание. Да, признала е и се е преклонила пред Мировия Учител, но виждам липса на мъдрост, смирение, дълбочина, едно несмирено отношение пред дълбочината на Духа. Ако го е имала, ако е имала дълбоко познание друг е щял за бъде нейният подход.

....

Че какво й е лошото на подхода. Държала се е естествено :)

Линк към коментар
Share on other sites

Мда :) толкова си може жената нали и Андрей Грива в онзи филм по НТВ каза, за нея, че виждала, как беше - до първия хълм (по спомен) :). Е, нищо де, моите уважения към душата и, но нали трябваше да си вадим изводи...

П.П. ...та изводи значи ... :)))

Защото тя е свикнала като дойде някой при нея да дойде смирено и после тя, Ванга задава въпросите и тя води разговора.
:)))

СкивАйШ ли значи, не тя смирена, а пред нея смирение та затуй не е видяла зад външността, а уж е виждала, ноооо... до някъде там и е чувала нали гласове, но ако е утихнала и се е смирила пред Духа е щяла да Чуе Гласът...изводи...:)

P.S. Ама то и демоните са признавали Христос нали ( не казвам сега за Ванга, че е демон някой да не се закахъри за нея сега, но просто правя сравнение) та за това и тя се е преклонила пред Учителя, но не е прозряла дълбочината на съществото застанало пред нея, не е утихнала и не е Чула нито е Видяла, че такова дълбоко същество никога не постъпва случайно и не говори случайно по един или друг начин, но никой не допуска, че именно тя "великата баба Ванга" та дори и самата тя не се е усетила, че може Бог да я изпита по някакъв начин. Скивайш ли значи де е скритата гордост защото ако Бог беше на ПЪРВО място за нея щеше смирено да се помоли в душата си и да отреагира пак естествено, но вече отговорът щеше да е дълбока проява на Духът. А това, че Михаил Иванов е бил смирен работник на Божията нива се вижда явно. По плодовете ще ги познаете. Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Продължаваме да коментираме темата , защитавайки тезите си с текстове от ''Изгревът''.За мен в него има достатъчно противоречия и трудно може да се каже ,че всичко е истина.Няколко пъти подчертах ,че истинна оценка за дейността на Михаил Иванов може да бъде открита само в беседите ,които са проверени от Учителя.А може би и в текстове ,които са написани от него самия и са запазени до днес /Има такива писма по други теми/.

А що се отнася до Ванга...Тя си е имала своите способности,но те не са били като на духовните Учители.В много от нейните пророчества аз съм откривал и пристрастия.Не ми е харесвала и проявата на грубост и липсата на смирение Това съвсем не означава ,че отричам нейните възможности да помага на някои хора в нужда.Тя го е правила по нейния си малко ''първичен'' начин.Но духовният път продължава много по-напред.Е,повечето от нас може би не са достигнали и половината от духовното ниво на Ванга.Но и ние имаме поне право на мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре де Елф,

Ти говориш за смирение. Ако е верна историята, то Михаил Иванов влиза при Ванга и казва " Аз съм Мировия Учител. Петър не е нищо пред мене.Той е самозванец........."

Това пример ли е за смирение?!?! Или е пример за нещо друго :)

Затова такива историйки аз избягвам да ги коментирам и да им се връзвам много много. За Михаил Иванов имам мнение дошло по друг начин, но не виждам смисъл да го излагам тук.

Коментирам единствено доколко се връзваме на спомените на някои и как използваме софизми, за да ги коментираме.

Няма смисъл толкова да се впрягаме. Има си лекции, беседи на Учителя и те са важните.

Линк към коментар
Share on other sites

:))) Разбирам идеята ти, но ако дойде някой при мен по този начин, всъщност интересно е споделеното защото човек се замисля за своите реакции в такива случаи, моята личност не е нищо, но ако ми дойдеш и ми заявиш, че си Мировия Учител щях да се усмихна и да кажа- Оооо каква чест, но защо Миров Учител след като е такъв идва да търси от една обикновена жена като мен съвет за вечен живот и младост!? Защо наричате Този който се е доказал самозванец изтъквайки себе си, а вие как бихте ми доказали, че сте това което твърдите, че сте? и т.н... Още куп въпроси с кротка усмивка и бих го попитала каква е целта на това представление, изпитвате ли ме? Бихме си поговорили дружески, за плодовете на Духа и т.н... и съм сигурна, че брат Михаил който служи на Бога вярно щеше да ми разясни идеята в дълбочина :) защото ти казвам сега от дистанцията на времето виждаме плодовете, а ако не е бил от Бога пратен щеше да си излезе Истината още в онзи момент, а и нямаше да го има това дело което го има сега и то нямаше да устои :) Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Чела съм някои неща от Михаил Айванов.

Нищо лошо не съм видяла. Малко съм чела. Добри идеи има.

Но след хилядите страници и стотици книги, наистина хиляди листове тези и теории са минали през очите, ума и сърцето ми на различни философи, философски школи, ходила съм на доста места , чела съм изобилно, както много хора, търсейки Пътя на Истината -

разбрах, че за мен е най-добре да пия чиста вода от Извора.

Този Извор за мен - на никого не натрапвам, просто споделям позиция - е Христовото Слово, разкрито по най-светлия начин от Учителя Беинса Дуно.

Никъде не съм срещала толкова Светлина в мрака!

Благословена 2011 г. за всички!

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се това никой не го оспорва, тъкмо обратното доколкото знам дори и самият М. Иванов го признава.

Учителят е Един, а Неговите дарби и проявления са безбройни...

п.п. Хайде нека да си пожелаем за Новата Година всеки от нас да се обърне смирено към Бога в тайната си стаичка, да се поогледа и да попроси от Бога за да разбере какви са задачите му и каква е Божията Воля за него и да поеме пътя и отговорностите си .

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Четох някои неща от Михаил Иванов/ Омраам/. Нямах усещане за истинност като в словото на Учителя. Отразена светлина и то не през твърде чисто стъкло, ако мога да ползвам метафора. И тогава разбрах...

....разбрах, че за мен е най-добре да пия чиста вода от Извора.

Този Извор за мен - на никого не натрапвам, просто споделям позиция - е Христовото Слово, разкрито по най-светлия начин от Учителя Беинса Дуно.

Никъде не съм срещала толкова Светлина в мрака!

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

А аз отново препрочитам двете мнения на Орлин Баев с които съм в съгласие. Няма да ги цитирам сега който иска може да ги прочете, само ще кажа, до всеки Словото е достигнало и го е докоснало по един или друг начин който е бил предназначен единствено за неговата душа. Сега се сещам, имам приятелка която преди време сподели с мен, че някак Словото на Учителя не я докосва, но попаднала на книги на Михаил Иванов и душата и ги попила, чувстваше се окрилена. При мен когато трябва си ми идва точното Слово в точния момент благодаря на Бога. Когато е било необходимо Словото е идвало чрез Беинса Дуно, друг път чрез Омраам, Библията, Елеазар и т.н... но все така то е Божие Слово, дава пълнота, вдъхновение, импулс за работа...Така, че както казах и в началото от мен само :hypocrite: преклонение пред Бога и Неговите проявления.

Линк към коментар
Share on other sites

Присъединявам се към Роси.

Четох някои неща от Михаил Иванов/ Омраам/. Нямах усещане за истинност като в словото на Учителя. Отразена светлина и то не през твърде чисто стъкло, ако мога да ползвам метафора. И тогава разбрах...

snapback.pngцветна дъга, на 01 януари 2011 - 12:48, каза:

....разбрах, че за мен е най-добре да пия чиста вода от Извора.

Този Извор за мен - на никого не натрапвам, просто споделям позиция - е Христовото Слово, разкрито по най-светлия начин от Учителя Беинса Дуно.

Никъде не съм срещала толкова Светлина в мрака!

60.gif

Нямам нужда да търся цитати и аргументи и да доказвам каквото и да било на другите хора - просто моите усещания са такива също.

П.П. Освен Учителя, мога да спомена Р.Щайнер, при който също имам усещане за истинност и чистота.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Да,Словото на Михаил Иванов е по-рационално и по-синтезирано.То е пригодено за ''забързания'' тип мислене на хората от Западна Европа и САЩ.

Те са свикнали много от текстовете да са ''смляни''.Вярват и в някои чудеса и обичат церемонии.Може би това е следствие от разходките им до Индия. Михаил Иванов им е ''превел'' част от Словото на Учителя.Вложил е и ''източен елемент''.Може и да е допуснал грешки ,може и да се е възгордял.Но е свършил основната духовна работа.И е запазил основата на Учението на Учителя.

Има и друго нещо ,което е направил много добре..Част от най-добрите му ученици не са показвали ,че са негови последователи.Те са ''представяли'' духовността чрез научните си открития.А и обществото им е вярвало ,защото били доказани професионалисти.Имало е такива в областта на технологиите , биологията....

Почти всеки, тръгнал по пътя на духовността ,иска да има свой Учител.Нека не ги мерим.Защото не знаем кога и кой от тези Учители ще ни помогне,когато имаме нужда.Понякога логиката на духовния свят може да не съвпада с нашата.

Именно стремежът за класация от типа ''Кое е най-велик ?'' не ми допада в някои текстове на ''Изгревът''.Още повече ,че някой Учител може да е велик ,но тези ,които искат да се нарекат негови ученици, да са доста далеч от духовността.

Нека не забравяме,че не ние определяме дали сме ученици на един или друг Учител.Ние можем само да се опитваме да го следваме.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Интересто ще ми е да разбера, как Михаил Иванов е говорил за Учителя пред свойте ученици. Напр. както Йогананда за своя Учител ли?

Разби ра се, черни думи не трябва да се употребяват за когото и да било. Това пък е нещото, за което Учителя най-много е държал.

Редактирано от braman
Линк към коментар
Share on other sites

"Брат Михаил е слънчево същество ...Още от млад той отдава изключителната си енергия за духовна дейност и много рабóти, но усеща, че му трябва водач, истински духовен Учител. Той осъзнава, че Учителят е най-голямото богатство в този свят. Той знае, че Учителят е чистият Създател на пътя навътре. И по-късно той го среща във Варна, близко до гарата, в хотел „Лондон”, и му посвещава целия си живот. И по-късно казва за него, че това е Учителят на Учителите..."

Това са думите на един посветен за брат Михаил, сами по себе си тези думи са чиста изворна вода за това аз им се доверявам тотално, мое право е но всеки има право да приеме или не. Това са малка част от думи на Елеазар Хараш за Омраам

Линк към коментар
Share on other sites

Замислих се за името - Омраам. Съставено е от две индийски известни мантри - Ом и Рам.

Ом - първичният звук, проникващ всичко. Рам - мантрата, която съответства за трета чакра.

Това са много известни мантри в йога.

Линк към коментар
Share on other sites

Ти си знаеш алма :feel happy: щом така ти идва от вътре да го кажеш то си е твоя работа, аз пък друго си знам т.е. опитала съм го за себе си т.е. изпитала съм ето тези думи на Солей " Почти всеки, тръгнал по пътя на духовността ,иска да има свой Учител.Нека не ги мерим.Защото не знаем кога и кой от тези Учители ще ни помогне,когато имаме нужда.Понякога логиката на духовния свят може да не съвпада с нашата."

И ето тези думи на Орлин Баев - "Аз уважавам и обичам и двамата! Беинса е по-близък на духа ми, Омраам на душата ми! Всякакъв негативизъм към единия или другия според мен би бил прява на изключително тесногръдие! Прегръщам със сърцето си и двамата. Чувствам присъствието им в живота си, с цялото си същество се стремя да резонирам с идеите им, следвам пътеводната им светлина доколкото успява да го прави грешната ми личност, преживявам закрилата им в малкия си живот. Обичам ги! Благодаря им!"

Поздрави и от мен!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Мда :) толкова си може жената нали и Андрей Грива в онзи филм по НТВ каза, за нея, че виждала, как беше - до първия хълм (по спомен) :). Е, нищо де, моите уважения към душата и, но нали трябваше да си вадим изводи...

От това, което чета, остава по-скоро въпросът доколко може да се разчита на този текст от "Изгревът". Защото ако се прочете какъв е бил животът на Ванга, може да се предположи, че тя е притежавала смирение, което много не са могли да достигнат. Не знам доколко можем и да преценим какво е било духовното й ниво спрямо много хора сега или спрямо други личности - дали е два пъти по-високо от нашето или повече или колкото и да е. Това все още не означава реклама за пълната точност на думите й, но ако се изразява мнение за нея е добре да се има предвид колко много е издържала.

От неофициален източник съм чувал, че Учителя е казвал, че Ванга е преродената Клеопатра, и по-точно, че това е бил миналия й живот. Колкото по-извисен е духът на човек, толкова по-дълго време той може да стои в духовния свят, без да има нужда от прераджане. А времето между древен Египет и 20-ти век е доста, както и да го гледаме. Ако преценят модераторите, може да сложат последния параграф в една от съществуващите теми за Ванга.

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

За някои Михаил Иванов е по-голям от Учителя Петър Дънов, защото адаптира и разширява Неговото учение. Например, има смелостта да нарече науката за храненето "храни-йога", а знаем Учителят какво мнение има по принцип за йога - остаряла инволюционна система. После от естетическа гледна точка Михаил Иванов ми е направил впечатление, че винаги е с някакви атрибути. Докато при Беинса Дуно неща са къде-къде по-семпли.

П.П. За всеки влак си има пътници. Но трябва да се разбере кой влак за къде е. А с емоции няма да стане.

Линк към коментар
Share on other sites

Що се отнася до точността там вече нямам думата ако някой е писал нещо неточно има пред Кой да отговаря.

Браман да с емоции няма да стане малко на шега мен тоз влак ме е откарвал до Хогуортс при Албус Дъмбълдор, но както се казва ако нещо не е от Бога то няма да устои и няма да даде добри плодове, но пък ако е от и по Бога никаква кал не би могла да го оцапа и да развали Божието дело нали така. Поздрави и лека нощ :)

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...