Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво мислите за духовната дейност на Михаил Иванов?


solej

Recommended Posts

  • Отговори 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Все едно братята и сестрите от Франция не са пили чиста изворна вода според мен този намек би наскърбил душите им които са скъпоценни пред Учителя

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте и Честита Новата 2011 година на всички тук! Преписвам дословно оригиналния текст на частния разговор между Учителя и Лазар Котев, Костадин Иларионов и Димитър Добрев състоял се в Търново на 12.02.1921 год. имащ отношение по обсъжданата тема.Взет е от "Изгевът" том I ISBN 954_799_183_3, Библиотека "Житен клас", София 1993 г. от спомените на Мария Тодорова от стр.308 до 310:

" Ако някой иска да говори в събранието , да говори от свое име , а не да ангажира Школата и да излиза от името на Учителя. Освен ония , които Учителя изпраща и които са снабдени с особено разрешение , скрепено с инициала на Духа.

Не е само Каров, а и тия там двамата _ Кръстю и Михаил _ те са във властта на Черното Братство.Вие сте виновни за всичко.Вие ги извикахте, вие ги прибрахте и вие им отпуснахте пари.Те могат да отидат да работят , а не да лежат.Като дойдат, всички искат да мижат, а не да работят.Котката, когато е при дупката на мишката _ мижи.Но когато хване мишката_ не мижи вече.Те имат тактиката на Черната ложа.Те гледат и мижат, а после казват " ти си Тонко и т.н.". Михаил е без сърце.Гръблашев им е писал да ги пита дали да отиде в Америка, а те идват при Мене и по един околен път Аз да им кажа , а те да му пишат , че те са му предсказали.Аз им казах :"Нали знаете, кажете му".Това е общо течение, да използват.Никой не ги е вързал.Свободни са да си отидат.Старите приятели да стоят на постовете си , да си отварят очите , за да не се крият зад гърба им подобни хора.Аз ще ги изкарам на фронта .Вие няма какво да се борите.Това е една мрежа , една борба между Черното и Бялото Братство.Всички приятели да вземат мерки , да се оттеглят от младите и сами да работят.Наруши се едно правило : преди събора ни , никой няма работа тук.

За лазарките _ те са техни илюзии и фикции.Всички тия работи стават , за да поумнеете вие.Всичко, което съм ви казал сте го извадили на пазар.Трябва да се научите да мълчите .На старите съм казал много работи и са ги издали на младите.Ако ги спреш в едно , то в него ще се резвие лицемерието.Те са хора които искат да ви използват.Тях ще ги впрегна , защото зная откъде идва тая работа.За отделното хранене на Кръстю и Михаил в събора , аз ги изобличих с думите "Кой ви позволи да се храните отделно".Аз имам и камшик .Такива светии като Кирил и Методиевци аз не признавам.Ония бяха гиганти, а тия са бръмбари.Те си бяха във Варна много добре.Още не са за света.Да си отидат там.Като се компрометират, хората ще кажат :"Ето ги всичките са такива." Трябва да ги изпитвате.Когато някой плаче , остави го да получи опитност.Постави една, две, три години на опит и тогава го приеми.Тях ги разглези Гръблашев .Всички ходеха при тях на поклонение.Нямам нищо общо с хора които лъжат.Аз зная техните съзерцания.Нека се оженят.Могат да вземат по две_три жени , нямам нищо против това.Не бъдете лековерни и не оставяйте да ви лъжат.Те трябва да се оженят , хората трябва да знаят тази философия : любовта като стремеж, като чувство, като сила и като принцип.Когато някой дойде и представи себе си като Учител , ще му кажете "Нам са открити много работи, които не ни е позволено да говорим".

Тайно трябва да държите всичко.Те черпят от вас и като си изчерпят всичко , ще капитулират.Затова престанете да им давате и съобщавате онова, което знаете.Черната ложа иска да повдигне вътрешен раздор .Това е тяхната тактика.Духовете ги лъжат.Аз виждам вътре в тях черни като катран сенки.Нас не ни е страх от тях.Страх ни е когато има грях.Райна Стефанова под тяхно влияние е обсебена.Леглото си да не отстъпвате никому.Когато дойде Христос, ще Му отстъпим стаята си , а на Неговите слуги ще им посочим тавана.

Аз никого не съм натоварил с никаква работа.Те са хванати.Аз имам да им чета молитви на тях.ще им кажа как се служи на Бога.Аз ще извадя своя нож.Трябва да работят на друго ново място.Тук не се позволява.В името Божие ние не позволяваме да се говори лъжа.С Моето Име злоупотребяват, но ще им прекъснем нишките.На всички ще кажете : "Кръстю и Михаил трябва да си отидат във Варна". Двата изпита не издържаха , а сега навън.Това е решението на Бялото Братство.Ония Духове , на които те не се оказаха достойни , ще им намерим друго място , а те да отидат да копаят.те са дошли за материални облаги. Ако искат да гадаят, да отидат другаде, в Англия , но тук и в Мое Име, Аз не позволявам , защото не искам да огорчавам Господа.Силата Ми не е в тези хора , които ме следват.те искат да ме повдигнат, за да повдигнат себе си.Недейте гледа каква светлина съм , ами прочетете книгите си на тая светлина. За всичко съм снизходителен , но дойде ли някой да руши Божественото _ там съм лош.Ще му смажа главата.Абсолютни нищо няма да им давате, всичко здраво ще се определи в мълчание.Да кажете на всички стари приятели да пазят мълчание.

Който дава живот е от Бога , а не който убива.На старите приятели ще кажете :"Да изпълните Волята Божия _това е силата." Това разделяне е попска работа.Трябва смирение. Да се каже на всички приятели : "Няма да поздравявате никого , който отива при Кръстю и Михаил ." Човек, който иде от горе , той е смирен. Това разделение е мисълта на поповете _ Черната ложа, която иска да сее раздор. Тия духове тръгнаха от София и сега обикалят всички кръжоци. Бъдете внимателни и всички изпитвайте. Аз няма да позволя в Мое Име да се вършат такива работи.Нека е малко, но чисто.Който иска да бъде Мой ученик трябва да се откаже от баща, майка и от своя си живот. А такива , при които ходят момичета да им гадаят , не са за мене. Моето Име ще им служи за уловка.Като един ключ, с който ще си отключат да обират и ще си заминат."...............................

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля ,че вече няколко пъти коментирах истинността на написаното в ''Изгревът'' .Всеки има право да приема или не публикуваните там текстовете за истинни.Аз мисля ,че често в тях има внесен субективен елемент ,който не мога да свържа с Учителя.Но това е мое мнение ,което се базира на съпоставки на текстове и на събития от Братския живот и коментарите около тях /включително и днес/.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

След известно време получавам писмо от Михаил, веднага го занесох на Учителя. Той го погледна и рече : "Написано с черно мастило". Не можах да разбера какво Учителят иска да каже и си отидох още повече смутена.

Мина дълго време получавам една кника написана на френски от Михаил. Отивам пак при Учителя и му я поднесох. Учителят взе книгата и я захвърли на пода. Останах изумена, но не посмях да питам или кажа нещо. Целунах Му ръката и си отидох.

Един ден пак отивам при Учителя, Който ми каза : "Рекох, ти трябва да напуснеш България. Ще отидеш в Париж при Михаила".

Аз онемях от изненада. След няколко минути се възстанових, възразявам : "Учителю, какво ще правя при Михаил? Той има Стела, неговата ревностна помощница". "Нищо от това". Учителят продължи : "Ти няма да бъдеш сама, ще бъдеш закриляна. Бъди внимателна да нямаш физически контакт с Михаил". Аз седях в пълно невидение, неразбираща какво Учителят говореше. Учителят знаеше, че аз исках да се освободя от Михаил. А той ме пращаше при него?!.........

................................................................................................................................................................................................................

Нашият разговор завърши, годината бе 1944.

Един ден Михаил идва и ми подава една книжка да прочета, отнасяща се за един "голям Учител" от Калифорния. Михаил го е поканил вече и този "велик Учител" скоро ще пристигне. За този случай Михаил иска да сложи върху входната врата на салона му едно голямо бяло платно с надпис : " Бялото Братство представено от двамата духовни учители Михаил и този от Калифорния/ .

След като прочетох книгата върнах я с думите : "Този човек е един фалшив духовен Учител, ти нямаш право да замесваш името на Бялото Братство с този мошенник." Разбира се, аз нито чух, нито видях големите приготовления за големия гост, нито разбрах, но чух, че той си е заминал ядосан обратно за Калифорния.

По това време никой не ме посещаваше от неговите последователи. Аз бях напълно изолирана. Имах много свободно време. Взех френски и български речници /аз знам доста френски, бях учила във френския пансион в София/ и книгите на Михаил, исках сама да разбера защо Учителят захвърли на пода книгата на Михаил. Михаил използва учението на Учителя и го представя като негово лично учение на един съвременен културен френски език и по един интересен, интелектуален начин разисква философски проблеми, без никъде да споменава, че той е бил в Школата на Петър Дънов. С една дума Михаил плагиатства.

Питам Михаил защо пише така, той откровенно ми каза, че иска неговото име да бъде записано в историята на човечеството като голям учител.

Из спомените на Виола Йорданова Бауман.

" Изгревът....." том 8 стр. 520 , 523 и 525

Редактирано от alma9
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля ,че вече няколко пъти коментирах истинността на написаното в ''Изгревът'' .Всеки има право да приема или не публикуваните там текстовете за истинни.Аз мисля ,че често в тях има внесен субективен елемент ,който не мога да свържа с Учителя.Но това е мое мнение ,което се базира на съпоставки на текстове и на събития от Братския живот и коментарите около тях /включително и днес/.

:) И аз смятам така :v:. Размислях тази сутрин по въпроса и мислите ми протичаха в тази посока - Откровение 3:19

Ония, които любя, Аз ги изобличавам и наказвам; затова бъди ревностен да се покаеш. space.gif

Мислех си и за това, че който не работи той и не греши, но грешките ни учат и ни съграждат, спомних си и учениците на Христос някои от тях Той е наричал синове на гърма - Марк 3:17

и Якова Заведеев и Якововия брат Иоан, на които даде и името Воанергес, сиреч, синове на гърма, space.gif

При все това Божието дело чрез тях пребъдва вече над 2000 гд.

Мислех си и за онази моя приятелка която преди време сподели с мен колко е впечатлена от книгите на Михаил Иванов. Наскоро тя навърши 60 год. а изглежда като на 45 здрава и жизнена преминала през много трудности и изпитания в живота при все това успяла да се съхрани тя се увлича по йога и разни упражнения, но е искрена и последователна в това и то и се отразява добре видно е, и си мисля как бих могла да застана пред човек като нея да я погледна в очита и да и заявя -Ти приятелко пиеш мътна вода, не пиеш вода от извора...Не бих могла да застана пред една душа да и говоря такива неща пък който може нека го направи, нека застане пред всички онези които са докоснати по този начин и да им заяви, че те са пили вода от блатото. Мислех си и друго като съм се позаглеждала така в клипчета с Михаил Иванов в youtube съм се удивлявала каква сила и енергия излъчва при все че видно е бил е доста възрастен, а колко обикновени хора са рухнали психически и физически още съвсем млади, и тогава мислите ми потекоха в тази насока - за мен той е осветил живота в плътта и е дал светъл пример на душите извършвайки мисията определена му от Учителя докосвайки същества вървящи по точно определен пътчрез него Бог им е показал нещата говорейки на техния език ако мога така да се изразя и друго си мислех. Ако тези слова от Изгрева са верни колко от нас биха изтърпели голямото изпитание Учителя да те подложи натакъв натиск и ти да устоиш и да останеш верен при все, че външните хора от братството и от света ще те залеят с тонове негативизъм не само тогава, а както е видно и сега, но видно е за едно обикно момиче като мен добрите плодове и съм усещала присъствието и благодатта когато това е било необходимо.Простете ми, че така малко разхвърляно пиша, но не се старая да го подреждам, просто предавам това което протича през мен. Незнам влака на къде пътува защото за мен самата гара се е превърнала в портала извеждащ до страната Нарния, а там имам среща с мъдрия Аслан.

"Децата знаеха кой е Аслан толкова, колкото и ти знаеш; но в мига, когато бобърът изрече тези думи, всеки почувствува съвсем различни неща. Може би някога ти се е случвало насън някой да каже нещо, което ти не разбираш, но в съня ти се струва, като че това нещо има огромно значение — или нещо ужасно, което превръща съня ти в кошмар, или пък нещо приятно, нещо твърде приятно, за да се изрази с думи, което прави съня ти толкова красив, че го помниш през целия си живот и винаги желаеш да сънуваш отново същия сън. Сега бе така. Като се спомена името „Аслан“, всяко от децата усети, че нещо подскочи в него. Едмънд усети, че го обзема някакъв тайнствен ужас. Питър се почувствува изведнъж храбър и готов за всякакви приключения. Сузан пък имаше чувството, че край нея се разнасят тънки благоухания или някаква прекрасна мелодия. А Луси изпита усещането, каквото изпитваш, когато се събудиш рано и изведнъж си спомниш, че е началото на ваканцията или началото на лятото. "

http://chitanka.info/lib/text/15831/7#textstart

Да, аз така се чувствам и каквото усещам това споделям. За моята душа нещата стоят по този начин и едва ли биха се променили. Това е от мен по темата моите уважения към всички. Хубав ден!

Линк към коментар
Share on other sites

За някои Михаил Иванов е по-голям от Учителя Петър Дънов, защото адаптира и разширява Неговото учение. Например, има смелостта да нарече науката за храненето "храни-йога", а знаем Учителят какво мнение има по принцип за йога - остаряла инволюционна система. После от естетическа гледна точка Михаил Иванов ми е направил впечатление, че винаги е с някакви атрибути. Докато при Беинса Дуно неща са къде-къде по-семпли.

П.П. За всеки влак си има пътници. Но трябва да се разбере кой влак за къде е. А с емоции няма да стане.

Ето едно мнение, което има истинната фактологична основа, за да бъде коментирано.

Определено знаем, че Учителят смята йога за "остаряла инволюционна система". Защо тогава Михаил Иванов употребява думата йога в "храни-йога" като по този начин за пред хората "реабилитира" цялата система на йога?!

Определено знаем, че Михаил Иванов "винаги е с някакви атрибути" и съвсем заприличва по някое време по физически вид на Учителя. В своята беседа "Учител" Учителя прави сравнение между белия и черния учител. Белият учител е семпъл, а черният се докарва с дрехи, пръстени, външен вид, т.е. докарва се с атрибути.

Линк към коментар
Share on other sites

Виж сега то с човека по принцип и дявола вижда зор само някой да не ми изкълчи думите :rolleyes: по някакъв начин на тези души трябва да им се говори да им се покажат нещата нагледно нали така, обаче то ако няма условия от вътре и семпъл да е Учителя и с атрибути които по някакъв начин образно говорят за нещата и сто учители да дойдат няма ли си ги условията отвътре нищо не става и го оставят докато дойдат по- благоприятни времена, за въпросната душа докато обратното когато душата е отворена и не ограничава притока на Божественото ще и се даде да прозре дълбокият смисъл на всяко нещо и на семплото и на атрибутите и т.н... пък да не забравяме, че ако един човек е искрен и съкровено- свещен в същността си то и в "грешен" път/ учение да се намира пак то чрез тази истинност и чистота се освещава и обратно...И нещо друго което споделих в горния си пост - ...докосвайки същества вървящи по точно определен път чрез него Бог им е показал нещата говорейки на техния език...

Обаче едно нещо ми прави впечатление как малко са тези които наблягат на доброто повечето са тези които сочат с пръст естествено забравяйки, че в момента в който насочиш срещу някого пръста си да го охулиш останалите четири автоматично се насочват към самия теб, то иде да рече, че всеки от нас трябва да се замисли, за своите дълбоки намерения и да си даде сам отчет нали така.

Ох, да си призная уморих се и се чувствам изцедена вместо пълна с жизненост и енергия така както когато споделях четейки беседи на Омраам тук в портала, а уж съм в сайт на бели братя и сестри пък общението ми с тях не ме повдигна, но ме изцеди. Така ли по принцип трябва да се чувства човек посещавайки ви!? Не мисля! Хайде сполай ви, пък вие си знаете, пишете си каквото си щете, нали нещата трябва да си останат такива каквито са си били до сега пък и трябва да си докажете, за сетен път че сте си прави в оценките си. Ами бъдете си прави, какво толкова.

п.п. Аааа на тръгване да не забравя да споделя, той рогатия много често се преправял и на светъл ангел та може да ви се яви семпъл и без атрибути и тогава много здраво може да му се вържете заради външния вид та молете се Бог да ви дава Истината и да можете да различавате, по- добро средство дадено на човека от молитвата няма.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Ох, да си призная уморих се и се чувствам изцедена вместо пълна с жизненост и енергия така както когато споделях четейки беседи на Омраам тук в портала, а уж съм в сайт на бели братя и сестри пък общението ми с тях не ме повдигна, но ме изцеди.

Кой ти каза, че сайта е за бели братя и сестри?

По някога виждам доста излишни теми в Портала и тази е една от тях. Няма никакъв смисъл да се търси някаква злободневка. Всеки да чете каквото си иска. Един средно интелигентен човек би се пазил от крайни заключения. Ще остави всеки да върви към Слънцето така, както разбира. Най-малкото, което трябва да се прави е да тръгнем на лов за кирливи ризи. Или да се опитваме да изперем някои. За съжаление много емоции присъстват в така нар. духовни разговори. Защо трябва да започваме една тема с въпроса някой черен ли е или бял? От това проличава доста голямо желание за кавгичка. А и знаете приказката: Ако веднъж кажат, че сестра ти е ....., иди след това обяснявай, че нямаш сестра.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че доста неща се казаха по темата в т.ч. и цитираха.

Когато имаме мнението на Учителя изразено нееднозначно можем и да не се съгласим с Него, но си остава за наша сметка.

По_безболезнено е да се учим от грешките на другите съответно и с по_малко загуби за наша сметка.

А иначе всеки е свободен и да греши и да се учи от грешките си.

Искам да Ви цитирам няколко реда из "Словото на планината", дадено на Седемте рилски езера от Учителя _ "Светът на великите души"ISBN 954_90719_1_Х стр.66

"Помни: Ти не си пратен в света да разрешаваш всичките противоречия. ТИ СИ ПРАТЕН ДА ЖИВЕЕШ.

Ако научиш това , ти много ще придобиеш;ако не научиш това много още има да се огъваш.

Знай, че Пътищата на Изгряващото Слънце и Пътищата на Залязващото Слънце се различават....."

Линк към коментар
Share on other sites

Oпитайте се да изразите собствени впечатления ,а не да повтаряте и цитирате ''Изгревът''.И си отговорете на въпроса "Как от нещо толкова ''черно ''и ''нисше'',се е родило толкова ''бяло''?''.Защото негови последователи /канадският братски хор/ имат разрешението да пеят ''под знамето'' на ООН/по информация от центъра им/ не песни на Михаил Иванов ,а на Учителя.А ние не можем да се ''уредим '' дори да честваме една негова годишнина . И дори да не е така ,те пътуват свободно по света и ПЕЯТ БЪЛГАРСКИ ДУХОВНИ ПЕСНИ. Пяха и на годишнината на Учителя в Монреал през 2004 г. Именно тези последователи на ''черния'' Михаил кръщават не само децата си ,но и домашните си любимци с български имена.Докато доста българи се срамуват от тези имена и кръщават децата си с чужди.

Най-неприятното е ,че много от тези грешки на '''онази ''ложа могат да бъдат открити и днешните ни събирания на Рила.Защо не сте критични към това ,което се случва там? Та и там има хора ,около които има доста публика заради ''контактите'' им с по-висши светове или заради знанията им ,свързани с различни окултни науки.И те не са много активни във физическата работа ,подобно на Михаил. И ''разделението на труда'''в Братството продължава.

Тъжното е ,че продължаме да бъдем с голямото самочувствие на духовни съдници,без да имаме знанията на Учители; да се тупаме в гърдите ,че сме наследници на най- великия Учител и да имаме самочувствието ,че сме избрани да изградим нов Йерусалим.Но...хич не ни личи.Следваме само формата.

И се получава нещо подобно като мита за българското трудолюбие /оказва се ,че уплътняваме работното си време едва 37 процента/или за българското образование и интелект / вече сме на опашката в ЕС/.

Един духовен българин е допуснал грешки ,но е и постигнал доста.И го познават в разични страни по света. Благодарение на негови последователи се знае за страната ни и в ООН.А какво сме направили ние? Нека се вгледаме първо в себе си ....Много е просто...Един от въпросите е ''' Какво от от духовното и положителното ,което е направил Михаил Иванов ,съм направил и аз? ''.

И ...по-често си спомняйте притчите от Евангелието.Особено тази,в която се разказва за това ,кой може да хвърли камък ....

А като десерт се замислете защо този ,''черният'' ,впечатли във възраст ,която понякога наричаме ''старческа',' журналистите ,които бяха дошли да вземат интервю от него ,с бързото си ходене /без задъхване/,на което го беше научил чрез специално окултно упражнение неговият духовен Учител от България.Този факт поне можете да го прочетете във вестниците.

Линк към коментар
Share on other sites

Прочетох ,че темата е била ненужна.Напротив ,тя е много нужна.Защото е ключова за цялостното ни отношение към ''другостта'' и индикатор доколко сме преодолели духовната гордост и самовлюбеност на хора,които са много по-добри от другите.

Защото по света има много духовни Учители и още повече духовни книги.Време е да разберем ,че всеки ,който е направил и най-малкото добро ,е достоен за уважение.А че Михаил Иванов е направил добро- най -явното доказателство са неговите последователи ,които харесват и страната ни ,и Учителя Петър Дънов.И най-вече -повечето от тях се стараят да бъдат добри и духовни хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Solej, то ти я отвори тази тема, а сега протестираш, че водела до осъзнаването на разни неща.

Преди отварянето на темата аз, например, имах съвсем неутрално отношение към Михаил Иванов.

То и сега ми е неутрално, но имам едно наум.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Solej, то ти я отвори тази тема, а сега протестираш, че водела до осъзнаването на разни неща.

Преди отварянето на темата аз, например, имах съвсем неутрално отношение към Михаил Иванов.

То и сега ми е неутрално, но имам едно наум.

Това имах предвид, като казах приказката за "сестра ти". Защото поне тук не бях срещал негативно отношение към него, а така като се разбунят духовете ще има и още как. Елф го цитираше, ние го четяхме, всеки си правеше изводите (какви са били мойте, вече ще е неуместно да ги казвам), виждахме доброто. Поне редовните участници във форума нямат негативно мнение за него. Но сега, когато от няколко места се посочва, че Учителя не е имал добро мнение за него, човек си казва: Абе, дори и половината неща да са верни, то стига.

Много често искайки да направим реклама на нещо, всъщност му правим анти реклама.

Елф, ние не знаем каква е истината. От нас се иска да правим това, което ни се казва. А пък: Йова ире!

Линк към коментар
Share on other sites

Eто, аз съм една от тези, дето се чудеха, защо съществува подобна тема.

И доста време се въздържах от коментар, а не че нямам собствено отношение към въпроса.

Надявах се дори, темата да затихне.

Обаче не. Напротив. Невинното заглавие, след първоначалния слаб интерес, беше изострено в развитието на темата, започнаха едни ребром въпроси за бял и черен, подканяне и дори изискване да се привеждат аргументи и доказателства :1eye: , а след това се чудим, ама защо така станало, то не бивало така да стане ...

Много сте интересни. Уж всеки е наясно за дуализма, а тъкмо там най-много се спъвваме.

Иска ми се да попитам - извинете, има ли и други хора, или всички са или категорично черни, или категорично бели?!?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също благодаря на Солей, че хвърли светлина върху този въпрос, защото ми беше направило впечатление при посещението ми веднъж на едно да го наречем братско място, когато с радост споменах М. Иванов с удивление забелязах как човека го втресе и се питах що ли е така след като има такива добри плодове пък и личните ми преживявания са чудесни. Не съм чела всичките онези дебели томове бяха едни такива грамадни сини на цвят. Обаче сега си правя съпоставка с живия живот, направо живо си го представям какво е било всички едни такива благоразумнички на външен вид имащи вид на голямо благочестие следящи всичко външно което е изрекъл или направил Учителя, за да правят материал и сензации срещу някого. Както казва една комшийка - Кажи някоя пикантерия, та от край време хората все пикантерийки търсят пък себе си не поглеждат и много ги бива да насоскват положението. Гледам и в света е така, като страничен наблюдател - например, колко ли му е дотегнало на моя шеф...всеки се прави на голям разбирач на постъпките и думите му и най- малкото нещо да каже и направи те го хващат и раздуват до немай къде, а той човечеца си се държи съвсем нормално и си е направил извода за всеки един. И едно друго впечатление ми е направило в него, че оценява тези които са готини и точни по душа при все, че понякога може и да сгафят и положението да се напече страшно и да ги нахока здраво обаче си държи на тях и с годините все си ги дири и не се отказва от присъствието им и е точно обратното към другите които са с външен блясък и гледат да се докарат пред него, но той прзира зад външността им. С времето съм го наблюдавала моя шеф и виждам, че не греши в това отношение, а той е един най- обикновен светски човек, та ако за един обикновен човек мога да кажа това какво остава за Учителя...Да, всеки си направи изводи. Благодаря Солей, може би не случайно в момента съм на вълна Нарния. Моят извод е такъв -

http://www.youtube.com/watch?v=5ir5_l4A0oQ

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Който си мисли ,че се боя от сблъсъци ,май ме е объркал с някого.Но истината е ,че досега нямаше разумни обяснения против Михаил Иванов.Цитираха се спомени на някого ,който може и по лични причини да не го е харесвал.Или пък разговори ,които не се знае как точно са записвани.

Това ,че не се споменава проблема ,съвсем не означава ,че няма проблем.Аз съм преживял обидите спрямо Михаил ,за разлика от някои от вас.Срам ме е, че изпадаме в нравоучение и мания за духовно величие ,когато дойдат чужденците ,които са негови последователи, в лагера на Рила..Част от нас искат непременно да ги вкарат в ''правия път''.И започват едни обяснения кой е най-великият Учител.

От една страна не харесваме Михаил Иванов ,защото е някакъв... ,а от друга -не отказваме да посетим братските групи във Франция,Италия,Испания...Защо отиваме на ''духовен обмен'' там, след като за огромна част от членовете им Учител е Михаил Иванов? Не е ли това висша форма на духовно лицемерие? Или предпочитате да се правим ,че то не съществува? Това е все едно хем да не харесваш съседа си ,хем да му ходиш на гости или да искаш помощ от него ,когато имаш някаква нужда.

Да се крие Истината беше метод на една политическа система ,която не обичаше духовността и гонеше хората от храма.Надявам се ,че ние сме различни.Аз вече писах ,че е необходима и официална позиция по този проблем.А не само да чакаме някой да ни помогне за изграждането на някой център или издаването на някои книги /Поне част от средствата в от 1990 г до 2000 г бяха от чужбина/.Защо не попитате каква беше ролята на последователите на Михаил Иванов за изпращане на различни помощи за някои по-бедни братя и сестри в началото на прехода? И дали споделят вашето мнение онези ,които останаха без работа и благодарение на помощта им успяха да си намерят такава в чужбина?

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Искам да Ви цитирам няколко реда из "Словото на планината", дадено на Седемте рилски езера от Учителя _ "Светът на великите души"ISBN 954_90719_1_Х стр.66

"...Знай, че Пътищата на Изгряващото Слънце и Пътищата на Залязващото Слънце се различават....."

Редактирано от цветна дъга
Линк към коментар
Share on other sites

В светлината на универсалният закон за СВОБОДНАТА ВОЛЯ на човека ДУХОВНИТЕ УЧИТЕЛИ се проявяват на земята във форма такава,в която трудно да бъдат разпознати като такива. Този закон е спазен напълно и от Христос и от Учителя. Идеята е да се даде на хората възможност за избор да приемат или отхвърлят един нов Учител и едно ново учение..За истинските Учители е важно изпълнението на задачата ,за която са изпратени на земята, а не дали ще ни се харесат .

Линк към коментар
Share on other sites

Ето няколко думи какво казва Михаил Иванов за Учителя, 2 години и половина преди да си замине.

Comme je ne pouvais pas toujours être avec lui,je vivais en ville, et beaucoup de frères et de soeurs vivaient а Izgrev, ça s'appelait Izgrev, cet endroit ou la Fraternité était faite, la collectivité, tandis que moi, je vivais en ville, et beaucoup d'autres aussi. Après, on faisait une promenade, un voyage depuis la résidence en ville, jusqu'а l'extrémitéde la ville ou était Izgrev. Pendant ce trajet, on pensait, on méditait, mêmequand j'étais chez moi, j'imaginais toujours le Maître Peter Deunov tellement beau, tellement rayonnant, tellementlumineux, tellement glorieux, je l'enveloppais dans des lumières, dans toutesles couleurs, comme quelque chose d'extraordinaire. Et quel était le résultatsur moi ? C'est curieux, je me sentais beaucoup mieux. Je me sentais dilaté, jeme sentais heureux, je me sentais plus pur, plus sage, plus raisonnable, plusfort, mieux portant. Ce travail que je faisais, qui n'était pas pour moi, c'étaitpour le Maître Peter Deunov, eh oui, cela se reflétait sur moi, sur mescellules. Cela changeait la vibration de tous les électrons. Et même mon visagedevenait plus lumineux. Et j'ai continué comme ça des années.

1er juillet 1984, Михаил Иванов , откъс от лекцията SYNARCHIE ET ARBRE DE VIE

Превод на подчертаните думи:

Аз си представях Учителя Петър Дънов толкова хубав, толковасиянен, толкова светъл, толкова славен, обгръщах го с всички цветове, като нещонеобикновено.

Не познавам Михаил Иванов, но познавам много хора, които са се учили от него. Едно нещо е сигурно, тези хора са се научили на работа и уважение. Всички работят наравно, няма богати, няма бедни; няма учени, няма необразовани.

Бил съм в различни центрове на Френското Братство, всички хора там РАБОТЯТ.

Бил съм много години на Рила, организирал съм много Братски сбирки и прояви в България, много хора ЧАКАТ, ГЛЕДАТ и КРИТИКУВАТ. На пръсти се броят тези, които РАБОТЯТ.

Това е тъжното. Ние имате заложби, но не ги използуваме. Те нямат нашите заложби, но и малкото, което имат използуват.

Нека се поучим от брат Михаил и другите добри ученици на Учителя и да РАБОТИМ.

Линк към коментар
Share on other sites

Нека се поучим от брат Михаил и другите добри ученици на Учителя и да РАБОТИМ.

Ами добре Геро - нека французите се поучат от брат Михаил. Аз лично предпочитам да се поуча от Учителя Беинса.Да не забравяме все пак че той е избрал България а не Франция или Канада.

Линк към коментар
Share on other sites

Послание към Римляните 9:33

както е писано:

-" Ето полагамъ в Сионъ камъкъ,о който да се спъватъ,и канара,въ която да се съблазняватъ;"

И който верва в него неще се посрами.

Доста интересна дискусия ,изчетох повечето от мненията,онзи ден ми пристигна първата книга от Омраам Микаел Айванхов ,още не съм я зачел с изключение на една малка лекция .Направиха ми особено впечатление цитираните изказвания на Учителя по адрес на Михаил Иванов,и все пак след като му е била възложена мисията да разпространи учението на запад вероятно е бил най-подходящ и подготвен за тази задача.А зад висчко това вярвам ,че стои Великото Разумно Съзнание.Горепосоченият цитат оставям на вас да решите дали е по темата. Мир

Линк към коментар
Share on other sites

"Изгревът" Том I, стр.304 "Отидоха приятелите веднъж при Учителя и питат : "Учителю, как да контактуваме с чужденците и по–специално с французите?" Учителят отговори : " Ще контактувате когато чужденците и специално французите научат български език и четат Словото Ми на български. Друг начин няма. Този път те ще учат български . Това е решение на Небето. Българския език в бъдеще ще бъде езика , който ще изучават всички народи по света , за да могат да четат в оригинал Словото на Бога." През 1939 год. една френска група ни гостува и беше с нас на Рила , на Седемте езера. Французите подариха на Учителя една разкошна палатка.......................Учителят не пожела да влезне в палатката на французите , дори не пожела да надзърне в нея................ Много пъти настояваха някои братя и сестри Учителят да се премести в тази палатка. Накрая Той не издържа на поканите и каза дословно :" Аз не съм дошъл на земята за френския народ. Аз съм дошъл за българите и българския народ.Словото на Бога днес се предава чрез българския език .Това е решение на Бога, а не Мое! И Аз не мога да променя и не искам да променям нито на йота Волята на Бога. Всемировият Учител е дошъл между българите и предава Словото на Всемирното Велико Бяло Братство на български."............... Отидоха приятелите при Учителя и питат : " Учителю какво да направим за да преведем по–добре , по–точно и по–бързо беседите Ви на чужди езици?" Учителят ги изгледа изненадано и каза :" Ще направите по–добре да не се занимавате с това.Това не е лъжица за вашата уста.Чужденците ще дойдат и сами ще си превеждат Словото, но след като научат много добре български език и се запознаят с историята и методите на Школата.А вие си имате друга работа и не трябва да се отклонявате от нея.Вашата работа е да се съхрани Словото и да се предаде на едно друго поколение което ще дойде след вас". От заминаването на Учителя до 1957 год. Михаил не преведе и не издаде нито едно томче с беседи от Словото на Учителя, макар че можеше да направи това и никой не му пречеше.А защо не преведе и не издаде? Отговорът ще намерим в неговите лъскави и луксозни издания – заради своите писания. Защото той захвърли и изгори онази табела с реклама, която трябваше да носи на гърба си като реклама на онази фирма от България, която го бе изпратила в Париж.Така той си основа своя собствена фирма , започна да си издава свои неща и освен това се дегизира в образа на Учителя, за да ни заблуди и да заблуди французите , че неговата фирма е истинска. А това е една имитация на великия императир Михаил с индуско название и титла "Омраам"...........

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години живеех на едно чудно място, което е и ще ми бъде родно и скъпо на сърцето, през девет земи в десета. Всяка сутрин заедно с група невероятни Ученици на Любовта, Мъдростта и Истината, ученици в точния смисъл на думата, гледах на видео запис лекции на Омраам. В почти всяко свое магично слово този прекрасен проводник на безпредела се покланяше и засвидетелстваше почитта си към друг проводник на същия този безкраен животъ, неговият учител, Беинса Дуно! Идвайки от България и познавайки българското братство, не можех да не видя огромната разлика! В Б-я се говореше за чистота и сила (само се говореше...), за любов и мъдрост, да, а в онова място на силата тези понятия живееха в Учениците! Когато Омраам говори за йога, това е йога от съвременен тип. Йога също се развива, а съвременните школи като тези на Ауробиндо примерно са повече от еволюционни. Но, настрани от думичките, делата са важни, така е! Ако трябва да съм искрен, общението с братята и сестрите от Канада, Квебек и Бонфен (бил съм само в едно от местата, но Учениците там са били във всичките) ме заливаше с тонове безусловна обич, жива мъдрост и вдъхновена, бликаща сила. Те ме запалиха, промениха насоката на живота ми както мощна река залива малко поточе. В българското братство виждам добри намерения, но ведно с ищенията за абсолютна чистота, виждам и ригиден догматичен перфекционизъм, гарантиращ вкостеняване и изсъхване на живота в българската клонка от учението (ако не се променят нещата)! Да, учението е едно, а последователите друго, така е! Но, ако следвайки народопсихологията си, дадени ученици фанатично вплитат в разбиранията си отричане и лаят като куче, което не яде сеното, но и не иска да го даде на друг, ученици ли са те? Всяко учение, за да бъде живо и действено, има нужда от живи клонки, лозички, които да продължат да предават живия сок на учението през поколенията! Линия от учители и ученици! Ако ученикът не се стреми да стане като учителя си, какво го ползва учението? Михаил бил такъв, бил онакъв! Кой казва? Къде е звуковият запис, къде е видео записът на Беинса Дуно с предполагаемите заклеймяващи думи? Всеки може да каже всичко, може да запише всичко следвайки псристрастията на филтрите си - аз не вярвам докато не видя "черно на бяло" запис. Имало е камери по времето на българския мъдрец Беинса Дуно! Но, не са ми нужни камери, за да познавам от опит онази връзка с Небето, която пипнимо съществува в светлото място, в което бях. Аз, малкият, поквареният и грешният, жалкият заекващ човечец чувствах тази връзка. Чувствам я и сега, въпреки силно несъвършената си и нищожна личност, много трудно поддаваща се на обяздване от ездача на Духа... Там на онова място е както в думите на онзи източен ученик, който след дълго пребиваване в сатори (самадхи), се върнал в ежедневно съзнание и поискал супичка. Хапнал, питали го как сега чувства нещата. Всичко е същото, казал той, - планините са планини, реките са реки... Хората обаче усещали нещо различно в този човек, той вече никога не бил същият! В него живеел нов елемент, квинтесенция, която езикът не можел да предаде, нова дименсия на различно световъзприятие, връзка с живата мъдрост... Ето тази връзка живее не на думи, а на дело в центровете на Учителя Омраам! В лекциите на Учителя Беинса Дуно също!

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...