Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво мислите за духовната дейност на Михаил Иванов?


solej

Recommended Posts

Уважаеми съфорумци.Щом решихте да поддържаме активна тази тема и непрекъснато да пишем и пишем в нея,все едно имаме какво още да кажем и аз ще се включа още веднъж .Този път с извод на база на нашето писане в темата.

Мисля си ,че сред писалите в тая тема, няма хора,които да са недоброжелателно настроени към идеите,които Учителят Беинса Дуно е оставил и които наричаме Учението.Същите идеи в друга форма е разпространявал до заминаването си и един от учениците -Михаил Иванов,който за своите последователи също е Учител.Въпреки тези очевидни истини в тази тема се оформиха два почти враждуващи лагера.Моят извод е ,че Учителят е прав,като ни казва ,че всичко (думи,ситуации и действия),които пораждат негативни чувства и реакции са от хората,не са от друг произход.Питам се,ако сме "За" Учението,защо не си дадем сметка за този простичък факт.Какво правим и за какво се борим.Защо solej продължава да иска да говорим и пишем,при очевидния факт,че никой от хората в тоя форум не е в основата на "проблема".Т.е новите хора ,които искат да се занимават с Учението ,като изходна позиция застават над този спор.Обаче не става така.Трябва да им се каже и ако може и тях да разделим на враждуващи лагери-най-добре.Искренно се надявам,нещо повече убедена съм,че не е такава мотивацията на solej и на никой тук.Тогава пак се питам -Защо продължаваме да водим този спор.Някой ще ми даде ли смислен отговор.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравей Роза!

За мен е радост, че този въпрос се осветли и нещата вече са ясни. Не го приемам като враждуване, но по- скоро като отваряне на един стар запрашен килер в който има много ненужни неща и изчиставето му след което той заблестява и би могъл да се използва вече за полезни и добри неща. Незнам доколко красноречиво и правилно се изразявам, един лекар от тук присъстващите може би би казал, че е изрязваве на болното за да остане здравото... незнам как ви се вижда на вас, но аз получих светлина върху въпроса и имам мир в сърцето. Нека Божият мир да бъде във всички сърца и от враждувящи лагери и помен да не остане. Прегръдки и поздрави! :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте и честита 2011г.Аз съм новодошъл в сайта и попрочетох нещо за спора ви.Имам много мисли по темата,но се колебая да ги споделя тук,за да не засегна случайно някого.

:thumbsup1:Браво ,Елф,харесва ми как го казахте.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Роза!

За мен е радост, че този въпрос се осветли и нещата вече са ясни.

И аз разбрах нещо - тия книжки (със спомените) трябва да се четат не с едно, а с две наум. :thumbsup2:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Розалина ,ние все пак сме обикновени хора.Макар и стремящи се към духовност.Хубаво е да пишем само по''хармонични теми''.За жалост Братският живот си има и своите проблеми.А братските форуми са призвани и да помагат някои от проблемите да бъдат решавани или поне ''осветлявани''от различни страни.

Ако трябва да ти обясня проблема по-философски, то налице е теза ,тя си има антитеза/Не можем да я избегнем в този случай/,ще има и синтез.Надявам се той да бъде полезен за повече хора и те да си направят верните изводи. Такъв е и животът.Няма вечно здраве.Има и болести.Не можем да се правим ,че те не съществуват .Важното е да се намери най-добрия лек.А понякога наистина е нужна и операция.

Братството ни наистина боледува във връзка с тази тема около 70 години.И наистина е време да се излекува.

Моето мнение вече трудно може да бъде променено.Освен от''заповед'' по-високо духовно ниво.Някога ни наричаха ''михаиловисти'',но оцеляхме.Защото за нас бяха важни хората от чужбина ,с които общувахме.Но постепенно времето на крайната критика отминава/Има и някои неприятни изключения ,за които вече писах/.По-младите виждат ,че няма духовни проблеми в отношенията между последователите на Михаил Иванов и на Учителя.Аз и най-вече заради тях/по-младите/ открих тази тема.Иска ми се те да разберат правилно миналото и да тръгнат по пътя на разбирателството и на духовното сътрудничество.Добра стъпка в тази посока беше гостуването на френския братски хор и нашето много добро отношение към него.

Линк към коментар
Share on other sites

Канел,много си прав .Аз бих добавил ,че трябва да се правят и някои ''записки'',които да се сравняват.Ще се получи много интересен ''роман на противоречията''.И то с различни стилове.За жалост, този на Учителя и на неговото Учение, ще бъде рядкост.Който познава историята на Учението достатъчно добре,той много лесно би могъл да определи 'и 'главите'', и техните автори.

Продължавам да се чудя как при толкова много филолози в Братството, никой не се нае да покаже някои от текстовете -ментета.Та те толкова се различават и като стил .и като съдържание от стила на беседите на Учителя.Колкото и да е бил той разговорен извън беседите ,разликата понякога е огромна.Пример вече дадохме.Никой не може да ме убеди ,че ''записаният разговор '' е истински.Той ми звучи освен назидателно /не е в стила на Учителя/ и малко ''махленски''.

Линк към коментар
Share on other sites

Ок solej.Ако има още братски проблеми ,давай да ги обсъдим и да се залавяме за работа в по-хармонiчни направления.Можем заедно да обсъждаме беседите например .За мен ще е много полезен всеки пример в тая посока ,защото си признах другаде,че съм начинаеща Това ме вълнува повече от спор като този.Поздрави

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Тебе те вълнуват беседите ,но както се оказва -други ги вълнува тази тема.Ние не можем да им кажем ''Най-важни са беседите.Хайде да коментираме тях'!'Още повече ,че въпреки наличието поне на две интернет школи за изучаването на беседи /за толкова знам/,няма много желаещи да ги изучават с домашни ,както е учил Учителя своите ученици..А това означава само ,че нашите желания в много случаи могат да бъдат само.....пожелания.

Линк към коментар
Share on other sites

Понякога можем да наблюдаваме едно действие и да не разберем докрай ''скритото му послание''. Днес си говорихме с мой близък относно реакцията на Учителя спрямо брошурите на Михаил,донесени в България.Той ги хвърлил и казал на своите ученици да не ги четат.А ако ''скритото послание ''е ''не му е дошло времето''.?.И днес ние понякога четем хаотично и пилеем духовни усилия и условия.Ако Учителят не е реагирал малко по-строго, то навярно някои са учениците му са щели да се ''поотклонят'' от духовния си път и Школата.Нямало е как да бъдат хем в Школата му , хем да следват друг духовен път.

Говорихме и за това ,че и Методи Константинов е искал да отиде в чужбина ,за да разпространява братските идеи .Но Учителят не му е разрешил.Защо?

И защо не е попречил на Михаил да отиде във Франция като му възложи важна задача в България?

Линк към коментар
Share on other sites

Понякога можем да наблюдаваме едно действие и да не разберем докрай ''скритото му послание''. Днес си говорихме с мой близък относно реакцията на Учителя спрямо брошурите на Михаил,донесени в България.Той ги хвърлил и казал на своите ученици да не ги четат.А ако ''скритото послание ''е ''не му е дошло времето''.?.И днес ние понякога четем хаотично и пилеем духовни усилия и условия.Ако Учителят не е реагирал малко по-строго, то навярно някои са учениците му са щели да се ''поотклонят'' от духовния си път и Школата.Нямало е как да бъдат хем в Школата му , хем да следват друг духовен път.

....

Солей, абе що още се занимаваш с тези неща?!

Тук вече пристрастеността звучи малко като израза "Ако баба беше мъжка.......щях да й викам дядо".

Линк към коментар
Share on other sites

Ученикът неизменно има вътрешна локализация на контрола и може да различава и отсява! Дори да е тръгнал по крива пътека, сърцето бързо подсказва и свободната воля насочва стъпките.

С това съм най-съгласна от цялата тема. Няма да споря и да убеждавам никого в нищо. Ще кажа само, че духовното развитие не е нещо отделно от истинския, живия живот. А в лекциите на Михаил Иванов,от когото в началото бях доста впечатлена, аз открих в един момент и проумях тази липса. Липса на връзка между теория и практика. Липса на връзка между живия живот и така наречения духовен такъв.

Примери с цитати няма да давам, всеки може да ги потърси, ако насочи вниманието си в тази посока.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато имаме Словото на Учителя, което е на български език и е толкова обширно, че стига за един живот да се прочете и приложи защо трябва да си губим времето с друг автор ползвал щедро от това Слово и то на чужд език?Трябва първо да се преведе на български , като знаете че при превода се променя казаното от автора според нивото на преводача.И какво става– взаимствано от Учителя и дадено на друг език сега трябва да се превежда на български, като имаме безценни оригинали на нашия език.Нека те научат български и да четат в оригинал .Все някога ще им се наложи да го направят, още повече че е казано.Времето е ценно.

Линк към коментар
Share on other sites

Да и аз съм съгласна с Орлин, дори го написах в по- предните си постове и сега няма да е по- различно. Словото на Учителя Омраам е пристигало към мен в подходящия момент и съм се повдигала чрез него. Дори сега когато пиша тези редове съм изпълнена с радост и благодат :hypocrite:. Азбучна истина е че ако обиждаш (друга е думата нарочно слагам по- меката) начина по който другите се прекланят пред Бога, обиждаш собствения си Бог. Аз се прекланям пред Божественото и Неговите безкрайни проявления и не деля Учителя Омраам от Учителя Петър Дънов в същността си те са в Единство (Орлин го е написал достатъчно ясно в постовете си защото е схванал принципа докато е живял и превеждал, само човек трябва да ги прочете тези постове по- задълбочено), не поставям ограничения. А Бог има последната ДУМА винаги. Да бъде Волята Му! АУМЪ

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

"Срещите ми с Учителя и отговорите му на моите нескончаеми въпроси, са свещени за мен. Това, което съм написала, е дневник, а не спомени. Спомените не предават абсолютната точност на събитията, не са изразител на самата реалност. Записвах точно отговорите на Учителя желая да не се променя каквото и да е в тях."Цветана-Лиляна Табакова

https://sites.google...vuciaotbdeseto/

"Аз тихо пеех с неговата цигулка и сълзи течаха от очите ми. Брат Христо тихо пригласяше развълнуван.

Учителят ме попита:

— Ти, познаваш ли брат Михаил* от Париж?

— Не, Учителю — отговорих аз. — Чувала съм от брат Христо и от други сестри и братя да ми говорят за него. Аз лично не го познавам и никога не съм го виждала, даже и на снимки.

Учителят търсеше нещо по масата и го намери. Той ми поднесе една малка книжка на френски език и ме попита:

— Ти нали четеш на френски език?

— Да, Учителю — казах аз.

— Ти прочети тази книжка, че да видим ще ти хареса ли написаното в нея.

— Добре, Учителю, ще прочета книжката."

https://sites.google...i-bozestven-den

Учителят е имал дори книги в личната си билиотека с беседите на Омрам...

Ето и още един момент с него:

"– Добре, Учителю, ще му кажем! – каза брат Христо, след което заговори за някакво писмо на брат Михаил от Париж. Учителят стана много строг и каза:

– Неговата гордост ще го накаже. Вие пак ще се срещнете! Той трябва да се смири и да дойде при тебе, да се извини и тогава ще му тръгне!*..."

* След заминаването на брат Христо в отвъдния свят, намерих в костюма му листчета, върху които беше водил записки при последните си срещи с Учителя. На едно от тях беше записано:

"Трябва да се срещнете с Михаил и ще продължите работата си... ще му предадеш новото, което си научил... много не знае, защото не е бил тук.... и по музиката." Ако бр. Михаил не се завърне.... (аз го запитах) Бр. М. ще дойде ли тук, Уч-лю? Той ми каза: "Нищо не му пречи!!. Ако той не дойде, ти ще отидеш. Но този път ще работите Добре!" Моля Ви, кажете му да ме приеме... " Той Бог приема".

"Ще работите няма да се спирате!... ще държите положителното."

(бел. авт.)

https://sites.google.com/site/szvuciaotbdeseto/home/trite-sna

Въпреки упрекът за гордоста Учителят съветва да не спират с усърдието в работата...

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

През 1981 г. Михаил Иванов пристига в България по покана на българското правителство. Някой знае ли подробности - за колко време е бил, ходил ли е на свещенните места за Учителя, срещал ли се е с братята и сестрите си?

Линк към коментар
Share on other sites

През 1981 г. Михаил Иванов пристига в България по покана на българското правителство. Някой знае ли подробности - за колко време е бил, ходил ли е на свещенните места за Учителя, срещал ли се е с братята и сестрите си?

Поканен е в рамките на програмата "1300 години България". Разбира се това е идея на Людмила Живкова. Все пак двамата не се срещат - тя вече си е отишла от този свят, когато той пристига. Знам, че е ходил на Мястото на Учителя.

Линк към коментар
Share on other sites

Незнаех и че Людмила Живкова е проявявала интерес към учението ,което е чудесно ,знаех само че с Ванга са подържали тясна връзка .Но тази покана към него означава още веднъж ,че е далеч от черни ложи и тем подобни щуротии :) ,ако е бил такъв тя едва ли би търсила какъвто и да е контакт с него .И ми се иска хората да невярват толкова на какво някой си казал за някой или написал за някой ,защото всеки преиначава истината през неговата призма ,това разбирасе се отнася и за мен ,иска ми се хората да си правят изводи и заключения най вече от делата им и това което са оставили .Както ние си правим заключения от това което Петър Дънов е оставил като материал за работа ,а не какво е написал примерно някой журналист и т.н. .Защото аз за П.Дънов съм чувал какво ли не и съм чел какво ли не ,и ако бях тръгнал да вярвам какво е родила главата на някой ,до никъде нямаше да я докарам :)

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Незнаех и че Людмила Живкова е проявявала интерес към учението ,което е чудесно ,знаех само че с Ванга са подържали тясна връзка .Но тази покана към него означава още веднъж ,че е далеч от черни ложи и тем подобни щуротии :) ,ако е бил такъв тя едва ли би търсила какъвто и да е контакт с него .И ми се иска хората да невярват толкова на какво някой си казал за някой или написал за някой ,защото всеки преиначава истината през неговата призма ,това разбирасе се отнася и за мен ,иска ми се хората да си правят изводи и заключения най вече от делата им и това което са оставили .Както ние си правим заключения от това което Петър Дънов е оставил като материал за работа ,а не какво е написал примерно някой журналист и т.н. .Защото аз за П.Дънов съм чувал какво ли не и съм чел какво ли не ,и ако бях тръгнал да вярвам какво е родила главата на някой ,до никъде нямаше да я докарам :)

Учителят Омраам е бил ученик на учителя си Беинса Дуно, докато е станал на свой ред Учител. И то не какъв да е, а прекрасен проводник на чистотата на космичния живот! Не се учудих твърде много за отношението тук към него, познавам го и не се сърдя. Да, за Дънов също са твърдели какво ли не... Забележете обаче, не и от последователите на Омраам - от тях и една думичка не съм чул за Беинса, различна от смирено преклонение! Писаното тук в този скромен форум... отразява отношението на мнозина от българското братство към великия Омраам смекчено. Измежду "братята' и 'сестрите" обаче в неформален разговор човек може да чуе всякакви хубавщини :) . Простено им е (поне от мен), нямат си идея какво правят и срещу каква светлина плюят.

В никакъв случай не бих казал, че единият е повече от другия! Ученикът в някои отношения е нормално да е различен от Учителя си, в някои го надхвърля, но като цяло резонира с ядрото на космическото учение! Да не забравяме, че това учение не е на Беинса или на Омраам, а на космическото братство на любовта, мъдростта и истината. Нека не мерим личностите и проводящата им способност, ще ни изгорят "амперометрите", не е наша работа да го правим. Важното е да се ползваме, доколкото можем, от провежданото от обикновените им земни когнитивни апарати, осветени от виделината на Всемира! Нека имаме пристрастия, хора сме, но нека да насочваме естествените си предпочитания така, че да служат за повдигането ни, вместо за себеокалянето ни чрез мравешката ни критика! И на себе си го казвам!

Линк към коментар
Share on other sites

Незнаех и че Людмила Живкова е проявявала интерес към учението ,което е чудесно ,знаех само че с Ванга са подържали тясна връзка .Но тази покана към него означава още веднъж ,че е далеч от черни ложи и тем подобни щуротии :) ,ако е бил такъв тя едва ли би търсила какъвто и да е контакт с него .И ми се иска хората да невярват толкова на какво някой си казал за някой или написал за някой ,защото всеки преиначава истината през неговата призма ,това разбирасе се отнася и за мен ,иска ми се хората да си правят изводи и заключения най вече от делата им и това което са оставили .Както ние си правим заключения от това което Петър Дънов е оставил като материал за работа ,а не какво е написал примерно някой журналист и т.н. .Защото аз за П.Дънов съм чувал какво ли не и съм чел какво ли не ,и ако бях тръгнал да вярвам какво е родила главата на някой ,до никъде нямаше да я докарам :)

Учителят Омраам е бил ученик на учителя си Беинса Дуно, докато е станал на свой ред Учител. И то не какъв да е, а прекрасен проводник на чистотата на космичния живот! Не се учудих твърде много за отношението тук към него, познавам го и не се сърдя. Да, за Дънов също са твърдели какво ли не... Забележете обаче, не и от последователите на Омраам - от тях и една думичка не съм чул за Беинса, различна от смирено преклонение! Писаното тук в този скромен форум е модерирано и отразява отношението на мнозина от българското братство към великия Омраам смекчено. Измежду "братята' и 'сестрите" обаче в неформален разговор човек може да чуе всякакви хубавщини :) . Простено им е (поне от мен), нямат си идея какво правят и срещу каква светлина плюят.

В никакъв случай не бих казал, че единият е повече от другия! Ученикът в някои отношения е нормално да е различен от Учителя си, в някои го надхвърля, но като цяло резонира с ядрото на космическото учение! Да не забравяме, че това учение не е на Беинса или на Омраам, а на космическото братство на любовта, мъдростта и истината. Нека не мерим личностите и проводящата им способност, ще ни изгорят "амперометрите", не е наша работа да го правим. Важното е да се ползваме, доколкото можем, от провежданото от обикновените им земни когнитивни апарати, осветени от виделината на Всемира! Нека имаме пристрастия, хора сме, но нека да насочваме естествените си предпочитания така, че да служат за повдигането ни, вместо за себеокалянето ни чрез мравешката ни критика! И на себе си го казвам!

В момента чета книгата която Мария- София препоръча. Ето част от написаното:

"...Учителят проектира в тях квинтесенцията на своята душа и своя дух. За няколко години психиката на у...ченика така се просмуква с тази квинтесенция, че той постепенно става подобие на своя учител. Учителят е извор. Учителят е езеро. Учителят е дърво. Учителят е плод. Учителят е хляб. Учителят е слънце. Затова неговата близост храни, пои, пречиства, просвещава неговите ученици. Когато разбрах това, аз се почувствах неимоверно богат. "

"‎"Учениците са свързани със своя Учител така, както плодът със своята майка. Когато Учителят получава сили от Небето, това облагодетелства и учениците му. Така се хранех и аз през годините, когато бях до Учителя. Той общуваше със слънцето, получаваше от неговата светлина и ми я предаваше като отлично смляна и подходяща за моето сърце, моя ум, моята душа и моя дух храна. "

~~~

""Слънцето заема много важно място в Учението на Учителя. Ако знаем как да работим с него, ние бихме придобили истинска мощ. Всичко, що е на земята: скалите, растенията, животните, хората, черпи живот от него, от неговата топлина и светлина, но само големите Учители, Посветените, са способни да вникнат в природата на тази енергия. Те развиват у себе си центрове, с които я улавят, натрупват, преобразуват и излъчват. Така те се превръщат в благодетели за всеки, който е до тях.

“Но как постигат това?” - ще попитате вие. Според Посветените съзнанието не е някаква ограничена частица от човешкото същество и че с упорита работа е възможно всичко това, което психологията нарича подсъзнателно, несъзнателно, суперсъзнателно, да се превърне в съзнателно. Овладявайки тези области, съзнанието придобива възможността да открива, сравнява и така да става все по-широкообхватно и мощно.

Мнозина биха възразили, че това не е твърде научно. Те грешат. Аз ще ви кажа още, че онова, което съществува извън нас, намира свой аналог у нас. Всичко, което е на земята,под земята, в реките, езерата, моретата, океаните, което е на небето, на звездите, мъглявините, съществува и у нас. Това обяснява стремежа на човека още от Сътворението на света да търси, изучава, изследва и проумява заобикалящия го свят.

За съжаление човекът не познава нещата в дълбочина и се задоволява само с изследване на техните външни прояви, без да достигне до дълбоката им същност. Всички изследвания на учените за все по-съвършеното опознаване удивителните богатства на природата са чудесни. Посветените обаче стигат много по-далеч, като включват в своите изследвания и самите себе си. По този начин те разширяват до безкрай границите на своето познание.

Работата за овладяване на съзнанието започва с изследване същността на подсъзнанието, на съществата, които го населяват и на силите, които преминават през него. И така подсъзнанието предоставя едно след друго своите богатства на съзнанието. Посветеният е създание, което развива своето съзнание в ширина, дълбочина и височина. Той е способен да освети до долу всички области на подсъзнанието, както и най-високите области на суперсъзнанието. Поради това, че съзнанието на Посветения успява да обхване толкова огромно пространство, то започва да излъчва, да докосва създанията около него и да прониква в тяхното съзнание. И това не спира до тук. Съзнанието се разширява все повече, докато достигне до слънцето.

Слънчевата светлина е храна за посветения. Той я поема, сдъвква, асимилира, за да я предложи след това на околните. Затова той е способен да просвещава, стопля и съживява създанията. Човекът, чието съзнание е сковано от материални грижи, не е способен да помогне истински на себеподобните си.

Съзнанието на Посветения живее в другите. Така той може от разстояние да ги храни със своето просвещение. Храната във физически смисъл храни този, който директно я консумира. Майката храни известно време детето, което носи в своята утроба, но щом то се роди, трябва да се научи само да се храни. Така в духовен план и Посветеният, поне за известно време, трябва да храни учениците си. Както майката носи детето в утробата си, така и посветеният носи в съзнанието и душата си деца, които храни до момента, когато ще могат сами да сторят това. Тогава, когато ще могат сами да се хранят, те ще са способни да хранят и другите.

Учениците са свързани със своя Учител така, както плодът със своята майка. Когато Учителят получава сили от Небето, това облагодетелства и учениците му. Така се хранех и аз през годините, когато бях до Учителя. Той общуваше със слънцето, получаваше от неговата светлина и ми я предаваше като отлично смляна и подходяща за моето сърце, моя ум, моята душа и моя дух храна. И ако Учителят отдаваше толкова голямо внимание на слънцето в своето Учение, ако подчертаваше колко е важно да го посрещаме сутрин, това беше, защото знаеше, че пред всеки ученик стои една задача за изпълнение: да се научи да поема светлината на слънцето, да я асимилира, преобразува, обработва, за да я предаде на другите под формата на всякакви добродетели."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Първо, ще започна с някои откровения, които съм имал:.

В съновидение виждам Михаил Иванов, който е издигнал високо (сякаш, за да ми го покаже) един скъпоценен, черен на цвят, с магическа сила, камък, с големината и формата на сърце. Направи се връзка между него и негъра, който винаги придружавал Михаил Иванов, където и да отидел той.(т.е. нещо инволюционно,което го е придружавало). А по време на медитация през 90-те години телепатично приех за него, че четири пъти е обиколил света с циганите. (От беседите на Учителя знаем, че циганите са били изгонени от свещения център на Бялото братство – Агарта). В съновидение ми се беше явил и ми се оплакваше, че хората от Братството не му вярвали, а пък той имал контакт с Висшите полета. Да, той имаше контакт с Висши полета – това го видях, но… видях и друго - че носът му (символизиращ истината) имаше известна деформация, което не беше добър атестат. Беше ми открито и че когато си е заминал от този свят, се е надявал на възкресение. Видях го да обикаля около тялото си, опитвайки се да влезе в него и да го възкреси, но това не му се удаде.

Моето отношение към Михаил Иванов е противоречиво. Оценявам това, което е направил за разпространението на Учението по цял свят и допускам, че неговата мисия е била точно такава. Вероятно е имал слабости в своята работа, както и лични несъвършенства (най-вече по отношение на гордост и тщеславие… а вероятно и по въпроса за жените не е бил съвсем безукорен), но… доколкото познавам беседите му, идеите, изложени в тях, съответстват на идеите от Словото на Учителя, биха могли да бъдат и са източник на вдъхновение за много хора, без да притежават Неговата действена сила, прозорливост и дълбочина, което е обяснимо, защото ученикът никога не може да бъде по-горен от своя Учител, а дори и равен Нему – това е закон! Когато преди 20 години се докоснах за пръв път до неговите книги, бях силно впечатлен – приех го наистина като приемник и продължител на делото на Учителя, актуализиращ Неговото слово съобразно новите реалности. До такава степен се бях вдъхновил, та започнах да превеждам от руски книгата му „Хармония и здраве”, което означава, че просто много ми е харесало написаното. Хубава и вдъхновяваща е книгата на Михаил Иванов „С почит на Учителя Петър Дънов”, както и биографичната книга за самия Михаил Иванов – „Пътят на Светлината”, написана от неговата предана ученичка Луиз-Мари Френет. Благи са лицата и топли са сърцата на неговите ученици, доколкото имам впечатления от тях, а точно те са най-добрият показател за стойността на Учителя, когото следват, защото е речено от Христос за духовните Учители: „По плодовете им ще ги познаете”.

В началото на 90-те години на миналия век с приятели бяхме при ясновидката от Стара Загора – Денка. Запитахме Учителя чрез нея какво ще каже за Братството на Михаил Иванов във Франция. Тогава Той каза (ако приемем, че действително е бил Той): „Има ли смисъл да ме питате – там всичко е светлина!” Може Михаил да е имал слабости и да е допуснал грешки, но ние не трябва да си затваряме очите пред огромната работа, която е извършил, и това, което е оставил след себе си. А „когато фактите говорят, дори и боговете мълчат!” Не мисля, че ние сме тези, които трябва да го критикуваме и съдим. В поредицата „Изгревът” някои негови съученици са си позволили (от ревност към делото на Учителя или поради завист заради дейността, която е развил Михаил и станала популярна на няколко континента) да го съдят. Има наистина някои смущаващи неща измежду техните спомени (за които също не трябва да си затваряме очите), но въпросът е доколко те са достоверни, защото допускам (познавайки човешката природа), че има привнесени и някои лични елементи. Самият Михаил дава блестящ отговор на нападките и обвиненията срещу него чрез свое писмо до Михаил Стоицев, публикувано в 23 том на „Изгревът”, стр. 185-199. Всеки може да чете и да си прави изводите. В крайна сметка, смятам, че изобщо не е целесъобразно да противопоставяме ученика (Михаил Иванов) на Учителя (Петър Дънов). Никой не печели от това – дори напротив – и двамата (а и ние) губим. Спомням си пак в началото на 90-те години – бяхме се събрали в софийския апартамент на Гергана С., която беше пламенна привърженичка на Михаил Иванов. Преразказа ни нещо, което тогава ми направи много силно впечатление и го запомних и до днес. И… би ми се искало да е вярно. На Своя беседа Учителят разказал една история за млад и красив принц, от когото всички се възхищавали. Но по едно време из царството тръгнали слухове, че той се държал непочтително с младите момичета и ги съблазнявал. Стигнало се дори до съд. Приели го за виновен и го попитали, преди да бъде наложено наказанието, дали има някакво желание. Той казал, че има и пожелал… да му събуят гащите. Когато направили това, всички ахнали, защото се оказало, че младият и красив принц всъщност не бил момък, а… мома. Така, след това разкритие, обвиненията срещу него отпаднали.

Приключвайки с историята, Учителят погледнал Михаил в очите и му казал: „Рекох, запомни!”, с което пророчески го предупредил през какво ще трябва да премине след време.

Линк към коментар
Share on other sites

На Своя беседа Учителят разказал една история за млад и красив принц, от когото всички се възхищавали. Но по едно време из царството тръгнали слухове, че той се държал непочтително с младите момичета и ги съблазнявал. Стигнало се дори до съд. Приели го за виновен и го попитали, преди да бъде наложено наказанието, дали има някакво желание. Той казал, че има и пожелал… да му събуят гащите. Когато направили това, всички ахнали, защото се оказало, че младият и красив принц всъщност не бил момък, а… мома. Така, след това разкритие, обвиненията срещу него отпаднали.

Приключвайки с историята, Учителят погледнал Михаил в очите и му казал: „Рекох, запомни!”

Какво точно е искал да каже Учителят на Михаил с тази история? Навярно и тогава само двамата са знаели. Ние обаче можем да направим догатки като прочетем "Сексуалната сила или крилатият дракон"-Омраам, пък може те да се окажат полезни.

Ето един малък цитат:

Всички физиолози, психиатри, сек­солози, които изучават въпросите на сек­суалността, не достигат до онова, което става по време на сексуалният акт в субтилното етерно и флуидно поле. Учените откриват, че по време на акта действат различни възбуждания, напрежения, еми­сии - процеси, които те дори категоризират, но до тук става дума само за чисто физи­ческата, биологическата и егоистична сек­суалност. За тях обаче остава неизвестно, че едновременно с нея, в субтилен план се извършват най-различни вулканични изригвания.които се проявяват в най-груби форми, протичат много плътни еманации, оцветени в неясни мрачни тонове, сред които преобладава червеното, мръсно чер­веното. Всички тези еманации потъват в земята, където съществата на мрака ги очакват, за да получат и се насладят на своята порция от витални енергии. Тези същества са на много низко еволюционно ниво и намират своята храна в близост до влюбените. Нека това не ви учудва, но ис­тината е, че влюбените организират пирове в невидимия свят.

Редактирано от Роси Б.
Линк към коментар
Share on other sites

Темата пак се раздвижи. Не получих обстоен отговор, Михаил какво е правил в България през 1981 г. А как да задам и следващият си въпрос: А в Индия как е получил духовното си име. Или щом Учителя не му е дал такова, що да не си потърси от другаде?! Вярно е, че Индия беше много модерна тогава, но трябва ли на всяка цена да яхаме хипи вълната за да бъдем популярни.

Та от какъв извор там е пил Михаил? В България не е ли могъл да го намери?

П.П. Според индииските традиции, приемеш ли от някой духовно име, означава, че ставаш негов ученик.

Линк към коментар
Share on other sites

Та от какъв извор там е пил Михаил? В България не е ли могъл да го намери?

Доколкото съм чувал именно след споменатото пребиваване в Индия в М. Иванов става огромна промяна. Какво точно се е случило мога само да гадая (всъщност запознат съм с някои версии, включително и с такава за среща с Бабаджи, но това не е информация на която човек може да се довери). Тъй или иначе положителните последствия от пребиваването в Индия са факт. На втория въпрос аз поне не виждам възможен отговор. Ти ако имаш някой като предложение, сподели го.

Линк към коментар
Share on other sites

snapback.pngОрлин Баев, на 12 януари 2011 - 11:23, каза:

snapback.pngveselinvalchev1981, на 12 януари 2011 - 09:33, каза:

Незнаех и че Людмила Живкова е проявявала интерес към учението ,което е чудесно ,знаех само че с Ванга са подържали тясна връзка .Но тази покана към него означава още веднъж ,че е далеч от черни ложи и тем подобни щуротии :) ,ако е бил такъв тя едва ли би търсила какъвто и да е контакт с него .И ми се иска хората да невярват толкова на какво някой си казал за някой или написал за някой ,защото всеки преиначава истината през неговата призма ,това разбирасе се отнася и за мен ,иска ми се хората да си правят изводи и заключения най вече от делата им и това което са оставили .Както ние си правим заключения от това което Петър Дънов е оставил като материал за работа ,а не какво е написал примерно някой журналист и т.н. .Защото аз за П.Дънов съм чувал какво ли не и съм чел какво ли не ,и ако бях тръгнал да вярвам какво е родила главата на някой ,до никъде нямаше да я докарам :)

"Учителят Омраам е бил ученик на учителя си Беинса Дуно, докато е станал на свой ред Учител. И то не какъв да е, а прекрасен проводник на чистотата на космичния живот! Не се учудих твърде много за отношението тук към него, познавам го и не се сърдя. Да, за Дънов също са твърдели какво ли не... Забележете обаче, не и от последователите на Омраам - от тях и една думичка не съм чул за Беинса, различна от смирено преклонение! Писаното тук в този скромен форум е модерирано и отразява отношението на мнозина от българското братство към великия Омраам смекчено. Измежду "братята' и 'сестрите" обаче в неформален разговор човек може да чуе всякакви хубавщини :) . Простено им е (поне от мен), нямат си идея какво правят и срещу каква светлина плюят. " край на цитата.

"Избраникът Божий и Вождът Господен е ВСЕМИРОВИЯТ УЧИТЕЛ НА ВСЕЛЕНАТА БЕИНСА ДУНО слязъл за пръв път на Земята, Земята Българска , в рода български и племето славянско.

Словото на Всемировият Учител на Вселената е Слово на Бога и е ТРЕТИЙ ЗАВЕТ НА БОГА КЪМ ЧОВЕЧЕСТВОТО.

Ако преди две хиляди години слезе Синът, то днес слезе Бащата, като Бог–Отец, дойде при человеческия род, за да предаде Словото Си на Третия Завет.Амин." Изгревът том 2, стр.32

От горното можем да си направим извода кой е Учителя и че може да бъде само Един.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...