Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Психичните отклонения при духовно търсещите


По - висок ли е процентът ?  

14 гласа

  1. 1. Психичните отклонения при духовно търсещите

    • Да
    • Не
    • Не мога да преценя


Recommended Posts

Случвало ми се е в нета да попадам на различни хора, които твърдят, че могат да осъществяват контакт с висши духовни същност, да получават една или друга информация от Акаша, дори някои от тези духовни същности са им казвали информация за мен ( обща по - скоро, която може да се налучка) или пък съм им забранявали да общуват с мен. Последното е лоша реклама. :lol:

Ами информацията за теб може да ти я каже всяка астрална същност. Ако искаш наистина да ги затрудниш, задай въпрос, чийто отговор не знаеш (както и никой от присъстващите), но можеш да провериш, за да разбереш правилно ли са отговорили или не).

За някои от тези хора имам основания да смятам, че имат някакви психични отклонения и че може да си внушават едно или друго нещо - имам основания или от впечатление, което са ми направили с начина си на общуване, или от слухове(неща които са споделили на други хора, които хора разбират от психология). Има ли някаква взаимовръзка между психичните отклонения и духовните търсения/интереси? Сред хората с духовна ориентация, по - голям ли е процентът на тези с отклонения? Ако "да" - защо ? Има ли някакви изследвания. Във форумите и в "Живот без окови" на Д. Чопра съм срещал понятието "езотерично мислене". Даже психолозите проверявали пациентите си за него. :) Може би много от психолозите просто са тесногръди ? Усилват ли се психическите проблеми в хода на духовната еволюция и ако "да" - защо ?

Да, някои механични практики лесно могат да доведат до психични отклонения. Но тези практики не са духовни, а по-скоро се търси развитието на определени психични способности без да се развие способността на човек да бъде независим от тях и да ги управлява.

В хода на духовната еволюция психичните проблеми не би трябвало да се усилят. Самата еволюция се състои в това в по-голяма степен, по-отговорно и независимо от нисшата си природа, човек да владее енергиите в себе си. Ако възникнат психични проблеми и дори психическа нестабилност, това показва, че усилията ни са насочени в погрешна посока.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ами информацията за теб може да ти я каже всяка астрална същност. Ако искаш наистина да ги затрудниш, задай въпрос, чийто отговор не знаеш (както и никой от присъстващите), но можеш да провериш, за да разбереш правилно ли са отговорили или не).
Преди три години като си пишех с Анчето, тя ми спомена, че имам потенциал да се развивам духовно, не помня точните думи, но това беше смисълът. Горе долу по същото време, в друг сайт общувах един човек, който има духовен учител дух ( поне така твърди) : помолих го да попита духовния си учител дух нещо за мен. Не помня какво точно исках да ми каже духа учител. Обаче помня,че не ми отговори по същество. :lol:Беше казал, че имам потенциал да се развивам духовно.Не съм питал такъв въпрос нито Анчето, нито човека с учителя, но отговорите съвпаднаха и бяха в рамките на кратък период от време ( може би 2-3 дни или по - малко). Не съм им задавал директно такъв въпрос.Не съм сигурен, кой от отговорите беше пръв по време. После бях общувал с една жена, която има контакт със светите владици - те били казали нещо за мен, което си е истина, обаче може аз преди това да съм го споменал на жената, знам ли. Явно ясновидците не искат да дават мнения за прогнози на колеги. Попитах мъжа с учителя относно нещата дето ми беше казал Вальо Петров. Той вместо да пита учителя си ми каза, че миналото е прах и трябва да се концентрираме върху настоящето и че ако е нужно аз сам ще науча информацията за миналите ми инкарнации. Попитах жената с владиците : тя обеща, че ще ги пита за миналите ми животи, но не обещава, че ще ми отговорят. Не ги е попитала явно, нищо не ми каза. След време я подсетих за въпроса ми, пак не ми отговори. Наскоро питах една жена, която вижда свои и чужди минали животи : нещата дето била видяла за живота, в който аз съм я убил ги била видяла с разрешение от господарите на кармата. Попитах я за тези неща дето ми каза Вальо, обаче не ми отговори : каза че няма разрешение от господарите на кармата ( или някакви други същества : не помня със сигурност кой посочи).

П.п.:

"Бих казал, че имам"
Не "бих", а "беше казал, че имам". Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

е, то почти всеки човек има психични отклонения. Като се има предвид, че духовното развитие е маргинално поведение, то по официалните класификации повече психовци има сред нас :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да, и аз си помислих тези неща, Божидаре. Почти всеки човек има по - малко или повече отклонения. :lol: А и нещата свързани с духовното, може би от много хора се приемат скептично. Забелязъл съм, че има някакво поставяне на знак за равенство между вярващ и психично болен. Как да го кажа по - точно : виждал/чувал съм асоцииране(осмиване) на вяра/духовно търсене с психично отклонение. Което и според мен, понякога е било достоверно асоцииране.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Може би е малко отклонение от темата,но искам да споделя едно мое наблюдение.Отнася се за две жени от нашия град,които имаха психични отклонения и то много явни.Едната жена вече почина,но беше възрастна.Години наред тези жени живееха,както казах със силно изразени психични заболявания,обаче каква беше изненадата ми,когато поведението им постепенно се промени и се стигна до момент в който на пръв поглед не можеше да се прецени дали са психично болни или не.И това се случи след,като започнаха да посещават литургиите в евангелската черква,виждах ги,защото черквата се намира точно до нас.Значи за една година редовно посещение на литургиите,тези жени визуално се промениха много.Аз не мога да твърдя,че те са излекувани,защото съм само страничен наблюдател,но с просто око личи огромното подобрение и най-малкото се отърваха от гротеските подигравки на околните.Това ме кара да мисля,че приобщаването на такива хора към някаква духовна общност на някои им помага в борбата с психичните болести,поне отчасти.

Линк към коментар
Share on other sites

е, то почти всеки човек има психични отклонения. Като се има предвид, че духовното развитие е маргинално поведение, то по официалните класификации повече психовци има сред нас :)

Как беше казал Юнг : "покажете ми един нормален човек и аз ще отида да му се поклоня". Или нещо такова.

Относно психичните отклонения, нека не прозвучи като обида, но обикновено мои познати като видят паневритмията на езерата по телевизията, правят асоциации с Карлуково. :whistling:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Илен,разказвали са ми за евангелските църкви в Германия - там е традиция хората с психични проблеми и заболявания да се приобщават към тях и да се обгрижват.

И у нас има евангелски църкви които се грижат за такива хора.Говори се за пълно подобрение на симптомите и дори за създаване на семейства между хора с психични проблеми.

Доколко това е истина не зная,защото не съм го видяла,а само са ми разказвали,но мога да го допусна,защото вярата е помогнала на много хора да преодолеят проблеми от всякакво естество.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години един човек като видя паневритмия по телевизията каза, че тези са луди(не помня точните думи, но смисълът беше този). :) Като попитах защо, той каза : "гледай какви са брадясали", явно визираше Учителя, но определението за лудост беше за паневритмията. В началото на тази година слушах един брат, бяха се събрали на Рила, даваха ги по Канал 3. Не му помня името, но беше еврейско. Говореше много въодушевено някакви неща, които не разбирах. Стори ми се странно, сектантско - такива мисли ми минаха. Понеже аз не мога да изпитам това въодушевление. Представям си как биха реагирали хора, които не са вярващи, не се интересуват от окултното, нямат идея за какво служи паневритмията.

Линк към коментар
Share on other sites

е, то почти всеки човек има психични отклонения. Като се има предвид, че духовното развитие е маргинално поведение, то по официалните класификации повече психовци има сред нас :)

Как беше казал Юнг : "покажете ми един нормален човек и аз ще отида да му се поклоня". Или нещо такова.

Относно психичните отклонения, нека не прозвучи като обида, но обикновено мои познати като видят паневритмията на езерата по телевизията, правят асоциации с Карлуково. :whistling:

А твоите познати откъде знаят какво е в Карлуково?:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Някъде бях чел при Щайнер, че човек, който става по-чувствителен към духовното и който върви по пътя на посвещението е изложен на по-големи опастности, отколкото други хора и трябва да се справя с трудности, които при други хора не се появяват. Иначе казано, с по-голяма чувствителност той става по-силно изложен на опасността от негативни влияния.

Също така, на едно място той излага някои методи за развиване на способности, като всички те са свързани с много търпение. На едно място, той споменава, че съществуват и други начини, които са по-ефективни, но е опасно те да се прилагат без учител. Също така, на друго място, той пише, че съществуват и други начини, които се прилагат от определени хора, като те дават възможност за някои извънсензорни способности, но тъй като са половинчати като методи, те дават странични ефекти, като например това, че съответната личност става много раздразнителна, започва да лъже и т.н. Струва ми се логично, че такива хора лесно могат да достигнат и до някои отклонения - нямам спомен да пише това изрично, но е близко до мисълта.

В този ред на мислите, важно е да се попита човек дали някой път обаче не става въпрос и за хора, които имат добронамерени духовни търсения, но които попадат на неправилните автори - защото самият Щайнер твърди, че такива практики с половинчати методи се използват от някои недобросъвестни хора и се представят за методи на развитие. И така може да се окаже, че поредната книга със заглавие "Как да преобърнем света със силата на мисълта" може да се окаже един от скритите фактори за нещо, което избива след известно време - защото както едно от правилата при езотерично обучение е човек да не пропуска непроверени представи в съзнанието си, то и много книги, които се водят "езотерични" "пропускат" да споменат такива правила - и с пълна сила "помагат" на някои нови и неопитни кадри да "разгърнат" своя "потенциал".

Друг е въпросът, че ако почне да се спори кое е правилно и кое не и коя книга е подходяща и коя не - ще се стигне до конфликти и всеки ще твърди, че неговото е най-добро. Алтернативата да се чете само авторът "еди-кой-си" има опастност да клони към фанатизъм, когато последното започва и да се препоръчва.

И нещо за Христо - мисля, че с едното писано на съобщение в интернет няма как да се изкупи карма от този род, за която ти говориш. Но жената е дала кратък отговор, а дори и да ти беше писала повече, сигурно пак положението щеше да е неясно. Като ти е казала, че вече са се оправили работите, не се грижи повече. :thumbsup:

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

А, това с паневритмията и Карлуково сме го преживяли всички, които танцуваме. особено в родните си градове и редовно.

Имаше момент, в който загрижено ме питаха не се ли тревожа какво ще си помислят хората за мен, за нас. Отговарям неизменно, че за мен психично отклонение е рано сутрин да седи човек в кухнята с цигара в устата сред облак от дим и пепелник пълен с угарки, да сърба кафе или нещо за махмурлука, да чете клюкарските колони и да псува докато слуша новините по ТВ. Да танцува сред цветята и птичките - това е нормалното поведение за един човек.

Апропо - нас ни виждат сутрин десетки да не кажа стотици хора, които сутрин излизат на разходка по алеята в Кенана. Само един гласно се подиграва. Но този човек е известен отдавна на целия ни малък град с психичните си отклонения . Много спират и ни се радват. Други не коментират, просто вдигат рамене и отминават.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години един човек като видя паневритмия по телевизията каза, че тези са луди(не помня точните думи, но смисълът беше този). :) Като попитах защо, той каза : "гледай какви са брадясали", явно визираше Учителя, но определението за лудост беше за паневритмията. В началото на тази година слушах един брат, бяха се събрали на Рила, даваха ги по Канал 3. Не му помня името, но беше еврейско. Говореше много въодушевено някакви неща, които не разбирах. Стори ми се странно, сектантско - такива мисли ми минаха. Понеже аз не мога да изпитам това въодушевление. Представям си как биха реагирали хора, които не са вярващи, не се интересуват от окултното, нямат идея за какво служи паневритмията.

То си е техен проблем.

Не осъждай това,което не разбираш!

Защото, ако имаш един бонбон направен и ти го носиш в джоба си, не го вкусваш, ти не знаеш съдържанието.

Трябва да го вкусиш. Нещата във второто положение трябва да се опитат

Трите положения,УБ

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не съм играла паневритмия и не съм изпитала на гърба си подигравките и подмятанията на случайни минувачи,но знам негативното отношение на много от моите познати към духовните интереси и занимания.

Хора,които живеят само с материалното и за материалното трудно могат да разберат тези,които имат и други интереси освен тези,свързани с физическото им оцеляване.

Линк към коментар
Share on other sites

Нали Учителят ни учи,че човек се ражда и трябва да живее заради Бога,не заради хората.Пък и на мен не ми харесва поведението на отделни хора,но пак Учителя ни казва:Щом Бог го търпи и ти ще го търпиш!

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години един човек като видя паневритмия по телевизията каза, че тези са луди(не помня точните думи, но смисълът беше този). :) Като попитах защо, той каза : "гледай какви са брадясали", явно визираше Учителя, но определението за лудост беше за паневритмията.

Не толкова паневритмията, колкото индивидите, които я изпълняват. Аз също съм забелязвал такива, които определено имат вид на хора с психически отклонения, но както някой писа, те играят по съвсем други причини. Ако това им помага да излекуват душите си, нека играят.

Линк към коментар
Share on other sites

Според Учителя хората с психични отклонения са ученици от окултни школи, които в миналото не са издържали изпитите си.

Линк към коментар
Share on other sites

И тъй, на първа ръка, ние ще пристъпим да проучим основно човека, сегашния човек, тъй както е, да го проучим в тази му фаза, с тия сили, които се развиват в неговия организъм, проявяват се в неговия ум, действуват в неговото сърце и се реализират в неговата воля. И след като проучим човека по този начин, ние ще пристъпим тогава в друга една област, по-широка и по-приятна. Проучването на човека в някое отношение е приятно, а в друго отношение – неприятно. Когато проучаваш положителната страна на човека – приятно е, когато проучваш неговите отрицателни страни, е много неприятно. И всеки ученик трябва да бъде много смел и решителен. За да проучим човека, това е трудно нещо. Ще ви поставят в една окултна школа и ще ви покажат положителните и отрицателните страни на вашия характер, тъй както пред едно огледало, да си видите мислите. И при един такъв изпит, не зная, но температурата ви ще падне най-малко 35 градуса под нулата, ще истините, и ще ви се отще да живеете. И затуй, в старо време, много ученици са подлудявали. Но ние няма да направим това. В тия школи, дето много се дава, човек излиза или с много ум, или без ум, то е хазартна игра. А методът, който ние ще употребим, е един от най-безопасните. Но като казвам „безопасен“, да не мислите, че лесно ще мините. И тук ще заложите ума и сърцето си. Там си има долапчета и ключове, и всеки ден, като кажете: „Искам сърцето си назад“, може да си отворите, когато искате и да си вземете ума и сърцето. А другият начин, дето много се придобива, то е в друг клас. И тогава, като свършиш училището, ще дойде Великият Учител, сам ще отвори. И ако вие ме попитате за съвременните подлудели хора, смахнати хора, защо са такива, те са все ученици на такива школи, недосвършили са те. На първо време ще турите в ума си мисълта: трябва да свършим училището, по който и да е начин. Религията казва: „Трябва да вършим Волята Божия“. А ние казваме: „Земята е едно училище и то трябва да се свърши, по който и да е начин“.

"Първото задължение на учениците", 4 школна лекция на общия окултен клас, 16.III.1922г.

Редактирано от Светлата
Линк към коментар
Share on other sites

Преди години един човек като видя паневритмия по телевизията каза, че тези са луди(не помня точните думи, но смисълът беше този). :) Като попитах защо, той каза : "гледай какви са брадясали", явно визираше Учителя, но определението за лудост беше за паневритмията.

Не толкова паневритмията, колкото индивидите, които я изпълняват. Аз също съм забелязвал такива, които определено имат вид на хора с психически отклонения, но както някой писа, те играят по съвсем други причини. Ако това им помага да излекуват душите си, нека играят.

Е то по тази логика аз съм виждала в средите на икономисти, банкери, бизнесмени, политици (особено често) далеч по-голям процент от хора, които очевидно имат проблеми. Това, че човекът носи костюм за четирицифрено число и вратовръзка, движи се в подбрана среда и е заобиколен от гардове, това да не би да го прави нормален? По-скоро обратното.

Ако в кръга ни влезе човек, който има проблем, значи той има нужда от кръга. Кой, ако не един кръг от хора, танцуващи паневритмия би могъл да му помогне по най-добрия начин?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че сред хората с духовни интереси има чак толкова много чалнати ;).

Просто на фона на общият спад на духовните ценности в обществото ни, те се отличават. Като белите врани. Сред познатите ми около 10 % се интересуват от: Защо съм тук? Как? Какво следва? Какво да направя за да се променят нещата към по-добро, не само за мен, а за всички?

Тук публикувах един от спомените на Паша Тодорова. Да си призная честно, ако не съм чувала или чела за тези неща и не вярвам че е възможно това, ще кажа че тази жена тотално не е с всичкия си :blink:.

В беседите си Учителя често е говорил за това, че като изгражда своя духовен дом, човек изпълнява мисията си на Земята. Но колко се стремят към това?

Линк към коментар
Share on other sites

Роберто Асаджоли също е мислил по въпроса в книгата си.

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Доста писах тука, отказвах се.

Всъщност психичните отклонения нямат значение. Всеки първоначално има настройка на психиката, която му пречи да вникне в духовния път или податливост към "влудяване", ако се занимава с тези неща без подготовка. Почти всеки, който се занимава с тези неща без подготовка, ще психяса.

Затова всички духовни школи имат първо стъпало себеопознаване и психотерапия. Да, точно психитерапия. На времето в Бялото Братство е било така и Учителя точно такава е провеждал.

Такова е и първото стъпало на Кабала. Така е и при клонките на теософските школи днес. Който не си мине психотерапията с доказана вътрешна трансформация, няма да мине напред.

Затова всеки, който се усеща, че е почнал да се занимава с духовност, трябва да премине курс на психотерапия, ако съвременната му школа не съдържа това нещо. Съвсем не се шегувам - нещата са сериозни.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Вече е разисквана темата - ето туки тук. Дали да не ги слея?...Роберто Асаджоли също е мислил по въпроса в книгата си.

Имам съсед ,който в миналото беше каскадьор в Киноцентъра.Участвал е във всички бг филми

с каскади с коне и даже роля във "Време разделно".Беше много хубаво момче,с невероятно сини очи.

Все още е запазил синия поглед...

Та след каскада получава голяма травма и отключва шизофрения.

Всички комшии го отбягват,защото говори "глупости",аз обаче го слушам с интерес и с него си водиме

много интересни разговори.Винаги ме осветлява за новите си открития,

всъщност това,което ми разказва е изключително смислено.

Той успява някак да живее между материята и духовните светове.

Та не знам точно кой е с психични отклонения.Дали не са тези,дето мислят само за ядене,пиене и.............

Може би е време тези

материалистични понятия да се преосмислят..............:3d_146:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Орлине,слей темите,те си се припокриват.

Кристиян каза:

Орлине, че направо си кажи и ти за дюшемето...няма лошо и клуб да си направим, но не "МЕНСА" а нещо като "ДЕМЕНЦА"...за всеки случай в който:

- по лудяваме

- до лудява ни се

- под лудяват ни

- на лудяваме се

-при лудява ни се

- сама дъска не хлопа...

В такъв клуб няма да може да има членски внос..защото членовете носят ризи с толкова дълги ръкави, та не биха могли да си бръкнват в джоба за "клубна такса"..нотова е само предложение...може да се назовава например "КУМЧО ВЪЛЧО" (Катализирани Умерени Ментални Човешки Отношения Въпреки Ъгъла на Лудостта в Човешката Относителност), може и "дементор" да си назначим....Архидементор, с диплома за пълна идейна липса или нещо такова...може да има дори ритуална дейност по Пълнолудие, или по Новолудие...

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=1537&st=20

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...