Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За такава България мечтая


Пламъче

Recommended Posts

Станимир би ти казал, че дълголетието е вредно за душите, ...

Ама не съм. Нещо ти убягва. Стига човек да има достатъчно психична енергия в себе си, да продължава да бъде с будно съзнание и мисли, пък може и до 200 години да живее. Повечето хора обаче след една възраст вече са дотолкова изхабени, до толкова са затънали в стереотипи, че реално не могат да се развиват духовно повече през този живот. Нищо против нямам въпросните хора, а и аз може да изпадна в подобно положение. Не годините обаче са проблем при дълголетието, а психическото изхабяване на човека.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък бях разбрал, че по принцип минеш ли някаква възраст, годините които живееш са напълно или почти загубени за духовната еволюция. :lol: Абе в общи линии съм те разбрал : при повечето хора, няма развитие на стари години. Знам че не си негативно настроен към старите хора. Пък и самоубийството не е вариант.

Линк към коментар
Share on other sites

Иска ми се хората в България да се научат да я харесват.

Да заменят думи и мисли като "лошо, грозно, безперспективно" с " не достатъчно добро, може да е и по- хубаво, шанс за промяна" само по този начин нещата ще станат различни.

България това сме ние, ако България е сива, значи ние сме сиви, ако е мръсна, значи ние сме мръсни, ако е безперспективна, значи ние сме мързеливи, ако е корумпирана, значи ние сме измамници.

Когато се научим да харесваме себе си, ще се научим да харесваме и всичко около нас. Когато не харесваме нещо в себе си, то постоянно ни се набива в обкръжаващата ни среда и ни дава повод да го обвиняваме, защото нямаме сила да го променим в личен план.

Линк към коментар
Share on other sites

Не сме чак толкова зле, въпреки че сме най - бедните в ЕС и сме по - бедни и от други страни. Все пак все още сме страна с добър потенциал, все още се водим за страна от втория, а не от третия свят.

Линк към коментар
Share on other sites

'Канел'

...Думата "морал" е гадна думичка в името на която са се извършвали милиони престъпления. Да започнем от там, че съдържа корена "мор", което означава "смърт". Мор, морга, мортус, морт, море, Мордор, Моргот, морал...

Има различни видове морал - православен, католически, протестантски, йезуитски, атеистки, болшевишки, будистки, шиитски, сунистски и т.н. и т.н. Така че стъпвайте по-леко, когато говорите за морал, още повече за някакъв предполагаем универсален морал. 1eye.gif

Морал е Латинска дума, която означава - нравственост, поука.

Линк към коментар
Share on other sites

Морал е Латинска дума, която означава - нравственост, поука.

Именно! От моралистите и поучителите са произлезли най-големите злини за човечеството.

Предпочитам гръцкото "етика", което означава същото, но поне няма корена "мор". ;)

Всъщност ако трябва да съм точен:

етика - наука, изучаваща нравите (теория)

морал - приета на въоражение етика (практика)

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

За мен поука означава ... ще дам пример:

децата гледат кои карат големи луксозни коли - главно крими-контингента и поуката им е, че който най-много краде и си служи с насилие и измама, той е богат, а не който се труди почтенно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Преди всичко ми се иска да има повече общение и отзивчивост между хората.

Да бъде по-лесно общуването, приятелството... искреността.

Преди 20 години съседите в България са се канели и събирали за обеди и вечери по големите празници, а сега едвам едвам си промълвяват по един поздрав веднъж месечно. В днешно време българина дори не познава съседа си. Мисля че топлотата и задружието са били сред най-уникалните ни качества като народ... Качества, които човек много трудно би могъл да открие на запад. Там хората са в пъти по-студени и затворени.

Много ме натъжава като виждам как И в България топлотата постепенно се превръща в апатия и дръпнатост, както във всички останали "напреднали" нации. Ако изгубим и това, наистина не знам какво ще ни остане. Днес, хората сякаш се делят много по-крайно. Всеки седи сам и кисне в собствените си недоволства и разочарования, прекалено зает за да се сети да погледне от хубавата страна на нещата.

Колкото по-възрастен става човек, толкова по-трудно може да завърже едно искрено приятелство, защото с времето у хората се трупат предразсъдъци, задръжки, страхове и болки, с които никой не може да им помогне. Много ми се иска да видя обрата на това докато съм жива.

Да видя една по-ясна осъзнатост у хората... представата, че всички сме заедно на това бойно поле и се борим срещу едни и същи врагове, които се спотайват дълбоко в нас. Че пътят ни е един и същ, създателят ни и един и същ, и щастието и насладата ни ще бъдат в един тон когато най-накрая достигнем великия духовен подем, който ни е бил отреден като раса.

Чак на стари години, българинът си припомня всичко онова, което е забравил. Разговаряла съм с много възрастни хора (и нека се надяваме, че няма да е само това поколение), и трябва да кажа, че голямата част от тях са толкова благи и спокойни, колкото са и крехки физически. Старите хора се обръщат към Господ и в скуката си започват да размишляват за смисъла на живота и смъртта и всичко онова, което води до съзнателно просветление. Това ме лъхва с наистина големи надежди. :rolleyes:

Иска ми се да видя и насърчаване на повече промени в Българската социална и икономическа инфраструктура... и в образованието. Правим едни и същи грешки от толкова много време, и въпреки това продължаваме да бъдем инталиви консерви. :sleeping: Новото никога не вреди... най-много да научим някой друг урок, който да ни помогне да скъсим периода си на развитие.

Вярвам, че ще постигнем това скоро. И много силно се надявам, че няма да стане в момента, в който бъдем обединени от някой огромен, злокобен и труднорешим проблем, а ще намерим сили да се изцелим сами, благодарение на Бог и неговите усилия. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Мечтая си за този ден, в който най-бедните хора в България ще могат да си купуват каквото им е нужно, без това да ги принуждава да гладуват, студуват или да не се лекуват.

Пък богаташи нека да си има...

Линк към коментар
Share on other sites

Мечтая си за този ден, в който най-бедните хора в България ще могат да си купуват каквото им е нужно, без това да ги принуждава да гладуват, студуват или да не се лекуват.

Пък богаташи нека да си има...

Нека да си има, но да не крадват от бедните. Бих добавил и : "да не се налага да затъват в заеми, за да оцелевят, да могат да ходят и на почивчица поне за 10 дни в годината, да могат да си изучат децата."

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...