Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Двубой с Планетата


Guest Ивета

Recommended Posts

Тази година световното население ще достигне 7 млрд. души.

Но не е нужно да ходите до Делхи в Индия (с население 22 млн.) или в Китай (дом на 1/5 от населението на Земята), за да схванете последиците от това.

Много от зелените полета, плодните насаждения са изчезнали. Днес там има парцели за къщи или хипермаркети ...

Някои от първите трудове по демография са написани през 17 век , в наше време, над 300 години по-късно, все още се опитваме да определим изхода от двубоя ни с планетата.

През идните десетилетия, въпреки намаляващата раждаемост, населението ще продължи да нараства, и то предимно в бедните държави.

Как ще изглежда планетата през 2045 година?

Хората не само живеят по-дълго, но и толкова много жени са във фертилна възраст - 1,8 млрд. - че глобалното население ще продължи да нараства поне още няколко десетилетия, ако и всяка жена да ражда по-малко деца, отколкото би имала преди едно поколение. До 2025 година общият ни брой може да достигне 10,5 млрд. или пък да спре на 8 млрд. - разликата е едно дете на жена. Според демографите на ООН най-точната оценка е някъде по средата.

В момента подпочвените води на Земята намаляват, почвите ерозират, ледниците се топят, а рибните пасажи изчезват. След десетилетия ще има вероятно още 2 млрд. гърла за хранене!!!

Колко души може да изхранва Земята?

Един интересен факт: днешното население на планетата може да се събере на територията на щата Тексас, ако той беше така гърсто населен, както е Ню Йорк. Ако през 2045 година на света има 9 млрд. души, живеещи на 6 обитаеми континента, гъстотата на населението ще бъде малко по-висока от половината на тази във Франция днес ...

НО, това не е ли Утопия?

Демографите и социолозите казват едно и дават прогнози, техните forecasts за бъдещето са относителни. Ако продължаваме така да нарастваме, не зная и се чудя след 200 години само какво ще се случи. Далече съм от апокалиптичните видения на повечето пророци; но почти съм сигурна, че ние сами ще унищожим планетата: екологичното мислене на кантар не е достатъчно: и като живи, и като мъртви ние просто тровим Земята.

...

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Как ще изглежда планетата през 2045 година?

Мона, вчера и аз си задавах подобни въпроси в тази тема. :thumbsup:

Канел, както би казал Юнг - синхроничност :)

Не знам дали е весело, но е страшно.

От ок. 100 години няма нито войни, нито чумни епидемии, те малко или много са редуцирали населението. Преди, от 10 деца 8 са умирали и балансът е бил възстановяван. Днес не така, Трябва да се търсят други механизми.

Не искам да звуча като Малтус, но това е обективната истина - ресурсите свършват, а ние сме вторачени само у себе си, без да мислим за бъдещите поколения. Нравственият хедонизъм и малоумен непукизъм, от друга страна, няма да помогнат нито на правнуците ни, нито на техните деца, ако ги има ...

Линк към коментар
Share on other sites

почти съм сигурна, че ние сами ще унищожим планетата: екологичното мислене на кантар не е достатъчно: и като живи, и като мъртви ние просто тровим Земята....

Ето това е причината. 60.gif

Демографският фактор никога не е имал и няма да има решаваща роля. Не можем да сме сигурни и колко точно е било реалното население на Земята, преди да започнат да се водят статистики за това, както и през различните периоди на еволюция на Земята. Но факт е, че планетата ни е оцелявала винаги. Обаче, е факт и това, че нейният начин да се справи с екологичната катастрофа - е апокалиптичен в пълния смисъл на понятието, където под "справяне с проблема" се разбира пълното унищожение на живота и неговото възраждане от Нищото. И така до безкрай, докато на човекът му дойде акъла как трябва да се избави от самонавлечени бъдещи апокалипсиси.. (Пък и то и да му дойде акъла - полза няма, защото пак нищо не прави, а само говори thumbdown.gif

Според мен, за да не се стигне дотам отново да търкулнем нещата към подобен край - трябва много повече от това да осъзнаем проблемите. Че то всички уж сме ги осъзнали и достъпни източници на информация - колкото щеш, ама пак човечеството си кара постарому и прехвърля отговорността другиму като чака някой друг да му решава проблемите (я държавата, я Световната банка, .. я Бог).

И докато човекът само се интелектуализира и трупа информация - Земята недотам бавно се превръща в пустиня.

Иначе, място и ресурси за живеене - колкото щеш. Но, човекът отвикна да носи отговорност за земята си и предпочита да я продава. Просто го мързи да произвежда и се тъпче с ГМО. Вероятно това е и целта на правителствата в световен мащаб - потискане на производителя, обезсърчаване и създаване на непоносими икономически условия, с цел да държи монопол върху производството и разпространението на храните. Тоест, ставаме съучастници в престъплението за промиване на собствените ни мозъци wacko.gif - защото се примиряваме!

През последните години се наблюдава и тенденция към предизвикване на масови психози и истерии на тема икономически кризи, катаклизми и каква ли не спекулативна информация, целяща да внуши страх и безнадеждност, и така да манипулира съзнанието ни още повече. Следствие на което, един от друг се заразяваме на препредаване на излишна информация, вместо реално да променим света, в който живеем - с действия.

По този повод - ето една интересна статия отпреди две седмици:

10 начина за края на света - кой е най-вероятен?

Линк към коментар
Share on other sites

От ок. 100 години няма нито войни, нито чумни епидемии, те малко или много са редуцирали населението. Преди, от 10 деца 8 са умирали и балансът е бил възстановяван. Днес не така, Трябва да се търсят други механизми.

Е, Мона, тук не си права - точно през последните 100 години бяха най-големите войни (две световни + студената). Не знам откъде имаш тая информация, но моите баби и дядовци, мир на душите им, са били по 5-6 деца в семейство средно. Сега тази тенденция на многодетност се е запазила в арабския свят, Африка, части от Латинска Америка и Азия. Оттам идва и този прираст.

Колкото до катаклизмите, май наистина ни чакат такива, колкото и да ми се иска да не е така. Просто цялата социално-икономическа система е толкова прогнила, че срутването и няма как да не предизвика война, глад, безработица, паника и вероятно смърт в промишлени количества. Съжалявам, може би съм под влиянието на тъмни мисли, но пък се дразня от "позитивно мислене" тип "тайната" дето аха да си наумиш желание и то ще се сбъдне. Сякаш ако ми се прище утре да се събудя рус и със сини очи, ще стане. Ами няма как. Има нещо, което се нарича "обективна реалност".

Да вярваш и се надяваш е едно, кармата е нещо друго.

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

От ок. 100 години няма нито войни, нито чумни епидемии, те малко или много са редуцирали населението. Преди, от 10 деца 8 са умирали и балансът е бил възстановяван. Днес не така, Трябва да се търсят други механизми.

Е, Мона, тук не си права - точно през последните 100 години бяха най-големите войни (две световни + студената). Не знам откъде имаш тая информация, но моите баби и дядовци, мир на душите им, са били по 5-6 деца в семейство средно. Сега тази тенденция на многодетност се е запазила в арабския свят, Африка, части от Латинска Америка и Азия. Оттам идва и този прираст.

Колкото до катаклизмите, май наистина ни чакат такива, колкото и да ми се иска да не е така. Просто цялата социално-икономическа система е толкова прогнила, че срутването и няма как да не предизвика война, глад, безработица, паника и вероятно смърт в промищлени количества. Съжалявам, може би съм под влиянието на тъмни мисли, но пък се дразня от "позитивно мислене" тип "тайната" дето аха да си наумиш желание и то ще се сбъдне. Сякаш ако ми се прище утре да се събудя рус и със сини очи, ще стане. Ами няма как. Има нещо, което се нарича "обективна реалност".

Ох, Канел, визирам войни с много жертви, не локални войни. А студената война е взела друг тип жертви, пример Георги Марков ...

Да, били са 5 или 6 деца, но колко са умирали - и раждали на нивата - там, който оцелее, оцелее :)

Няма тъмни сили и няма позитивно мислене, има реалистично мислене. Има заземено мислене, не хвърчащи представи за това човечество и воля.

Лозето иска мотика, не молитва :)

Линк към коментар
Share on other sites

Истина е, че точно през последните 100 години е имало най-концентрирани военни прояви, а само нацисткият и комунистическият режим са взели невиждано количество човешки жертви - жертви на извратеното политическо съзнание на шепа хора.

Но, издребняването в статистики и подробности не е важно, защото пък точно през последните години прирастът на населението в световен мащаб е и най-голям. Както и извращенията на човешкото съзнание, именно благодарение на интелектуализацията, глобализацията и осведомеността.

Ядрото на проблема си остава в нас самите, така или иначе. В собствената ни пасивна безотговорност извън рамките на личния ни ареал. Защото, и без да има войни, ние сами ще си видим сметката успешно.. както е тръгнало.

п.п. Канел, някъде казват, че реалният живот е сън, а сънят е реалност.. Затова, винаги можеш да се сънуваш синеок, рус и къдрав 3d_146.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Ох, Канел, визирам войни с много жертви, не локални войни.

Така де, нали това казваме с Чебурашка. Или за тебе двете световни войни не са взели много жертви? Прочети още веднъж какво си написала. :rolleyes:

п.п. Канел, някъде казват, че реалният живот е сън, а сънят е реалност.. Затова, винаги можеш да се сънуваш синеок, рус и къдрав :3d_146:

За Бога може и да е сън, ама за мен е реалност. :thumbsup2: Освен това, някой ден сигурно ще стана рус и синеок, само че няма да е през тоя живот. :3d_146:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Така де, нали това казваме с Чебурашка. Или за тебе двете световни войни не са взели много жертви? Прочети още веднъж какво си написала

Нормално е да се взели повече жервти, участвали са повече хора; в Русия всеки трети няма дядо. Но като една обща сума, цифрата не е стряскаща спрямо демографските изчисления. Това не са чумните епидемии от средновековието, където цели градове са били унищожавани, нали? Всички изчисления са спрямо живото насление.

Ако почнем по тая схема, нека да изчислим колко рицари са отишли на кръстоносни походи и колко са останали. Но това няма да помогне. Т.е. да види реалният социален статус на оживяващите.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, Мона, да не спорим върху това. Важното е, че наистина върху света сега има голямо натоварване - нарастващо население + постоянно увеличаващ се стандарт на живот, което значи увеличена индустриализация и потребление на природни ресурси. Имаше един виц дето ако китайците разберели, че ядат само гарнитурата, щяло да стане страшно. ;)

Та наистина в момента сме като едни гъсеници, които опоскват всичко. Иска ми се после да следват етапа на пашкулите и най-накрая - пеперудите. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Според Пако Рабан, много градове може да се превърнат в крепости за опазване от населението на третия свят, което ще е едно егоистично решение. Да, така е : но кой им е виновен на африканците че имат толкова много деца. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

но кой им е виновен на африканците че имат толкова много деца.

... кой ли им е виновен, че позволяват да им крадат природните ресурси и поради това децата им са гладни?

А водата им вместо за напояване на нивите да отива в металургични гиганти, които ги тровят и правят белите собственици по-богати?

Глобално погледнато, може би важният въпрос е как се разпределят ресурсите?

Защо едни преяждат с храна, открадната от други?

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

Да, сетих се, че Пако Рабан споменава и за краденето на ресурси. И все пак голяма вина за гладуването им има това, че са много и че Африка е бедна земя. Дори нищо да не им крадяха, не знам дали те щяха да могат добре да оползотворят ресурсите за които говориш и дали щяха тези ресурси да помогнат за изхранването на многобройните им гърла. :) Все пак ти визираш разни полезни изкопаеми, а не чушки, домати, боб, картофи. :lol:

... кой ли им е виновен, че позволяват да им крадат природните ресурси и поради това децата им са гладни?

А водата им вместо за напояване на нивите да отива в металургични гиганти, които ги тровят и правят белите собственици по-богати?

Виновни са им западняците, както и те самите са си виновни.

Глобално погледнато, може би важният въпрос е как се разпределят ресурсите?

Защо едни преяждат с храна, открадната от други?

Аз пък не знам ние да ядем африкански хранителни продукти. :lol: Да речем, че страната Б. е супер плодородна и със супер добро земеделие : това позволява на жителите на Б. да преяждат. Страната Г. пък е пустиня и там умират от глад, и не стига че живеят в пустиня ами правят и по 100 деца. Може би е по - хуманно и духовно страната Б. да дава част от храната си на страната Г., но това че Б. е по - плодородна и развита, не означава непременно че Б. краде от Г. - просто природа, ниво на развитие. Да речем, че Б. храни Г. : донякъде това ще спаси Г., но Б. няма да може да издържи на нуждите на Г., които ще нарастват постоянно с нарастването на населението на Г. Какъв е изводът : изводът е че Б. може да помага, но по - важното е хората от Г. рязко да намалят раждаемостта си. :) Западняците са виновни, както казах : но пък и те донякъде си плащат, защото в техните страни, непрекъснато се увеличава броя на търсещите препитание имигранти. Те дори нас от изтока експлоатират и заради тях не може напълно да си ползваме богатствата. ;)За това са виновни както те, така и ние самите. А според някои в основата на всичко, стоят малка група хора, които са предимно от един и същи етнос. Нямам против този етнос, просто разсъждавам. :lol: Част от тези хора, може би от векове дърпат конците и цуцат ли цуцат, докато в Африка умират от глад. От друга страна затлъстяващите и затъпяващи западняци живеят в Консуматорски общества, и консуматорството за съжаление все повече прониква и в България.Наистина е нужно по - справедливо разпределение на ресурсите, но не само това.

Даже попаднах на анимация, която ми е интересна като произведение на изкуството и ми е забавна донякъде, макар че не съм съгласен с това да има насъскване срещу които и да е било групи хора, камо ли срещу цели етноси. :)

Клипчето

П.п. Да не говорим, че и в самите западни общества има социална несправедливост : едни са супер богати, други са клошари. Пък и да речем, че аз съм много умен и способен,и имам шанса да забогатея с което да помогна на хиляди други по - малко способни от мен хора. И аз забогатявам, създавам им работа, давам им хубави заплати. Какво ще стане ако си раздам на тези хора богатството ? Ами те ще го разпилеят, това ще е по - зле за тях, отколкото да ми работят на мен. Идеята за комунизъм, особено доброволно изграден от хората е красива идея, но май още е рано за нея.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Глобално погледнато, може би важният въпрос е как се разпределят ресурсите?

Защо едни преяждат с храна, открадната от други?

Дъга, ресурсите не се разпределят на глава от населението и слава Богу!

Да вземем за пример едно българско семейство с две деца с доход 2000 лв. Нека да вземем за сравнение и едно семейство с 4 деца от малцинствата, което да кажем има доход 500 лв. Ясно е като бял ден, че в първото семейство децата ще имат много повече възможности за развитие. Има още образователен ценз, ниво на съзнание, таланти и т.н.

Следователно не може да се поставят под един знаменател едно западно семейство с две деца и едно африканско с 8. Да не говорим, че има голяма разлика и в населяваните земи - едно е да живееш в плодородните унгарски полета и друго в афганистанските чукари. Но май най-важният критерии е нивото на съзнание.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 12 years later...

Попхристов дава примери за хармония с природата . Това човешко поведение трябва отново да се култивира . Да се възпита  новия човек  , за да може да влезе в новата епоха . 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...