Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За названията "дъновизъм" и "дъновисти"


Guest devashaktika

Recommended Posts

Дъновистите не са ли нещо като духовни демократ - комунисти. :)

Да, точно това са и още всичко за което можеш да се досетиш , обаче каквато и форма и съдържание да вложиш в това определение , то ще е лишено от най главното- -няма да има смисъл

Линк към коментар
Share on other sites

Драги съфорумци,

аз наистина съм изумена от страстите, които бушуват по тази тема. И се опитвам да намеря разумно обяснение, а може би трябва да се отдам на емоциите?

Признавам си, че аз също в неформални разговори съм наричала "бялото братство" - "дъновисти". Но никога не съм влагала отрицателен привкус в това понятие! Винаги съм свързвала "дъновистите" с бялото, чистотата, природата, Рила планина, паневритмията, обичта, състраданието и пр.

Също, много показателен е цитата на Розалина за асоциацията с думата "дъно",която споделих още преди да го прочета. Чувството и емоцията на думата, нейното въздействие се съдържат и във вибрациите, които тя носи smehy.

И никога не ми е минавала асоциацията с "дъно"! Наистина съм изумена!

Мисля, че разделянето на срички на дадена дума, тъсенето на нейният корен и пр. не винаги е правилно. Например думата "чудовище", ще си позволя да цитирам един познат - той твърди, че "чудовището" е "чудо" (чудо-вище). Аз свързвам чудото с нещо хубаво, а чудовището - не. Така е и с думата "дъновисти" - явно за вас е обида, а мен понятието е уважително.

А относно вибрациите и усещанията, може да съм лаик, но считам, че всичко е строго индивидуално. Спомням си във средното училище в часа по Музика ни пуснаха симфония на Шостакович (не си спомням точно коя). Учителката ни помоли да се насладим на музиката и после да разкажем какво сме почувствали. Аз през цялото време си представях възраждането на нов живот, цветя, които цъфтят, пролет, слънце и т.н. А после се оказа, че всъщност музиката изразявала настъпването на войската..... Може би аз съм сбърканата....

И наистина считам, че е важно каква емоция влагаш в дадено понятие. Мога да използвам "бяло братство" и да го изричам с ирония или сарказъм, а може и "дъновисти" и да изпитвам уважение!

Вече знам, че "дъновисти" е обида, а обръщението, на което държите е "бяло братство", но всичко това, тези бурни емоции и тази защитна реакция ме хвърля в дълбок размисъл....

Линк към коментар
Share on other sites

И никога не ми е минавала асоциацията с "дъно"! Наистина съм изумена!

И аз не знаех за тази етимология. Но моята развинтена фантазия веднага измисли нещо - The Nov, The Novisti (Новият, новистите). :sorcerer:

Обаче наистина, "дъновисти" ми звучи по-безобидно от "бели братя", както погрешно биват наричани учениците на Беинса Дуно. По-горе се обяснява защо.

Мога да използвам "бяло братство" и да го изричам с ирония или сарказъм, а може и "дъновисти" и да изпитвам уважение!

Всъщност, много от обикновените хора имат именно такова отношение към последователите на това учение. :3d_088:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Аз още преди да знам, че те са направили тази връзка, бях им споделил следното откритие, за което не получих конкретен отговор, помня че ме насочиха към някакъв източник на информация, абе нещо споменаха, но май не беше конкретно.

Ето откритието ми :

Петър ( камък на латински) Дънов (дъно - в). Да не би да се превежда камъкът от дъното ? Дъно - дълбочина на философията, на духовността. Камък - стабилност, основа за градене. Аз не виждам лошо в "дъновисти". Бели братства има и други, някой може така да ги сбърка с някоя опасна секта.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Названието "дъновисти" е едно улеснение за всички онези, които не са такива - да назовават някаква идея: а всяка идея има име и трябва да бъде назовавана; т.е. тя трябва да има битие в социалния свят. Да битува в него, да се институционализира, а това става с името :) Дали това е удачно, дали не е - колко неща не са удачни като названия в този свят и отдавна съкровените им имена не са популярни, пък живеят ПЪЛНОКРЪВЕН ЖИВОТ?

Името не им пречи, не им пречи названието, не им пречи думата.

Нещата са прости и изобщо няма нужда нито от спорове, нито от обидени или от възгордяващи се. Такава е конюнктурата на времето, в което живеем.

Освен това, в много медии не се споменава думата дъновисти, а бели братя ... Няма нито сарказъм, нито друго. Дори и да има отявлено неразбиране, то няма нищо общо с името; хората имат способността да са чужденци на самите себе си ...

Името е просто един обков, в който е скрита душата.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

-няма да има смисъл
Не разбирам.:lol:

Смисълът е в обединението на нещата, защото всичко има обш произход. Когато казваме ,че всички сме ученици на живота ние сме обединени, вече сме едно голямо семейство. Кажем ли,че едни ученици са ло- добри от други и започнем да се сравняваме и да си слагаме елитети вече излизаме от реалността на нещата, а нереалните неща са лишени от смисъл.Те живеят само в представите на хората и извън тях нямат никакъв живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност не става въпрос за това дали последователите ще се наричат бели братя или дъновисти. Въпросът е те да не се самоопределят показно по този начин. Тук става въпрос и за смирение, за незабележимост, т.е. учениците да не се самоизтъкват с принадлежността си към учението.

Айде стига с тези простотии. Доста "дъвновисти" съм видял, но не и лаврови венци по тях. (с малки изключения, разбира се - както във всяко стадо).

Когато някой християнин казва, че е такъв и другите почнат да го упрекват: "Айде не се кичи с тия титли, какво общо имаш с Христос, та да се наричаш християнин?" Няма ли да бъде дребнавост?

В тази тема много ясно си проличава кои са за Учението на Беинса Дуно.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Айде стига с тези простотии. Доста "дъвновисти" съм видял, но не и лаврови венци по тях. (с малки изключения, разбира се - както във всяко стадо).

Истинските ученици наистина са тихи и не се изтъкват.

А иначе съм бил свидетел на доста неприятни и скандални ситуации в една от българските групи. Предполагам, че нещата и в другите няма да са твърде различни. Тъжно, но факт.

Когато някой християнин казва, че е такъв и другите почнат да го упрекват: "Айде не се кичи с тия титли, какво общо имаш с Христос, та да се наричаш християнин?" Няма ли да бъде дребнавост?

Названието "християнин" показва принадлежността към определено учение, определена доктрина, определен мироглед. Обикновено такава титла се получава след ритуала по кръщаване. Но ако въпросният християнин почне да се представя като Христос, а не като християнин, тогава вече има проблем.

Май за това е целият този спор, нали, брамане? :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

...

Айде стига с тези простотии. Доста "дъвновисти" съм видял, но не и лаврови венци по тях. (с малки изключения, разбира се - както във всяко стадо).

...

Дали се изключения или не, дали са малко или много, е отделен въпрос, който е безсмислено да се коментира. Но те съществуват, а това означава, че на този факт трябва да се обърне внимание (което прави Учителя). А и останалите също трябва да имат едно наум, за да не изпаднат в положението на първите.

В тази тема много ясно си проличава кои са за Учението на Беинса Дуно.

Поздрави!

Аз си чета беседите, стремя се да ги разбера в дълбочина и приложа (доколко себеотдайно и успешно не мога точно да преценя). Ако се опитам да споделя нещо някъде от тези беседи, то е защото то изразява истината, а не защото е казано от Б. Дуно. Аз съм за истината, а всички учения са на втори план.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Живият Господ - Н.Б. 1948 год.

"И нас ни наричат дъновисти. Казват , че съм проповядвал дъновизъм. Чудно нещо! Ето , пръв Аз не съм дъновист. Какво разбират под понятието дъновист ? Да се мисли , че някой е дъновист, това е заблуждение."

Модераторска бележка: Цитатът на Томи е от беседата "Не знаете, що искате" - книгата "Живият Господ", 1922г. Техническа грешка в датата.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...