Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пред голяма дилема съм


vankata_97

Recommended Posts

7 клас съм и естествено трябва да кандидатствам някъде, въпросът е къде. От 10 годишен много искам да стана инженер, но след като намерих този сайт все повече започва да ми харесва професията психо терапевт. Та се чудя на къде да се насоча. И тъй като знам какъв ще е първият ви съвет- и двете ми харесват еднакво.Кажете какво мислите по въпроса.

Редактирано от vankata_97
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:dancing yes: Радвам се, че въпросът за избора на мястото в живота толкова те вълнува.

А замислял ли си се какво вършиш с най-голяма лекота и удоволствие и се получава някак от самосебе си добре, по-добре от останалите, които влагат много повече труд в същото?

След 7 клас човек по-скоро е добре да избере областта, в която му е писано да се развива и да бъде полезен - за конкретната професия - имаш още време, спокойно. Няма никаква гаранция какви професии ще съществуват след 10-на години - светът се променя толкова бързо :)

Линк към коментар
Share on other sites

умея да чертая без никакви затруднения, даже си спомням, че всяко лято като ходя във вилата ни я чертая от "орлов" поглед и всяка година все по-добре се справям ( според мен ). Доста неща знам за инженерството( какво се учи, какви видове инженерство има и др. ). Воден от лябопитството си, обаче, професията психо терапевт ми изглежда също толкова интересна, а и умея добре да изслушвам, но това май не е от голямо значение.g.gif

Линк към коментар
Share on other sites

но като, че ли като знам повече неща за инженерството, повече ми е интересно това да работя живот и здраве

Редактирано от vankata_97
Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes: Ами знаеш ли :) ако избереш това, което правиш с лекота и удоволствие, за основа на професията си, и училището, и висшето ще минат като песен - това от личен опит.

На времето, когато бях на следващия праг на избор - преди да завърша училище и да определя къде да кандидатствам (проблемът беше, че с това, което ми вървеше леко, можех да кандидатствам в доста различни места и специалности)- баща ми ми даде безценен съвет:

- избери си нещо такова, което като тръгваш на работа сутрин, краката ти сами да те носят нататък и вече да предвкусваш радостта от деня. Обаче и такова, от което вечер ще севръщаш със сладка умора и усещане, че си била полезна на себе си и на другите.

Ами... така е :feel happy:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

60.gif и е много прав. Аз говоря за психотерапия ама не знам къде да уча за да мога да я практикувам после, някакъв съвет?
Линк към коментар
Share on other sites

Ванка.,нещо не разбирам.Ти сега избираш между техникум(заради инженерството) и гимназия (заради психотерапията).Това ли е дилемата ?

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Ванка, с психология можеш да се занимаваш и без да я изучаваш специално. В твоя случай дори така е за предпочитане :)

Когато бях някъде на твоеите години бях запленена от книгите на Владимир Леви - тогава в България имаше преди всичко руски източници. Ако искаш да четеш повече книги по психология, ще се наложи да научиш добре поне 2 чужди езика.

Линк към коментар
Share on other sites

Ванка, с психология можеш да се занимаваш и без да я изучаваш специално. В твоя случай дори така е за предпочитане :)

Когато бях някъде на твоеите години бях запленена от книгите на Владимир Леви - тогава в България имаше преди всичко руски източници. Ако искаш да четеш повече книги по психология, ще се наложи да научиш добре поне 2 чужди езика.

Подкрепям това , както и горните мнения на Донка. :)

Чужди взици и компютър в средното училище са добра основа за всяка професия после.

Линк към коментар
Share on other sites

Ванка, мога само да ти препоръчам добре да си помислиш и да последваш съвета на Донка - избери това, което ти се отдава и ти носи удовлетворение. Не слушай други хора (родителите например), защото ще съжаляваш. Аз направих тази грешка на твоите години и още си сърбам попарата. Макар че това не е много точно, защото човек никога не знае какво печели и какво губи когато губи. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

60.gif и е много прав. Аз говоря за психотерапия ама не знам къде да уча за да мога да я практикувам после, някакъв съвет?

Привет! :)

Моята мечта е психологията и всичко свързано с нея и така е от момента, в който я открих като наука. Оттогава аз се занимавам с нея така, както ти се занимаваш с твоето инженерство - чертаейки планове и т.н. Имах и сега имам и други интригуващи занимания, но това ми остана най. В момента следвам психолгия, макар че завърших училище с руски. Изобщо, в България няма основно учебно заведение, което да те подготви за психолог.

Аз бих те посъветвала да дадеш малко време на мечтите си да узреят и след няколко години да решиш окончателно към какво да се насочиш. Засега направи това, което ти е възможно - учи математика и не оставяй стремежа ти да си инженер, това си е твоят път, ти ще разбереш след време сам.

Линк към коментар
Share on other sites

Ванка,не е толкова важно какво училище ще завършиш,по-важно е да учиш сериозно и задълбочено.Има много хора които са завършили елитни училища,а знаят по-малко от тези,които са завършили кварталната гимназия.Всичко си зависи от човека и отношението му към образованието.

Добре е да наблегнеш на компютрите и езиците,както те съветва късметче,а аз бих ти препоръчала да учиш по-сериозно и по математика - нали имаш желание да станеш инженер!

Съветвам те да не се вторачваш толкова в професионалната ориентация,решението каква професия да избереш ще се появи само,когато си натрупал достатъчно опит и знания.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Ванка,

инжинерството е много добра основа за всичко останало.:thumbsup1:

Казвам ти го от собствен опит.:rolleyes: Животът е пред теб и все ще учиш,

стига да го желаеш.:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Мога до някъде да те разбера , Ванка-97може би сам не си стигнал до истината какво искаш от себе си?Каквото и да започнеш го прави с желание, влагай всичко от себе си и ще се случат нещата.Дали е техникум, дали е език изборите се правят от теб.Универсалното в днешното образование е компютър и език.За инженерството, не е лоша алтернатива, много развива въображението, конструктивното мислене, но няма реализация.А що се отнася до електронното има хляб в това .Психологията се учи в живия живот, той е най голямото Училище. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Универсалното в днешното образование е компютър и език.За инженерството, не е лоша алтернатива, много развива въображението, конструктивното мислене, но няма реализация.А що се отнася до електронното има хляб в това .

Стига с тия компютри бе, хора. Сега са престижни, но не се знае след 10 години. А ако заложи на престижа, човек 98% е сбъркал. По-добре да работиш това, което ти дава удовлетворение, ако и да си овчар или фаянсаджия.

А и не може всички да са компютърни специалисти.

Линк към коментар
Share on other sites

Универсалното в днешното образование е компютър и език.За инженерството, не е лоша алтернатива, много развива въображението, конструктивното мислене, но няма реализация.А що се отнася до електронното има хляб в това .

Стига с тия компютри бе, хора. Сега са престижни, но не се знае след 10 години. А ако заложи на престижа, човек 98% е сбъркал. По-добре да работиш това, което ти дава удовлетворение, ако и да си овчар или фаянсаджия.

А и не може всички да са компютърни специалисти.

Точно така!Ако човек заложи на нещо което е престижно в момента почти винаги съжалява.При избора на професия трябва да се гледа в перспектива, и човек задължително трябва да бъде реалист.Не е тайна колко млади хора завършили Публична администрация,Икономика,Право и др. са принудени да работят непривлекателна работа поради липсата на работни места за хора с тяхното образование.Какво удовлетворение и развитие може да носи на един икономист работата като касиер в магазин,примерно?!

От доста години инженерните специалности не са желани поради нелекото следване и неатрактивната работа след това.Логично е след някоя и друга година да се появи "глад" за хора с техническо образование.От медицината също има отлив.

Напоследък стана модерен стремежа да се следва нещо престижно(или поне с гръмко име) ,което да се завършва без много усилия и веднага след дипломирането да се намира лека,доходна и престижна работа.

Е,такова животно нема!:feel happy:Поне за средностатистическия българин...

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Правилно. :) Предполагам че "СМГ" е Софийска Математическа Гимназия. Щеше да ти е по - полезна ако е Строителна Математическа Гимназия, но няма такива. :lol:

Публикувано изображение колко време имаш до него
Беше много, остана съвсем малко, абе поучил съм... Сега трябва да се напъна за финал. :lol: Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм пред дилема : дали да седна веднага да уча за изпита, или да попочивам още малко. :lol:

Христо,я вземи пример от Ванката .:3d_146:

аз го измислих! ще си седна на "Д"-то, ще уча и живот и здраве, ако е рекъл Бог, ще влезна в СМГ Паисий Хилендарски. нали математиката е основа на всичко! а пък като му дойде времето ще мисля за бъдещето си.60.gif

Ванка ,това е мъдро решение.

Линк към коментар
Share on other sites

Добър избор!:thumbsup2:

Математика и чужди езици-особено арабски,китайски,японски...,да не е от масово изучаваните.60.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...