Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пред голяма дилема съм


vankata_97

Recommended Posts

Реших и аз да споделя моя опит :)

И аз като теб кандидатствах след 7 клас, през 2002 г. бумът на кандидатстващите беше огромен. Приеха ме на няколко места, колебаех се доста кое училище именно да избера - дали с природо-математически профил, дали с хуманитарен или специализирано у-ще... Любовта ми към биологията надделя и се спрях на първия вариант - избрах гимназия, природо-математически профил (засилено изучаване на англ. език, биология, химия и информатика).

Сега 5г. по-късно след завършване на средното си образование, ако трябваше да избирам отново бих избрала гимназия, а не специализирано училище. Защо? Защото в гимназията изучаваш повече и различни дисциплини, получаваш по-богата обща култура. Например до 12 кл. вкл. учихме физика, география, история, втори език, философия, а в спец. у-ща ги спират още в 10 кл. Имахме повече часове по профилираните предмети, също ЗИП-ве, участвахме в различни конкурси, олимпиади... Да, по-трудно е, но мисля, че си заслужава. Освен това гимназията е добър вариант за тези, които имат разностранни интереси в различни области.

Дори голяма част от университети в САЩ имат 2-годишна програма - Artes liberaes (Liberal arts), в която продължават да се изучават литература, езици, философия, история, математика и различни науки и чак след завършване на курса се специализира, по една от избраните. За да може всеки сам да усети накъде и да се избегне поне малко принципа "проба-грешка".

До колкото знам в края на м. март всяка година има ден на кандидат-гимназиста. Това е една добра възможност да получиш информация за учебния план, начина на обучение, броя на часовете по дисциплина и сам да прецениш накъде :)

Успех :thumbsup:

Редактирано от Anita03
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Отговори 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Както всички вече знаете ще пиша първо СМГ, но не мога да спра само с това затова съм избрал "план Б" да е СГСАГ "Христо Ботев". Хубаво, ама има един-два профила дето ми съмняват... - Транспортно строителство и/или Парково строителство и озеленяване...

Това относно това училище...

Най-последно училище мисля да пиша ( но се чудя кое да избера ) НТБГ ( Национална търговско-банкова гимназия ) / НФСГ ( Национална финансово стопанска гимназия ) .

Аз клоня към НТБГ, най-малкото, защото има по-висок минимален бал от НФСГ.

Така аз мисля, но нека по-опитните от мен да си изкажат мнението по въпроса...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...