Jump to content
Порталът към съзнателен живот
vankata_97

Пред голяма дилема съм

Recommended Posts

7 клас съм и естествено трябва да кандидатствам някъде, въпросът е къде. От 10 годишен много искам да стана инженер, но след като намерих този сайт все повече започва да ми харесва професията психо терапевт. Та се чудя на къде да се насоча. И тъй като знам какъв ще е първият ви съвет- и двете ми харесват еднакво.Кажете какво мислите по въпроса.

Редактирано от vankata_97

Сподели това мнение

:dancing yes: Радвам се, че въпросът за избора на мястото в живота толкова те вълнува.

А замислял ли си се какво вършиш с най-голяма лекота и удоволствие и се получава някак от самосебе си добре, по-добре от останалите, които влагат много повече труд в същото?

След 7 клас човек по-скоро е добре да избере областта, в която му е писано да се развива и да бъде полезен - за конкретната професия - имаш още време, спокойно. Няма никаква гаранция какви професии ще съществуват след 10-на години - светът се променя толкова бързо :)

Сподели това мнение

умея да чертая без никакви затруднения, даже си спомням, че всяко лято като ходя във вилата ни я чертая от "орлов" поглед и всяка година все по-добре се справям ( според мен ). Доста неща знам за инженерството( какво се учи, какви видове инженерство има и др. ). Воден от лябопитството си, обаче, професията психо терапевт ми изглежда също толкова интересна, а и умея добре да изслушвам, но това май не е от голямо значение.g.gif

Сподели това мнение

но като, че ли като знам повече неща за инженерството, повече ми е интересно това да работя живот и здраве

Редактирано от vankata_97

Сподели това мнение

:dancing yes: Ами знаеш ли :) ако избереш това, което правиш с лекота и удоволствие, за основа на професията си, и училището, и висшето ще минат като песен - това от личен опит.

На времето, когато бях на следващия праг на избор - преди да завърша училище и да определя къде да кандидатствам (проблемът беше, че с това, което ми вървеше леко, можех да кандидатствам в доста различни места и специалности)- баща ми ми даде безценен съвет:

- избери си нещо такова, което като тръгваш на работа сутрин, краката ти сами да те носят нататък и вече да предвкусваш радостта от деня. Обаче и такова, от което вечер ще севръщаш със сладка умора и усещане, че си била полезна на себе си и на другите.

Ами... така е :feel happy:

Редактирано от Донка

Сподели това мнение

60.gif и е много прав. Аз говоря за психотерапия ама не знам къде да уча за да мога да я практикувам после, някакъв съвет?

Сподели това мнение

Ванка.,нещо не разбирам.Ти сега избираш между техникум(заради инженерството) и гимназия (заради психотерапията).Това ли е дилемата ?

Редактирано от Розалина

Сподели това мнение

Ванка, с психология можеш да се занимаваш и без да я изучаваш специално. В твоя случай дори така е за предпочитане :)

Когато бях някъде на твоеите години бях запленена от книгите на Владимир Леви - тогава в България имаше преди всичко руски източници. Ако искаш да четеш повече книги по психология, ще се наложи да научиш добре поне 2 чужди езика.

Сподели това мнение

Ванка, с психология можеш да се занимаваш и без да я изучаваш специално. В твоя случай дори така е за предпочитане :)

Когато бях някъде на твоеите години бях запленена от книгите на Владимир Леви - тогава в България имаше преди всичко руски източници. Ако искаш да четеш повече книги по психология, ще се наложи да научиш добре поне 2 чужди езика.

Подкрепям това , както и горните мнения на Донка. :)

Чужди взици и компютър в средното училище са добра основа за всяка професия после.

Сподели това мнение

Ванка, мога само да ти препоръчам добре да си помислиш и да последваш съвета на Донка - избери това, което ти се отдава и ти носи удовлетворение. Не слушай други хора (родителите например), защото ще съжаляваш. Аз направих тази грешка на твоите години и още си сърбам попарата. Макар че това не е много точно, защото човек никога не знае какво печели и какво губи когато губи. :thumbsup:

Сподели това мнение

60.gif и е много прав. Аз говоря за психотерапия ама не знам къде да уча за да мога да я практикувам после, някакъв съвет?

Привет! :)

Моята мечта е психологията и всичко свързано с нея и така е от момента, в който я открих като наука. Оттогава аз се занимавам с нея така, както ти се занимаваш с твоето инженерство - чертаейки планове и т.н. Имах и сега имам и други интригуващи занимания, но това ми остана най. В момента следвам психолгия, макар че завърших училище с руски. Изобщо, в България няма основно учебно заведение, което да те подготви за психолог.

Аз бих те посъветвала да дадеш малко време на мечтите си да узреят и след няколко години да решиш окончателно към какво да се насочиш. Засега направи това, което ти е възможно - учи математика и не оставяй стремежа ти да си инженер, това си е твоят път, ти ще разбереш след време сам.

Сподели това мнение

Ванка,не е толкова важно какво училище ще завършиш,по-важно е да учиш сериозно и задълбочено.Има много хора които са завършили елитни училища,а знаят по-малко от тези,които са завършили кварталната гимназия.Всичко си зависи от човека и отношението му към образованието.

Добре е да наблегнеш на компютрите и езиците,както те съветва късметче,а аз бих ти препоръчала да учиш по-сериозно и по математика - нали имаш желание да станеш инженер!

Съветвам те да не се вторачваш толкова в професионалната ориентация,решението каква професия да избереш ще се появи само,когато си натрупал достатъчно опит и знания.

Редактирано от Пламъче

Сподели това мнение

Ванка,

инжинерството е много добра основа за всичко останало.:thumbsup1:

Казвам ти го от собствен опит.:rolleyes: Животът е пред теб и все ще учиш,

стига да го желаеш.:sorcerer:

Сподели това мнение

Guest pavletA

Мога до някъде да те разбера , Ванка-97може би сам не си стигнал до истината какво искаш от себе си?Каквото и да започнеш го прави с желание, влагай всичко от себе си и ще се случат нещата.Дали е техникум, дали е език изборите се правят от теб.Универсалното в днешното образование е компютър и език.За инженерството, не е лоша алтернатива, много развива въображението, конструктивното мислене, но няма реализация.А що се отнася до електронното има хляб в това .Психологията се учи в живия живот, той е най голямото Училище. :thumbsup:

Сподели това мнение

Универсалното в днешното образование е компютър и език.За инженерството, не е лоша алтернатива, много развива въображението, конструктивното мислене, но няма реализация.А що се отнася до електронното има хляб в това .

Стига с тия компютри бе, хора. Сега са престижни, но не се знае след 10 години. А ако заложи на престижа, човек 98% е сбъркал. По-добре да работиш това, което ти дава удовлетворение, ако и да си овчар или фаянсаджия.

А и не може всички да са компютърни специалисти.

Сподели това мнение

Универсалното в днешното образование е компютър и език.За инженерството, не е лоша алтернатива, много развива въображението, конструктивното мислене, но няма реализация.А що се отнася до електронното има хляб в това .

Стига с тия компютри бе, хора. Сега са престижни, но не се знае след 10 години. А ако заложи на престижа, човек 98% е сбъркал. По-добре да работиш това, което ти дава удовлетворение, ако и да си овчар или фаянсаджия.

А и не може всички да са компютърни специалисти.

Точно така!Ако човек заложи на нещо което е престижно в момента почти винаги съжалява.При избора на професия трябва да се гледа в перспектива, и човек задължително трябва да бъде реалист.Не е тайна колко млади хора завършили Публична администрация,Икономика,Право и др. са принудени да работят непривлекателна работа поради липсата на работни места за хора с тяхното образование.Какво удовлетворение и развитие може да носи на един икономист работата като касиер в магазин,примерно?!

От доста години инженерните специалности не са желани поради нелекото следване и неатрактивната работа след това.Логично е след някоя и друга година да се появи "глад" за хора с техническо образование.От медицината също има отлив.

Напоследък стана модерен стремежа да се следва нещо престижно(или поне с гръмко име) ,което да се завършва без много усилия и веднага след дипломирането да се намира лека,доходна и престижна работа.

Е,такова животно нема!:feel happy:Поне за средностатистическия българин...

Редактирано от Пламъче

Сподели това мнение

Guest Христо

Правилно. :) Предполагам че "СМГ" е Софийска Математическа Гимназия. Щеше да ти е по - полезна ако е Строителна Математическа Гимназия, но няма такива. :lol:

Публикувано изображение колко време имаш до него
Беше много, остана съвсем малко, абе поучил съм... Сега трябва да се напъна за финал. :lol: Редактирано от Христо

Сподели това мнение

И аз съм пред дилема : дали да седна веднага да уча за изпита, или да попочивам още малко. :lol:

Христо,я вземи пример от Ванката .:3d_146:

аз го измислих! ще си седна на "Д"-то, ще уча и живот и здраве, ако е рекъл Бог, ще влезна в СМГ Паисий Хилендарски. нали математиката е основа на всичко! а пък като му дойде времето ще мисля за бъдещето си.60.gif

Ванка ,това е мъдро решение.

Сподели това мнение

Добър избор!:thumbsup2:

Математика и чужди езици-особено арабски,китайски,японски...,да не е от масово изучаваните.60.gif

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега