Jump to content
Порталът към съзнателен живот
vankata_97

Пред голяма дилема съм

Recommended Posts

Реших и аз да споделя моя опит :)

И аз като теб кандидатствах след 7 клас, през 2002 г. бумът на кандидатстващите беше огромен. Приеха ме на няколко места, колебаех се доста кое училище именно да избера - дали с природо-математически профил, дали с хуманитарен или специализирано у-ще... Любовта ми към биологията надделя и се спрях на първия вариант - избрах гимназия, природо-математически профил (засилено изучаване на англ. език, биология, химия и информатика).

Сега 5г. по-късно след завършване на средното си образование, ако трябваше да избирам отново бих избрала гимназия, а не специализирано училище. Защо? Защото в гимназията изучаваш повече и различни дисциплини, получаваш по-богата обща култура. Например до 12 кл. вкл. учихме физика, география, история, втори език, философия, а в спец. у-ща ги спират още в 10 кл. Имахме повече часове по профилираните предмети, също ЗИП-ве, участвахме в различни конкурси, олимпиади... Да, по-трудно е, но мисля, че си заслужава. Освен това гимназията е добър вариант за тези, които имат разностранни интереси в различни области.

Дори голяма част от университети в САЩ имат 2-годишна програма - Artes liberaes (Liberal arts), в която продължават да се изучават литература, езици, философия, история, математика и различни науки и чак след завършване на курса се специализира, по една от избраните. За да може всеки сам да усети накъде и да се избегне поне малко принципа "проба-грешка".

До колкото знам в края на м. март всяка година има ден на кандидат-гимназиста. Това е една добра възможност да получиш информация за учебния план, начина на обучение, броя на часовете по дисциплина и сам да прецениш накъде :)

Успех :thumbsup:

Редактирано от Anita03

Сподели това мнение

Както всички вече знаете ще пиша първо СМГ, но не мога да спра само с това затова съм избрал "план Б" да е СГСАГ "Христо Ботев". Хубаво, ама има един-два профила дето ми съмняват... - Транспортно строителство и/или Парково строителство и озеленяване...

Това относно това училище...

Най-последно училище мисля да пиша ( но се чудя кое да избера ) НТБГ ( Национална търговско-банкова гимназия ) / НФСГ ( Национална финансово стопанска гимназия ) .

Аз клоня към НТБГ, най-малкото, защото има по-висок минимален бал от НФСГ.

Така аз мисля, но нека по-опитните от мен да си изкажат мнението по въпроса...

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега