Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Таро и Бременността


Guest Мона

Recommended Posts

Ще цитирам от нета, историята е за Свещения Граал, обаче е достатъчно красноречива според мен и в този контекст:

 

***

За произхода на Граала има две течения. Първото, водено от Роджър Шърман Луумис, Алфред Нът и Джеси Уестън, счита, че води той началото си от келтската митология и фолклор. Лумис намира паралелност между Средновековната уелска литература и ирландски писания и романсите за Граала, включително сходства между героя Бран от сборника „Мабиногион“ и другия герой- от легендите за крал Артур - Краля на рибарите. Други легенди представят Граала като поднос или чиния символизиращи необикновена сила или изпитание за героя. Понякога тези съдове произвеждат несвършващо количество храна, дори съживяват мъртвите или решават кой да бъде следващия крал (тъй като единствено истинския наследник може да ги държи).

***

 

Етимология на думата „граал“

Думата „граал“ (graal- първоначален запис) е старофренски вариант (grial) на латинската дума gradalis- съд, носен на масата по различно време на храненето. Според католическата енциклопедия, след като отшумява популярността на рицарските романси, писателите в късното Средновековие погрешно го свързват и наричат sangreal (grial- „Свещен Граал“, а sang rial- „кралска кръв“). Тази грешка води до по-модерни теории и връзки с други конспирации.

***

 

Граалът е първо включен в Perceval, le Conte du Graal написана от Кретиен дьо Троа, твърдящ, че използвал книга за източник дадена му от неговия покровител- фландарския граф Филип. В тази незавършена поема датираща от 1180-1191 предметът не е придобил светостта, приписана му в по-късни творби. Вечеряйки в дома на Краля на рибарите, Пърсивал наблюдава чудно шествие от младежи, които носят великолепни съдове от една стая в друга и му ги подават по време на всяко ново ястие. Първо идва един младеж с кърваво копие, а след него друг- с голям разклонен свещник. Накрая красиво младо момиче се появява с претенциозно украсена чаша (graal).

Пърсивал, който е предупреден да не говори прекалено много, остава тих през цялото време и се събужда сам на следващата сутрин. По-късно разбира, че ако бил задал уместните въпроси относно това, което видял, е щял да излекува осакатения си домакин.

Кретиен счита предмета не за „Свещен Граал“, а за un graal, тоест думата е била употребявана и преди в литературен контекст като нарицателно име. За дьо Троа Граалът бил някаква дълбока чиния или купа сама по себе си интересна не защото съдържала щука, сьомга или минога, както биха очаквали читателите, а нафора- за сакатия баща на Краля на рибарите.

***

Различни възгледи за Свещения Граал са широко разпространени в западните страни (най-вече във Великобритания, Франция и Америка), популяризирани от многобройни средновековни и съвременни творби и свързани с англо-френския цикъл от истории за Крал Артур и неговите рицари (но също така има и немско влияние). Поради голямото разпространение, много американци и западноевропейци считат, че идеята за Граала е всеобщо известна.

 

Връзката, която правя аз – топосът в легендата и преданията за Артур ясно показва връзката с царуването в настоящето в същите тези земи на Британия и Уелс. 

За други гледания може би няма да показва момче, а момиче. И въпреки това пак като че ли остана нещо неясно...

 

Доразвий тезата си и се върни на символа на рибата. Свържи митологичните пластове, разкрий семиозиса.

И защо в Таро, именно този паж има подобна символика - държи чаша с риба, (по Уейт, разбира се). А не друг паж. И няма да остане нищо неясно.

Болднатият от мен текст също е важен. Защото това е изключение, определено.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

В древността рибата е разглеждана като символ на плодородие и размножаване, също и като фалически символ. Натоварена е с много значения, в основата си подобни. В християнството Христос се асоциира един вид с "Краля-рибар". 

 

 

Символ на водите, яздена от варуна, рибата е свързана с раждането или цикличното обновление. Проявата се осъществява на повърхността на водите. Рибата е едновременно Спасител и средство на разкриването. Рибата (мация) е аватара на Вишну, който спасява от потопа Ману, законодателят на настоящия цикъл; после му връчва Ведите, т.е. разкрива му цялата свещена наука. Но макар Христос да бива често изобразяван като ловец, чиито риби са християните, понеже водата от кръщаването им е тяхна естествена среда и средство за възраждането им, самият той е символизиран от рибата. Така например той е рибата, която води свещения Ковчег, както мация-аватара води ковчега на Ману.

В иконографията на индоевропейските народи рибата, емблема на водата, е символ на плодородие и мъдрост. Скрита в дълбините на Океана, в нея прониква свещената сила на бездната. Заспала в езерата или прекосяваща реките, тя носи дъжд, влага, наводнение. Така тя уравновесява плодородието в света.

При индианците от Централна Америка рибата е символ на Бога на Царевицата. Според Хенце тя е фалически символ: това се вижда в гравюрите върху кост от Магдаленската епоха (Брьой). На санскритски Богът на любовта се нарича този, чийто символ е рибата. В сирийските религии тя е атрибут на богините на любовта. В древна Мала Азия Анаксимандър уточнява, че рибата е бащата и майката на всички хора и че по тази причина е забранено да се яде месото й. Често я срещаме свързана с ромба, както например върху вавилонските цилиндрични печати. Марсел Гриол отбелязва, че ножът за обрязване на племето бозо е наричан нож, режещ рибата.

 

Символът има двояк характер, хем мъжко, хем женско начало, след това идват и вариациите.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз прочетох, че Доган е бил изобразяван с рибешка опашка също като русалките, които били също безполови. Символизира женското начало. Възможно ли е Паж чаши да показва момче, но с хомосексуални наклонности? 

Линк към коментар
Share on other sites

Аз прочетох, че Доган е бил изобразяван с рибешка опашка също като русалките, които били също безполови. Символизира женското начало. Възможно ли е Паж чаши да показва момче, но с хомосексуални наклонности? 

 

Ще се отклоня от темата, но хомосексуалност дават комбинации между дворцови карти от боя чаши и боя жезли. Например Рицар жезли с Кралица или Паж чаши, както и в обратния вариант. Особено, ако някъде до тях, се намърда и Обесеният.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Ще се отклоня отново. По въпроса за Пажа чаши. Това е единствената карта в Таро, която освен, че държи чаша, в нея има и риба. Легендата за Кралят рибар съдържа, може би, една от най-големите загадки за произхода на християнството, в онези далечни времена, когато да си християнин, е било наказауемо. Отделно от това, това е прозвище, което и самият Папа, притежава - неслучайно всеки нов Папа получава anulus piscatoris или Пръстенът на Рибаря. Като водач и пазител на душите на вярващите, съдейки по своя патрон св. Петър, който е бил рибар. Но отвъд това, отвъд булото на този първоначален символ, стоят различни пластове. Дори самата папска тиара в горната си част наподобява рибешка глава.

 

ето и самия пръстен

papa-bento-xvi-1361909698484_956x500.jpg

 

За съжаление, досега, няма паралел и то сериозно аргументиран за дълбоката връзка между Пажа чаши и Кралят на рибарите, но нима тази риба в онази чаша (потир) хей така, случайно се е появила? Едва ли. Освен това, защо Паж чаши е зачатие? Къде първо се е зародил живота?

Изобщо, темата е безкрайна, има поне 20 подпласта и разклонения, от легендата за Сангреал до съвременната палеобилогия.

 

Но, ще направя специална тема за символите в Таро, надявам се там да пишете активно.

 

П.С. Другите карти (единствени от Големите Аркани), на които има потири, са Умереността и Магът, но това е за друг анализ, но все пак аналогичен до този.

 

Защо е момче ли? Рибата е символ и на мъжкия полов орган. И, наслагвайки отделните пластове, получаваме човек от мъжки пол, в крайна сметка, винаги е важен онзи, за когото се гледа, не нашите представи.

А в случая, освен всичко друго, си имаме и кралски наследник :)

 

Извинявам се за отклонението.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Много е интересен случаят с раждането на близнаци, мисля и че на вас ще ви е интересно какви са картите. Но преди да говорим за карти, все едно дали от моят опит, дали от друг, е важно да има реален пример.

За да се аргументира тезата.

 

Засега, имам 4 такива случая и за мен това не е статистика, т.е. не мога да направя обобщение, макар, че за себе си зная.

П.С. Тук изключвам заченатите инвитро деца. Те са по друга парадигма.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

От това, което прочетох, стигнах до извода, че Паж чаши е свързан с плодовитостта, от иврит "даган" значи зърно и от тук съдя, че е свързан със зараждането на живота. Въпреки че има и други значения на тая дума.

Мисля си, че Паж чаши се явява в картите на Деяна, за да отбележи, че това е наследник на кралство и не е кое да е друго дете. Той е носител на кралска кръв.

Тук ми хрумна и нещо друго, но може и да бъркам и затова питам, възможно ли е само когато е първородно дете да се явява Паж чаши. И още нещо този паж може ли да е носител на наследствеността? От тук направих връзката Династия - Наследник - Продължение.

Линк към коментар
Share on other sites

Според вас, комбинацията - Асо жезли, 7 пентакли, Умереността, загатват ли за бременност? Питам, защото въпросът ми беше от друго естество и картите ме учудиха. Асото - като зараждащия се живот, 7 пентакли - нарастване, ( сходна е и с Императрицата ) и Умереността - преминаване от едно състояние в друго. Въпросът ми беше - "какви са притесненията на, какво терзае момичето Х. към момента?"

Линк към коментар
Share on other sites

 

Според вас, комбинацията - Асо жезли, 7 пентакли, Умереността, загатват ли за бременност? Питам, защото въпросът ми беше от друго естество и картите ме учудиха. Асото - като зараждащия се живот, 7 пентакли - нарастване, ( сходна е и с Императрицата ) и Умереността - преминаване от едно състояние в друго. Въпросът ми беше - "какви са притесненията на, какво терзае момичето Х. към момента?"

 Ако въпросът беше свързан с бременност,бих казала,че е вече е факт.Но като се замисля,а и картите са доста подвеждащи,e че е възможно да има такова нещо.Според мен трябва да зададеш директно въпроса,за да получиш по-голяма яснота.
Линк към коментар
Share on other sites

Според вас, комбинацията - Асо жезли, 7 пентакли, Умереността, загатват ли за бременност? Питам, защото въпросът ми беше от друго естество и картите ме учудиха. Асото - като зараждащия се живот, 7 пентакли - нарастване, ( сходна е и с Императрицата ) и Умереността - преминаване от едно състояние в друго. Въпросът ми беше - "какви са притесненията на, какво терзае момичето Х. към момента?"

Притеснения, че може да е бременна :)

Редактирано от Femme
Линк към коментар
Share on other sites

 

Според вас, комбинацията - Асо жезли, 7 пентакли, Умереността, загатват ли за бременност? Питам, защото въпросът ми беше от друго естество и картите ме учудиха. Асото - като зараждащия се живот, 7 пентакли - нарастване, ( сходна е и с Императрицата ) и Умереността - преминаване от едно състояние в друго. Въпросът ми беше - "какви са притесненията на, какво терзае момичето Х. към момента?"

Притеснения, че може да е бременна :)

 

Наистина, картите отразяват нейните притеснения, а не реалността  :) . Сама се подведох.

Линк към коментар
Share on other sites

А това момиче Х. да е било страна или поне свидетелка на някаква разправия, някакви конфликти, които на всичко отгоре не се разрешават, а са така като "увиснали" във времето. Това я притеснява.

Линк към коментар
Share on other sites

Публикувам комбинации от карти по последния ми случай с жена, която искаше или поне така казваше, да забременее. Обикновено срещите с хората продължават около 4 часа. Натоварващо е и за двете страни, но няма начин, това е Таро :)

 

Рицар меча, 2 меча, Ас меча

Обесеният, 5 жезли, Слънцето

5 меча, Рицар жезли, 10 жезли

Отшелникът, 2 чаши, Рицар меча

9 чаши, Паж жезли, 8 чаши

Папата, 10 пентакли, 4 меча

9 пентакли, Висша Жрица, Рицар чаши

4 меча, 3 меча, Крал чаши

 

Това е една средна поредица от карти, когато се гледа на някого. Дори бих казала, че това е един минимум. Въпросите следват един след друг и аз винаги се оставям да ме води Таро, а не питащият човек. Най-малкото, защото се презастраховам от проективност, но и от психическа умора, която е проблем за всяко едно сериозно гледане на човек до вас. Което продължава доста дълго време. За всяко едно сериозно задълбочаване в проблематиката. Хората си приличат, но и много се различават.

Та, какъв е проблемът на тази жена? Какво е битието й? Кой я обкръжава, има ли близки и кои са те? Защо и за кого страда, а не казва? Какво крие, дори от самата себе си?

Има ли заместители на желанието си да има дете? Има ли вече дете? Има ли съпруг, няма ли?

Как стои въпроса с финансите й?

 

Имате ли концепция?

 

Ако това е утеха, аз също не я познавах, но така правят повечето хора, правят се на интересни и изпитват, а след това плачат :)

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Аз ще опитам. Тази жена е разпъната от съмнения.

Мисля, че жената има добра работа. Проблем с парите няма.

Обаче според мен има проблем с бащата. Там има нещо, което ми е мътно, или го няма, или дори и да го има, за нея е като да го няма. Липса на образа на бащата.

Отделно от това тя проектира образа на бащата на детето си, от образа на собствения баща. Страда за бащата, като фигура. За всичко това съдя по Слънцето.

 

Много тъжна и тежка ми е комбинацията 4 меча, 3 меча, Крал чаши. Тя търси компенсация и я е намерила. Има тотално потъване  в нещо, вътрешния свят, възможно ли е дори да има самонараняване, злоупотреба дори с някакви вещества, вид пиянство?

Мисля, че копнее за човек до себе си, но такъв няма.

Близките и са далече от нея, друго населено място евентуално.

Линк към коментар
Share on other sites

Отговарям:

Жената има добра работа, да - финансист е.

Баща й е болен, да, постоянна грижа й е.

Сега за злоупотребата - да, прекалява с хапчета и е фиксирана у това дали е болна, може да се каже, че има хипоходнрийни симптоми.

 

Нещото, което не видя, а може и да си предполагала, но другия път разгърни мисълта си и дай воля на онова, което виждаш отвъд картите.

Има съпруг, има и дете.

Майка й е починала.

Има брат, който е емоционално нестабилен и вечно е между баланса и дисбаланса. Проблемен е и се забърква само в неприятности, всичко е аналогично на инертната му природа.

 

И най-важният въпрос: защо тя искаше второ дете. За да запълни празнина, която тя сама не може. Нещо типично. В частност - Папата, 10 пентакли, 4 меча.

В крайна сметка се успокои.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Въпросът ми е един и същи, но касаещ две различни жени.

 

Какво дете ще роди дадената жена от настоящата си бременност

 

За първата жена - Смъртта, 8 жезли, Страшния съд

Мисля първо, че тая бременост е била изненада и че бързо се е случила по 8 жезли. Обаче по картите си мисля, че те говорят за проблеми, дори за незрялост. Възможно е дори да има уплаха, това по Страшния съд, страх от поемането на отговорност. Тези карти ги приемам като един вид предизвестена смърт.

Но не мога да кажа със сигурност дали от тази бременност ще има дете.

 

За втората жена - Ас меча, Паж чаши, Ас чаши

Зададох си въпроса защо този Ас меча е тука, клоня към това да кажа, че има проблем и не знам защо се насочих към психиката. По Паж чаши мисля, че ще има дете обаче. Но тук има някаква емоция, която е водеща по Ас чаши.

 

Замислих се нещо, какви карти трябва да има, за да имаме една износена бременност с раждане. Факта да стане реалност :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Замислих се нещо, какви карти трябва да има, за да имаме една износена бременност с раждане. Факта да стане реалност :)

 

Ще дам няколко примера. Уточнявам, че става дума за осъзнат процес, при който жената е готова емоционално и психически да е майка, а това не е просто егоистична прищявка. Колкото повече се появяват Аса, карти от боя чаши, примесени с жезли, толкова повече процесът е по-скоро първосигнален и неподчинен на активния разум. Освен това, говори и за ментални отклонения на бъдещото бебе. Тук специално визирам твоите комбинации.

 

7 пентакли, Умереността, Крал меча

7 пентакли, 9 пентакли, Светът

7 пентакли, Паж жезли, Кралица пентакли

Кралица пентакли, 7 пентакли, обърната 2 пентакли

Обърната 2 жезли, Императрицата, 7 пентакли

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...