Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Белинташ - какво знаете за него?


Сайк

Recommended Posts

Дина не знам дали тук е мястото ,защото темата е за Белинташ.А нестинарството и неговото родно място е нещо за което може да се говори много.По принцип живи нестинари има още.Но това е импулс само по илинден.За съжаление присъствах на голяма пародия след която не присъствах повече не нестинарски танц.Ако те интересува има литература която е издадена в много ограничен тираж по повод един международен фолклорен фестивал който се организира в с.Граматиково.Там има всичко за този район.С удоволствия бих ти подарила книгата.Аз участвах в разпространението и.Хората наистина са уникални , диалекта е странен и много интересен.Говора наподобява песен.За съжаление възрастните вече изчезват а с тях и тази уникална разновидност на българските диалекти и традиции.Всяко лято на 03.08 е празника който се празнува полседователно в трите села. Нестинарския танц е в с.Българи ,ако мога с удоволствие бих ти съдействала да присъстваш на събитието.Явлението е уникално ,когато се изпълнява от хора които наистина са в транс.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Грешката е моя 03.08 е празника на трите села,а нестинарския танц е на 03.06.в с.Българи.Миналата година имаше 3ма нестинари от съседни села.Понеже и двете дати са през лятото за мен много често събитията се сливат :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Грешката е моя 03.08 е празника на трите села,а нестинарския танц е на 03.06.в с.Българи.Миналата година имаше 3ма нестинари от съседни села.Понеже и двете дати са през лятото за мен много често събитията се сливат :rolleyes:

На гости тия дни ми е приятел и от дума на дума на чаша вино се стигна до нестинарството. Тъй като мъжа е от Странджанския край, е имал възможността да присъства на истински нестинарски ритуал в село Кости като дете. Нещо много по-различно от комерсиалните танци по туристическите курорти.

Самата подготовка за ритуала започвала няколко дни по-рано, когато се натрупват дърва за кладата. Те са толкова много, че се нареждат едно върху друго докато се образува ешафод. Няколко дни преди деня на Св. Констанин и Елена възрастната жена нестинарка изпада в колобърска болест. Общо взето човек ако не знае какво става, ще помисли че е тежко болна. Очите за изцъклени, тялото и е ледено като на мъртвец.

Деня преди събитието за запалва кладата. Огънят е просто огромен. На сутринта "болната" жена скача като сърна и заедно с още две по-млади жени взимат иконата на Богородица (за нея малко по-късно) и тръгват с особени танцови стъпки из къщите на селото,където им дават по малко ракия. С тях има тъпан и гайда, които свирят особена музика. Около 9 вечерта се отива на мястото. Огънят вече е изгорял, останала е жаравата. Тя е толкова силна, че човек не може да се доближи до нея. Мъже от гражданска защита в специални противопожарни скафандри разтилат жаравата на рвномерен слой, дебел около 30см. Топлината е толкова силна, че най-близките зрители могат да са на 10 метра от мястото. Нестинарката с иконата в ръце, облечена в бял сукман, стигащ до глезените и шарена престилка обикаля няколко пъти около жаравата и после влиза вътре. Започва истинския танц, под тежките удари на тъпана. Боса, краката се заравят в жарта, с ръце се гребват въглените. През цялото време тя издава особени гърлени звуци от рода на "въй-въй-въй". В един момент тя хвърля бяла памучна кърпа на земята, която по всички закони на физиката трябва да пламне, но си остава непокътната. След това поставя дървената икона върху въглените, но тя не пламва. Целият ритуал върху горещата жар продължавал повече от 40 мин.

Имало и един случаи, когато местния подпийнал милиционер решил,

че и той го може и после се наложило да го карат с линейка с тежки изгаряния по краката в града.

Самата икона се съхранява (вероятно и до ден днешен) в една постройка или по скоро землянка от незапомнено време. Всички опити да се открадне завършвали тргично за крадците. Последният път колата на двамата крадци избухнала в пламъци, а иконата само останала невредима вътре.

Такава е историята, каквато я чух и предавам дума по дума. Ако някой знае нещо повече - да ме допълни

Диди, ако искаш пиши ми на ЛП, бих могъл да ти дам още информация и за други места и древни тангриански ритуали.

Моя род е от селата Граматиково ,Кости,Българи за които Дина споменава,наследница съм на род нестинари.Незнам дали някой от вас е наблюдавал истинското нестинарство което е само в тези села.Това е нещо нечувано,нестинарското хоро е с ритъма на сърцето.В Странджа знам места които малко хора знаят и за разлика от Родопите тези места не са известни по никакъв начин освен ако не си от местните.Подобно на Белинташ има контактно място , което /според една от версиите/е причина за смъртта на Людмила Живкова.Знам това място но никога не бих нощувала там нито някой от местните иначе мястото си е прекрасно.Има много места с Аязмо и доста от тях са лековити.Радвам се и се надявам интерес към Странджа никога да няма/с комерсиална цел/.Мястото обезлюдява не случайно,тези които се интересувам може би знаят защо.

На това място сега и да искаш да нощуваш не можеш, защото са изтеглили кльона (граничната ивица) до Градище. Пак може да се отиде, но с придружител от музея в М.Търново, а и няма кой знае какво да се види. Галериите са нарочно залети с вода (казват радиоактивна) след краха на експедцията на Людмила, хероона при Мишкова нива е поломен от багеристите-археолози, които са търсели безуспешно входа. А за това, че се обезлюдява мястото не е точно така. Има значителен интерес от английски "инвеститори" с вехтозаветни имена. Защо ли, само те и покойната Ванга знаят, както и още някои хора от които се интересуваш

Редактирано от yankul
Линк към коментар
Share on other sites

Точно тук е мястото да се спомене и Странджа, защото тази планина, както и Родопа крие в меките си пазви вековни тайни и нестинарството, местните диалект и легенди са само част от тях. Там и до днес има съхранени светилища на Бога - Слънце, по - късно елинизиран като Аполон, останали от тракийското племе асти (от там и латинското название на планината - Mons Asticus). В тези светилища по време на лятното слънцестоене са се извършвали орфически ритуали от жреците, които били посветени и чрез навлизане във въглените от огъня изпадали в транс и пророкували. Това всъщност е запазилият се от преди 12 века пр. Христа ритуал, наречен нестинарство. Богата планина е Странджа. Дълбоки са корените ни по тези земи.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Точно тук е мястото да се спомене и Странджа, защото тази планина, както и Родопа крие в меките си пазви вековни тайни и нестинарството, местните диалект и легенди са само част от тях. Там и до днес има съхранени светилища на Бога - Слънце, по - късно елинизиран като Аполон, останали от тракийското племе асти (от там и латинското название на планината - Mons Asticus). В тези светилища по време на лятното слънцестоене са се извършвали орфически ритуали от жреците, които били посветени и чрез навлизане във въглените от огъня изпадали в транс и пророкували. Това всъщност е запазилият се от преди 12 века пр. Христа ритуал, наречен нестинарство. Богата планина е Странджа. Дълбоки са корените ни по тези земи.

В горния постинг има малко фактологически грешки, успешно набивани в главите ни, за което не е виновен автора(ката). Първо, този Бог-Слънце си има име, на който е кръстена и древната ни българска религия. Второ, това тракийско "племе" асти, въобще не е тракийско и не е племе. Тук говорим за най-древната предпотопна високоразвита култура отпреди 8000 години на беласгите, нашите генетични прародители. Някъде са известни като пеласги, пеласти или асти. Те са строителите на Перперек, Беленташ, както и на Щута града, откъдето бях помолил ако разполага някой със снимки да ги публикува, за да ги има за поколенията преди да бъдат унищожени от хм.. иманяри, както се случи със скалната рисунка на квачката до ситовския надпис на Щутаграда.

Редактирано от yankul
Линк към коментар
Share on other sites

Странджа е невероятно място , там земята има пулс , който не е трудно да се усети , автентичността на населението за съжаление вече е на изчезване.Както и това нестинарство за което yankul говори.Но хора които ги "хваща" по време на ритуала все още има. Иконите са 2 мъжа винаги е с тази на Св.Константин и Елена ,а жената с тази на "Богородица",не знам защо.А и истинската причина вече са малко хората които могат да я кажат.Там всяко аязмо има история , а в горите на много места има малки глинени къщички - "параклиси" с икона на определен светец и въпреки липсата на хора и местонахождението им иконите в тези "параклисчета са винаги чисти , винаги има свещи , и цветя ,а в някои дори и пари.Силно място.

Линк към коментар
Share on other sites

О, извинявам се, yankul, че се подразнихте от термина "траки". Той не е обиден, под това име са наричани от гърците всички българи, населяващи земите на север от елинските. Терминът пеласги също е гръцка траскрипция на истинското название белджи, болджи, болги, бели, балгари, богари, който се превежда като бляскави, Синове на Бал (Слънцето), велики, божествени, бели, светли, хора на Бога. Според много изследователи това е една от първите, ако не и първата цивилизация на Земята, разселила се до далечни места, където още могат да се намерят нейни останки. П. Дънов споменава, че българският народ е най- древният народ на Земята. На тази тема много можем да си говорим, но предпочитам да не го правя по разни съображения.

Не съм на различно мнение и по въпроса за нивото на духовните и културни достижения на нашите предци, доказателства колкото щеш във всички сфери на културата, било писменност - кунуку (царски надпис) или куниг, било архитектура - Акропола е строен от пеласгийски архитекти (имах възможността да го видя), изящните изкуства, мореплаването и т.н., но доколкото съм информирана, в тези прадревни времена населението е било обединявано около жреческо - царски династии в родово - племенни общества. В този смисъл и терминът "племе" за мен не е обиден, а само изразява организацията на тогавашните царства.

За Бога - Слънце колкото езици, толкова имена, много и религии. Но Слънцето е едно и е за всички.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Малко инфо,ако искате да видите тази местност такава каквато е -сега е времето.Вчера съобщиха ,че цялата земя край местността е закупена и в проект е строежа на голям манастир,с килии,предвидени за монаси и всичко каквото е необходимо.Тъжно но факт.За съжаление с повечето такива места ,започва да се случва същото.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Някой бил ли е на Белинташ на есеното равноденствие?И преспал ли е там?Не можах да,аказват че е било интересно!Моля за инфо!

Някой бил ли е на Белинташ на есеното равноденствие?И преспал ли е там?Не можах да,аказват че е било интересно!Моля за инфо!
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Много ми беше интересно да прочета...

Благодаря и за снимките.

Белинташ е прекрасно място, а нестинарските винаги са ме вълнували.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

:) аз бях там преди няколко седмици.

Все си е там ,все така величествен.

За мен лично това място остана затворено.

Може би очакванията ми за него бяха прекалено големи ,но всичко си е ок и доста голяма посещаемост и даже в с.Мостово са започнали усилени строежи на къщички за гости.

Изобщо диво място не остана в тази България.

Точно под Белинташ има голяма къща за гости и нови които вече май са готови плюс голямо вилно селище "Старите къщи" май се казваше.

Изобщо тъжна картинка за природолюбителя.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря и аз за разказите на всички!Белинташ се превърна и за мен в следваща цел,която искам да осъществя,посещавайки го.Жалко само,че докато ми дойде времето "цивилизацията"може съвсем да го е погълнала...

Линк към коментар
Share on other sites

Ето какво се случва с Белинташ:

Беззаконието в България доведе до строителство в подножието на Белинташ

Когато правото се превърне в безправие,

съпротивата е задължителна.

Уникалното тракийско светилище Белинташ е паметник не само от национално, но и от световно значение. Нарастващата му популярност предизвика освен заслужения интерес на любителите на българската история и древна култура, така и нечистите попълзновения на ‘инвеститори’, за които подобни обекти представляват единствено възможност за трупане на бързи печалби.

В момента в границите на археологическия паметник на културата „Тракийско скално светилище Белинташ” тече строителството на Източноправославен храм (!) ‘Светия Кръст’ и прилежащи към него обслужващи сгради. Своето становище за незаконосъобразността на този строеж НИПК изразява с писмо No 5118/07.08.2007 до ДНСК и въз основа на това институтът изисква от ДНСК незабавното спиране на строителните работи и премахването на незаконното строителство за сметка на инвеститора. При посещение на обекта на 10.07.2008 г. се установи, че въпреки сигнала от НИПК, строителните дейности продължават.

Инвеститорът е г-жа Венета Чингарова, собственичка на фирма ‘Филиполон’, гр. Пловдив с адрес: бул. ‘Шести септември’ 152, ет. 1, офис 110.

Въпросната инициативна личност от години събира дарения за ‘богоугодното’ си дело, използвайки без позволението на автора снимка на корицата на една от книгите за Белинташ, дело на Никола Боев- председател на фондация ‘Белинташ’ и откривател на Светилището за науката. Парите от тези дарения, разбира се, не се отчитат пред никого.

А доколко богоугодно е това дело личи от прилежащите обслужващи сгради, към които привлякохме вниманието ви (а именно- хотелски комплекс). Схемата е проста: ‘инвеститорът’ строи храм, който по закон веднага става собственост на Българската православна Църква, и в отплата за благочестивото си дело получава правото да изгради хотели към храма и да събира приходите от постоянно нарастващия поток от туристи. Това става в нарушение на ЗПКМ и в явен опит безценна част от българското историческо наследство да бъде превърната в поредната доходоносна мина за безскрупулни ‘бизнесмени’.

Подобно строителство, освен законите на България, нарушава и духовната атмосфера на обект, който в продължение на хилядолетия е бил почитан като свещен от нашите прадеди, принизява го до нивото на обикновена комерсиална туристическа атракция. Сакралното излъчване на това необикновено място веднъж завинаги ще бъде победено от печалбарството, което ще се развихри в подножието му. Строителните работи ще попречат на бъдещите археологически разкопки и ще застрашат научната работа, която със сигурност ще разкрие пред всички българи непознати и вълнуващи следи от древната история на народа ни. Следи, които ние българите имаме правото да видим.

Предвид гореизложеното се обръщаме към всички заинтересовани институции (ДНСК, РДНСК гр. Пловдив, Община Асеновград) да предприемат незабавни мерки за спиране на незаконното строителство на територията на археологическия паметник на културата „Тракийско скално светилище Белинташ” и премахване на вече построеното за сметка на инвеститора.

Умоляваме всички българи да проявят гражданска съвест и да се включат според възможностите си във всякакви действия ( изпращане на писма до институциите, участие в протестни инициативи, подписки и др.), които ще доведат до запазването на автентичния облик на Светилището и съхраняването на величието и непреходната му научна и духовна стойност за бъдещите поколения.

Фондация ‘Белинташ’

Източник: www.belintash.com

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Здравейте на всички :)

Не съм ходила на Бел(и/а)нташ, всъщност днес за първи път чух за това място, но преди време бях на подобно място - пак тракийско светилище, близо до с.Ковачевица... Мястото беше страхотно и външно силно прилича на снимките, които видях тук..

Знам, че и там преди време имаше археологически проучвания, а също така и доста митове относно заспиването на мястото и необичайното време. Със сигурност обаче вдлъбнатините, които приличат на карта на звездното небе (според това, което разказаха местните хора), гледано от същото място преди 10 000 години, бяха там.

Някой да е чувал обаче нещо повече за това място? Местните го наричат Козия крак или нещо такова.. със сигурност не е оригиналното име на светилището...

Линк към коментар
Share on other sites

Вдлъбнатините ги има, но те може да бъдат оприличени на какво ли не още. От това особеността на мястото не намалява, обаче. Траките са правели дървени конструкции върху такива места. На самия Белинташ има явни следи от вдлъбнатини в скалите за поставяне на греди. Нима ще направи някой звездна карта върху скала, над която има дървена конструкция?

Карай. Дано да оцелее мястото, че се говореше, че е продадено ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

ВИДЕО - Пътят до подножието на Белинташ

Актуални снимки от Белинташ , правени края на Април тази година. Обърнете внимание на снимка 3

А иначе мястото е уникално :)

Препоръчвам и това място за отсядане : комплекс за селски туризъм Стари Времена 2

Линк към коментар
Share on other sites

339098_fr.jpg

Белинташ [ от моят архив за Белинташ] а дали прилича на отпечатък от стъпка според мен да или е на праисторическо животно или извънземно

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

В момента в границите на археологическия паметник на културата „Тракийско скално светилище Белинташ” тече строителството на Източноправославен храм (!) ‘Светия Кръст’ и прилежащи към него обслужващи сгради. Своето становище за незаконосъобразността на този строеж НИПК изразява с писмо No 5118/07.08.2007 до ДНСК и въз основа на това институтът изисква от ДНСК незабавното спиране на строителните работи и премахването на незаконното строителство за сметка на инвеститора. При посещение на обекта на 10.07.2008 г. се установи, че въпреки сигнала от НИПК, строителните дейности продължават.

Инвеститорът е г-жа Венета Чингарова, собственичка на фирма ‘Филиполон’, гр. Пловдив с адрес: бул. ‘Шести септември’ 152, ет. 1, офис 110.

Въпросната инициативна личност от години събира дарения за ‘богоугодното’ си дело, използвайки без позволението на автора снимка на корицата на една от книгите за Белинташ, дело на Никола Боев- председател на фондация ‘Белинташ’ и откривател на Светилището за науката. Парите от тези дарения, разбира се, не се отчитат пред никого.

А доколко богоугодно е това дело личи от прилежащите обслужващи сгради, към които привлякохме вниманието ви (а именно- хотелски комплекс). Схемата е проста: ‘инвеститорът’ строи храм, който по закон веднага става собственост на Българската православна Църква, и в отплата за благочестивото си дело получава правото да изгради хотели към храма и да събира приходите от постоянно нарастващия поток от туристи. Това става в нарушение на ЗПКМ и в явен опит безценна част от българското историческо наследство да бъде превърната в поредната доходоносна мина за безскрупулни ‘бизнесмени’.

Подобно строителство, освен законите на България, нарушава и духовната атмосфера на обект, който в продължение на хилядолетия е бил почитан като свещен от нашите прадеди, принизява го до нивото на обикновена комерсиална туристическа атракция. Сакралното излъчване на това необикновено място веднъж завинаги ще бъде победено от печалбарството, което ще се развихри в подножието му. Строителните работи ще попречат на бъдещите археологически разкопки и ще застрашат научната работа, която със сигурност ще разкрие пред всички българи непознати и вълнуващи следи от древната история на народа ни. Следи, които ние българите имаме правото да видим.

Предвид гореизложеното се обръщаме към всички заинтересовани институции (ДНСК, РДНСК гр. Пловдив, Община Асеновград) да предприемат незабавни мерки за спиране на незаконното строителство на територията на археологическия паметник на културата „Тракийско скално светилище Белинташ” и премахване на вече построеното за сметка на инвеститора.

Умоляваме всички българи да проявят гражданска съвест и да се включат според възможностите си във всякакви действия ( изпращане на писма до институциите, участие в протестни инициативи, подписки и др.), които ще доведат до запазването на автентичния облик на Светилището и съхраняването на величието и непреходната му научна и духовна стойност за бъдещите поколения.

Фондация ‘Белинташ’

Източник:ТУК

Моя коментар: Дали православна постройка, дали СПА-център, дали резиденция на някоя мутра или хотел- време е ...за бизнес, живеем в ХХІ век, страната ни е малка...мястото- оскъдно... Но лично аз не съм фен на православни постройки- по-ми допада курортното строителство :) Щом мястото е свещено- свещен ще е и биснесът, който се развива на това място...Но питам се- мястото ли се освещава от само себе си, или хората правят мястото свещено...За мен поне, много по-комфортна свещеност би била тази, да можеш да се изтегнеш на шезлонг с чадърче на някоя скала, да си поръчаш масаж и вместо да си натоварваш сърдечно-съдовата система и опорно-двигателния апарат, като ти писне- да си хванеш лифта...и право в хотелския комплекс... :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 years later...

В събота ще посетим Беланташ. От години се каним. Тогава четох и книгата на Боев, но честно казано не помня много, но помня добре силното ми желание да видя с очите си мястото. Дойде време!

Като се върнем ще споделя как е минала малката разходка.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Мястото е много красиво! Ние ходихме есента, но беше претъпкано с хора. Все пак беше приятна разходка ако се абстахираш от туристите. Детето беше превъзбудено и искаше да прегръща дърветата по пътя. Това желание тогава се появи за първи път и сега като излезем на разходка ги прегръща.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки усеща там това, за което са узрели сетивата и душата му.

Прекрасно е, че на децата дори многото хора не им пречат!

Редактирано от Креми Стоилова (късметче)
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...