Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Социализъм и комунизъм


Recommended Posts

Какво мислите за тези две думички?

Какво хубаво и какво лошо ни донесе тази идеология?

Има ли бъдеще? Бихте ли живели отново в социалистически строй?

Според вас какво ще бъде социалното устройство на света и у нас след 50 години?

;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Бяха социални експерименти. Не можем да говорим за успех или неуспех - бяха много добри уроци за човечеството. Както и капитализмът.

След 50 години - ако всичко върви както е тръгнало вече - синархия. Но иска доста работа и любов.

Линк към коментар
Share on other sites

За да стигне до Познанието, човечеството задължително минава през Страданието. За съжаление.

А от хомеопатична гледна точка? Двама вождове го налагаха в Русия по един антихуманен, зверски начин избивайки над 20 милиона от собствения си народ!

И двамата в Сифилитичния миазъм, чиято ментална идея е: Унищожение и самоунищожение!

Първият с вроден Сифилис, от който и умира, а вторият перманентен наследствен Алкохолик, чията ментална идея е същата.

Бяха социални експерименти. Не можем да говорим за успех или неуспех - бяха много добри уроци за човечеството. Както и капитализмът.

След 50 години - ако всичко върви както е тръгнало вече - синархия. Но иска доста работа и любов.

Предполагам, че най-добрият модел, засега е Швейцарския, където народния вот решава, не парламента, защото узаконената корупция под благовидното име лобизъм позволява купуването на цели групи депутати от поредния тръст.

vox populi, vox Dei

Линк към коментар
Share on other sites

Бяха социални експерименти. Не можем да говорим за успех или неуспех - бяха много добри уроци за човечеството. Както и капитализмът.

След 50 години - ако всичко върви както е тръгнало вече - синархия. Но иска доста работа и любов.

Брей, затрудни ме с тая "синархия". ;) Да разбирам ли, че си "за" синархията? Не е ли това по същество монархия и то доста концентрирана?

Alexander, аз също съм фен на пряката демокрация. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

Предвестник на социалистическите идеи в България е Христо Ботев.Но това, което са имали предвид революционерите е утопия.Всичко е много изкривено като идеи.Може би бялото братство е с най- хуманните идеи.Самите ние сме причина, че не достигнахме етапа на комунизма.Всичко, което слага рамки на човешкото съзнание, е обречено на провал. :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Бяха социални експерименти. Не можем да говорим за успех или неуспех - бяха много добри уроци за човечеството. Както и капитализмът.

След 50 години - ако всичко върви както е тръгнало вече - синархия. Но иска доста работа и любов.

Брей, затрудни ме с тая "синархия". ;) Да разбирам ли, че си "за" синархията? Не е ли това по същество монархия и то доста концентрирана?

Alexander, аз също съм фен на пряката демокрация. :v:

В случай,че не си открил точното определение за синархия .:)

Синархия, синархичен (от гр.) – съвластие, съвместно властване, управление; във философски смисъл – единство на всемирното битие.

И аз съм фен на пряката демокрация!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Какво мислите за тези две думички?

Какво хубаво и какво лошо ни донесе тази идеология?

Има ли бъдеще? Бихте ли живели отново в социалистически строй?

Според вас какво ще бъде социалното устройство на света и у нас след 50 години?

;)

Развитието винаги се осъществява циклично, вълнообразно, спирално. Социализмът и комунизмът като етап в развитието на човечеството ще се повторят – това е неминуемо. Да се надяваме, че това ще стане на по-висока извивка на спиралата.

След 50 години възможностите на политиците да манипулират масите и да ги залъгват избягвайки важните за развитието на човечеството решения, няма да са много. Просто абсурдността на сегашната политика и икономика в един момент ще станат очевидни. Ще стане очевидна и несъстоятелността на всички идеи, които управляващите се стремят да наложат на населението. Хората ще са наясно какво искат, просто защото то единствено ще спомага за оцеляването им от материална гледна точка, и ще осмисля живота им – от духовна. Хората ще са далеч по-обединени, главно защото ще осъзнаят, че за да оцелее човечеството трябва да се търси глобално решение с участието на всички. Може би хората ще осъзнаят, че основния ресурс и двигател на планетата е самият човек, че човекът е в самата основа и дава смисъл на всичко съществуващо, а не изкуствено създадените организации, държави и др. под.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно ще е да се проследи /и ако имам време ще го направя/ някои примери в беседите, споменати от Учителя. В смисъл, че Бялото Братство е работело през вековете в различни държави. Подкрепяло е например Напоелеон-Революцията /но той тръгва срещу Русия за жалост и се проваля./.

Срещала съм например, че комунистите са висши духове, които не са дошли навреме, хората не са били готови за тези идеи и защото те са ги наложили с кръв, нещата са опорочени.

Значи човек не може без идеали.

Демокрацията също е опорочена /"разделяй и владей", "дайте на народа хляб и зрелища";) са в пълна сила и днес/, но явно за сега с нея ще се задоволим. Римската империя пропусна шанса си да приеме Християнството;) Докато човешкото съзнание /критичната маса/ не е достатъчно зряло, че да може да не злоупотребява със свободата явно ще се лашкаме натук, натам. :feel happy:

"Синархията" е добър пример :thumbsup: и работа в себе си и приемане на Любовта вътре в нас.:yinyang::sorcerer:

Сторете да насадят

Жена кога ражда

Хармонични и дисхармонични съпоставления

Служители на земята

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

В случай,че не си открил точното определение за синархия .:)

Синархия, синархичен (от гр.) – съвластие, съвместно властване, управление; във философски смисъл – единство на всемирното битие.

И аз съм фен на пряката демокрация!:)

Благодаря за разяснението. :thumbsup: Имаше нужда, защото в Интернет под "синархия" явно се има предвид "диктатурата на Антихриста", която също се очаква да бъде монолитна и монархична. Но ако прочетем думата в нейния буквален смисъл, тогава не виждам нищо лошо. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Комунизъм - казармата, на сутрешната проверка и маршировка, рапорт даден....

Социализъм - утринната зарядка в двора на училището, задължителна за всички - едни съзнателно се раздвижват, други отбиват номера и се прозяват, трети успяват да се самонатоварят с нещо важно за вършене, и ги освобождават ...

Капитализъм - фитнес зала....

Синархия - паневритмия при изгрев слънце

Линк към коментар
Share on other sites

Комунизъм - казармата, на сутрешната проверка и маршировка, рапорт даден....

Социализъм - утринната зарядка в двора на училището, задължителна за всички - едни съзнателно се раздвижват, други отбиват номера и се прозяват, трети успяват да се самонатоварят с нещо важно за вършене, и ги освобождават ...

Капитализъм - фитнес зала....

Синархия - паневритмия при изгрев слънце

Ами тези дето никога не сме играли паневритмия и нямаме особено желание? :whistling:

Демек остава ли място за либерализъм? :hypocrite:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Някой изобщо да ви е питал дали сте играли, дали искате да играете или смятате играещите за луди??? Всеки си има място под слънцето и за всеки си има 'сутрешната гимнастика" - свободен е да я прави пред новините с цигара и кафе... Но си поема последствията. можеш да обичаш и да мислиш добри мисли, можеш да мразиш и да мътиш гадости в главата и сърцето си - никой не ти пречи. Но си поемаш последствията...

Същото важи и за играещите паневритмия, защото това още не е гаранция - зависи с какви мисли и чувства играе и дали дели хората на играещи и такива, които не играят....

Линк към коментар
Share on other sites

За да стигне до Познанието, човечеството задължително минава през Страданието. За съжаление.

А от хомеопатична гледна точка? Двама вождове го налагаха в Русия по един антихуманен, зверски начин избивайки над 20 милиона от собствения си народ!

И двамата в Сифилитичния миазъм, чиято ментална идея е: Унищожение и самоунищожение!

Първият с вроден Сифилис, от който и умира, а вторият перманентен наследствен Алкохолик, чията ментална идея е същата.

Бяха социални експерименти. Не можем да говорим за успех или неуспех - бяха много добри уроци за човечеството. Както и капитализмът.

След 50 години - ако всичко върви както е тръгнало вече - синархия. Но иска доста работа и любов.

Предполагам, че най-добрият модел, засега е Швейцарския, където народния вот решава, не парламента, защото узаконената корупция под благовидното име лобизъм позволява купуването на цели групи депутати от поредния тръст.

vox populi, vox Dei

Алекс, ами че идеологията (подчертавам идеологията, а не релаизираното на практика) на социализма и още повече на комунизма е именно това - управление на народния глас, управление на пряката демокрация.

Аз се ужасявам да има каквато и да е демокрация, а още повече пряка. Това е все едно да се радвам, че ще вземаме решения, засягащи цялото общество, спрямо средното ниво на съзнание на народа, респективно далеч от оптималните.

Предпочитам да ме управлява някой, който е на много по-високо ниво на съзнание от средното - така, както е написал Иво тук:

Чувал съм, че синархията е форма на държавно управление, при която водачът е едновременно управляващ, пълководец и жрец. Това е нещо като съчетание на духовното и държавното. Примерно голяма част от бъларските канове от старо време са били не само велики пълководци, но и велики посветени в тайните.

В този смисъл бих казала, че съм "за" синархията. Дано Донка е права, че вървим натам.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз се ужасявам да има каквато и да е демокрация, а още повече пряка. Това е все едно да се радвам, че ще вземаме решения, засягащи цялото общество, спрямо средното ниво на съзнание на народа, респективно далеч от оптималните.

Предпочитам да ме управлява някой, който е на много по-високо ниво на съзнание от средното

А кой ще ни пази от пазачите? И какви са критериите за "високо ниво на съзнанието", т.е. как ще разбереш дали това са точните хора? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами там е работата, че няма как да се разбере, поне от голямото мнозинство. Точно по тази причина народът не избира точните хора, които да го управляват. Всъщност той пак избира "точните", но не тези, които са с високото ниво на съзнание, а тези, които точно съответстват на средното ниво на съзнание на самия народ.

Иначе ... замисли се за историята, как е било преди. Примерно една високодуховна личност основава школа/манастир, където бива заобиколена от ученици, последователи ...; малко преди смъртта си посочва кой е достоен да поеме управлението, защото кой друг може да види/прецени по-добре нивото на съзнание на потенциалните кандидати от тази личност? Друг вариант е да решат няколко такива личности от други подразделения на школата/от други манастири. Никога не са правени допитвания какъв е гласът на народа (в случая ученици, последователи и др.)

Линк към коментар
Share on other sites

Е, тя работата стана бетер комунизъм - чичковците горе решават съдбата на народа, а последния трябва да трае и да изпълнява безропотно. Не, мерси! :thumbsup1:

И нека не смесваме политика с религия - манастира си е манастир, кметството си е кметство.

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Отговорът на въпросите от последните мнения е напълно достижим и то в близко бъдеще при наличието на малко повече желание. Единственият критерии за оценка на човека са неговите излъчвания, т.е. аура. Технически осъществимо е да се създадат устройства, които да заснемат тези излъчвания. Просто трябва да се доразвие малко идеята на кирлиановата фотография. Такива устройства може би вече съществуват, но засега усилията на науката в тази посока са или недостатъчни или прикрити. Разбира се, че управляващите (и не само) яростно ще се противопоставят на подобни методи, които безпогрешно определят дали и доколко хората са искрени и отговарят на изискванията за заеманата от тях длъжност. И това може да бъде използвано не само при политиците, но и при абсолютно всички професии, а идеята е дори като документ за идентификация, много по-достоверен от всякакви снимки или биометрични данни и неподлежащ на фалшификация.

Линк към коментар
Share on other sites

Единственият критерии за оценка на човека са неговите излъчвания, т.е. аура. Технически осъществимо е да се създадат устройства, които да заснемат тези излъчвания. Просто трябва да се доразвие малко идеята на кирлиановата фотография.

Станимире, кирлиановата фотография в най-добрия случай може да ти зафиксира етерното тяло, но не и по-висшите тела, да не говорим за будичното и атмичното. Т.е. с кирлиановата фотография можеш да разбереш какво ти е здравословното състояние, но не и колко ти е акъла, което до голяма степен я обезсмисля като технология за класифициране по еволюционно развитие.

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Писах „аура“, т.е. излъчвания на телата, не тела. И е достатъчно да се обхване низшия астрал, където се основават повечето човешки слабости и зависимости. Освен това писах, че са необходими някои подобрения, а не прилагане на кирлиановата фотография 1:1. Принципът е верен, но трябва да се доразвие.

Линк към коментар
Share on other sites

Още колко социални експеримента и охкане и жертви ще са ни нужни, за да разберем, че си има управляващ този свят и няма нужда да му назначаваме наместници....

Чувал съм, че синархията е форма на държавно управление, при която водачът е едновременно управляващ, пълководец и жрец. Това е нещо като съчетание на духовното и държавното. Примерно голяма част от бъларските канове от старо време са били не само велики пълководци, но и велики посветени в тайните.

В този смисъл бих казала, че съм "за" синархията. Дано Донка е права, че вървим натам.

Само че по-горното мнение е обратното на моето. Това, което е написано след "чувал съм' - това не е синархия - оттам идваме и се надявам, че сме поумнели поне малко благодарение на хилядолетните страдания и няма да се опитаме да върнем миналото в "облагородена и усъвършенствана форма". Това с просветените вождове и шамани - в този филм човечеството участва от незапомнени времена.

Тъй като темата е за социализма и комунизма, все пак, ще се опитам да направя още едно сравнение:

- комунизъм

329730_large_1252000581.jpg

- социализъм:

south_park.jpg

синархия:

P155501b.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

„Идете в Галилея“. Думата Галилея показва най-високото състояние, което всеки човек може да има на земята. Тази дума означава едно вътрешно разбиране. Сега ние оставаме материалните работи, като второстепенни. Колко голямо трябва да бъде тялото на човека? Колко богат трябва да бъде човек? Колко учен трябва да бъде човек? Ние виждаме, обаче, че всички хора, и учени, и прости, и богати, и бедни, всички умират еднакво. В края на краищата никой нищо не занася със себе си. Богатството, учеността, това са временни пособия, с които хората си служат. Свободата, която хората търсят отвън, не е истинска свобода. Свободата е отвътре. Всички хора трябва да търсят онази свобода, която е поставена у тях вътре, която им е дадена като заложба. Не е въпрос за онази свобода, която те могат да си извоюват. Защо? – Защото ние виждаме, че досега хората все свободата си извоюват, но все още не са освободени. Казвам: Има две разбирания в света. Едното разбиране е временно, а другото – вечно, постоянно. Някой казва, че човек трябва да държи на своето разбиране. Прав е той, не е нужно всички хора да имат еднакви разбирания. Разбиранията на хората се определят от степента на техните съзнания.

Богатите трябва да живеят като богати, в прав смисъл на думата и бедните трябва да живеят като бедни. Аз не говоря за бедните, както вие ги разбирате. Беден човек е онзи, който не е обременен. Богат човек е онзи, който е натоварен. Привидно той може да показва, че няма нищо, но вътре в себе си има нещо, което го смущава, и от което той иска да се освободи. Тази е причината, дето той иска да се осигури. Значи, има две положения в живота: едното положение е, когато бедният иска да се избави от сиромашията си, и второто положение е, когато богатият иска да осигури своето богатство. Това са две положения, в които човек се самозаблуждава. Тъй както хората разбират сиромашията и богатството, това са две положения, две разбирания, които те сами са установени. Това не е Божествен порядък на нещата. От човешкия порядък се раждат ред въпроси, ред противоречия. Казвате: Как ще се оправи животът? Всеки човек трябва да работи върху себе си. Ти никога не можеш да разрешиш един въпрос, който в себе си не си разрешил. Най-първо въпросът трябва да си разрешил вътре в себе си и после този въпрос да има приложение отвън. Всичкото нещастие на хората седи в това, че това, което те не са разрешили отвътре, в себе си, искат да го разрешат отвън. Там е всичката погрешка на хората.

Идете в Галилея Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Може би трябва малко да разширим темата като включим и т.н. "шведски социализъм" и "китайски капитализъм". И един виц на тая тема:

- Какво е "шведски социализъм"?

- Това е шведско семейство на шведска маса...

:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Е, тя работата стана бетер комунизъм - чичковците горе решават съдбата на народа, а последния трябва да трае и да изпълнява безропотно. Не, мерси! :thumbsup1:

И нека не смесваме политика с религия - манастира си е манастир, кметството си е кметство.

E, нали разбираш, ако тези чичковци горе са точните чичковци, т.е с най-високо ниво на съзнание от всички други, то народът ще цъфти и процъфтява, защото ще бъде управляван по най-добрия възможен начин, въобще и идея няма да има за някакво траене и т.н.

А защо противопоставяш политиката на религията? Представяш ли си какво би било, ако една държава или хайде град, защото казваш кметство, се управлява както един будистки манастир примерно? На мен би ми харесало, кметът да бъде най-високо извисената духовна личност от всички в този град.

Иначе идеята на Станимир е удачна, обаче като виждам кой управлява в момента, никой от тях няма да има желание да се превърне в Кристалния Джакомо за останалите хора. Канел, не подценявай кирлиановата фотография; с нея и в момента може безпогрешно да се определи кой кога лъже примерно (за разлика от детектор на лъжата) и т.н. Не я употребяват според мен съзнателно - страхуват се. Но и все повече хора добиват умение да виждат аурата (дори и само до астрално тяло, пак е достатъчно) - на мен в това ми е надеждата.

Линк към коментар
Share on other sites

А защо противопоставяш политиката на религията? Представяш ли си какво би било, ако една държава или хайде град, защото казваш кметство, се управлява както един будистки манастир примерно? На мен би ми харесало, кметът да бъде най-високо извисената духовна личност от всички в този град.

А кой ще определя кой е "духовен" и кой не?

Да не стане така, че да дойде такъв Човек, а първосвещениците и фарисеите да го ковнат на кръста? Или пък да го отровят, като в случая със Сократ? Хм?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...