Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Социализъм и комунизъм


Recommended Posts

А защо противопоставяш политиката на религията? Представяш ли си какво би било, ако една държава или хайде град, защото казваш кметство, се управлява както един будистки манастир примерно? На мен би ми харесало, кметът да бъде най-високо извисената духовна личност от всички в този град.

А кой ще определя кой е "духовен" и кой не?

Да не стане така, че да дойде такъв Човек, а първосвещениците и фарисеите да го ковнат на кръста? Или пък да го отровят, като в случая със Сократ? Хм?

Кой ли? Ами на времето хората са виждали кой какъв е, буквално. Сега, след толкова хиляди години развитие на ума/разума/менталното тяло, това спонтанно ясновидство се е изгубило. Това се казва и от Учителя, и от Щайнер - едното за сметка на другото; тепърва започваме да развиваме съзнателното ясновидство и пак ще започнем да виждаме кой какъв е.

П.П. Исус се е появил, когато сме били в най-ниската точка на развитието си; след неговото идване тръгваме нагоре, макар и лека полека, но струва ми се вече няма да ковнат на кръста друг подобен Човек :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

http://vsyakanedelya.blitz.bg/video/46 ,много интересно интервю на Тодор Живков ,в предаването " Всяка неделя " ,досега бях гледал главно подигравателни неща за него и какъв ли не го изкарваха ,а се оказва че е един много честен ,интелигентен , добър и мъдър човек ,за такъв политик сега само можем да си мечтаем ,и ми е интересно как и колко хората могат да деградират и да плюят такъв човек и колко хора могат да се повлиаят на какви ли не лъжи ,в мойто семейство например са върли седесари и само да се чуе думата социализъм и веднага се анатемосва

.Също съм забелязал при повечето от журналистите ,да задават често доста глупави въпроси или по скоро неадекватни ,но въпреки това тука Живков им отговаряше много добре ,докато въпросите на хората общо взето бяха точни и ясни ..

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Баба Ванга е казала,че не трябва да се отхвърлят идеите на комунизма и социализма,защото те са много ценни .Това че не са приложени правилно,си е друг въпрос.По принцип ,всички идеи ,дето ни хрумват за всичко в живота,са били мислени и измислени ,и си витаят из пространството или в Акашовите записи.

Чел съм някъде,че Учителя е помогнал на Георги Димитров да избегне арест,така че е възможно той да не е бил против идеите на комунистите.

Как постоянно попадам на мненията на интересни хора като вас Канел,Александър,Диана Илиева,Донка ....?Не че ви търся,но може би така трябва. :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Комунизмът е опит да се създаде система, в която всичко е организирано по такъв начин , че да отговаря на предопределени условия. докато изведнъж се достигне до някакъв утопичен рай на земята,където икономиката ще работи перфектно, производството ще задоволява потреблението и всичко ще си върви в съответствие с последният петгодишен план.

Причината за падането на социализма и комунизма е поради това, че е невъзможно да се създаде ултимативна система. Много такива опити има правени в човешката история да се създаде работеща ултимативна система и всички са завършвали с неуспех, защото е невъзмохно да се знаят предварително всички необходими условия и обществото да се движи като машина. От квантовата физика знаем, че нищо не може да се предвиди с ултимативна точност, могат да се предвиждат само вероятностите. Това е така, защото всичко зависи от свободната воля и не се знае предварително какъв избор ще бъде направен от същество надарено със свободна воля. Може да се предвиди единствено вероятността, с която бъдещият избор ще съответствува на избори правени в миналото. Много често това същество само изненадва себе си и прави избор много по-различен от очакваното.

Линк към коментар
Share on other sites

Баба Ванга е казала,че не трябва да се отхвърлят идеите на комунизма и социализма,защото те са много ценни .Това че не са приложени правилно,си е друг въпрос.По принцип ,всички идеи ,дето ни хрумват за всичко в живота,са били мислени и измислени ,и си витаят из пространството или в Акашовите записи.

Чел съм някъде,че Учителя е помогнал на Георги Димитров да избегне арест,така че е възможно той да не е бил против идеите на комунистите.

Как постоянно попадам на мненията на интересни хора като вас Канел,Александър,Диана Илиева,Донка ....?Не че ви търся,но може би така трябва. :thumbsup1:

По-вярна ми се струва идеята за спасението му, че е спасил едно човешко същество.

Линк към коментар
Share on other sites

Баба Ванга е казала,че не трябва да се отхвърлят идеите на комунизма и социализма,защото те са много ценни .Това че не са приложени правилно,си е друг въпрос.По принцип ,всички идеи ,дето ни хрумват за всичко в живота,са били мислени и измислени ,и си витаят из пространството или в Акашовите записи.

Чел съм някъде,че Учителя е помогнал на Георги Димитров да избегне арест,така че е възможно той да не е бил против идеите на комунистите.

Как постоянно попадам на мненията на интересни хора като вас Канел,Александър,Диана Илиева,Донка ....?Не че ви търся,но може би така трябва. :thumbsup1:

По-вярна ми се струва идеята за спасението му, че е спасил едно човешко същество.

Доколкото съм запозната с Учението,в него е залегнала идеята да не се помага на всеки изпаднал в беда.

Едва ли Георги Димитров е бил от хората,които не заслужават помощ...

Учителя може и да не е споделял комунистическата идея,но е уважавал някои комунисти заради личните им качества.Не всички са били малоумници,не е ли така?!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Така е, Пламъче; и аз забелязвам едно залитане и пълно отричане на социализма и комунизма.

Точно затова наблегнах пред по-младите съфорумци, че идеологията, особено на комунизма е много по-добра от харесваната пряка демокрация в Швейцария, какъвто пример беше даден. Просто хората под 35 годишна възраст, че и под 40 дори, не са успели да разберат същността на социализма, неговите + и -. Аз съм на 43 и не съм работила дори един ден по социалистическо време, просто завърших всишето си орбазование през 1990г., но все пак имам известни наблюдения. А по-младите от мен - още по-малки.

От друга страна прави ли се разлика между теорията и това, което сме успели да приложим на практика? Много е прав veselinvalchev1981, че в някои семейства се създава в децата едно необосновано негативно чувство - моля, запознайте се с идеологията на комунизма и тогава отричайте.

Сега, не ме разбирайте погрешно, не искам да кажа, че отишлия си социализъм, беше перфектното социално устройство, напротив. Просто ние, като хора, бяхме до там израснали, това сме успели да приложим, по такъв, къде по-малко, а къде и много изкривен начин - това е.

Кирил - не, явно не си чел теория на комунизма; там не са предвидени 5-годишни планове :) . Петилетките са измислени по-късно, като помощно средство да се приложи на практика социализма, който пък от своя страна като идея е преходен модел общество, водещ постепенно към комунизъм.

Комунистическата идея е най-доброто измислено от човека до момента обществено устройство. Пробемът е, че спада в сферите на утопията (поне засега), неприложима е, по-точно - нереализируема е. Теорията е стройна и добре измислена, но единственото, с което не се е съобразила, това е нивото на човешкия фактор. Например ако 80-90% от хората поставят приоритет на собствените си нужди, спрямо тези на ближния, то за какъв комунизъм можем да си говорим; дори и социализъм не може да се направи.

Та това е цялата работа.

Не е дори в това, че погрешно са приложени идеите - не забравяйте, че особено измежду първите социалисти/комунисти (та и по-късно също) е имало много стойностни хора, хора благородни, идеалисти, които с желание и ентусиазъм са опитали да прилагат добрите идеи. Просто нивото на останалите хора, на голямото болшинство, не е позволило тези идеи да функционират. Точно по тази причина, като се е видяло, че добрите идеи се удавят в един егоизъм, меркантилизъм и т.н., се е прибягнало до въвеждане и постепенно усилване на рестриктивните мерки от страна на държавата, за да може щом не искат хората по желание да спазват високите идеали, да ги накарат насила. Обаче насила хубост не става; постепенно и самите рестриктивни мерки се изкривиха дотам, че сега си говорим за репресивна държава по времето на социализма. (И тук, за един баланс, да кажа, че и в т.нар. демокрации също е имало репресии - например по времето на студената война привържениците на социалистическите идеи също бяха гонени, преследвани, арестувани и дори премахвани в много западноевропейски държави и в САЩ.)

Толкоз за социализма и комунизма.

С повишаване, и то доста, нивото на съзнание на хората като цяло (не само на отделни негови представители) е възможно хората спонтанно да сформират именно комунистическо общество или много близко до него.

И един въпрос за размисъл - защо, според вас, трудно се сформират, лошо функционират и дори често се разпадат комуните? Които на всичко отгоре се образуват доброволно и съзнателно, а не като при социализма - да поставиш цял един народ, от всякакви хора, много от които несподелящи или споделящи само на думи такива принципи и идеи, ей така, от раз, при условия на комуна?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.Колкото и утопичен да бе социализмът,то имаше добри постижения при него,които работеха.Комунизмът в Китай работи,макар и да тръгнаха по друга линия,която може би е комунистически капитализъм.Слушал съм от колеги,пътували до там,че държавата им сключва договор с даден производител,в който има клауза,че каквото и да произведе той,то тя да го изкупи и да намери пазар на продукцията.

Действително е,че е имало много идеалисти сред хората,които са членували в партията.Аз имам пряк поглед върху това от моята баба.И сега много хора я познават и помнят какво е правила за града ни,заради което по-късно е била наказана от своите съпартийци,защото е пречила на някого.След години си е възтановила реномето,след като е започнала работа от нулата.Неприятното (или приятното) е,че ни е възпитала и нас в това,но то не върши работа в срещите ни с по-голяма част от хората.

Казвате,че комуните се разпадат.Не съм живял в комуна,но може би не е правилно организирана.Да вземем например изрелските комуни (кибуци) ,които са доста ефикасни и то още от създаването си.В САЩ,също са правени такива комуни в някои общества на религиозен принцип.Не съм запознат подробно с устройствата им.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1:Диана

Бих добавила, че която и да е идея /идеализъм, ако щете и комунизъм/ ако се прилагат от високосъзнателни, разумни хора, у които доброто отношение към ближния е основа, то Божията Воля /знаем, че Бог е Любов/ ще се прояви много по-силно на земята.

Има идея за братство, а тя изключва личните интереси. Т. е. съзнанието ни трябва да е готово да работи безкористно за Цялото:yinyang:

Не е случайно, че Учителя споменава често в беседите, че будни хора по цялата земя ще прилагат Учението.:feel happy: И вече е факт. Бъдещият човек ще е естествено продължение на сегашиния, като е събрал най-хубавите черти разбира се. И ще е просто Човек, жител на Земята.:yinyang:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

За да вземе човек правилно решение, трябва да има обективна информация.

Едно е идеята за Братство и Равенство, съвсем друго е да избиеш милиони абсолютно невинни човешки същества, "в името на идеята".

Така че, не бива да се смесват двете неща, така както някои ловки манипулатори водят за носа, вече 65 години "в името на идеята" стотици хиляди наивници...

За да имате обективна информация, прочетете някоя от книжките на Виктор Суворов, например "Ледоразбивачът".

Линк към коментар
Share on other sites

Повечето държави са си правили опити със своето население независимо дали са били комунистически или демократически.Аз също не обичам насилието,но просто такива са фактите.Всяка държава си има черна страница в своето развитие.

Линк към коментар
Share on other sites

Александър, напълно си прав. НО и Германия, която започва войната, заедно със съюзниците си е с ужасен опит. Обаче виждаме как там днес има човешки права, има старание за взаимопомощ и съзнание. Т. е. важно е всеки да си направи изводите и да продължи напред.

Защото ако се вкопчим в миналото и само лошото изтъкваме, все мъст и "око за око" търсим, няма да можем да продължим, което е и факт в БГ. :feel happy:

Всяка жажда за власт /а когато е и абсолютна/, носи злини. :feel happy:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Слънчева, разбира се това е идеята на страданието и да отдадеме дължимото на народите, които са се жертвали, за да не повтаря човечеството никога техния горчив опит!

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Демокрацията също е много добра форма на управление ,но при нас има едно криво разбиране ( разбирасе не само при нас ),наричам я криворазбрана демокрация ,копирали сме нагативните страни от нея ,появили са се двойни стандарти и т.н. .Тя би работила успешно ако има едно здраво общество ,или поне преобладават здравомислищите хора ,както и комунизъмът и социализъмът ще работят добре .Но когато в обществото преобладава негативизмът ,подкрепен със зависта ,алчноста и т.н. ,а разбирасе политиците са част от обществото и там процента на болните съотвества на процентът болни от народът ,и така страната се управлява грешно с грешни решения .

И слава Богу че страната ни няма много природни богатства иначе като нищо някоя домократична страна ще ни осъди като вандали примерно,и ще направят една хуманна военна акция :) .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

О, ами то в цялата позната история избиването на хора е ставало все в името на някакви "велики" идеи - не виждам защо го подчертавате това.

Важно е да се опитаме да преценим, дали наистина е велика идеята.

Алекс, пак повтарям - идеята на социализма, а още по-малко на комунизма не съдържа избиването на милиони хора, за разлика от идеята например за прочистване на населението на Земята и освобождаването й само за арийската раса, или за унищожение на друговерците при мохамеданите и т.н.

П.П. Ох, Веселине, прав си отново, припомни ми "хубавата" и "хуманна" военна акция на демократичните САЩ в Сърбия - ужасно бешеthumbdown.gif Ако все така с мръсната вода се изхвърля и бебето лично аз май предпочитам водата да е мръсна :rolleyes:

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Един ченгелинг,Йорданка Николова,пише в книгите си,че България е страдала ,заради изгонването на богомилите,но сега е дошло времето да се издигне.Права е,защото системата при нас не бе много лоша,заради хитростта на Тодор Живков,в отношенията си с Великия Съветски съюз ,когото видяхме как го разпаднаха и какви войни последваха след това.Събитията на 9 ноември са били дирижирани и то за какво,някои да могат по-лесно да разпределят държавата ни и да спечелят от това.

Линк към коментар
Share on other sites

Също е много интересно как може да се осъди в дадена държава едно убийство на даден човек ,и убиецът да седи в затворът с години ,а примерно едно нападение над друга държава и избиването на хората там да се смята за нещо нормално та дори и се награждават хората с медали за това ,че са убили хора .Това незначи ,че небих си защитил страната .

Линк към коментар
Share on other sites

Ами,съдът в Хага е под определена опека,предполагам че заради това.Войните през двайсти век са ставали за ресурси и ако има още такива през този век,и те ще бъдат за това.Защо станаха някои войни в Азия,за нефт,за вода,за "правата на човека".В друг форум се говори за обгазяванията,които ни правят и за умишленото ни заразяване с някои болести.Всичко е за печалбите на големите концерни.

Линк към коментар
Share on other sites

Един ченгелинг,Йорданка Николова,пише в книгите си,че България е страдала ,заради изгонването на богомилите,но сега е дошло времето да се издигне.Права е,защото системата при нас не бе много лоша,заради хитростта на Тодор Живков,в отношенията си с Великия Съветски съюз ,когото видяхме как го разпаднаха и какви войни последваха след това.Събитията на 9 ноември са били дирижирани и то за какво,някои да могат по-лесно да разпределят държавата ни и да спечелят от това.

Това също го е казал и Петър Дънов, че заради отхвърлянето на богомилите ,страната ни е претърпяла тия страдания :

"Богомилите едно време работиха и понеже българите не бяха готови, паднаха под робство. Богомилите отидоха горе и сега, като се освободи България, пак дойдоха. Това е, дето се казва: слизане и качване. Те са сегашните ученици на Бялото Братство.

Богомилите (в широк смисъл на думата) са били в Египет, Асирия, Вавилон, Персия, Гърция и пр. Те са били там в разни свои прераждания. Във време на Христа са минали в Палестина и от там пак в Гърция, от Гърция в Рим, Англия, Германия и пр. Богомилите (в широк смисъл на думата) се разделят на три клона.

И трите клона са живели дълго време в Египет. И трите клона са били в Индия, само че са излезли от там в разни времена.

Първият клон можем да наречем египетски. Той отива от Египет в Персия, Гърция и пр.

Вторият клон можем да наречем палестински. Той от Египет отива в Палестина и в християнската епоха отива в Рим, Англия, Германия и пр.

Третият клон можем да наречем богомилски в тесен смисъл на думата, или български клон. Той от Египет отива в Индия, от там в Арабия, Сирия, Мала Азия и България. Учениците на Всемирното Бяло Братство в днешната епоха представляват сбор от трите клона. Сега в България работят и трите клона.

Тези три клона - Египетски, Палестински и Богомилски в тесния смисъл на думата - идат от едно по-високо място. Тези, които ръководят трите клона, са посветени. Най-рано е излязъл първият, египетският клон, после палестинският и най-после българският или богомилският клон. Тези три клона могат да се нарекат клонове на Всемирното Бяло Братство.

В Гърция те се наричат орфисти, в Палестина - есеи, в Египет - херметисти, в Персия - маздеисти. Маздеистите са разклонение на първия, египетския клон.

Първият клон е построил в Египет пирамидите. В Индия трите клона са оставили повече философска наука, а в Египет - повече научен материал.

Съвременната култура почти прилича на египетската. И в двете култури имаме подобни прояви: вдигане на тежести, строеж на пирамиди, на Айфелова кула, на параходи, пробиване на тунели и пр.

Първият клон имал за цел да подготви условията за християнството, да подготви съзнанието на човечеството за християнството.

Вторият клон имал за цел да внесе християнството в света, да го разпространи.

Третият клон имал за цел да реализира Божественото учение, християнството.

Богомилите не са успели в България поради гонението от реакционните кръгове, но са дали мощен тласък на европейската култура.

Розенкройцерите са разклонение на третия, богомилския клон. И те имат за цел подготвянето на новата култура. Първото име на богомилите е било съвсем друго. В България са им дали името богомили. Ще ви кажа по-нататък тяхното име. Може да се напише книга, в която да се прокара идеята, как българите като изгониха богомилите, пострадаха и попаднаха под турско робство. Да се напише съчинение: “Недоброто отнасяне на българите към богомилите и последствията от това”. Най-виден богомил е бил Боян Магът. Поп Богомил е бил проповедник, разпространител.

Чешкото братство в Чехия, квакерите в Англия, илюминатите и пр. са произлезли все от богомилите. После реформацията се разрази в богомилски дух.

Богомилите не са били мирен елемент. От България са отишли във Франция, Англия и много други страни. След откриването на Америка те са отишли и там. Богомилите са били много смели. Ние ще изнесем данните. Те ще кажат: “Докажете го исторически”. А ние ще кажем: “Опровергайте го исторически”. Законът е такъв: “Дето е текло вода, пак ще тече”.

Петър Дънов за богомилите(от беседи при Седемте рилски езера) "

Линк към коментар
Share on other sites

Проблемът на комунизма и социализма не е в реализацията. Самата идея за равенство, която е в основата на тези системи, тотално противоречи на Основните закони на Вселената. Т.е социализмът и комунизмът са заредени с агресия в своята най-дълбока същност. Ако комунизмът като тоталитарна система пролива кръв и отнема човешки права и свобода за доброто на същите тези убивани и подтискани хора, то социализмът води до бавно загниване на обществото.

Съжалявам, нямам време да превеждам текста по-долу, надявам се да го разберете в оригинал...

1)мир есть организм, то есть нечто единое и целое, и

2) мир есть организм, а потому отдельные части его расположены по закону возрастания типов, то есть по закону иерархии.

Глубокое понимание этих идей и неразрывную сопряженность мы встречаем уже у Плотина . Подобно тому, как наши члены суть части нашего тела, мы сами являемся частями вселенной. Вещи созданы одни для других. Все полно сигналов, и мудрый может выводить одну вещь из другой... Все соподчинено во вселенной. Все вещи взаимно зависят друг от друга. Все согласуется в единой цели, и не только в каждом существе, в котором части совершенно объединены вместе, но и в более высокой степени — во вселенной.

Необходим единый принцип, чтобы сделать единым это множественное существо, чтобы сделать из него единый и всемирный организм . Как в человеческом теле каждый орган имеет свою собственную функцию, точно так же и во вселенной каждое из существ имеет особое назначение. Благодаря этому они не только образуют части вселенной, но и сами по себе являются вселенными, обладающими самобытным значением.

Следовательно, все вещи проистекают из единого принципа, выполняют каждая свое назначение и находятся во взаимных воздействиях. Будучи отделены от вселенной, они оказывают и испытывают воздействия одна от другой. Каждая из них повторена и противопоставлена другой. Но их движение не является произвольным, не есть следствие случайностей. Они образуют ряд, где благодаря естественным связям каждая есть следствие предществующего и причина последующего.

Эта же самая система идей выражена более кратко Шеллингом , где одновременно с целостностью и единством космоса он также резко подчеркивает иерархичность его строения. — «Природа есть не только в целом частное единство идеального и реального, она представляет собой такое единство идеального и реального, она представляет собой такое единство в частной форме каждой из своих ступеней, она есть ряд таких частных единств, подчиненных единству целого».

Приведенные тексты Плотина и Шеллинга с изумительной глубиной объемлют грандиозное содержание. Насыщенность этих словесных символов, их «духовная плотность» так велика, что для правильного усвоения таящегося в них необходимо пояснить их более подробным изложением. Идея целостности мира (коацос,) может быть воспринята без особых усилий, ибо она имеет многочисленные и яркие выражения в мировой литературе. Но идея иерархического строения космоса неизмеримо более трудна. Более того, по отношению к человеку, где иерархизм проявляется с наибольшей силой и отчетливостью, существует ложное мнение, прямо противоположное закону синархии — это есть «tabula rasa» Локка или, в другой формулировке, лжепринцип «равенства», «одинаковости» всех людей.

Уже задолго до «великой» французской революции мудрый Сковорода изрек: «Что глупее, как равное равенство, которое глупцы в мир ввесть всуе покушаются?», — но и поныне «идея» равенства продолжает заливать кровью мир. В действительности в мире нет и быть не может двух одинаковых форм или видов бытия, то есть повторения, ибо это было бы признаком конечности мира, а, следовательно, и ограниченности Производящей Силы Творца . Наоборот, бесконечное многообразие, бесконечная роскошь вселенной как в великом, так и в малом — вот истинное Евангелие Божественного Всемогущества.

Идея равенства, мысль об одинаковости достоинства явлений природы или человеческих существ есть в сущности аскетическое отвержение мира, обеднение его содержания, отрицание всякой самобытной ценности в его бытии буддизм в его наихудшем виде. Идея равенства могла иметь и всегда будет иметь успех у тех народов, у которых мистицизм, не уравновешиваясь разумом и волей, принимает определенную нирваническую окраску. По этой причине она всегда будет иметь наибольшее распространение у тех классов, где меньше всего знаний и индивидуальной воли. Наоборот, чем выше развит человек, тем яснее он сознает, что неравенство есть первооснова мировой жизни.

Владимир ШМАКОВ - Закон синархии

Линк към коментар
Share on other sites

Да,така е veselinvalchev1981 ,въртеше ми се из главата да спомена и това,макар че съм се запознал с беседата много отдавна. :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Уже задолго до «великой» французской революции мудрый Сковорода изрек: «Что глупее, как равное равенство, которое глупцы в мир ввесть всуе покушаются?», — но и поныне «идея» равенства продолжает заливать кровью мир. В действительности в мире нет и быть не может двух одинаковых форм или видов бытия, то есть повторения, ибо это было бы признаком конечности мира, а, следовательно, и ограниченности Производящей Силы Творца . Наоборот, бесконечное многообразие, бесконечная роскошь вселенной как в великом, так и в малом — вот истинное Евангелие Божественного Всемогущества.

Идея равенства, мысль об одинаковости достоинства явлений природы или человеческих существ есть в сущности аскетическое отвержение мира, обеднение его содержания, отрицание всякой самобытной ценности в его бытии буддизм в его наихудшем виде. Идея равенства могла иметь и всегда будет иметь успех у тех народов, у которых мистицизм, не уравновешиваясь разумом и волей, принимает определенную нирваническую окраску. По этой причине она всегда будет иметь наибольшее распространение у тех классов, где меньше всего знаний и индивидуальной воли. Наоборот, чем выше развит человек, тем яснее он сознает, что неравенство есть первооснова мировой жизни.

:thumbsup:Донка

Равни сме само пред Бога! И когато /ако;)/ човек осъзнае, че е дошъл да си научи уроците и външният свят е само условие за това, което трябва да развием, то нещата ще се подредят. Дуалният ни ум често съди добро/лошо, но си има един Божествен ред и план, който следваме, макар и да не съзнаваме...

Да, понякога се налага и тояжката да заиграе, та да се вразумим ние хората:feel happy: Да се пробудим...:whistling:

Богатите трябва да живеят като богати, в прав смисъл на думата и бедните трябва да живеят като бедни. Аз не говоря за бедните, както вие ги разбирате. Беден човек е онзи, който не е обременен. Богат човек е онзи, който е натоварен. Привидно той може да показва, че няма нищо, но вътре в себе си има нещо, което го смущава, и от което той иска да се освободи. Тази е причината, дето той иска да се осигури. Значи, има две положения в живота: едното положение е, когато бедният иска да се избави от сиромашията си, и второто положение е, когато богатият иска да осигури своето богатство. Това са две положения, в които човек се самозаблуждава. Тъй както хората разбират сиромашията и богатството, това са две положения, две разбирания, които те сами са установени. Това не е Божествен порядък на нещата. От човешкия порядък се раждат ред въпроси, ред противоречия. Казвате: Как ще се оправи животът? Всеки човек трябва да работи върху себе си. Ти никога не можеш да разрешиш един въпрос, който в себе си не си разрешил. Най-първо въпросът трябва да си разрешил вътре в себе си и после този въпрос да има приложение отвън. Всичкото нещастие на хората седи в това, че това, което те не са разрешили отвътре, в себе си, искат да го разрешат отвън. Там е всичката погрешка на хората. То е все едно един човек без глава да тръгне да разрешава въпросите на живота. Основата на християнството седи в това, че има един живот извън този на земята. Не този живот, на който учениците познаха Христа. Христос трябваше да умре за този живот. Като видяха това, те разбраха, че извън този живот на земята има друг един живот. Казвате: Как можете да ни докажете това? – На онези, у които зрението е силно, и които имат зрение, лесно може да се докаже това, но на слепия нищо не може да се докаже. На онзи, който мисли, лесно можете да докажете нещата, защото лесно се поставят за него въпросите. Нужно е една вътрешна опитност, за да се докажат нещата, защото всички хора не са еднакво умни.
Идете в Галилея Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Проблемът на комунизма и социализма не е в реализацията. Самата идея за равенство, която е в основата на тези системи, тотално противоречи на Основните закони на Вселената. Т.е социализмът и комунизмът са заредени с агресия в своята най-дълбока същност.

...

Донче, абсолютно права си за равенството, но къде в научния комунизъм се говори за такова равенство, каквото ти имаш предвид?

Равенство пред законите - да, но иначе принципът е: "Всекиму според потребностите, от всекого според способностите"(или възможностите, не съм сигурна, цитирам по памет).

Линк към коментар
Share on other sites

научен комунизъм

Доколкото си спомням основните понятия на научния комунизъм са:

- работническа класа - пролетариат срещу "другата класа", т.е. на експолоататорите, на лошите. Тенденцита е борба на добрата класа срещу лошата докато лошата класа изчезне и остане само добрата. Как? Ами или доброволно става работническа класа, или зорноволно, или....няма човек, няма проблем...

С други думи комунизмът се стреми към създаване на общество от "пролетарии" - не индивидуалности, а "пролетарии". На това ако не му казваме равенство - на кое?

Помня на изпита по въпросния комунизъм един колега дръзне да зададе въпрос: "Какви са агрономите? - пролетарии или не?" скъсаха го. Оказа се, че въпросът не бил решен в партийните документи. Не е виц, истински случай е.

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, аз имах късмета да уча политикономия през 1988, при много сериозен и коректен преподавател, а научен комунизъм през 1989 и тогава си позволявахме доста по-остри въпроси и дискусии с преподавателите (имахме много ерудирана млада преподавателка на упражненията, за разлика от професора, който водеше лекциите).

Та това, което учихме, се различава доста от марксизма-ленинизма, за който основно става въпрос и в линка, който си дала. Нещо никак не ми се връзва информацията в него - примерно това:

Само возникновение Н. к. стало возможным, по словам Энгельса, лишь благодаря двум величайшим открытиям марксизма — материалистическому пониманию истории и теории прибавочной стоимости. В свою очередь, Н. к. представляет собой логически последовательное продолжение, развитие и завершение философского и экономического учения марксизма-ленинизма, наиболее непосредственно выражающее его цели и идеалы, его практически-политическую действенность.

второто изречение не само че не е вярно, ами и противоречи на първото.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...