Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Йордан Анов

Слънцето като малефактор

Recommended Posts

Идеята че Слънцето е малефик е странна, особено, като се има предвид практиката да се съставя карта на слънчева революция с цел очертаването на важните събития през предстоящата година. Свикнали сме да възприемаме аполоновото Слънце, като тъждествено на аз-а, личностната цялост и самоопределение. Потвърждение за това което са написали индусите има и в нашата древна западна традиция по един индиректен начин. Става дума за Х. К. Агрипа, който в своя труд очертава съответствия на планетите с ред от растения, минерали и животни. Разглеждайки растенията, групирани, без всякаква логика от гледна точка на съвременната систематика, прави впечатление изключително отровните представители на растителното царство свързани Сатурн и Марс. Това до известна степен е очакван резултат, като се има предвид естествената им репутация на зловредни планети. Разглеждайки останалите планети и съответстващите им растения нямаше нищо фрапиращо. Венера управлява валериана, а растенията на Меркурий действат противокашлично, стимулират бронхите, помагат при астма, задух, магарешка кашлица, пресипнал глас, гърлобол - типично. Подобни резултати, по пътя на логиката, се очакват и при Слънцето, но за моя изненада в списъка имаше три силно отровни растения - божур, бръшлян, росен, дори много по-силно изразени отколкото при Сатурн. Подобна характеристика на подвластните на Слънцето растения, му отрежда място до малефиците. Това не се споменава в западната астрологична традиция, но интуитивно идеята е прокарана в старите текстове. Това може да даде материал за работа в подобна насока, а именно изследванията на описаните кристали – тяхната решетка, животните – хранителни, ловни и други обединяващи ги навици, както и ареали на обитаване, но това е друга тема.

Но идеята на темата е да се открият, покажат и обосноват действията на Слънцето, на база на интуитивни предпоставки, като малефик или точно обратното – да се опровергае такава теза и доведе до рационални изводи.

Сподели това мнение

Написаното тук ме подсеща и за Хамбургската школа, където Ебертин споменава и Арсеника , иащ структира на знаците от телец до скорпион, т.е. включва и лъва.Мисля си, че Слънце малефик би трябвало да бъде такова в своята слабост, на падение, например и да е в 8 дом.

Сподели това мнение

Но идеята на темата е да се открият, покажат и обосноват действията на Слънцето, на база на интуитивни предпоставки, като малефик или точно обратното – да се опровергае такава теза и доведе до рационални изводи.

Познанията ми по Астрология са скромни ...само си мисля, по повод на написаното: нали Слънцето, знака и дома, в който е в картата се разглеждат с особено внимание; чела съм, че Слънцето "осветява" дома, в който попада в хороскопа и концентрира вниманието, усилията и фокуса в делата на този дом. Също се съди за възможността, дадена на родения, да достигне до по-високо обществено положение и/или богатство.

Сподели това мнение

Познанията ми по Астрология са скромни ...само си мисля, по повод на написаното: нали Слънцето, знака и дома, в който е в картата се разглеждат с особено внимание; чела съм, че Слънцето "осветява" дома, в който попада в хороскопа и концентрира вниманието, усилията и фокуса в делата на този дом. Също се съди за възможността, дадена на родения, да достигне до по-високо обществено положение и/или богатство.

От гледна точка на астрологията, Слънцето не се отличава особено от останалите планети. Ситуацията се обостря още повече, ако разглеждаме едно нощно раждане, където Слънцето не е решаващ фактор. В подобна ситуация Сатурн има решаващата дума :)

Сподели това мнение

Психилогията, и в частност - юнгианската школа, ни дава богати сведения, за това как можем да приемем Слънцето в ролята му на малефактор.

Аполоновата природа на тази планета, митовете свързани с този персонаж, са достатъчно показателни. Многобройните "възлюбени" на Аполон, могат да се приемат, като проекция на вътрешните му противоречия, една Сянка, изтласкана от безсмъртната му природа, намерила почва в смъртни младежи. Често изхода от отношенията е трагичен, мъката е велика, а поуката не е научена, след време инфантилното намира нова жертва.

От тази гледна точка, Слънцето е една безсмъртна инфантилна същност, търсеща собствената си смърт, преход и стремеж към израстване, точно чрез тази смърт. Такава ситуация обяснява, битуващата в алхимията, връзка между Слънцето и Сатурн.

На практика, при синастрията, когато чужда планета аспектира нашето Слънце, трябва да се замислим, какво обичаме, същността или илюзията :)

Редактирано от Вендор

Сподели това мнение

Много интересна тема! провокира ме да разгледам по-внимателно хороскопа си. Още повече - родена съм през нощта. Наистина Сатурн е много важен и през живота ми е играл далеч по-сериозна, решаваща рола от слънцето ми - да добавя, че той се намира в 5 дом.

При едно слънце във втори дом в Дева с още куп планети много близо до него - ами давам си сметка, че твърде много и на твърде висока цена беше през по-голямата част от живота ми някакъв от самосебе си разбиращ се стремеж към стабилност, самоконтрол, достигащи до непрекъснато самоукоряване и самосъжаление. При Аройо съм чела, че негативните прояви на слънцето могат да се изразят в скрита или проявена гордост и високомерие и желание за изключителност. Признавам си ги. Всъщност при мен по-скоро са обърнати навътре - високо вдигната летва, толкова висока, че да не мога да я прескоча и да се критикувам за това.

Слава богу - преодоляла съм го макар и след 45тата си година.

Въпрос:

- има ли връзка със слънцето позицията на сатурн - 5 дом, но в своя козирог - 0гр. 29'?

- ако слънцето е в 10 дом, почти до МЦ, но в квадратура със сатурн, в какво биха се изразили негативните му влияния? Възможно ли е да предизвикват перфекционизъм?

Сподели това мнение

Въпрос:

- има ли връзка със слънцето позицията на сатурн - 5 дом, но в своя козирог - 0гр. 29'?

Доколкото разбирам, Слънцето ти е във втори дом, а Сатурн в пети.

Такова положение поставя Сатурн в четвърти дом, спрямо Слънцето, отношение има по презумция, без пряк аспект, дори такъв да има. Дилемата в тази "връзка" насочва към образа на бащата, колкото и клиширано да звучи, но устоите са изключително важни. Хромия Сатурн, говори за рана, "скелет в гардероба", нещо недоизказано, което се предава във времето и отново се преоткрива в отношенията с брачния партньор.

Сигурността е жизнено важна за теб, понеже споменаваш и градуса в който се намира Сатурн, тази позиция говори за тежкия товар, който ти самата трябва да понесеш за да я постигнеш.

Сподели това мнение

:thumbsup1: Съвсем точно - мога да го потвърдя вече от минал опит.

Имам още куп въпроси по тази тема, ще се опитам да формулирам най-важните засега:

- какви са негативните влияния на слънцето върху планетите, които са в непосредствена близост до него в наталнта карта - например - в Дева - 2°35' Венера / 4°24' Плутон / 6°16' Слънцето / 11° 15' Меркурий

- как се съотнасят с положителните влияния в същата позиция и какви варианти на реализация имат, в каква зависимост са от свободната воля на човека?

- вторият е от синастрията:

Какви затруднения би създало слънцето на майката ( свекърва респективно), ако се намира в четвърти дом на детето

- същият въпрос - ако слънцето на детето и на майката са почти в една и съща позиция - разлика 1°, но моето слънце се намира заедно с нейното в нейния 10 дом?

Благодаря предварително!

Сподели това мнение

:thumbsup1: Съвсем точно - мога да го потвърдя вече от минал опит.

Имам още куп въпроси по тази тема, ще се опитам да формулирам най-важните засега:

- какви са негативните влияния на слънцето върху планетите, които са в непосредствена близост до него в наталнта карта - например - в Дева - 2°35' Венера / 4°24' Плутон / 6°16' Слънцето / 11° 15' Меркурий

- как се съотнасят с положителните влияния в същата позиция и какви варианти на реализация имат, в каква зависимост са от свободната воля на човека?

- вторият е от синастрията:

Какви затруднения би създало слънцето на майката ( свекърва респективно), ако се намира в четвърти дом на детето

- същият въпрос - ако слънцето на детето и на майката са почти в една и съща позиция - разлика 1°, но моето слънце се намира заедно с нейното в нейния 10 дом?

Благодаря предварително!

За първия въпрос, понеже втория не го разбрах :), мога да говоря само символично, понеже не разполагам с карта.

Слънцето е претопило Плутон и Мерурий в себе си, като по този начин се явява техен основен носител и проектор. Меркурий е свикнал с горещината на Слънцето, затова може да се приеме че е отчасти автономен, но сизигията на Плутон/Слънце в съчетание с Меркурий, може да говори за изключително подмолно поведение, проучване зад кулисите, кардинала в сянка, Меркурий е копиеносец на Слунцето, изключително комуникативен, премерен и благ, но търсещ скритото и компрометиращото. В случая Слънцето проявява отрицателната си природа, като припознава несвойствени за него поведенчески модели. Венера е твърде далече за да балансира ситуацията, но все пак динамиката на Плутон/Венера, дава положителен аспект, Целият парад от планети, започвайки с Венера и приключвайки с Меркурий има за цел да преоткрие същината в собствената си динамика. Венера трябва да презкочи бездната на Плутон/Слънце и подобно на Ищар, да свали старите си дрехи, за да може да се заяви като Нова и Преобразена, обичаща с нова сила :)

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this