Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Мания за величие


Пламъче

Recommended Posts

Какво значи да си велик?ohmy.gif

Според тълковния речник: велика, велико, мн. велики. 1. Който значително превъзхожда обичайното. 2. Остар. За чувство - много, извънредно силен.

Линк към коментар
Share on other sites

Има хора, които се смятат за всезнаещи, всеможещи и безпогрешни. Те не пропускат възможност да се похвалят с това, нерядко унижавайки другите.

Такова поведение за какво говори - за комплекс за малоценност или за мания за величие?

И двете са предпоставки за нисък интелект и солидна доза неосъзнатост;)

Линк към коментар
Share on other sites

Велики сме в редките мигове, когато сме утихнали и нямаме аз,.. но за жалост човешката ни природа е доста по-силна:dancing yes::yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Манията за величие не ме напуска. Все си мисля, че съм по-красива и умна от другите, че в предишния живот съм била принцеса (мразя да мия и да чистя, и не мога да смятам с дребни суми, ако изобщо искам да смятам...).

Сегашното положение е някакво недоразумение.

Чакам принц да ме вземе и да отмахне това бреме.

:3d_031::3d_042:

Хе хе, точно същото си мисля и аз. :) Смятам се за по-хубав от другите и чeсто си казвам "я какъв грозен човек, слава богу че не съм се родил такъв грозен". Никога не съм вършил мръсната работа, все съм карал по мекото, не съм пипвал нищо, не съм чистил, не съм готвил, само на мен са ми готвили и така нататък. А сега съм принуден да правя всичко това накуп. И все си мисля, че е недоразумение и че скоро ще се отърва от това и отново ще имам нещо удобничко като за мен принца :)

Когато съм бил на Рила на лагера, един път мъкнах едно дърво за огън защото имаше такава бригада в лагера, и два пъти събрах по две хартийки около езерото Близнака в деня за почистване на езерата и това ми беше работенето, останалото беше само разхождане, медитиране и съцерзаване около езерото, докато другите събират торби с отпадъци.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Какво значи да си велик?ohmy.gif

Според тълковния речник: велика, велико, мн. велики. 1. Който значително превъзхожда обичайното. 2. Остар. За чувство - много, извънредно силен.

С това съм до голяма степен съгласен, но лично аз предпочитам да правя сравнение със себе си, а не с обичайното. Така велик в дадена област или като цяло е всеки човек, който значително ме превъзхожда и не само това, но който съм поставил като идеал пред себе си. Става ясно, че при подобен подход самият оценяващ няма как да се оцени като велик, а може да оцени като велики само хора, които го превъзхождат.

Линк към коментар
Share on other sites

Излиза, че в основата на манията за величие стои неспособността или нежеланието на човек да оценява реално другите, да си изгради реална самооценка и да може да прави безпристрастно сравнение между себе си и друг човек.

Ако е така, какви са причините за тази неспособност или нежелание?

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен реална самопреценка е невъзможно човек да си направи. Както и се преценява, откъдето и да се гледа човек, надали оценката ще бъде реална. Нито пък мисля, че отстрани е възможно да се направи такава, може би психолозите биха успели до известна степен да направят реална оценка на даден човек.

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото психолози, толкова преценки...

Казват, че между гениалността и лудостта крачката е само една.

Случва се хора да мизеруват приживе, а да станат велики след време. Част от тях са си наистина луди, но времето оценява не толкова човека, а това, което е оставил след себе си.

Темата обаче е за манията за величие. Освен, че човек с мания за величие е много досаден, дали пък не може да има и положителни страни това явление? И дали във всеки от нас не дреме по един такъв маниак, воден от инстинкт за себеутвърждение? И къде е границата между нормалното и патологичното? До днес психологията няма ясен еднозначен отговор на този въпрос.

Никога не съм вършил мръсната работа, все съм карал по мекото, не съм пипвал нищо, не съм чистил, не съм готвил, само на мен са ми готвили и така нататък. А сега съм принуден да правя всичко това накуп. И все си мисля, че е недоразумение и че скоро ще се отърва от това и отново ще имам нещо удобничко като за мен принца :)

Когато съм бил на Рила на лагера, един път мъкнах едно дърво за огън защото имаше такава бригада в лагера, и два пъти събрах по две хартийки около езерото Близнака в деня за почистване на езерата и това ми беше работенето, останалото беше само разхождане, медитиране и съцерзаване около езерото, докато другите събират торби с отпадъци.

Макс, това може и да не е описание на принц, а на велик гуру. Умствено и духовно не си мързелив, точно обратното. Може да си бил от някоя висша каста, което си е равнозначно на принц. Харесва ли ти тази нова, по-комплексна идея за мания?

ПП. Само да не си сложа грях на душата с този майтап (всъщност не вярвам в прераждането). Аз съм от партията "Накарай мързеливия на работа, на ум да те научи" и твърдо вярвам, че прогресът на човечеството се дължи на хората от този тип, макар напоследък изборите да печели все една друга партия "Шуробаджанаци и прочее диваци, крадци, борци, продажници и подмазвачи".

ПП. Човекът с мания за величие сякаш е глътнал перпетуум мобиле и няма умора в доказването и себедоказването на своето величие. При това щом е необходимо, лъже себе си и другите, сам си вярва, способен е на чудеса, дори и да се промени, да промени света дори.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

ПП. Човекът с мания за величие сякаш е глътнал перпетуум мобиле и няма умора в доказването и себедоказването на своето величие. При това щом е необходимо, лъже себе си и другите, сам си вярва, способен е на чудеса, дори и да се промени, да промени света дори.

Манията за величие на известни личности е донесла много скърби и нещастия по земята...

Защо хората, страдащи от тази мания привличат така неудържимо човешките маси?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Това може би има отношение към темата. Може да не е баш мания за величие, но клони натам. Със сигурност не е по - близо до скромността, отколкото до манията за величие.

Shut Up Нахалници вбесиха Мага - Х-фактор (15.09.2011)

https://www.vbox7.com/play:c4377824bd

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Каква е разликата между мания за величие и самозабравяне ? :)

Мисля, че причината за манията за величие е в самата личност, а самозабравянето е плод на специфично въздействие върху личността на самозабравилия се от други личности.

Дали греша?... :hmmmmm:

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, но определено двете неща си приличат. Аааа, сигурно имаш предвид, че манията за величие може да е свързана с реални качества, пък самозабравянето с влияние на външната среда ? :)

П.п. : При манията за величие може да има реални големи качества, пък при самозабравянето самочувствието да надскача значително способностите. :hmmmmm: :hmmmmm:

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Аааа, сигурно имаш предвид, че манията за величие може да е свързана с реални качества, пък самозабравянето с влияние на външната среда ? :)

Според мен манията на величие не се дължи на реални качества, а на проблеми в личността.

Линк към коментар
Share on other sites

Това може би има отношение към темата. Може да не е баш мания за величие, но клони натам. Със сигурност не е по - близо до скромността, отколкото до манията за величие.

Shut Up Нахалници вбесиха Мага - Х-фактор (15.09.2011)

https://www.vbox7.com/play:c4377824bd

Не, определено не е мания за величие. Човекът с мания за величие се стреми към ярко проявление на личността си, а тук имаме пълно безличие и имитаторство.

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е наличието на сериозен комплекс за малоценност да провокира развитието на мания за величие като защитно средство?

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Съгласен съм: чувството за малоценност е недостатък.

Но този недостатък прави чест на оня, който го има.

Един простак не страда никога от чувство за малоценност."

Атанас Далчев, 1977г.

Линк към коментар
Share on other sites

"...измежду интелигентите също понякога може да има умни хора ..."

От "Майстора и Маргарита", М. Булгаков, Разсъждения на Иван Бездомни след въдворяването му в лудницата и разговора му с главния лекар.

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е наличието на сериозен комплекс за малоценност да провокира развитието на мания за величие като защитно средство?

Една от най-често срещаните причини за манията за величие, според мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е наличието на сериозен комплекс за малоценност да провокира развитието на мания за величие като защитно средство?

Една от най-често срещаните причини за манията за величие, според мен.

И аз мисля така.

Един от най-ярките примери за това е Хитлер.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Да се мислиш за безпогрешен, да не търпиш мнение различно от твоето и да се опитваш да го налагаш с цената на всичко не е ли признак на манията за която говорим?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...