Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Мания за величие


Пламъче

Recommended Posts

Да...и нима това не са едни от най-самотните и нещастни хора?.......

Надутото его пречи за създаването на сърдечни взаимоотношения, където съществува естествено приемане, изслушване и балансирано приемане/отдаване.

Опитвали ли сте да се пошегувате с тях? Не се заблуждавайте от усмивката и привидната "веселост". Хората с подобна мания са сред най-обидчивите и бързо ще смачкат ентусиазма ви, защото те обикновено приемат лично думи, които може и да не са отправени към тях.

Изобщо, липсата на чувство за хумор какво още разкрива?

Линк към коментар
Share on other sites

Да има ги ,дори и във форумът ни ,понякога теорията я знаем ,но неможем да се погледнем отстрани ,както и да се вгледаме в нас за да го премахнем .Но щом го забелязвам това надуто Его в някой не е много добре ,явно и при мен го има в някаква част високомерието и го виждам като отражение в даден човек .

Линк към коментар
Share on other sites

Манията за величие напоследък я свързвам с проявеното или не съвсем усещане "Аз съм над Бог и над Неговите закони. Аз съм Учителят ви, вие трябва да ме слушате ида ме следвате.". Симптомите, по които го разпознавам най-лесно;

- етикетите, които започва да слага на другите около себе си, за да ги "оцени" тях и поведението им, схващанията им, отношенията им. При индивиди с по-ниски вибрации тези етикети звучат често цинично под формата на груби прякори или иронични "метафори" с привкус на надменност и откровено желание другият да бъде злепоставен и засегнат.

- по-добре или по-зле прикритите интригантски усилия да създадат огнище на конфликт между неподозиращи това техни "приятели" и след това да ръчкат съчки в огъна и да се топлят на него. Така че ако някой много усърдно ми се пише приятел и за мое добро ме убеждава как друг мой познат ми е враг, отдалечавам се, кимам с глава усмихвайки се, и наблюдавам как постепенно му свършват нервите и нетърпението да ме види в конфликт с другия човек му сваля накрая маската на доброжелателност...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Хората с мания за величие, или са изгубили вътрешния си глас, или го чуват по погрешен начин.

Във всеки от нас има едно гласче, което наричат съвест. Съвестта ни гризе, когато кривнем нанякъде.

Казват, че има и хора без съвест. Те просто не я чуват, заглушават я или я игнорират.

Аз също съм имала моменти в които съм се чувствала велика - Ах, колко съм умна. Ах, колко съм добра. Ах, колко съм възвишена. Ах, ...

И малко след като се посамозабравя и се спъвам. И си казвам: Това е знак, че съм се се главозамайвам.

Мисля, че и хората с мания за величие се спъват. Но те си казват: Ето, аз съм на прав път и се опитват да ме спрат.

Някъде в тях има грешка в програмата, грешка във възприемане на вътрешния глас. Причините мисля, че може да са различни и физиологични, и психологични, и обстоятелствени.

За комплексите - всеки си има комплекси. Но при всеки комплексите водят до различен резултат, при някои хората се затварят и униват, други развиват мания за величие.

Мисла, че първите са интровертни личности, а вторите екстровертни.

Всъщност тези, които на думи имат мания, не са толкова опасни, защото предупреждават. Опасни са скритите маняци. Те искат да властват, да наказват, да подчиняват, но жертвите го разбират, едва когато вече са в капана им. Но това са крайните патологични форми на мании за величие.

В ежедневието си непрекъснато се срещаме с някаква степен на самозабравили се хора. Жадните за власт се опианяват, че контролират, само не могат да контролират най-важният човек в живота си - себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Приятно е човек да се чувства велик и да има самочувствие.

Но никак не е приятно, когато навира самочувствието си и манията си за величие в лицето на другите; когато разговаряйки с другите, той се "повдига напръсти" или пък "подскача с вдигнати ръце" - за да го забележат или за да си мисли, че гледа от по-високо.

Това поведение показва само, че човекът е или комплексар, или отчаяно се нуждае от вниманието на другите.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Самата дума "мания" обрича да се обсъжда болестно състояние. За болните можем да изпитваме само състрадание и да се научим как да им помагаме и как да се предпазваме.

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят казва, че дори души които носят огромния товар на грандомания и желание до владеят света, се раждат в точният момент когато човешката колективна карма е назряла и големи групи от хора са готови да ги следват, такъв е например случаят с Александър Велики и Хитлер ( които персони се оказва според Учителя да е един и същ дух). Всеки си намира мястото и времето.

Линк към коментар
Share on other sites

/quote]

Манията за величие на известни личности е донесла много скърби и нещастия по земята...

Защо хората, страдащи от тази мания привличат така неудържимо човешките маси?

Защото масата хора са глупави и не могат да разсъждават и да анализират правилно, или

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...