Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Семейните тайни


kashmir

Recommended Posts

Едва ли има семейство, което да не е съпътствано от нелицеприятни събития и обстоятелства. Как мислите, трябва ли те да се третират като тайна на семейството и да се пазят като такава? Дали е възможно, ако нещо вече се е случило то да бъде пазено на страна от хорските погледи и любопитство? Срамът ли е този, който хара хората да бранят семейните си тайни?

Линк към коментар
Share on other sites

Едва ли има семейство, което да не е съпътствано от нелицеприятни събития и обстоятелства. Как мислите, трябва ли те да се третират като тайна на семейството и да се пазят като такава? Дали е възможно, ако нещо вече се е случило то да бъде пазено на страна от хорските погледи и любопитство? Срамът ли е този, който хара хората да бранят семейните си тайни?

Според мен не е срамът,а табиета на някои хора да гледат другите,а не себе си...

Може би тези хора го правят,защото ги е срам да се погледнат и им е приятно да придобиват самочувствие,сравнявайки себе си с тези,в чиито тайни надничат?

"Ето,виждате ли ,тия не са по-добри от нас,а...":)

Надничането в чужди тайни според мен говори за завист,породена от комплекс за малоценност.

Особено интересни са им хората,които живеят собствения си живот,без да се интересуват какво става зад чуждата врата.

Типично българска черта е да се наднича в чужди тайни с цел омаскаряването на собствениците им,и да се добавят пикантерии родени от нездраво мислене.:feel happy:

Пазейки тайните си,човек пази спокойствието си.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Става дума за това, доколко едно семейство, пазейки тайните си по своя си начин се самозаблуждава, че никой не ги знае. Например домашно насилие над близките което се крие упорито. В предишната ми работа се натъквах на подобни "тайни". И когато опитвах да намекна на какво се дължат промените в поведението на някой ученик често чувах от класния ръководител "не е възможно! Той /тя/ расте в такова хубаво семейство!" и до там ."Тайната", до която се докосвах обаче си вършеше подмолната работа да изкривява възприятия.

Как преценяте пазенето на подобни тайни?

Линк към коментар
Share on other sites

А бе хора, разберете най-после, че живеем в много необичайно време. В такова време не работят никакви норми - нито социални, нито морални - поради дестабилизацията и трансформацията на самите общества и на света като цяло. Финалното разчистване на сметки е в разгара си.

Линк към коментар
Share on other sites

Става дума за това, доколко едно семейство, пазейки тайните си по своя си начин се самозаблуждава, че никой не ги знае. Например домашно насилие над близките което се крие упорито. В предишната ми работа се натъквах на подобни "тайни". И когато опитвах да намекна на какво се дължат промените в поведението на някой ученик често чувах от класния ръководител "не е възможно! Той /тя/ расте в такова хубаво семейство!" и до там ."Тайната", до която се докосвах обаче си вършеше подмолната работа да изкривява възприятия.

Как преценяте пазенето на подобни тайни?

Здравей kashmir.Въпросът ,който поставяш е много актуален.Няма дим без огън,казва нашия народ .Напоследък се улавям да мисля за подобни неща.Това,което днес е ежедневие -например в родното училище ,е проекци на пазени или не ,тайни или не,но сериозни семейни и личностни счупвания.Децата,младежите изразяват всичкото добро и лошо от семействата си.В лошото,аз виждам зов за помощ,без да знам как е правилно да се постъпи.Не съм в тая сфера.Разсъждавам от позиция родител,който от 15 години има контакт с училище в това качество.

Има такива тайни,които се знаят.Как е етично и морално да се постъпи-според мене обща рецепта и едно решение за всички случаи-няма.

Моля се, родителите да започнат да разбират по-добре децата си.Да разберат,че няма по-важно нещо от децата им.Нищо от обичайните човешки дейности- кариера ,работа и т.н.,не си струва усилието ,както това, да изградиш с децата си отношения на доверие и много топлина.

Поздрави

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Става дума за това, доколко едно семейство, пазейки тайните си по своя си начин се самозаблуждава, че никой не ги знае. Например домашно насилие над близките което се крие упорито. В предишната ми работа се натъквах на подобни "тайни". И когато опитвах да намекна на какво се дължат промените в поведението на някой ученик често чувах от класния ръководител "не е възможно! Той /тя/ расте в такова хубаво семейство!" и до там ."Тайната", до която се докосвах обаче си вършеше подмолната работа да изкривява възприятия.

Как преценяте пазенето на подобни тайни?

За т.н. хубави семейства.

Познавам едно многодетно семейство,което винаги е било за пример - жената активен деятел в родителския съвет на училището в което учат децата,съпругът работи от сутрин до вечер за прехраната на семейството си,децата тихи и скромни(при социализма това беше добродетел!).От техния дом викове и крясъци не са се чували.Много тихи хорица...

В един момент децата им напуснаха дома си и вече години наред не поддържат връзка с родителите си.

Защо се получи така - не знам и не изпитвам желание да науча.Семейна трагедия...

Тяхно право е да пазят тайната си.:feel happy:

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Тяхно право е да пазят тайната си, но дали е тайна тази тайна щом всички виждат как от този дом децата си тръгват и то завинаги?

Това има предвид - дали е тайна тайната, която излиза наяве един ден? Или някой си скрива главата в пясъка с някаква безсмислена надежда нещата да изглеждат така, както на него му се ще.

Линк към коментар
Share on other sites

Всички тайни излизат наяве един ден.

Интересното (и хубавото според мен) е, че тайните все по-трудно успяват да се пазят.

Разкриването става по всякакви начини, включително нестандартни - например все повече хора, като се "вгледат" в някой или нещо успяват да "видят" неговата тайна.

Това сигурно ще поразтърси обществото, но определено ще допринесе за изчистването му.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз така мисля за тайните.Всички излизат наяве,понякога през поколение ,но все пак всичко се разбира .

Ако не от твоите деца ,то от децата на твоите деца.

А иначе смятам ,че хората в провинцията са прекалено любопитни и все шушукат все нещо клюкарстват ,това е отвратително.

Само докато минавам през блока /особено лятото/ всички бабички се събират и все нещо шушукат старите вещици. Да му се невиди. Ей това не го разбирам и не го понасям.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Inatari,не само в провинцията са клюкари !

И в София през лятото седят в градинките пред блоковете и злословят,а през зимата се събират по други места да си начешат крастата.

Неприятно впечатление прави това,че сред тези наистина бабички често сядат и млади жени,понякога и невръстни девойчета...

А "информацията" която разпространяват (най-често чужди семейни тайни) , в повечето случаи е изопачена според това как им се ще да стоят нещата.:)

Човещинка ;),какво да ги правиш,освен да не им обръщаш внимание и да не се дразниш?!

Линк към коментар
Share on other sites

Хората, които видят съответната тайна, могат и обикновено са достатъчно дискретни да се правят, че не я виждат. Макар че си личи или по-скоро си мислим "ухааааа, научиха ми тайната".

Мисля си, че семейните тайни са като всички други. По-скоро има някаква тенденция да се смята, че семейните тайни могат да бъдат много лоши.

Ще дам пример за една ужасно лоша семейна тайна: бащата не бил ходил войник.

Абе, ако искаш, си сподели семейните тайни и ще ти кажем дали наистина са ужасни ;)

Но рано или късно всеки човек разбира, че това, което е пазил като тайна, е съвсем нищо сравнено с превратностите на живота. Понякога може да се окаже, че една ужасна семейна тайна е нещо, с което можеш да се гордееш. Така, например, някои хора бяха сочени с пръст по времето на социализма затова, защото дядовците им са имали големи имоти, но след 10-ти Ноември им върнаха тези имоти и изведнъж поводът за срам стана повод за гордост.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Май нямам семейни тайни...Лош късмет да се родя в едно много обикновенно семейство ;) на което и тайните му бяха много обикновенни.

Повода за темата ми беше изречена от познат реплика по повод това, как се говори за смърт, следствие алкохолизъм в едно семейство. Според него не трябва да се разгласява "тази семейна тайна". Той я нарече така. И се замислих каква тайна може да е след като хората са виждали този алкохолик "в действие" приживе. От там пък се сетих за тайна на мои близки, свързана с раждане и изоставяне на извънбрачно дете, друга тайна на твърде ранен и несполучлив брак на дъщеря...Тези неща, макар да имат негативен емоционален заряд за преките участници всъщност са публично известни. И ето че срама, свързан с тях се изтласква и преобразува в тайна...

Линк към коментар
Share on other sites

Срамът, този безмилостен социален полицай. И пак опираме до социалните норми. Но доколко реални са те?

По времето на Исус за прелюбодейство са убивали с камъни. Преди 200 години хората са се дуелирали и убивали заради една обидна дума.

Дори днес ако можете да телепортирате някоя наша девойка с къса пола и разголени рамене в Иран или Афганистан при талибаните, може би ще бъде екзекутирана като развратна и неморална.

Колкото по-строги и жестоки са публичните норми, толкова по вероятно е да има тайни. Защото религията и морала са едно, а природните инстинкти - нещо друго.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Inatari,не само в провинцията са клюкари !

Човещинка ;),какво да ги правиш,освен да не им обръщаш внимание и да не се дразниш?!

Ами аз живея и в провинцията и в София и забелязвам ,че хората в София са по- забързани ,повече гледат собствения си живот ,отколкото тези в провинцията ,на които им е скучно и се чудят как да си вдигат адреналина.

Линк към коментар
Share on other sites

хората в София са по- забързани ,повече гледат собствения си живот ,отколкото тези в провинцията ,на които им е скучно и се чудят как да си вдигат адреналина.

Смятам, че нездравото любопитство и склонността към клюкарщина зависи от хората, а не от това къде живеят или доколко им е запълнено ежедневието.

Линк към коментар
Share on other sites

Абе ,я стига глупости ,в София хората имат устрем ,имат противоборство ,това изобщо го няма в провинцията .Тук таме някой изолиран интелектуалец се е забързал след духовното и своята ниша в интелектуалното.

Устремът на големия полис дава космополитност на човекът от големия град. Естествено ,че стои над клюките. И естествено ,че начинът на живот и ежедневието му имат значение.С това не искам да обидя хората,които не са от София,но така стоят нещата с клюките и ритъма на големия град. Просто в малкия град няма динамика ,ритъмът е забавен,на хората им е скучно.

Естествено ,че и в София има клюки и такива среди ,дори обществените личности са постоянно дебнени и обсъждани от журналисти и обикновени хора .

Но аз говорех за друго ,за това ,че злобните забележки и гледането в чуждата паница е характерно за провинциалното мислене.Не случайно казват хората - провинциално мислене.

Бабите кой ги гледа тях ,те вече са си изпяли песента. Да не би те да са основното население.

Линк към коментар
Share on other sites

Темата е за тайните, не за надничането в чуждия живот. Тайните, които всеки сам определя като такива. Каква е връзката им с чуждото нездраво любопитство и клюките? Ако аз си имам тайна тя е моя тайна, а съвсем друго е отношението на хората към опредлената от мен тайна. Възможно е да стане обект на клюки, но това е друга тема.

Не мисля, че хората в София и в провинцията имат различно отношение към собствените си тайни. Еднакво чувствителни са. Аз живея в провинцията, повечето ми приятели в големи градове. Знам, че тук при мен е безсмислено да си създавам тайни и да ги крия. Ще бъда разконспирирана твърде бързо с оглед традиционно по-близките отношения между хората. И затова предпочитам да живея максимално открит живот. Но при софийските ми приятели пазенето на тайната на личния живот е твърде изразено.

Впрочем тъкмо един софийски приятел е причина да създам тази тема.:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Хахах това за разконспирирането ми хареса. И да съгласна съм ,че хората са еднакво чувствителни към тайните си в големите и малките градове. За тайните какво може да се каже ,освен ,че затова са тайни ,за да бъдат пазени и разконспирирани след това. Хаххах.

Може би има хора/и от големите и от малките градове,:3d_167:/,които водят двойнствени "тайни " животи . И са коренно противоположни типажи в единия и другия .Познавам няколко такива,от този форум ,които си дават вид на едни в Портала ,а в живота са съсвем други ,няма да споменавам дали са от София или от провинцията.:3d_149:

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Абе ,я стига глупости ,в София хората имат устрем ,имат противоборство ,това изобщо го няма в провинцията .Тук таме някой изолиран интелектуалец се е забързал след духовното и своята ниша в интелектуалното.

Устремът на големия полис дава космополитност на човекът от големия град......

Абе устрема на големи полис по-скоро пречи на духовното.

Има поне няколко града в страната, където процентно духовните хора са много повече, отколкото в София :) Дори и като процент на ектрасенси да го гледаме.

Линк към коментар
Share on other sites

Абе устрема на големи полис по-скоро пречи на духовното.

Има поне няколко града в страната, където процентно духовните хора са много повече, отколкото в София :) Дори и като процент на ектрасенси да го гледаме.

Изобщо не съм съгласна ,модерният духовен човек не е старецът от планината.Той е точно космополит.

Линк към коментар
Share on other sites

Може, може.

Но ми е странно да се твърди, че хората от големия град били по-духовни от тези в по-малките градове....

Никой не твърди такова нещо .Грешно си разбрал.

Линк към коментар
Share on other sites

Май нямам семейни тайни...Лош късмет да се родя в едно много обикновенно семейство ;) на което и тайните му бяха много обикновенни.

Повода за темата ми беше изречена от познат реплика по повод това, как се говори за смърт, следствие алкохолизъм в едно семейство. Според него не трябва да се разгласява "тази семейна тайна". Той я нарече така. И се замислих каква тайна може да е след като хората са виждали този алкохолик "в действие" приживе. От там пък се сетих за тайна на мои близки, свързана с раждане и изоставяне на извънбрачно дете, друга тайна на твърде ранен и несполучлив брак на дъщеря...Тези неща, макар да имат негативен емоционален заряд за преките участници всъщност са публично известни. И ето че срама, свързан с тях се изтласква и преобразува в тайна...

Предполага се, че алкохолизмът и редица други заболявания се предават наследствено. Това пречи в живота на новите поколения в семейството. И затова се пазят обикновено в тайна, макар че както казва kashmir - хората са видели.Но се разчита на забравяне, преместване на живеене в друго населено място и т.н.

В селата обикновено се пазят в тайна дори и някои ракови заболявания. Тук вече не мога да разбера защо...?

Има и глупави тайни - като тази с не ходенето на войник, за която пише Божидар. Но за този който я крие явно си е много важен този факт.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...