Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Поредното безумие. Попове срещу Учителя и Ванга?


Recommended Posts

В днешния 24 часа се появи статия, че на 22 март някакъв атонски чернодрешко Висарион щял да заклеймява публично Учителя в "беседа" в църквата "Св. св. Кирил и Методий" в софия /до Женския пазар/. Утре пък щял да заклеймява баба Ванга. http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=815531

От вестникарското четиво всъщност се разбира, че съобщение за тези прояви "в рамките на Великопостния цикъл от лекции" е било публикувано на сайта на българската партиаршия: http://bg-patriarshia.bg/news.php?id=40766

Оказва се, че въпросният монах от манастира Зограф ще рекламира своя двутомник за Учителя и Ванга, които още в заглавието нарича "пророци и предтечи на антихриста".

Относно въпроса за заклеймяване на Ванга и Учителя Петър Дънов от българската православната църква:

Интервю с Галина Герасимова по бТВ:

http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/razgovori-gosti/story/270702651-Vanga_i_Petar_Danov__magyosnitsi_ili_svettsi.html

Интервю с Андрей Грива по TV7:

http://www.tv7.bg/bodilnik/news/237042.html

http://www.tv7.bg/bodilnik/news/237052.html

Статия във в-к Монитор с Галина Герасимова:

Дънов и Ванга искаха да покажат доброто у човека

Статия в Новинар от Венелина Попова

http://www.novinar.net/news/vreme-e-tcarkvata-da-skasa-s-represivnite-sluzhbi-na-totalitarizma_MzUyOTs5.html

Интервю в радио Дарик

http://darikradio.bg/uploads/audio/201103/path_1813.mp3

Петър Дънов – заклеймен?

http://ceacbg.com/orthodox/1189-petar-danov-zakleimen.html

По Велики пости започна битка за короната на Патриарха

http://frognews.bg/news_33559/Po_Veliki_posti_zapochna_bitka_za_koronata_na_Patriarha/

Църквата не може да спечели от езика на омразата

http://www.webcafe.bg/id_1550516755_Tsarkvata_ne_moje_da_specheli_ot_ezika_na_omrazata

Хулителите на Ванга и Учителя Дънов са бизнесмени в расо - Нова ТВ

http://vbox7.com/play:8e3aa234

Линк към коментар
Share on other sites

Тук има инфо за това нещо.

Историят почва от 8-ми март и идеята е да се анатемосат гадателите в България. Вчера в предаването на Росен Петров Нека говорят, имаше дискусия на тази тема.

Според мен не трябва да се обръща внимание на такива неща, щото са преди всичко смехотоворни. После този спор е архаичен и направо атавистичен. Не им правете реклама на дивотиите.

Аз лично се смях много и за мое огромно съжаление, дори уважаван антрополог като Харалан Александров не е запознат с окултните практики, каквито са всички прояви на извънсетивната ни психика. Но, такъв е животът. Глупав лов на вещици в 21 век.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Мона е напълно права. Не бива да се обръща внимание, защото те целят излишни полемики, спорове... Свободни са, нека си имат и поддръжници. Разумните хора, здравомислещите могат да преценят сами. Нека покажем благородство, вътрешен мир и увереност и просто да си вършим работата.

;) Огледалото-нека си се оглеждат едни в други...

Линк към коментар
Share on other sites

"Вие сте православни, но ако искате да бъдете истински православни приложете Любовта." Аз съм вратата на овцете

Линк към коментар
Share on other sites

Тук има инфо за това нещо.

Историят почва от 8-ми март и идеята е да се анатемосат гадателите в България. Вчера в предаването на Росен Петров Нека говорят, имаше дискусия на тази тема.

Според мен не трябва да се обръща внимание на такива неща, щото са преди всичко смехотоворни. После този спор е архаичен и направо атавистичен. Не им правете реклама на дивотиите.

Аз лично се смях много и за мое огромно съжаление, дори уважаван антрополог като Харалан Александров не е запознат с окултните практики, каквито са всички прояви на извънсетивната ни психика. Но, такъв е животът. Глупав лов на вещици в 21 век.

Да, но работата е там, че чрез вестник 24 часа, вече са постигнали нужната реклама. Едва ли много хора четат сайта на патриаршията, но вестник 24 часа е четен. По-особеното в случая е, че са насрочили публичното заклеймяване за Първа пролет. По-особеното е, че се този и други подобни актове, кривославието и някои специални кръгове в него се опитват да възродят една стара традиция за гонение срещу Учението. Заблуда е да се мисли, че това е само една рекламна акция на църквата. Впрочем бъдещето ще покаже...

Линк към коментар
Share on other sites

Явно наистина е настанало време разделно, когато всеки се е самоопределил. И това ще му бъде отплата и участ.

Няма точно място за спасение на Земята – църква, религия или олтар. Всичко ще бъде съвсем скоро пометено.

Нека си припомним думите от Светото писание „И светлината свети в тъмнината, а тъмнината я не схвана”.

Ето какво казва Учителя:

„Религията е мъртва черупка, в която влизат само тия хора, които нямат какво да правят. Те вярват във формите на нещата. Казвате: защо хората бягат от черквите? Преди всичко, черквата не е създадена за душата. Тя не може да служи на душата.”

„Днес Христос има 500 милиона последователи, които знаят заповедта «не убивай», и въпреки това не могат да се повдигнат поне до положението брат брата да не убива. Каква култура е тази?” (НИ МЪЖ, НИ ЖЕНА, Неделни беседи, 1927-28)

И още от Учителя: За същността и мястото на религията

П.П. Според св. монах Нил Мироточиви Света Гора ще потъне в морето. Понеже заради нечестието на нечестивите Света Гора ще потъне в морето – това ще стане тогава, когато Майката Божия премахне Своя Покров от Света гора. Благочестивите монаси трябва да побързат да напуснат Атон, щом като изчезне чудотворната Иверска икона.”

Нил Мироточиви за Антихриста и потъването на Атон

Линк към коментар
Share on other sites

Офффффффффффф дори и не можах да го дочета, толкова ми е досадно...

На връх Тодоров ден бях на сбирка с " православните" си роднини. Разправяха се, че уж се водели християни пък по документи не са такива и трябвало да идат да се кръстят. В същото време ще се изпоядат с парцалите така по християнски и по роднински, за наследството останало от баща им. Та, толкоз, за обгрижването на православната църква на православния български народ. Толкова и е силата и толкоз е намерила начин да стигне до душите и умовете на паството си. Докато последователите на Учителя са действени вярващи Християни стремещи се да живеят според принципите на Любовта, Мъдростта, Истината и Чистотата и всеки ден израстват в познанието си върху Словото.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

И във вестник Новинар в днешния брой пишат и в ТВ Европа го казаха,че ще има "беседа" в храм Св.св.Кирил и Методи в СОфия!На мен по скоро ми се струва,че рекламата е за /втория епитроп на българския светогорски манастир "Св.Георги Зограф"/-така го предтавя вестника !Нищо ново под слънцето.Защо ли и да го коментираме и да се отклоняваме с разсъждения.Една по възрастна сестра днес,като го чула ми каза " голям огън си турят на главите тези хора.Няма друг ,който повече да е говорил за Христа от Учителя,а те го наричат антихрист"! На Христа запейте химни .......

Линк към коментар
Share on other sites

От всички православни християни които познавам,нито един не спазва десетте Божи заповеди.

Кичат домовете си с икони,ходят на църква ...и какво ли още не правят за да се покажат такива,каквито не са - честни и почтени в мисли и действия.

Голяма част от атеистите с действията си непрекъснато доказват,че именно те са християни,а не тези които,постоянно се бият в гърдите и парадират с вярата си.

Това важи не само за православните.:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Всички окултни практики и окултни учители са в разрез с християнството,няма какво да се лъжем.

Но според мен има и просветени хора ,които са християни и знаят ,колко универсална би могла да бъде една религия и колко не.

В смисъл ,че признават съществуването и на други религии и просветени хора.

Баща ми въпреки ,че е ортодоксален християнин ,винаги е смятал Дънов за Учител и философ,както и братството за група от изключително просветени и напредничави хора. Той има такива приятели ,които са художници и дъновисти и са изключително напред и навътре с философията на Дънов,но това не им пречи да са приятели и взаимно да се уважават и обсъждат идеи и неща от духовен порядък.

Линк към коментар
Share on other sites

С тази акция поповете се целят не към запознати с Учението хора, а по-скоро към масовото съзнание, към обруления от кризата българин, който се чуди как да укрепи материалното си битие и понякога се сеща и за духовното такова. Но на мястото, което е отделил в себе си за духовното, все по-често усеща една празнина. Не е без значение кой ще запълни тази празнина. В този ред на мисли, колкото повече се говори и пиши за делото на Учителя и се разпространява Словото, толкова по-добре. Понякога, подобни на попската акции, предизвикват и обратен на целения ефект - а именно, провокират повече хора да се запознаят със словото и с делото на Учителя.

Линк към коментар
Share on other sites

С тази акция поповете се целят не към запознати с Учението хора, а по-скоро към масовото съзнание, към обруления от кризата българин, който се чуди как да укрепи материалното си битие и понякога се сеща и за духовното такова. Но на мястото, което е отделил в себе си за духовното, все по-често усеща една празнина. Не е без значение кой ще запълни тази празнина. В този ред на мисли, колкото повече се говори и пиши за делото на Учителя и се разпространява Словото, толкова по-добре. Понякога, подобни на попската акции, предизвикват и обратен на целения ефект - а именно, провокират повече хора да се запознаят със словото и с делото на Учителя.

Прав си! :thumbsup: Има нужда от хора които да помагат в ПорталУики. Вместо да се занимаваме с глупостите на някои свети отци, да покажем какво наистина е казвал и правил Учителя. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

С тази акция поповете се целят не към запознати с Учението хора, а по-скоро към масовото съзнание, към обруления от кризата българин, който се чуди как да укрепи материалното си битие и понякога се сеща и за духовното такова. Но на мястото, което е отделил в себе си за духовното, все по-често усеща една празнина. Не е без значение кой ще запълни тази празнина. В този ред на мисли, колкото повече се говори и пиши за делото на Учителя и се разпространява Словото, толкова по-добре. Понякога, подобни на попската акции, предизвикват и обратен на целения ефект - а именно, провокират повече хора да се запознаят със словото и с делото на Учителя.

Прав си! :thumbsup: Има нужда от хора които да помагат в ПорталУики. Вместо да се занимаваме с глупостите на някои свети отци, да покажем какво наистина е казвал и правил Учителя. :)

Знаеш ли, навремето се опитах да коригирам в Уики портала статията за астрологията, защото беше написана /и сега още е/ по един недопустим едностранчив начин. Цензурата в лицето на няколко феодално настроени люди там ми попречи. Дано Вие успявате да се справите по-добре в Уики. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен има огромен отлив от православната църква, тоест парите на църквата. .. Аз съм в този район.... Познавам ситуацията...Тук, Сливен и Ямбол области са ядро на изкълчена вяра, Църквите тук са търговски дружества между някоя партия и поповете,...ядене, пиене... стига да има пари.... а пари няма, хората са отвратени...не влизат в църква...Тук не искат да приемат учението на Учителя, вярно е тръгнали са по всякакви светила на магията, (знаете обявите по вестниците), но аз не разбирам какво им е крив Петър Дънов, Ванга и други.....Тия попове се държат точно като платени магьосници от някоя реклама във вестник, животът който водят не е за пример. Не знам къде е Христос в техните деяния, това са гонители, инквизиция...Но никой няма да ги послуша...бъдете сигурни...Тук хората вече в нищо не вярват....Пълно падение...sad.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Ами то не само във вашия район е така. Наскоро гледахме едно предаване по телевизията, за емигрантите и що да видим, наш " дядо поп" се изперчил там и пали свещи в Америка. Ами то хората които не го познават могат и да му хванат вяра, но като си го знаем от години що за цветенце е комшията от първия етаж... Само се подсмихнахме и това е :)))

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

В днешния 24 часа се появи статия, че на 22 март някакъв атонски чернодрешко Висарион щял да заклеймява публично Учителя в "беседа" в църквата "Св. св. Кирил и Методий" в софия /до Женския пазар/. Утре пък щял да заклеймява баба Ванга. http://www.24chasa.b...rticleId=815531

От вестникарското четиво всъщност се разбира, че съобщение за тези прояви "в рамките на Великопостния цикъл от лекции" е било публикувано на сайта на българската партиаршия: http://bg-patriarshi...ws.php?id=40766

Оказва се, че въпросният монах от манастира Зограф ще рекламира своя двутомник за Учителя и Ванга, които още в заглавието нарича "пророци и предтечи на антихриста".

Честно казано такива съобщения доста ме радват. А и ответната реакция тук в темата е доста интересна и поучителна. Добре е човек от време на време да бъде провокиран, да му се даде възможност да приложи наученото на практика, а не да се чувства засегнат. Няма как да се почувствам засегнат от подобни съобщения, нито заради мене самия, нито заради учението, а най-малко пък заради истината. Явно Дон Кихот на Сервантес може да се срещне и в нашето ежедневие. Е, ще се побори малко с фантоми човекът и нещата ще си дойдат на мястото. Мога само да му пожелая да извлече нужния му опит от битката и евентуално да осъзнае, че всяка борба е на първо място със себе си. А на тези, които са се почувствали засегнати от съобщението повече вяра в превъзходството на истината над илюзиите на невежеството и лъжата.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

С тази акция поповете се целят не към запознати с Учението хора, а по-скоро към масовото съзнание, към обруления от кризата българин, който се чуди как да укрепи материалното си битие и понякога се сеща и за духовното такова. Но на мястото, което е отделил в себе си за духовното, все по-често усеща една празнина. Не е без значение кой ще запълни тази празнина. В този ред на мисли, колкото повече се говори и пиши за делото на Учителя и се разпространява Словото, толкова по-добре. Понякога, подобни на попската акции, предизвикват и обратен на целения ефект - а именно, провокират повече хора да се запознаят със словото и с делото на Учителя.

Прав си! :thumbsup: Има нужда от хора които да помагат в ПорталУики. Вместо да се занимаваме с глупостите на някои свети отци, да покажем какво наистина е казвал и правил Учителя. :)

Знаеш ли, навремето се опитах да коригирам в Уики портала статията за астрологията, защото беше написана /и сега още е/ по един недопустим едностранчив начин. Цензурата в лицето на няколко феодално настроени люди там ми попречи. Дано Вие успявате да се справите по-добре в Уики. :)

Bethedi, извинявам се, че се отклонявам от темата, но мисля че бъркаш Уикипедията и по-точно тази статия:Беседа:Астрология с ПорталУики, който е част от този сайт. Съдя това, по този твой пост.

За това какво се прави в ПорталУики, може да прочетеш в работния форум към него. Но текстове там не се променят - само се слагат. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Тези наши юнаци от патриаршията сами ,ще си вкарат автогол ,тръгнали срещу любовта и истината ,може би просто се опитват да си направят някаква реклама :) ,големи образи са :rolleyes: ,да плачиш ли ,да се смееш ли на акълат им . Гледах и предаването с Росен Петров и там този поп ,за мене такъв си беше ,като гледах как се заяжда ,как говори ,как гледа ,и се чудя тия хора колко ли още могат да паднат в заблудата си ,дори са по ограничени и от обикновените хора ,мислят че са праведни а вървят срещу Бог .Вместо да черпят от мъдроста ,те правят глупости ,но то си е за тяхна сметка ,дори съм сигурен ,ако сега отново се появи Христос в света като реален човек ,те няма да го познаят и ще са от тия ,които ще го замерват с камъни .Даже наскоро се запознах с едно момиче ,в последствие разбрах и че е от "свидетелите на Йехова" и тя говореше като попа :) ,бях далеч от мисълта да я убеждавам в каквото и да било ,но беше интересно да видиш колко ограничени хора има ,сигурно и тя си го е мислила за мен :rolleyes: ,изненада ме обаче колко добре познава Библията ,но те там явно разбират всичко буквално в нея :rolleyes:.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

В днешния 24 часа се появи статия, че на 22 март някакъв атонски чернодрешко Висарион щял да заклеймява публично Учителя в "беседа" в църквата "Св. св. Кирил и Методий" в софия /до Женския пазар/. Утре пък щял да заклеймява баба Ванга. http://www.24chasa.b...rticleId=815531

От вестникарското четиво всъщност се разбира, че съобщение за тези прояви "в рамките на Великопостния цикъл от лекции" е било публикувано на сайта на българската партиаршия: http://bg-patriarshi...ws.php?id=40766

Оказва се, че въпросният монах от манастира Зограф ще рекламира своя двутомник за Учителя и Ванга, които още в заглавието нарича "пророци и предтечи на антихриста".

Честно казано такива съобщения доста ме радват. А и ответната реакция тук в темата е доста интересна и поучителна. Добре е човек от време на време да бъде провокиран, да му се даде възможност да приложи наученото на практика, а не да се чувства засегнат. Няма как да се почувствам засегнат от подобни съобщения, нито заради мене самия, нито заради учението, а най-малко пък заради истината. Явно Дон Кихот на Сервантес може да се срещне и в нашето ежедневие. Е, ще се побори малко с фантоми човекът и нещата ще си дойдат на мястото. Мога само да му пожелая да извлече нужния му опит от битката и евентуално да осъзнае, че всяка борба е на първо място със себе си. А на тези, които са се почувствали засегнати от съобщението повече вяра в превъзходството на истината над илюзиите на невежеството и лъжата.

Меко казано странна логика за човек, който пише и модерира в този форум. Мисля си, че всеки, който по един или друг начин се чувства привъзран към Учителя и Учението би се засегнал от такива сквернословия. Лично аз бих се засегнал, меко казано засегнал, ако чуя за някой мой добър приятел да говорят или пишат такива безумия, каквито са си позолили поповете. Още повече, когато това се отнася до Божественото, което се опитват да поругаят. Но Бог поругаем не бива.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз разбирам напълно Станимир ,няма и от какво да се засяга човек .По скоро ако човек разбира учението ,не би трябвало да се засяга ,да приема нещата лично .Но пак зависи разбирасе в какви граници ,и въпреки това пак не би трябвало човек да се засяга .А такива хора даже и немогат аргументирано да се изкажат ,не си заслужава даже и внимание да им се обръща :) .Както писах по рано ,и Христос да се появи ,пак няма да го познаят .

За съжаление не споделям мнението, че човек, който счита себе си за последовател на Учителя може да е над тези неща...А и те са прекалено лични. Спомни си какво се случи в Гетсиманската градина и последните часове на Христа...

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност точно това ни съветва Учителя:

Когато минаваш по кален или прашен път, стани птица, хвръкни нагоре, дето няма кал и прах. Среща ли човек известно препятствие или съпротивление в мисълта си, трябва да се повдигне в по-високо поле. Влезе ли в полето на висшата мисъл, той е свободен от всички противоречия.

Не се свързвай с временните, преходните неща. Ако се свържеш с тях и ги обикнеш, когато загубиш, ще страдаш.

Човек, който не иска да бъде смачкан от колективната мисъл на хората, трябва да се свърже със силите на Живата Природа и да издигне съзнанието си до Бога.

.....

Ето защо, пазете се, да не правите нещата обикновени. Всяко благо, което получавате, да не бъде за вас като нещо обикновено, но като ново изявление, ново откровение на Възвишения Свят.

Не се меси в чужди работи - вземаш половината от дълговете на хората.

Един закон гласи: колкото по-малко вяра имаш, толкова Възвишеният Свят става по-строг към тебе и обратно.

Правила за Ученика - Изворът на доброто

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...