Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Магиите...


Recommended Posts

Говоря само за "Силмарилион".Трудничко ще ми бъде да направя анализ на нещо толкова обширно за съпоставяне,но самото написване на книгата е дълго колкото почти един човешки живот,самия автор започва с митологията и поезията "сътворението на света чрез музиката на Айнурите",постепенно обаче се изместват от увлечението на автора по теологични и филосовски въпроси които вълнуват него самия.Самата книга за да стигне сегашния си вид е преработена многократно но основната идея е точно тази за която написах.Ако се прочете по внимателно и между редовете - връзката е очевидна.Верно на места се губи ,заради преработката,а и ако се набляга само на приказния сюжет естествено да не се види.

"Изпървом бил Еру,Единствения,когото в Арда наричат Илуватар;и той сътворил Свещените Айнури,що били рожби на неговата мисъл и съществували заедно с него още когато нямало нищо друго."- "Силмарилионите"

"Едно Велико Същество(наименовано в западния свят с името Бог,но с други имена в другите части на Земята)в началото на един Ден на Проявление ограничава Себе си в известна част на пространството,което Той е избрал за създаването на една Слънчева Система,за еволюирането на добавъчно съзнание"- "Космогония на Розенкройцерите"

Но мисля че тук е не мястото за подобен диалог.Може би трябва да прочетеш книгата още веднъж.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Отговори 489
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Наистина в ''Силмарилион" се говори за създаването на света по един много езотеричен начин, но изложената идея не е патент само на розенкройцерите.

Ако продължим в този дух аз бих добавил още няколко идеи за сравнение:

Можем да видим чрез образа на елфите човешкия дух, който вечно се стреми( на Запад) към Създателя.

Хората са представени чрез песента на Илувитар като вечно повтарящи се нехармонични звуци.Това може да се приеме като метафора за човешкото его, причиняващо само скръб на елфите(духа).

Валарите може да са Архангелите

Маярите пък да са англи.

Моргот да е образ на дявола който в стремежа си да руши просто изпълнява плановете на Илувитар.Той може да е и демона който подлага на изпитания аз-а(елфите).

Саурон сигурно заема позицията на демона на егота,който заблуждава.И той оспява като довежда до разгром възгорделия се Нуменор.

Но накрая може да се окаже, че "търсим под вола теле"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Това, че някой прави някакви ритуали, рецитира до припадък и призовава, не значи че прави магия. Обикновено това е само шоу пред самия себе си. А ако нещо се получи, то е е по случайност и кратковременно. Аз лично, се съмнявам, че някой изобщо може да "прави" магия...

А животът наистина е магия, но за магьосниците. За другите е скука.

Линк към коментар
Share on other sites

Магията е излъчвани на някаква енергия /каква и от къде е друг въпрос /

За да усети, прихване и осъзнае това излъчване на енергия, на човек му трябват сетива.

Ако няма сетива казва - "ей те такова животно като магия не съществува". И е прав от субективна гледна точка. Но със сигурност ще усети следствията от магията като краен ефект. И тогава си казва - " то това е случайност някаква и е кратковременно" , но вече уви "влакът на гарата вече е потеглил точно във времето на тази случайност" и .... хайде ще чака следващият "влак" на причинно-следственните връзки.

Приятно чакане на гарата ... :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Животът е магия.Защо използваме тоя метод за постигане на целите си.Знаелим цената която ще платим.

Животът е Магия! И тази Магия НЯМА ЦЕНА!

Ако това само проумеем, никакви магийки няма да имат власт над нас.

Линк към коментар
Share on other sites

А иначе магийките са препълнили познатите ни форми на живота. Ако човек имаше сетива щеше да види как през всяка минута от жалкото си съществуване твори привързаности и подхранва псевдо-същества, родени от него, но сега раждащи неговото развитие в диалектичната плоскост, вредейки на себе си и много на другите около него...

Ако магията е външно въздействие на процеси, явления и личности, то да, о, да - горното е самата истина, само че съвсем неосъзната от нас, творци, проявители на воля, ...нищожества.

Ако магията е алхимията на истинския живот, то много трябва да прогледнем още, че да се доближим до върховния Маг, който е Извора и самите ние да станем магове, рицари на камъка, крачещи уверено под водачеството на чистата светлина към...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Магиите не вияет на всички.Не вияет на тези които вярват в себе си и в собствените си сили.Важен фактор е самовнушението.То е напълно достатачно.Самовнушението се постига по различен начин-Молитви,Формули ,Ритуали и т.н.Целта е да обедиш подсъзнанието си в своята безопастност,сигурност и неуязвимост спрямо магията.И не вярвам че магии могат да се развалят само от хора с дарби "дадени им свише".Магията е ритуал направен от предмет Кодиран с мисъл(от Мага )насочена към "омагьсания". Следователно омагьсания може да се предпази чрез силата на своята мисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Честно казано (и доста непредпазливо и скандално, но съм на хъс) ще си позволя няколко думи от личен опит по темата, по която аз далеч не съм така (както може да се прочете по-горе) компетентен и словоохотлив - точно обратното. А значи, има защо. За времето, в което съм в този форум, прочетох изключително претенциозни мнения по темата - ама, компетентни!!! НЕ, НЕ И НЕ! - това са теории или смътно осъзнати спомени за минали опитности. Говоря за акт на нечовешка жестокост - тук и сега, ама днес - черпеща сила на омраза към човешката душа от НЕ-земни източници на енергия - демоните на Дървото на Смъртта не са метафора, а част от робството на човешката душа: това са изключително вещи и ограбващи същността на душата същества. Всеки един от нас ги усеща по своему - те нямат конкретна форма, макар че могат да приемат всякакви образи. Твърдя, че съм лично засегнат от подобно умение - от преди 20 год. Говоря за напълно осъзнат и целенасочен акт на брутално вмешателство. Хора, това е нещо ужасяващо и смазващо! Силата на Мрака съществува, но човешките същества са толкова осакатени в социалната си обусловеност и в маниакалния си стремеж да бъдат щастливи, доминирайки над другите, щото сами не успяват да разберат, че сами осакатяват и демонизират душите си, навреждайки на ближните си. Има такива магове, неизвестни и невидидими, но манипулиращи всичко и всеки, което не съответства на самото себе си - хора, политика или институции, за тях е все едно: те ги превъзхождат и направляват, ако човек им даде път. Всъщност, живеем в именно такова Време. Тях т.нар професионализъм не ги интересува, те го инспирират и владеят свръх-вещо, за да държат душата в плен. Всички ние сме в ужасна война - и тя не е за парите ни, за здравето ни, за личното ни щастие, постижения, за суетното ни само-мннение, а за най ценното, с което сме надарени - душите ни, сърцата ни, силата на избора ни да бъдем свободни, отговорни и щастливи, обичащи и обичани. Адът е вътре в нас. За да не изпадам в голословие, ще кажа, че силата на мисълта на тези магове удря като 220 волта ток мисълта и парализира волята, отравя кръвта и психиката на всеки, който им се противопоставя. На война е така - горко му на онзи, дето вярва, че се е родил в един мирен свят, доминиран от PR know-how и безпричинно щастливи усмихнати хора от рекламите. Когато се говори за спасение, се имат предвид именно тези пленители на душата, които не са някъде по света (в Тибет или Индия, да речем), а имат вход и територия в душата - географската локация за тях е без значение. Не знам колцина биха ми повярвали, но аз зная, че те няма да се откажат до смърт. Смисълът на което и да е духовно учение, школа или философия е победата над тези именно ужасяващи същества, познаващи слабостите и душите ни много по-добре от нас. Страшно е да бъдат подценявани, защото това е равносилно на безотговорност към себе си и самоунищожение. Това са войни на Смъртта, а Тя - открай време - си знае работата. Въпросът е: а ние знаем ли кои сме, какво искаме и какво вършим?

Има милиони интерпретации на тези въпроси, но аз знам, че човек сам избира какво да вижда. Това е най-съкровената война за всяко човешко същество и тук понятието "джихад" придобива най-истинния си и благороден смисъл. И това няма нищо общо с човешката суета или фанатизма на отричащите живота.

Линк към коментар
Share on other sites

Мине не мине време и чуя някой да се оплаква, че сигурно са му направили магия, та така не му върви напоследък. И се хуква по врачки, които услужливо винаги намират нещо, което да развалят. А че причината за случващото се може да е в нас, това госпожа врачката няма да ни каже. Пък и някои хора не го възприемат. Нали трябва да се променят.

Това е едното ми обяснение за магиите.

А лично вярвам, че могат да се правят магии. Ако си малко по-напреднал и си запознат със закона за причинно-следствените връзки и закона за действието и противодействието, може и да се справиш. Формули, наръчници, сайтове - много, и все услужливи. Интересно защо излиза, че е толкова безобидно това? Но това е въпрос към тези, които на всяка цена искат да пробват. И дали трябва да се прави това?

За мен магията е сила на мисълта, която е насочена към определен индивид, върху който (предполага се че знаеш как) започваш да упражняваш контрол. По-точно върху мислите и действията му.

Но едно нещо ми е много интересно и ако някой е запознат, моля да сподели. Защо на хора, които са били в клинична смърт не може да се прави магия. Аз си го обяснявам с някакво изчистване на енергийно ниво, което настъпва в това състояние, но дали е така?

Линк към коментар
Share on other sites

Еси, никак - все още - не съм казал, че съм победил. Няма такава гаранция в аванс. За никого. Въпросите ми са открити и подчертано не-категорични. Това аз наричам лично изграждане на вяра - то не е теория, а много .........(избери си мръсна дума и я съчетай с нещо възвишено и много интимно). Няма възвисяване, което да не преминава през низост и тотално отвращение. Омразата е енергията, възпламеняваща волята на собствената ни революция. Джихад - да извоюваш душата си. Не да си талибан.

Но едно нещо ми е много интересно и ако някой е запознат, моля да сподели. Защо на хора, които са били в клинична смърт не може да се прави магия. Аз си го обяснявам с някакво изчистване на енергийно ниво, което настъпва в това състояние, но дали е така?

Ася: Е, ама какво по-силна магия от Смъртта искаш да видиш? Тя не ти ли стига?

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

ok :)

не като победител забиващ знаменцето на върха.

а като човек тръгнал от базов лагер да атакува върха, според мен това е най-трудното.

да изгазиш тинята.

напомни ми един познат...

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

Не знам почти нищо за магиите и никога не ми е било интересно... Може би причината е моята прабаба Мина (лееше куршум и баеше...), която помня много смътно само с една сцена - нещо ми шепне и ме гали по главичката (много урочасвах и тя ме спасяваше...) и чувам гласа и после как казва на мама(кръстена на нея) - няма лоши и добри магии чедо - това са на хората лошите и добрите мисли в главата и сърцето... Ако носиш в тебе само добро и любов, чуждото лошо не може да ти навреди ни на теб, ни на детето ти. Лошите магии човек сам си ги прави на себе си, после на другите се сърди...

Не знам дали е била права, но всеки път, когато отворя тази тема, се сещам за нея.

Няма възвисяване, което да не преминава през низост и тотално отвращение. Омразата е енергията, възпламеняваща волята на собствената ни революция. Джихад - да извоюваш душата си.

Моля за уточнение - този, който се възвисява, той ли трябва задължително да почувства низост и тотално отвращение? И задължително ли е точно омразата да подаде енергия на собствената ни революция? Възможни ли са възвисяване и революция, минали през позитивни по знак емоции и отношение и енергизирани от любовта?

За джихада - помня от един филм как един мюсулмански духовник обясни какво означава свещен джихад - да успее човек да запази върховенството на любовта и милосърдието в сърцето и ума и постъпките си над човешките си страсти, гордост, логика, желания, претенции.... Истинският воин бил онзи, който умеел да побеждава порива да извади меча си. Много мислих тогава над тези думи, много ми допаднаха... В този смисъл може би наистина джихад означава да освободим душата си от оковите на омразата и отвращението?

Линк към коментар
Share on other sites

aorhama,

Все съм си мислила, че смъртта е преход от една форма на съзнанието в друга и когато му е време това става. А магията е вид кодирани структури, които се насочват към нещо/някого. Не бях поглеждала на нещата от този ъгъл. :3d_131:

Линк към коментар
Share on other sites

...няма лоши и добри магии чедо - това са на хората лошите и добрите мисли в главата и сърцето... Ако носиш в тебе само добро и любов, чуждото лошо не може да ти навреди ни на теб, ни на детето ти.

На същото мнение съм :D

Един цитат от беседата за деня добре го илюстрира

предмет, който да ви тури в съприкосновение със самата природа. Всичко онова, с което вие оправяте допирните точки, с които не сте в съприкосновение, то не интересува човека. Какво го интересува слепия светлината? Какво интересува глупавия хубавите думи? Или какво го интересува човека храната, който има развален стомах и не може да яде на свят? Сега правя аналогични сравнения. Всички трябва да се научите да мислите. Няма по-хубаво нещо от това да знае човек в света да мисли. Не че не знаете да мислите, но не прилагате правата мисъл...

„Трябва да говориш истината, без никаква лъжа.“

Две успоредни прави няма да се пресекат.

Да следваме правотата на живота си.

Магия може да действа когато е повлияно мисленето.

Без подобен начин на мислене, никаква магия не може да вирее.

Казано е:

Не гледай зло, на слушай зло, не говори зло.

джихад означава да освободим душата си от оковите на омразата и отвращението?
:feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

Аз знам за какво говори aorhama, защото съм минала през нещо такова, без да имам днешните познания и осъзнатост. Това беше отдавна, но явно процесите се изчистват или поне нормализират трудно. Няколко години след това имах един сън, в който почти на яве се чувствах парализирана от ужас от една особа, изглеждаща като жена.

Но сега вече си мисля, че прабабата на Донка е била поне 99% права. А aorhama пък е много прав за "личното изграждане на вяра".

Колкото до "низостта и тоталното отвращение", както казва той, просто повечето хора, докато не им се случи някоя случка (негативна), нямат склонността доброволно да почнат да се възвисяват и въобще в някакво отношение да си променят живота ... Та в тази връзка и черните учители са учители и от тях можем да научим също толкова много, само че по по-болезнен начин.

Линк към коментар
Share on other sites

Моля за уточнение - този, който се възвисява, той ли трябва задължително да почувства низост и тотално отвращение? И задължително ли е точно омразата да подаде енергия на собствената ни революция? Възможни ли са възвисяване и революция, минали през позитивни по знак емоции и отношение и енергизирани от любовта?

Има една беседа от Учителя, (не мога да кажа коя), в която Той изтъква едно от достойнствата на еврейския народ. Примерът, на който се позовава, е Давид - историята с жента на Урия и нейните явни последици. И как евреите не крият собствените си недостатъци, а имат доблестта да ги признаят пред цял свят. В тази връзка Учителят подчертава доблеста на Христос, който е говорил на учениците си, от какъв земен/кръвен род произлиза. Т.е как и през каква кръвна/кармична обремененост Той, Спасителят е принуден да премине във въплъщение, за да извърши делото си. Евангелието твърди, че са били необходими 42 поколения пречистване на кръвта/съзнанието, за да се роди тялото, в което да се въплъти Логоса. Ако това е (част от) пътя на Спасителя, ние с какво сме привилегировани? С дълбок сън ли?

Линк към коментар
Share on other sites

...жената на Урия и нейните явни последици. И как евреите не крият собствените си недостатъци, а имат доблестта да ги признаят пред цял свят. В тази връзка Учителят подчертава доблеста на Христос, който е говорил на учениците си, от какъв земен/кръвен род произлиза.

Имат доблест да. Истинската и най голяма доблест е да принесеш жертва всичките си недостатъци и грехове, "голяма и благоугодна" :sorcerer:

"По блажени са тия които слушат Словото и го изпълняват" Господ Исус Христос

и тогава "Истината ще ви направи свободни!"

Т.е как и през каква кръвна/кармична обремененост Той, Спасителят е принуден да премине във въплъщение, за да извърши делото си. Евангелието твърди, че са били необходими 42 поколения пречистване на кръвта/съзнанието, за да се роди тялото, в което да се въплъти Логоса.
Да, и за съжаление вместо да хванат влака за нагоре, те решиха да си влошат кармата тогава. Днес нещата са много по-добре и бих казал, 197Х години - стигат според мен.

Векът на рибите`робите свърши.

Смокинята днес даде отново плодове :thumbsup2::feel happy:

Ако това е (част от) пътя на Спасителя, ние с какво сме привилегировани? С дълбок сън ли?

Спасителят е тук и трябва да му подадем ръце.

Когато Му позволим да се роди и заживее в сърцето ни.

Тогава няма нужда да се борим с ония чудовища.

Има една българска приказка. В нея две кучета се бият за кокал.

Някой си набута главата между тях да ги разтърве, но това не е умно нещо :)

Вярно е че родовата карма е необходимо зло за въплъщаващата се душа.

Стремежът за освобождение е като усилието на обтегнат ластик за изстрелване на безмоторни самолети. Като те изстреля, няма защо да се държиш за ластика. Пусни се и лети на воля.

Ракетният двигател изхвърля назад атоми и не се зацепва да си ги събира :lol: , защото ще спре :D

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Няколко думи за предпазването от магията и от атаките на тъмните. Единствената защита е устременост към висшето във всеки един момент от живота и трябва да кажа, че обичайните, дребни на пръв поглед ситуации са много по-важни. Това е единствения начин да се натрупа достатъчно голям запас от психична енергия, която да послужи за щит срещу външни посегателства. Това е и единствения начин да се установи трайна и стабилна връзка с Йерархията на Светлината. Всяко действие продиктувано от егоизма усилва силата на тъмните и им отваря вратите за въздействие (разбира се ако имат интерес от такова въздействие). Чрез действията си или подкрепяме тъмните (волно или неволно) или Силите на Светлината. Среден път няма. Повтарям известни неща, но помислете: ако имаше по-лесен начин за защита, нямаше ли да бъде разкрит на хората от всички велики същности, които са наставлявали човечеството през годините? Хората държат отворени вратите към Мрака и само те могат да ги затворят и да продължат към бъдещето пътя си през Безпределността. Ключът е във всеки от нас.

Линк към коментар
Share on other sites

...Чрез действията си или подкрепяме тъмните (волно или неволно) или Силите на Светлината. Среден път няма. Повтарям известни неща, но помислете: ако имаше по-лесен начин за защита, нямаше ли да бъде разкрит на хората от всички велики същности, които са наставлявали човечеството през годините? Хората държат отворени вратите към Мрака и само те могат да ги затворят и да продължат към бъдещето пътя си през Безпределността. Ключът е във всеки от нас.

Има правота в думите ти ,но именно поради факта,че начина на защита не е лесен и доста неопределен се случват и негативи .

Всеки можеби е обект на постоянни(по-слаби) а понякога насочени(силни) негативи ,а до колко ще му подействат :hmmmmm:

Според мен зависи от това дали човек е ... (нямам точните думи) стабилен или нестабилен примерно .

//Темата е наистина много интересна и донякъде има връзка с други теми от рода на ''Силата на мисълта" .

Линк към коментар
Share on other sites

защита е устременост към висшето във всеки един момент от живота ...обичайните, дребни на пръв поглед ситуации са много по-важни.

...начин да се установи трайна и стабилна връзка с Йерархията на Светлината.

:feel happy: :feel happy:

Всяко действие продиктувано от егоизма усилва силата на тъмните и им отваря вратите за въздействие (разбира се ако имат интерес от такова въздействие). Чрез действията си или подкрепяме тъмните (волно или неволно) или Силите на Светлината. Среден път няма.

...вратите към Мрака и само те могат да ги затворят и да продължат към бъдещето пътя си през Безпределността. Ключът е във всеки от нас.

:D

Със поглед светъл, окото види

добро ли, зло ли насреща иде

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Няколко думи за предпазването от магията и от атаките на тъмните. Единствената защита е устременост към висшето във всеки един момент от живота и трябва да кажа, че обичайните, дребни на пръв поглед ситуации са много по-важни. Това е единствения начин да се натрупа достатъчно голям запас от психична енергия, която да послужи за щит срещу външни посегателства. Това е и единствения начин да се установи трайна и стабилна връзка с Йерархията на Светлината. Всяко действие продиктувано от егоизма усилва силата на тъмните и им отваря вратите за въздействие (разбира се ако имат интерес от такова въздействие). Чрез действията си или подкрепяме тъмните (волно или неволно) или Силите на Светлината. Среден път няма. Повтарям известни неща, но помислете: ако имаше по-лесен начин за защита, нямаше ли да бъде разкрит на хората от всички велики същности, които са наставлявали човечеството през годините? Хората държат отворени вратите към Мрака и само те могат да ги затворят и да продължат към бъдещето пътя си през Безпределността. Ключът е във всеки от нас.

:thumbsup2::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...