Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Магиите...


Recommended Posts

Диди, на мен ми е било интересно да чета, да разбера защо хората вярват в тези неща. Ходила съм и на гледачки и съм срещала различни, по различни поводи.

Извода ми е такъв-всичко ни е в главите. Ако някой си внуши, че от убождане ще умре, сигурно ще стане. Ако си внуши, че шепа сол ще му донесе късмет-ОК, може да стане. Нашето подсъзнание е услужливо. И в каквото вярваме, получава се...

Но ако един човек има отрицателни мисли и чувства, допуска, че другите имат такива към него... Страхът, че някой ми мисли злото може да ме доведе до фатален край... И обратно, когато мисля само хубави неща за хората ще допускам, че и те така мислят за мен...

Изобщо страховете, ужасите и всички неща, които ни се случват ние си програмираме. Любовта към Бога, води до Любов към Всичко и всички. И тогава няма страх. Има Вяра!

Не зная как може да се помогне на човек, който вярва, че всичко, което му се случва е от магия?... :huh::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 489
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Аз пък все пак продължавам да си мисля, че здравият разум и здравата скептика са една много силна защита от магията и че нейното действие до огромна степен се състои именно във вярата в нея. Човекът повярва, че му е направена магия и тръгват психомеханизми: самоизпълняващо се пророчество например. Това е силата на собственото внушение, че нещо самовнушено или внушено от някой ще стане. А както знаем, силата на внушението е голяма, когато има вяра в него. Или уишфул (пожелателно) мислене, тоест много ти се иска нещо да стане, мислиш за него и в следствие от това интерпретираш реалността 'нагласяващо" - пречупваш я през призмата на желанието си, като виждаш случването му. Koгато си самонагласиш хипотезата, че си омагьосан или че си омагьосал някого, ти субективно потвърждаваш пожелателното си мислене чрез очакването на случването и. При това имаш илюзията за контрол (на омагьосалият те над теб или на теб над омагьосания), която обаче се корени не толкова в нагическите сили, но в когнитивните ти механизми.

Искам да кажа, че в т.н. магия присъстват чисто когнитивни сривове в процесирането на познанието, в които енергийната връзка, която се предполага че имаме няма никакво място. Не че я няма, но е далеч по-слаба отколкото си мислим или ни се иска. Според мен!

Според мен магията, ако използваме тази изтъркана думичка, си е в ежедневието - като шофираме и се псуваме или като си подаряваме усмивки и радост, докато се возим в автонуса и си пожелаваме наум и на глас нещица и докато сме сугестирани от поредните новини пълни с гарнирано по подходящ начин за представящия го насилие. Но въздействието на тази "магия" се корени по-скоро в проследими когнитивни процеси... Не че енергийно взаимодействие или получаване на инфо по такъв път няма. Но силата му е доста по-малка, а точността на инфото е доста по-нищожна, ако изключим горните когнитивни сривове в случването на сугестираното... Има малцина, които наистина имат такива способности. Другите според мен са някъде на ръба между неврозата и психозата, а останалите социопатично се възползват от суеверието на хората.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Абсолютно точно Орлин!

За съжаление се самозадръстваме със отрицателни "пожелания" и енергии ежедневно. За това усмивката и ведрото настроение са нещо необходимо. По-добре с това да заразяваме ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине, отново си пределно далекобоен и точен :D

Магията е навсякъде около нас, но някакси хората са склонни като чуят тази дума - да я свързват единствено с някакъв предметен носител.

Никой не се замисля как става жертва на ежедневно сугестиране.

Според мен, липсата на познаване естеството и механизмите й - прави хората суеверни и у повечето битува средновековното разбиране. Оттам - и пораженията й.

В практиката ми, обикновено се сблъсквам именно с подобно разбиране и колкото и неуморно да обяснявам - на хората им се иска да вярват в мистификации, като оправдание на собствените си психични защитни механизми.

Това беше и причината навремето да предприема публикуването на поредица от статии, целящи разбулването на "мистериите" за методите на родните ни "феномени"..

За съжаление, единственият резултат беше - навличане гнева на така наречените си "колеги", последващ от опити за всякакво "черномагическо" действие срещу мен. Именно познаване естеството на магията ме накара да гледам на всичките им зрелищни изпълнения като на колоритен спектакъл на самозабравили се невротици и психотици.

Това донесе на мен голяма доза хумор в ежедневието ми, а на тях - още повече злоба.

Но, нямаше никаква полза от просветната ми дейност върху хората. Те си останаха глухи за истината и така като гледам - все още предпочитат да вярват в мистификации и да правят проекции.

Линк към коментар
Share on other sites

въпросният шаман казва, че в къщата има магияrte-outdent.gif която ще доведе до смъртта на всички живеещи в нея...Тя дълбоко вярва в тези неща , защото ходжата е казал и трите имена на извършителя на магията.Как може да се успокои човек в подобно положение?

didi-ts, какво бих направила аз , ако това беше моя близка.

1. Щом така или иначе си е закупила от шамана тези амулети, нека да си ги ползва според инструкциите - те са мощна опора за положителната мисъл, че ще се спаси.

2. Преместване на жената да живее за известно време на др. място - на гости, екскурзия, вила...

3. Изнасяне на всички мебели, основно изчистване до блясък на всичко в къщата, пребоядисване на стени и освежаване на под. Извиквам свещеник ( наистина извисен духовно човек, когото уважавам), за да извърши прекадяване и освещаване на жилището.

4. Поддържане на свежа, ведра атмосфера в жилището със светли цветове, цветя, кристали, приятни аромати, ведра и нежна музика, добра кухня.

5. За всички в семейството, понеже предполагам, че са край морето - ежедневно къпане в чиста морска вода поне 20 мин. в предпочитано от тях време на деня.

За да не става дълго, няма да обяснявам многопластовото въздействие на тези простички грижи. Но бих уточнила, ако е нужно.

Успех!

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

При теб е ежедневие, сигурен съм. При мен също, но с тази разлика, че хората са дошли с нагласата да осъзнаят и работят върху себе си. Но има и объркали мястото... Например идва при мен жена в петдесетте, доктор на науките, изглеждаща интелигентно. Започва да обяснява как съседката и постоянно и прави магии, как и внушава през стената мисли колко е глупава и грозна, как постоянно и вкарва разни програми телепатично, а тя милата получава едни горещи и студени вълни, сърцебиене, парализи на ръцете и краката и т.н. Аз виждам, че имам работа с хистерична конверзия, преминаваща в параноидна шизофрения... Съответно се чудя дали да се представя за "велик магьосник" :) , който ей сегичка ще изчисти въздействието и ще порази съседката или да започна сериозния психотерапевтичен процес на осъзнаване и промяна. Последният обаче не винаги е искан от човека - защото изисква усилия и понякога болезнено изправяне срещу собствената реалност. Ако се представя за великия вещер, ще има успокояване, защото ще задоволя очакванията на жената и ще резонирам с вярванията и. А и ще направя някой лев от да речем 12 сесии с нея по "разомагьосване". Хистеричните пациенти са изключително лесно внушаеми, потъват в дълбик транс и с тях се работи лесно - тоест ако реша, мога да се възползвам от ситуацията социопатично и да и посъкратя заплатата и от БАН... Обаче тъй като съм тръгнал да градя все пак някакъв имидж на терапевт, а не на ходжа или вуду бокор, провеждам една сесия с жената и я препращам при врачка... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

... Хистеричните пациенти са изключително лесно внушаеми, потъват в дълбик транс и с тях се работи лесно - тоест ако реша, мога да се възползвам от ситуацията социопатично и да и посъкратя заплатата и от БАН... Обаче тъй като съм тръгнал да градя все пак някакъв имидж на терапевт, а не на ходжа или вуду бокор, провеждам една сесия с жената и я препращам при врачка... ;)

Ясно кой ще посъкрати заплатата от БАН. И то доста. B)

Линк към коментар
Share on other sites

При теб е ежедневие, сигурен съм.

Странно твърдение, без обръщение.

Ако е насочено към мен, защото по-горе не видях други постове, на които да подхожда, бъди спокоен, Орлине.

Точно моето ежедневие е максимално далеч от такива неща, Слава на Бога!

Велика е човешката мисъл - като велик слуга на още по-велики господари , подредени в стройна йерархия нагоре, навън и навътре!

Затова съветът ми е хората да си помогнат сами, с много Любов от близките ... и от мен също! :3d_039:

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Смотаняците по пирода са привлечени от магиите. За смотаняка магията е нещо мистично, което обаче може да се забърка при нужда що годе ето ТАКА

За умниците магията е същото, както бозата, но понеже в природата на умника е да отрича смотаняка в себе си, ползва същата горна резцепта...само че на латински :D

И в двата случая магията е резултат на някаква ферментация...Тъжното е това, че човек изпил три големи бози на екс изглежда трезвен...

Линк към коментар
Share on other sites

Късмет, не е към теб, към Чебурашка е, просто ти писа между двете мнения :) . А до Кристиян: да живеят смотаняците - аз съм от тях, един смотаняк-бозаджия, който пробва безуспешно да мисли. Готино е да си смотаняк, а още по-готино да си го признаваш! :) Хайде да определим критерии за смотаняци: аз предлагам всеки с доход по-малък от 10000 евро месечно, автоматично отива в графата на смотаняците ... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Започва да обяснява как съседката и постоянно и прави магии, как и внушава през стената мисли колко е глупава и грозна, как постоянно и вкарва разни програми телепатично, а тя милата получава едни горещи и студени вълни, сърцебиене, парализи на ръцете и краката и т.н.

Хистеричните пациенти са изключително лесно внушаеми, потъват в дълбик транс и с тях се работи лесно - тоест ако реша, мога да се възползвам от ситуацията социопатично и да и посъкратя заплатата и от БАН... Обаче тъй като съм тръгнал да градя все пак някакъв имидж на терапевт, а не на ходжа или вуду бокор, провеждам една сесия с жената и я препращам при врачка... ;)

T.e. ти можеш да й внушаваш, а друг не може?

Човек може да се дистанцира от взаимосвързаност на мисловно ниво, но това не означава, че свързаността ще отпадне. Колективното съзнание е реалното съществуващо и въздейства на “единичното” изразено като “индивидуалност”. Последното само по себе си съществува единствено като фрагмент от цялото, но границата е условна.

Т.е. част от мислите ни не са наши, те могат да включват, “когнитивни” схеми “принудително”. Ясната и силна мисъл може да влияе на “индивидуалното” съзнание.

Т.е. магията се състои в изпращане постоянно или циклично на концентрирана, ясна и силна мисъл.

Мисля, че се омаловажава и пренебрегва процесът на създаване на “когнитивна” схема. Сугестирането от привлечени вече “автоматизирани” личности , на които силната мисъл влияе катализиращо ,които е възможно да не сдържат реакциите си, както самите нас, количественото им натрупване в “обкръжението ни”, които са подвласни на силната излъчена мисъл.

Много е важно какъв сигнал излъчваме самите ние. Силата му варира в зависимост от “степента на личната ни хармония”. Както и от количественото натрупване и силата на съществата, които ни помагат.

Редактирано от mecholari
Линк към коментар
Share on other sites

Защо не й внушиш, че се намира в безопасност, изпитва хармония и мир, всичко до което се докосва е любов и т.н? Или същите причини, кото те карат да отхвърляш, възможноста за внушение, те превръщат в слаб хипнотизатор?

Може би, за да правиш нещо трябва да си вярваш. Както тя си вярва.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо не й внушиш, че се намира в безопасност, изпитва хармония и мир, всичко до което се докосва е любов и т.н?

Извинете, че се намесвам.

Би било много хубаво, ако можехме просто така да внушим на хората всичко това. Тогава със сигурност света би бил друг.

Но, за съжаление, нещата не са така прости. Всяко едно внушение, колкото и професионално да е направено - е временно. След това - следва връщане в старата схема.

Да, има хора, които безусловно се подчиняват на сугестивни команди. Друг е въпросът, доколко подобно въздействие е правомерно.

Според мен не е. Независимо за какво става дума.

Често, и аз самата съм се питала - няма ли да е хубаво, вместо да съдим например убийците - просто да ги препрограмираме и готово.

Веднага след това съм си отговаряла така: В житейския си път преминаваме през определени изпитания /общо казано/, които спомагат за нашето развитие. Урокът е научен, само когато се осъзнае. Човекът не се свежда до био-робот, чийто "диск" просто можеш да форматираш. Това не помага никому - нито на теб, нито на него.

Редактирано от Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

На мене ситуацията ми изглежда така. Идва жена и споделя:

-Съседката ми внушава, че съм грозна и глупава. Вкарва ми телепатично някакви програми. Имам нужда от помощ.

Психологът:

-Аз съм прекрасен хипнотизатор. Позволете ми да ви внуша, че сте красива и умна. Сега ще ви направя супер яката защита.

-О прекрасно...

Втори вариант:

-Възможно ли е това?

-Нима не вярвате във внушението?

Осъзнаване самостоятелно на нещата в които се вярва.

А това полезно ли е? Каквоти носи? Какво искаш? И т.н. Спонтанни идеи за варианти за действие...

Чисто комерсиално преди години работех като продавач в магазин за техника. Ключът към това да продавам беше , че се интересувах в какво вярват хората. И не се борех да ги убеждавам в противното, а затвърждавах нагласите им. Заплатата ми зависеше от оборота, и на 21 години успях да стана управител и "най-добър продвач консултант" във веригата магазини.

Вероятно за да не се постъпва по този начин, има някави вътрешни задръжки, неизяснености за това, което е добро за самия себе си. Реално може да е липса на достатъчно любов към собствената личност, чувство, че не заслужаваш, или някаква друга "когнитивна схема".

Но това е комерсиалният аспект, който може да се различава от вярата в "образа на моралния, духовния, човек". А дали постъпвам правилно?

А пък аз вярвам, че духовният човек е и материално богат. Доволен от това, което получава.

Линк към коментар
Share on other sites

Мечоари, благодаря за мисленето по споделянето ми - не съм ти искал съвети, не съм питал за тях, но мерси все пак за времето и опита ти. Така е, за да правиш нещо трябва да го вярваш. А аз в магията не вярвам. Не и до степен, че да се ангажирам с правенето и. Както и не вярвам на рейки и прочие бизнес продукти, разпространявани през суеверието на купувачите им. Вярвам в онази фина връзка помежду ни, но на едно по-дълбоко духовно ниво. Опитът ми обаче говори, че тази връзка не е толкова лесно проявима на по-плътно ниво, в този живот. прониква и до ежедневието ни, но далеч по-слабо, отколкото се вярва суеверно. Тоест, това което някой нарича магия в огромна степен се дължи не на реално въздействие, но на вярване за въздействие. Вярване често подплътено от психопатология от различен вид. В случая с тази конкретна жена - да, един вариант е да се резонира с нея, с изкривяванията в мисленето и, с параноидните и налудности, облечени във вярата в магия. Да, би имало подобрение, както и по-нататък и освобождаване на по-голяма или по-малка част от налудните паранои. Въпросът е дали аз като терапевт искам да се занимавам с подобно "изравняване - рапорт" и по-нататъшно повеждане. Тогава бях новичък (беше преди повече от три години) и трупах опит. Сега след известно трупане на опит разбрах, че именно резонирането с магичното изкривено мислене и повеждането му към едно по-стабилно такова е начинът. Правя го отдавна... :) Не искам да влизам в подробности от кухнята - не мисля, че е редно да го правя, а и не чувствам нужда.

Кристияне - не бих нарекъл привлечените от магията смотаняци. По-скоро са хора с магическо мислене. то само по себе си е общо понятие, което включва доста детско мислене и фантазми.

Поздрави и приятен ден: Орлин

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

mecholari,

хареса ми твоят конкретен и честен, открит изказ.

Чисто комерсиално ... ... затвърждавах нагласите им.

Затвърждаването на поне част от нагласата на даден човек е основа на комуникацията - да стъпите на нещо общо. ( Няма смисъл да наречеш човека пълен идиот и да се опитваш после да контактуваш с него.) След това можеш да допълниш познанията му по темата с твоите познания или твоя опит... а може и той да те обогати с нещо, нищо че е клиент.

Чисто / само/ грубо комерсиалният момент идва , ако не ти пука каква стока продаваш и дали ще се изпълни целта, с която е прекрачил твоя праг. Това, както сме се напарили ( "китайска стока ' вече е термин :( ), дава бърза печалба, но краткотрайна поради срив на доверието.

Така че аз не бих наела твоя подход чисто комерсиален, а рационален.

А пък аз вярвам, че духовният човек е и материално богат. Доволен от това, което получава.

И аз вярвам в това. Ако човек не се справя с живота задоволително, той просто използва духовността като табела, с която извинява този факт.

А кому вършат работа извиненията?

Линк към коментар
Share on other sites

Така е, за да правиш нещо трябва да го вярваш. А аз в магията не вярвам. Не и до степен, че да се ангажирам с правенето и. Както и не вярвам на рейки и прочие бизнес продукти, разпространявани през суеверието на купувачите им. Вярвам в онази фина връзка помежду ни, но на едно по-дълбоко духовно ниво. Опитът ми обаче говори, че тази връзка не е толкова лесно проявима на по-плътно ниво, в този живот. прониква и до ежедневието ни, но далеч по-слабо, отколкото се вярва суеверно. Тоест, това което някой нарича магия в огромна степен се дължи не на реално въздействие, но на вярване за въздействие. Вярване често подплътено от психопатология от различен вид. В случая с тази конкретна жена - да, един вариант е да се резонира с нея, с изкривяванията в мисленето и, с параноидните и налудности, облечени във вярата в магия. Да, би имало подобрение, както и по-нататък и освобождаване на по-голяма или по-малка част от налудните паранои. Въпросът е дали аз като терапевт искам да се занимавам с подобно "изравняване - рапорт" и по-нататъшно повеждане. Тогава бях новичък (беше преди повече от три години) и трупах опит. Сега след известно трупане на опит разбрах, че именно резонирането с магичното изкривено мислене и повеждането му към едно по-стабилно такова е начинът. Правя го отдавна... :) Не искам да влизам в подробности от кухнята - не мисля, че е редно да го правя, а и не чувствам нужда.

Кристияне - не бих нарекъл привлечените от магията смотаняци. По-скоро са хора с магическо мислене. то само по себе си е общо понятие, което включва доста детско мислене и фантазми.

Поздрави и приятен ден: Орлин

по този цитат, ето какво си мисля аз. Първо, не мисля, че работата е само в това дали се вярва или не вярва, защото все пак въпросът не е такъв, че да не може да се отговори. В края на краищата, или има или няма магия, нали? В смисъл, човек и да вярва, и да не вярва в магията, не това дали вярва или не вярва трябва да даде отговор на въпроса по принцип съществува ли магията или не - защото в края на краищата, известен брой от хората вярват, дори и да кажем, по един суеверен начин, а известен брой от хората не вярват. Може би известен брой от хората вярват по един несуеверен начин, а някои може би и знаят точно какъв е отговорът на този въпрос. Но ако това дали има или няма магия зависи от това дали вярваме, то тогава можем да кажем, че в едно село 50% от магиите съществуват, а другите 50% не съществуват, заради вярванията на обитателите на селото, например. Но това по никакъв начин не решава въпроса дали магиите по принцип съществуват, колкото и да става ясно, че в това село те съществуват според нашата дефиниция на 50% (т.е. преминават през стадий на половинчато съществуване и съответно се намират в полу-(не)-битието).

А иначе по отношение на това дали се вярва или не на рейки, мисля, че рейки си работи (или не работи, в зависимост от истината), независимо от това дали ние вярваме или не. Аз лично познавам човек, който казва, че са му спирали кръвотечение само с допир с ръка при критична ситуация. Наистина, познавам го маргинално, единствено не виждам причина да лъже, от там нататък всеки да си вярва на каквото иска.

И сигурно то ще го доведе и по най-прекия път до истината. Истината, в дълбокия й смисъл, не смятам, че касае това дали работи една магия или не, дали едно нещо се извършва по един начин или друг. Всъщност, това дали има магия в известен смисъл се заключава във въпроса дали тя е възможен път, по който може да вървят нещата, дали тя е между средствата, които човек може да използва. Иначе основните неща са отново в намеренията на хората, тяхното мислене, желанията - това са реални неща. Дали човек ще мисли нещо лошо за другия и ще му каже нещо, което после ще го затормози за половин ден или няма нищо да му каже нищо, но ще му препраща мисловни сигнали от съседния апартамент - това по същество няма голямо значение, въпросът е по-скоро може ли или не може да се случи последното от една фактологична гледна точка. Ако не може, тогава всичките истории за атланти и биополета са малко измислени, макар че напоследък четох (отново в този сайт), например как мислите на хората се възприемат от разстояние от растенията. В този смисъл ми се струва, че един дълбоко научен подход не би могъл да бъде дори и скептичен, а може в най-добрия случай да бъде агностичен - както не би признал наличието на някакви феномени без известни причини (доказателства), така и не би трябвало да постулира тяхното отсъствие без доказателства - т.е. научния подход би трябвало да ги допуска като възможни.

Един мой познат казва: "Това, че някой йога ходи по стена не означава, че прави магия, а по-скоро, че той е овладял закони, които са неизвестни". И в този смисъл, науката трябва да се опитва да разглежда нещата и от гледна точка на възможността да открие закони, които все още не познава. Но това няма как да стане, ако тя предварително ги обяви за несъществуващи. В този смисъл, някои изследвания, които се правят върху биополетата са може би най-близкото, което имаме в момента като едно сравнително удачно отношение към феномени, близки до магията (или до това, което хората си представят под "магия"). Естествено, съвсем не искам да кажа, че един скептично настроен човек трябва да промени възгледите си, за да се занимава с наука. Той може наистина да не вярва на това, но опре ли до изследвания и до изводи, които излизат под крилото на науката, нещата трябва да се гледат като възможни. Използването на логика не изключва това, а именно го включва и в този смисъл не би трябвало да има сблъсък между личните убеждения на един учен и неговите открития. Важното е да не се правят грешни заключения, преди всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

Потенциалът на човека е безграничен и се преоткрива с времето все повече и повече и магията я има,но тя е мисъл,която наистина може да окаже много голямо и лошо влияние.Наистина има хора под път и над път,които вярват и си патят-тези хора нямат това свободно време от ситуациите в живота за да се учат да изолират такива влияния и предпочитат патерици за помощ(вещи,врачки или психолози,които им казват"-аз ще ти помогна понеже съм запознат с магията")

Магията е мисъл,а мисълта е страшна сила,а хората осъзнато или не я усещат тази мисъл и всеки има своите начини да се справи с нея и съм съгласна с Чебурашка,че внушението е временно понеже човека винаги се връща към своите виждания за нещата и трябва да работи в/у себе си за да се променят независимо от моментните внушения.

Линк към коментар
Share on other sites

Абе...

странна ми е тази фрагментация.

Ама, я и аз да се включа в дрънканицата...

Какво представлява астралът. Как се формира? Как ни формира? Това са въпроси, които в голяма степен трябва да са ясни на занимаващите се с езотерика.

Всяка наша мисъл, желание, действие, точно както се отпечатват в личното ни магнитно поле, така оставят и белезите си в земния астрал. Това е толкова естествено. Малко по-насочените, концентрирани и умишлени подобни въздействия, които поради тези си харектеристики по-динамично нагнетяват астрала и се изявяват в етерен или материален вид, е прието да бъдат наричани магии. Но първо, самите ние, съвсем без да искаме, често придаваме на личната си астрална динамика подобни измерения. Второ, липсата на такава зареденост в ежедневната ни психична дейност въобще не омаловажава астралните остатъци след нас. Прави ги само малко по-латентни, а чрез това и по-опасни в някои отношения.

Аз знам, че като малък именно това беше мотивът ми да се занимавам с окултизъм - манипулацията на материята (било и астрална). Но сега знам, че това е една от възможно най-тежките присъди, които може една човешка душа да си спечели и чрез тях да остане завинаги окована в земността си.

Затова, не само заради себе си, а заради всичко, е нужно да бъдете малко по-отговорни към психическия си живот и да знаете, че онова, което обичаме да наричаме магия, бива разпръсквано от нас във всеки един миг, просто в различни дози. А иначе, независимо какво можем да причиним на друг, основните последствия винаги си отсават за нас, били те и непроследими за тесните ни (във всички посоки) очички.

Линк към коментар
Share on other sites

mecholari,

хареса ми твоят конкретен и честен, открит изказ.

Чисто комерсиално ... ... затвърждавах нагласите им.

Затвърждаването на поне част от нагласата на даден човек е основа на комуникацията - да стъпите на нещо общо. ( Няма смисъл да наречеш човека пълен идиот и да се опитваш после да контактуваш с него.) След това можеш да допълниш познанията му по темата с твоите познания или твоя опит... а може и той да те обогати с нещо, нищо че е клиент.

Чисто / само/ грубо комерсиалният момент идва , ако не ти пука каква стока продаваш и дали ще се изпълни целта, с която е прекрачил твоя праг. Това, както сме се напарили ( "китайска стока ' вече е термин :( ), дава бърза печалба, но краткотрайна поради срив на доверието.

Така че аз не бих наела твоя подход чисто комерсиален, а рационален.

Късметче, този момент в поста на Орлин, беше личната ми провокация да участвам в темата. На мен титулованият психиатър ми прозвуча като "добре, че съм толкова добър, че не оставих без парици, бедната луда, уж интелигентна женица. От добрината си патя, сега щях да бъда с 10000 евро по-богат. (Самосъжаление)."

Има един ключов момент, който смятам , че е необмислен от Орлин. И това е фактът, че жената отива на психиатър а не при врачка. Т.е. за обяснение и "помощ" се търси дипломираната елитарна наука. Ако механизмите, които се включват и извършват работа при един хипнотичен сеанс, не са по компетенцията на Орлин, предполагам, че има доста добре запознати с тях психолози, кото могат да дават и разумни обяснения, за които интелектът копнее.

Чисто практически, "всичко, което се случва е за добро" . Тази жена е заявила пред Вселената ,че иска да се излекува от сърцебиенето, парализите, студените и топлите вълни, и е възможно Бог да го реализира. Бих казал, че със тази постъпка е направила най-добрия избор.

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление mecholari, голяма част от клиентите не търсят лечение, а внимание. Казвам го от дългогодишен опит.

Коментираната клиентка на Орлин е точно от този контингент, който би отишъл къде ли не, с желанието да го погалят по главицата и да го завият с юрганчето на проекцията.

В този смисъл, аз много добре разбирам колегата Орлин какво иска да каже. А именно:

В предходния си пост - че е бил откровен с въпросната жена и я е препратил при врачка, т.к. такива са били нейните потребности. Тя не е искала да чуе професионални диагнози, следователно - всяко едно подобно коментиране би я засегнало и би било безполезно.

В последния си пост - че вече е намерил подход за преход. Първоначално не отрича виждането на клиента за естеството на собствените му проблеми, но по пътя на анализата го води към обективното проглеждане за истината, реалното осъзнаване причината за проблема и съвместно с него започва трънливия път на решаването му.

Редактирано от Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление mecholari, голяма част от клиентите не търсят лечение, а внимание. Казвам го от дългогодишен опит.

Самосъжалението и съжалението са взаимосвързани, като имаш и даваш. Вниманието при вас се таксува времево, и в това не виждам нищо притеснително. Ако си достатъчно убедителен, може да запазиш и собствените си убеждения.

Когато достигнеш до истината тя те дарява със спокойствие. Говоря за противоречията, които съществуват във човешкото съзнание. Ако декламираш противоположността на нечие вярване създаваш противоречие и спокойствието изчезва. Тука във форума практически присъства Орлин, а не женицата от Бан. И мене ме интересува, дали вярва във възможността за внушение? Както и ти самата?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък все пак продължавам да си мисля, че здравият разум и здравата скептика са една много силна защита от магията и че нейното действие до огромна степен се състои именно във вярата в нея. Човекът повярва, че му е направена магия и тръгват психомеханизми: самоизпълняващо се пророчество например. Това е силата на собственото внушение, че нещо самовнушено или внушено от някой ще стане.

Това за мене е култово твърдение. Защото светът го виждам изпълнен с потенциални възможности. Не изключвам възможността психиката на човека да има рядка особеност-автоматизирано съкращаване не подлежащо на преразглеждане в процеса на обработка на сетивната информация. Т.е. отхвърляне като "това е невъзможно" на фрагмент от действителността. Да кажем под формата на фантазъм. Това е невъзможно , това е фантазъм, това не е истинско... Процес на "кастриране" на действителността. Вярата и вярващият човек, единият вярва, че нещо е възможно, другият, че е невъзможно. Вторият ограничава и кастрира възможностите. Ефективно.

Т.е. в конкретният случай за жената от БАН, не изключвам възможността да чува мислите на съседката й. И те да са точно като описаните. Въпросът е, защо трябва да й изпълнява желанията? За да докаже на скептиците, че е възможно? Според мен това би увеличило силата на "самоизпълняващото се пророчество".

"На искрения вярвай, и на неискрения пак вярвай." Лао Дзъ.

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление mecholari, голяма част от клиентите не търсят лечение, а внимание.

Вниманието е пак лечение, но е много трудно и от ранга на голям лечител да тръгне от едното и да стигне до другото. Защото включва задачата да убедиш човека ЗА личностна промяна.

mecholari, и аз мисля така:"Тази жена е заявила пред Вселената ,че иска да се излекува от сърцебиенето, парализите, студените и топлите вълни, и е възможно Бог да го реализира. Бих казал, че със тази постъпка е направила най-добрия избор."

Опитвам се да си повтарям по-често тази мисъл:"...можеш да допълниш познанията му по темата с твоите познания или твоя опит... а може и той да те обогати с нещо, нищо че е клиент."

Елементарно, но се забравя. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Опитвам се да си повтарям по-често тази мисъл:"...можеш да допълниш познанията му по темата с твоите познания или твоя опит... а може и той да те обогати с нещо, нищо че е клиент."

Елементарно, но се забравя. :)

Това за мене означава, че постоянно продължаваш да откриваш и преосмисляш фрагменти от самата себе си. И ще продължаваш непринудено да ги споделяш. Защото това което е в теб, е възможно да е неоткрито съкровище не във всеки човек.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...