Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Guest Ивета

Ведическа индийска кухня

Recommended Posts

Guest Мона

Отварям тази тема с идеята, че класичексата индийска кухня става все по-полулярна в България и много хора търсят оригинални индийски рецепти.

Животът ми така се стече, че докато пребивавах в Германия, се сближих с общности, които са истински кулинарни магьосници във ведическата гастрономия.

Темата ще е полезна особено за хората в този форум, още повече, че те са и по подразбиране вегетарианци. Ведическата кухня е част от ведическата култура като цяло.

По-натам мисля да има и обширно обсъждане на подправките, без които ведическата кухня е немислима.

Сега ви предлагам една сезонна и лека рецепта. А именно Палак Раита (Раитата и чатнитата са сосове и салати, които подчертават вкуса на основното ястие. Пикантните чатнита са подходящо допълнение към леките неподправени ястия, а студените раити - към пикантните подправени ястия. А ярките цветове на раитата и чатнитата правят трапезата шарена и още по-хубава.)

Да се върнем на Палак Раита:

Или спанак и кисело мляко

За тази раита можете да позлвате всеки сорт спанак или други зеленолистни зеленчуци от типа на спанака - коприва, киселец, лапад, лобода и др.

Продукти:

500 г пресен спанак

2 чаши (500 мл кисело мляко)

1 ч. л. кимионн, изпечен на сухо и смлян

1/2 гарам-масала (ако нямате, ползвайте къри)

1/4 смлян ч. пипер

сол на вкус

Измийте спанака в няколко води и после за кратко го бланширайте. Изцедете го леко и го изстискайте и нарежете на едро. Сипете киселото мляко в широка купа и добавете другите съставки. Разбъркайте с вилица.

Палак Раита е много вкусна, особено когато се сервира с прясно изпечен хляб. Може да се поднесе и като предястие или като освежаваща гарнитура към празнично меню.

Да ви е сладко.

Ще се радвам в темата да се включат повече хора :)

Редактирано от Мона

Сподели това мнение

Звучи страхотно .Хах.

Сподели това мнение

По-натам мисля да има и обширно обсъждане на подправките, без които ведическата кухня е немислима.

Здравей, Мона!

Аз посетих курс по аюрведична кухня, който се провежда от Юрий Ковачев! Статии за него, Статия и рецепти

Курсът е много ценен, защото на него се обсъжда въздействието на подправките върху отделните доши, както и неутрализиране на негативните свойства на определени продукти (напр. при газообразуващи продукти е подходящо ползването на газогонни подправки като кимион и кориандър и т.н.) .

Малко информация за подправките Тук

В книгата "Ведическо кулинарно изкуство", която може да се изтегли от Тук (необходима е регистрация) има много ценни рецепти и разяснения.

Информация за аюрведа Тук,2,3,4

Редактирано от Криси

Сподели това мнение

Браво Мона, с нетърпение чакам всичко, което ще напишеш!:) Поздрави за темата!60.gif

Сподели това мнение

В 4.04.2011 г. at 16:27, Криси каза:

Здравей, Мона!

Аз посетих курс по аюрведична кухня, който се провежда от Юрий Ковачев! Статии за него, Статия и рецепти

Курсът е много ценен, защото на него се обсъжда въздействието на подправките върху отделните доши, както и неутрализиране на негативните свойства на определени продукти (напр. при газообразуващи продукти е подходящо ползването на газогонни подправки като кимион и кориандър и т.н.) .

Малко информация за подправките Тук

В книгата "Ведическо кулинарно изкуство", която може да се изтегли от Тук (необходима е регистрация) има много ценни рецепти и разяснения.

Информация за аюрведа Тук,2,3,4

..прекрасни са нещата на Юрий  Ковачев...а каква грис халва прави, не е истина/само за  кафички:))/...иначе обожавам всичко топло с ориз със всякакви подправки, но" баш" си ми е кимиона ммм:))

Когато ходя в Сф ми е любимо да влизам в арабските Магазинчета и дишам с пълни гърди божествените аюрведични аромати ммм:)

Вчера готвих аюрведична яхния от червена леща и картофи с много подпраВки/сега се навих да направя грисчето/дори отивам:))/

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this