Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Интимността между мъжа и жената


borislavil

Recommended Posts

  • Отговори 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:thumbsup2:От позиция на днешните си възгледи съм съгласна с казаното.Темата е интересна и определено си струва да се размислим върху нея.Бориславил благодаря .

И все пак имам едно мъничко допълнение.То е следното.Опасност е ,ако единият или двамата в една връзка ,както казваш,са били във връзка с Първоизточника и загърбват тази връзка .Правят друг човек свой емоционален център и забравят за Бога.Дават на друго човешко същество сърцето си .Но питам се,дали е опасност и за онези души,които още не са открили тая връзка.Не са ли те понякога, като пастира от онази притча ,който се молел, както си знаел и в молитвата му нямало никакъв смисъл,но Бог я чува заради искреността и чистотата.........

Поздрави

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

..... А според Божествения порядък, Божествената Същност трябва да заема винаги първо място, да е доминанта, център. ......

Повечето хора го поставят на второ. Съзнавано или несъзнавано. Някои половинки ще се дразнят, ако им кажеш, че са на второ място.

Напротив, поставянето на Божествената Същност на първо място не намалява любовта към половинката. Как можем да обичаме повече половинката си? Като обичаме още повече Божествената Същност. Тогава можем и да се жертваме за любимия/та, можем да местим планини в нейно/негово име, но винаги първа си остава Божествената Същност .

Обаче, колкото по-малко обичаме Божествената Същност, толкова по-опасно за здравето е да се вричаме в половинката.

Дори секса е нещо, което не е точно секс, а форма на енергията, която пак идва от Божествената Същност. Дори секса не е нещо, което си вършим само тук на земята. Подобно чувство трябва да имаме и към Божествената Същност.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Интересна тема споделя borislavil, отразява своята гледна точка и аз я уважавам.Бих добавила от себе си следното.Винаги единия трябва да обича повече в една връзка, като усещане, че надхвърляш човешкото или се доближаваш до Божественото, безусловното, градивното, творящото в една връзка.

Любовта прави човешката душа свободна!Любовта облича човешката душа с живот!Когато дойде любовта, тя ще ви облече с живот, тя ще ви даде светлина и тя ще ви даде свобода.Там дето има живот,светлина, знание, свобода, там е любовта.

Нашето предназначение 06.08.1937г."Лъчи на живота" Рилски беседи1937г.

Линк към коментар
Share on other sites

В този ред на мисли,не става ли човек по -добър ,когато е обичан и обича?Сраха от загубата на това усещане за щтастие и пълнота понякога поражда ревност.Страха от загубата на проявлението на Божествената любов,до която сме се докоснали,а не сме сигурни ,че ни принадлежи,че я заслужаваме или можем да я притежаваме...завинаги.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Да обичаш до лудост и да намериш сили да дадеш свобода на този, когото обичаш, да го пуснеш...

И да заобичаш всички, всичко... с благодарност за мига и това, което ти носи....:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно съгласна с borislavil! :thumbsup1:

За това съм на мнение, че няма нищо по-хубаво от една мирна и улегнала връзка, изпълнена с приятелство и доверие, в която двамата партньори да могат обединено да отдават необходимата почит на Божественото и да се развиват заедно.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен отдаденост към Бога и интимната връзка са несравними неща. Защото са два различни слоя в човешкото съзнание. Те не са взаимоизключващи се, но не са и сравними. Ако се опитаме да ги съпоставим ще се изгуби смисъла, както при изречението " Може да си грозен, но за сметка на това си глупав." (това ми идва на ум в момента :) ). Едното не предполага другото, не го включва, не го изключва и не го сравнява.

Може да имаш една интимна връзка, и да си отдаден на Бога и да подредиш живота си в духовен план. Може да имаш безброй интимни връзки, да си отдаден на Бога и да подредиш живота си в духовен план. Може и да нямаш интимни връзки и да не си духовен човек. Смяната на интимните партньори в търсене на съвършената връзка, засилва или отслабва връзката с Бога?

Това че си решил да отдадеш физическия си живот на един човек и го правиш с удоволствие, не означава, че го поставяш на място пред Бога. Според мен точно този човек отваря много врати напред към духовното развитие под формата на изпитания.

Има ли любов към всички , еднаква с тази към твоя интимен партньор?

Нещо подобно се прокарваше в хипи обществата и резултата беше интересен :).

Интимната връзка е ограничено следствие на Любовта и тя е специална за двама души, които се обичат. Любовта в своята пълнота не може да се сравни с интимността или да се сведе до нея. Тя е израз на физическо ниво, а всичко което можем да хванем, изядем, изпием - изконсумираме е временна форма с определена цел.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен отдаденост към Бога и интимната връзка са несравними неща. ....

Ами защо да са несравними. Сравняваме отдаденост към Бога и отдаденост към интимната връзка. Също можем да сравняваме и отдадеността към материалните ценности:)

Така, както човек може да е така отдаден на материалните ценности и заради тях да загърбва Божествената Същност, така може да е толкова отдаден на интимната връзка, че пак да загърбва Божествената Същност.

.....Това че си решил да отдадеш физическия си живот на един човек и го правиш с удоволствие, не означава, че го поставяш на място пред Бога. ...

Това е доста интересно. Ние какво имаме на земята? Физическия си живот. Трябва ли целия да го отдадем на един човек или този физически живот ни е даден, за да намерим пътя към Бог? Ако е второто, то тогава излиза, че да отдадем физическия си живот на един човек означава да го поставим преди Бог. Според мен основно физическия ни живот трябва да служи като средство да достигнем Божествената Същност.

....

Има ли любов към всички , еднаква с тази към твоя интимен партньор?

Нещо подобно се прокарваше в хипи обществата и резултата беше интересен :).

.....

В хипи обществата "свободната любов" беше с цел да се противопоставят на навика на американското общество всичко, вкл. любовта и секса да имат парично измерение и да се използват за парична обмяна. Смисълът беше: "ето нашата любов и секс не се разменят за пари"

"Има ли любов към всички, еднаква с тази към твоя интимен партнер?" Има ли няколко вида любов? Ако предположим, че има няколко вида любов, то явно има любов за различни неща, което означава, че любовта е условна, а не безусловна. И какво означава желанието на някой към интимния му партнер "Ще обичаш само мен, а другите жени/мъже не!"?!

Един мъж трябва да обича всички жени, независимо че се е обрекъл на една. Съответно една жена трябва да обича всички мъже. Иначе стигаме пак до условната любов.

Линк към коментар
Share on other sites

Божествената мисъл е вложена в човека така или иначе . Да общуваш с извора на Любовта ,значи да общуваш със себе си ,значи да си близо до себе си . В интимността между двама души , същото правило е в сила. Обичайки се ,те общуват на дълбоко ниво един с друг ,те са близо един до друг ,те са в диалог с Божествената си същност. Може би най- важният закон в любовта е тя да се основава на истината между хората , на тяхната убеденост ,вяра и искрена любов. Колкото повече хората са искрени и открити един с друг ,токова повече се доближават до истинския извор на Любовта в себе си . Толкова по- близо са до Бог .

Искреното сърце и истинска вяра ще спасят любовта между хората ,колкото по- бързо се осъзнае това, като основна ценност в интимните отношения толкова по- добре.

Също свободата в любовта и личното пространство са много важни . Човек обича ,когато е свободен ,той е открит ,когато нищо не го притеснява и задушава.

Поставянето на условия ,изисквания и желания от интимния партньор много често убиват любовта ,убиват радостта и играта ,истинското удоволствие от общуването с партньора.

Виж ти, веднъж да съм напълно съгласен с теб. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен отдаденост към Бога и интимната връзка са несравними неща. ....

Ами защо да са несравними. Сравняваме отдаденост към Бога и отдаденост към интимната връзка. Също можем да сравняваме и отдадеността към материалните ценности:)

Така, както човек може да е така отдаден на материалните ценности и заради тях да загърбва Божествената Същност, така може да е толкова отдаден на интимната връзка, че пак да загърбва Божествената Същност.

.....Това че си решил да отдадеш физическия си живот на един човек и го правиш с удоволствие, не означава, че го поставяш на място пред Бога. ...

Това е доста интересно. Ние какво имаме на земята? Физическия си живот. Трябва ли целия да го отдадем на един човек или този физически живот ни е даден, за да намерим пътя към Бог? Ако е второто, то тогава излиза, че да отдадем физическия си живот на един човек означава да го поставим преди Бог. Според мен основно физическия ни живот трябва да служи като средство да достигнем Божествената Същност.

....

Има ли любов към всички , еднаква с тази към твоя интимен партньор?

Нещо подобно се прокарваше в хипи обществата и резултата беше интересен :).

.....

В хипи обществата "свободната любов" беше с цел да се противопоставят на навика на американското общество всичко, вкл. любовта и секса да имат парично измерение и да се използват за парична обмяна. Смисълът беше: "ето нашата любов и секс не се разменят за пари"

"Има ли любов към всички, еднаква с тази към твоя интимен партнер?" Има ли няколко вида любов? Ако предположим, че има няколко вида любов, то явно има любов за различни неща, което означава, че любовта е условна, а не безусловна. И какво означава желанието на някой към интимния му партнер "Ще обичаш само мен, а другите жени/мъже не!"?!

Един мъж трябва да обича всички жени, независимо че се е обрекъл на една. Съответно една жена трябва да обича всички мъже. Иначе стигаме пак до условната любов.

59.gifТи ме развесели Божидар.

Защо да ги разделяме на мъже и жени, просто хората трябва да се обичат, това е от ясно по- ясно.

Но когато започнем да делим мъж да обича жени и жена да обича мъже, явно нещо друго имаме недоизяснено.

Относно физическия живот....... в този свят хората в някакъв момент създават интимна връзка, приятел, съпруг. това си има определена функция, цел - физическа. Бог не ми е съпруг и съпругът ми не е Бог. Това се опитах да обясня, че това са несравними неща. Те съществуват паралелно. Всеки има в себе си връзката с бога и духовния си живот и има съпруг/а, семейство и физическия си живот. Това кой как си подрежда семейните отношения и какви правила, морали, паранои и т.н. екстри слага към отношението си към партньора няма общо с духовния живот и с божествената същност. Това са земни, материални неща, придобити, наложени и т.н. Тук идва обаче един момент - много често( в никакъв случай не е правило) точно проблемите в интимната връзка и преодоляването на тези .......... да речем зависимости, разчиства пътя за духовното. Затова в никакъв случай не мога да кажа, че двете ( Бог и съпруг или интимен партньор) са взаимоизключващи се, сравними, или имат някаква стъпаловидна подредба.

Интимността между мъжа и жената е едно от много малките проявления на любовта. Но много важно за хората по редица причини, но пак казвам за хората, т.е за тяхното физическо общуване - било хормони, било репродукция. Не случайно интимните връзки са сред хората на средна възраст. Не са при децата, не са и при старците. Интимността( конкретно половия контакт, защото за това мисля става дума) идва изпълнява своята физическа функция и си заминава.

Мнението беше редактирано от didi_ts: Днес, 16:28

Линк към коментар
Share on other sites

Виж ти, веднъж да съм напълно съгласен с теб. :)

Е,значи не си чак такава консерва ,за каквато те мислех ,Канел .

Линк към коментар
Share on other sites

Изпълването с ЛЮБОВ те изпраща във високите вибрации,обичаш всички и си в пълна хармония,

осъзнаваш съвършенството на битието и си самодостатъчен.Имаш свобода и даваш свобода на всички...

Изпълнен си с усещането"Аз и Отец ми едно сме"...Виждаш Бог във всичко и навсякъде...И даваш,защото си извор...

Не случайно във всички окултни източниици се споменава,че в бъдещето секс ще бъде правен единствено

при цел потомство... Сливането на близки души като духовен екстаз няма аналог в материалното битие,

интимността е само бегъл отзвук...

Линк към коментар
Share on other sites

Много е деликатна темата ...

Търсейки "половинката" си, някои хора търсят душата и Бога, изявен през нея;

а после се оказва, че трябва да са мнооого силни и внимателни,

да не би ураганите на страстите да изкоренят най-красивите цветя на общуването....

Хич не са случайни правилата за младежите, посещаващи беседите на класа на добродетелите...

Линк към коментар
Share on other sites

Интимността между мъжа и жената = КАРМА

Връзката между мъжа и жената е кармична или се създава карма,което въобще не е за предпочитане.

Жената,която имате в този живот може да е била ваша сестра или майка или ................. И Вие и тя имате да си давате нещо а в най-добрия случай да бъдете и двамата събрани така,че да служите на една божествена кауза.

Относно секса,ако той не съществуваше в днешните условия на живот,то ние не бихме имали възможноста да пишем в тоя форум,поради факта ,че не бихме съществували.

В Индия,дори и днес има семейства,които след навършване на определена възраст имам в предвид когато секса вече си е отишъл, мъжът напуска дома и става отшелник,като изцяло се отдава на Бога.

Линк към коментар
Share on other sites

Интимността между мъжа и жената = КАРМА

Връзката между мъжа и жената е кармична или се създава карма,което въобще не е за предпочитане.

Ето какво казва Учителят в една беседа, само че тук не се има точно предвид интимната страна на връзката, но не се и изключва. Ако приемем, че интимността е израз на Любовта между двама души, то мисля че отговаря точно на темата.

Тогава ти, който любиш, на теб ти е приятно, ама нему, когото любиш, приятно ли му е? Ако и той те люби? Ти даваш, и онзи иска да дава, тогава вие двама ще се спречквате. Представете си, че и двамата искате да давате или и двамата искате да вземате. Върху този въпрос ще мислите: Какво значи да те любят и да любиш.

Именно тогава се явява кармата, ако любовта не се проявява хармонично и у двамата. Като почнеш да любиш и да те любят, кармата почва да расте.

Методи за чистене

Мисля, че в тези изречения се съдържа истината, или поне за мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Интимността между мъжа и жената = КАРМА

Връзката между мъжа и жената е кармична или се създава карма,което въобще не е за предпочитане.

Ето какво казва Учителят в една беседа, само че тук не се има точно предвид интимната страна на връзката, но не се и изключва. Ако приемем, че интимността е израз на Любовта между двама души, то мисля че отговаря точно на темата.

Тогава ти, който любиш, на теб ти е приятно, ама нему, когото любиш, приятно ли му е? Ако и той те люби? Ти даваш, и онзи иска да дава, тогава вие двама ще се спречквате. Представете си, че и двамата искате да давате или и двамата искате да вземате. Върху този въпрос ще мислите: Какво значи да те любят и да любиш.

Именно тогава се явява кармата, ако любовта не се проявява хармонично и у двамата. Като почнеш да любиш и да те любят, кармата почва да расте.

Методи за чистене

Мисля, че в тези изречения се съдържа истината, или поне за мен.

Благодаря,че отговаряш с цитати оставени от Учителя.

Знаеш ли,за мен съществуването в момента а и назад през цялата тази тъмна епоха/Кали юга/ е едно изкупление/карма/.

В темата говорим за мъж и жена за взаимотношения,но какво е довело до разделението на мъж и жена до появяване на интимност ако се върнем назад и вземем за база Лемурите,въпреки ,че за тях имаме оскъдни сведения,

но важното в случая е че те са били двуполови.

Дали те са били твърде егоистични и това е довело до създаването на нас двуногите,като мъж и жена ? Все въпроси на които имам нужда да си отговоря.

Линк към коментар
Share on other sites

Обвързаме интимноста с двамата партньори,а ако те са хора ,които изповядват различни религии?Религиите имат общи неща както и хорат.Как бихте разтълкували този казус?:)

Редактирано от ris_78
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...