Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Интимността между мъжа и жената


borislavil

Recommended Posts

Ако не се лъжа, Дънов казва, че смесването на две раси не е препоръчително, защото това са различни нива на съзнания, но може да е и по Щайнер. Що се отнася до религиите там може да има и кармична намеса. Що се отнася до интимността, тя винаги се е ползвала с репродуктивна цел и винаги е била продукт на две различни енергии. Никога обаче хората не са можели да я проявяват без телесна намеса. Енергийната репродукция е патент на боговете, но пак от двата вида енергии. При древните атланти е същото, създателите на трите раси са майката - земя и бога Вралда. В различните ери на слънцето се променя определението за мъжката и женската енергия. Египтяните древните са възприемали небето като женския аспект, а земята мъжкия, древните гърци обратното. Тези две начала обаче винаги са имали сношение - интимност, за да има репродукция. Само боговете са се въплащавали. При сексуалните отношения ние използваме тези две енергии, неизбежно е, но нашата работа е на телесно ниво. Затова сексуалния или интимния контакт е преди всичко изживяване на тялото с ползването на тези репродуктивни сили. Мисля, че не е много удачно в такъв момент да се набляга на божествената същност или на концентрация на свръх енергиите, защото това не е в нашата компетенция и не е нашата работа. :) Ние сме хора.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ако не се лъжа, Дънов казва, че смесването на две раси не е препоръчително, защото това са различни нива на съзнания, но може да е и по Щайнер. .

Ето малко от думите на Дънов относно расите.

Всяка раса се отличава с известни качества: черната раса - с въображение и силни чувства. Червената – с активност; те прилагат геометрията и математиката. Жълтата раса се отличава с обективния или предметен ум. Бялата - с разумност. Откак е дошла на Земята, тя тегли нещата на везни и ги изучава.

Шестата раса, която предстои да дойде, съдържа в себе си добрите качества на всички раси, които са живели преди нея. В това отношение, тя представлява вътрешен синтез на човешките добродетели.

Като живее на Земята, човек минава през фазите на миналите раси. Някой път проявява обективен ум - тогава проявява жълтата раса. Хората на жълтата раса са консервативни и фанатици. Някой път човек е войнствен - остатък от червената раса. Някой път чувствата вземат в него надмощие - това е остатък от черната раса. Видите ли човек, който проявява разумност, той е от бялата раса. Колкото и да се пази човек, все ще мине през фазите на миналите раси и ако е самостоятелен, ще се учи от тях.

Всяка раса е дала нещо от себе си. Бялата е направила много повече от черната и жълтата. Следващата раса - расата на Любовта - ще даде най-много. Тя ще се представлява от благородни, светли души. Тя ще донесе Новата Култура на Земята. Идеите на шестата раса са като въздуха - те сега навсякъде проникват.

Славяните ще дадат подтик за шестата раса. След събитията, които стават, шестата раса ще стане активна в живота. Ще започне да поема ръководството. На Земята ще има много повече нейни представители, отколкото сега. Те ще дадат нова насока на Културата. Славянството е подложка, върху която ще бъде присадена шестата раса.

Боян Боев, "Изворът на Доброто"

Линк към коментар
Share on other sites

Има нещо гнило и твърде съмнително в негативните нотки, които се прокрадват по отношение на интимността. Това, как мислите, дали води до нещо градивно или напротив фино и деликатно затваря пътя, че даже и го подпечатва с цитати от Словото, ползвани като средство за защита на личнита позиция. Всички знаем докъде води изваждането на дадени мисли от контекста на беседите. Още повече, често срещано е в други беседи да се представи една контрастна позиция по същия въпрос. Как мислите, в случая удачно ли е Словото да се ползва като "оръжие", с което да защитиш личната си позиция и някак още повече да затвърдиш мнението си, да го утежниш....защото...явно без тези цитати би стояло...твърде леко..? Хм.

Деликатна тема. Всеки елемент на негативизъм по отношение на интимността за мен лично крие известни пробойни, показва липсата на приемане и любов. Как можеш да издигнеш къща, чийто основи се клатят или...липсват изобщо? ДА, вярно е, че има хорта, които си остават само до основите, но предполагам, че пишещите тук са с други възгледи. Или само се интересуваме от горните етажи, разкриващи поглед към Планината и Небесата, докато основата, скрита дълбоко в Земята приемаме за мръсна и порочна?

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Да, Юл,

Сравнението с къщата е много симпатично. Аз ще дам друг пример, макар и недолюбващ ботаника и всякакви треволяци (затова и ги варя и кълцам, или директно изяждам като канибал - сурови).

Едно дърво. Неговите корени са основата на къщата, която описваш. Възможно е някои от клетките на листата, да имат някакви резерви към клетките на корените - да ги укоряват и да смятат, че са примитивни - защото клетките на корените не владеят метода на светлината - да се хранят от слънчевите лъчи. Клетките на корените са дълбоко в земята и очакват клетките от листата да им дадат храна. Но нещата никога не са еднопосочни - в замяна им дават вода и минерални соли, които са необходими на клетките на листата да уловят енергията на слънцето...

Може ли едните клетки да имат претенции, че са по-висши, а другите да живеят с комплекси, че са по-низши? Нали са все клетките на едно дърво? Ако един ден клетките на корените се събудят нещастни и спрат да работят - цялото дърво умира!

Ето това се случва с доста хора, които четат беседите избирателно, или механично, мислейки, че интимността има порочен, нечист характер.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Юл,

Сравнението с къщата е много симпатично. Аз ще дам друг пример, макар и недолюбващ ботаника и всякакви треволяци (затова и ги варя и кълцам, или директно изяждам като канибал - сурови).

Едно дърво. Неговите корени са основата на къщата, която описваш. Възможно е някои от клетките на листата, да имат някакви резерви към клетките на корените - да ги укоряват и да смятат, че са примитивни - защото клетките на корените не владеят метода на светлината - да се хранят от слънчевите лъчи. Клетките на корените са дълбоко в земята и очакват клетките от листата да им дадат храна. Но нещата никога не са еднопосочни - в замяна им дават вода и минерални соли, които са необходими на клетките на листата да уловят енергията на слънцето...

Може ли едните клетки да имат претенции, че са по-висши, а другите да живеят с комплекси, че са по-низши? Нали са все клетките на едно дърво? Ако един ден клетките на корените се събудят нещастни и спрат да работят - цялото дърво умира!

Ето това се случва с доста хора, които четат беседите избирателно, или механично, мислейки, че интимността има порочен, нечист характер.

Много хубаво сравнение!

За съжаление си доста прав за избирателното четене и трябва много да се внимава как се подхожда към четенето на беседи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

<object width="640" height="510"><param name="movie" value="http://videa.hu/flvplayer.swf?v=HGAADTbtPjaTddc3"><param'>http://videa.hu/flvplayer.swf?v=HGAADTbtPjaTddc3"><param name="allowscriptaccess" value="always"><param name="allowFullScreen" value="true"><embed src="http://videa.hu/flvplayer.swf?v=HGAADTbtPjaTddc3" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash" width="640" height="510"></object>

szólj hozzá: Végvári Ádám-Sorsszimfónia

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

"Кама сутра"

Жената е жертвеният огън.

Устните на влагалището й са топливото,

косъмчетата около тях - димът,

а самият любовен храм - пламъкът.

Проникването в храма е разпалването,

вълната от удоволствие е искрата.

В този огън боговете принасят в жертва семе

и от този свещен дар

се ражда мъжът.

Историята ни започва във време преди

началото на времето,

в страна на другия край на света.

Великият бог Шива,

жестокият разрушител на светове,

върховният учител по йога,

медитация и магия,

бил в настроение за любов.

Шива и съпругата му,

прелестната богиня Парвати,

се заключили в техния дворец

на връх Кайлаш.

Минала година...

Минали десет години...

Божествената двойка не се появявала.

Mинали десет хиляди години...

Парвати и Шива останали скрити,

и казват, че светът се разтресъл

от тяхната любов.

Само Нанди, белият бик пазител,

знаел какво правели вътре.

Но той бил заклет да пази тайна.

Бедният Нанди не могъл да се сдържи.

Той нарушил клетвата си.

Но магията на Шива превърнала

думите на Нанди в цветя

веднага щом напуснали устните му.

Мъдри хора, медитирайки върху тези

цветове,

написали първите по рода си книги

за изкуството на любовта.

Най-великата от тях

била написана от Маланага Ватсяяна.

Била наречена "Кама сутра"

и остава и до днес

най-прочутата книга съществувала някога

за изкуството на любовта.

В Индия

поколения от художници илюстрирали книгата

за богати покровители на изкуството.

Светът на Ватсяяна трудно би могъл да бъде

по-различен от нашия,

но "Кама сутра" е толкова ценна днес,

колкото е била винаги.

В края на краищата човешкото тяло

и човешките чувства

не са се променили ни най-малко в последните

две хиляди години.

В този филм

ще видите двойки, които правят любов

в някои от позите, описани в "Кама сутра".

Моля, не се подвеждайте по мисълта,

че важното са позите.

Не е така.

Отделена от цялото, всяка поза е

лишена от смисъл.

Правенето на любов трябва да тече като танц,

преминавайки с лекота от една фигура

в следващата.

Няма нужда да използвате всяка техника,

която ще видите,

нито е от значение физическото изпълнение.

Това, което е истински важно,

са чувствата, които влагаме при

правенето на любов.

Всяко движение,

всеки звук,

всяка целувка,

всяка част от тялото ни

трябва да изразява нашата обич,

нашата нежност,

нашата грижа за партньора ни.

Умът е най-силният

сексуален орган.

Постоянно сменящите се пози,

преливащи една в друга като фигури в танц,

имат за цел само да изразят

чувствата на водещия ум.

Поради това

"Кама сутра" е особено полезна за двойки,

които са женени

или имат дълга връзка.

Гледайте внимателно,

защото, както авторът й е написал,

изкуствата, които книгата разкрива

са толкова могъщи,

че любовта, родена от тях,

няма да угасне

дори и след хиляда години.

от филма
Kama Sutra 1 (1993)

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Затова Учителят казва, че Любовта е за съвършените – тези, които са свързани постоянно с Първоизточника и по никакъв начин и при никакви обстоятелства не губят връзката си с него, подобно на магнитната стрелка, която винаги се ориентира към полюса. Ако две такива същества се свържат на всички полета, тогава се получава нещо изключително красиво, уникално, защото чрез тези две пълноценни същества Любовта намира Своя съвършен израз, постига Своята пълнота. Това е дълбоката същност на всеки интимен копнеж – Любовта да се реализира като Любов от Бога към мъжа и жената, изграждащи интимната двойка, и от тях към Бога, т.е. като движение по вертикала, и Любов от мъжа към жената и от жената към мъжа в двойката, т.е. като движение по хоризонтала. Само така се очертава и оживява мистичният животворен кръст. Първо, по вертикала отгоре-надолу – това е Любовта на Бога към интимните партньори. След това същото движение по вертикала само че възходящо, т.е. интимните партньори обичат Бога с Любовта, с Която са обичани. Жената в двойката прави хоризонталната черта на мистичния кръст от ляво на дясно, както е при католиците, тъй като при тях водещо е женското начало, култът към Божията майка. А мъжът в двойката обратно – от дясно на ляво, както е при православните, тъй като при тях доминиращ е мъжкият аспект на Божествената същност. Така душите преливат една в друга и се въздигат нагоре към Бога. Но първо Любовта трябва да слезе като благодат Божия в тях, те да я споделят и да я върнат обратно към Първоизточника като обич. Това е съвършеният кръг на Любовта, небесният брак-свещенодействие, за който говорят мистици като Сведенборг и към който (волно или неволно, съзнателно или не) се стремят човешките души.

Така чувствам нещата и аз.

Редактирано от sawme
Линк към коментар
Share on other sites

'Щото има само една поза - позата на любовта. Чрез тази поза може да усетим вкуса на интимността. Другите пози, са позите на разврата, на низките страсти, на гнусното мачкане ...

Линк към коментар
Share on other sites

Има гнусно мачкане ,има и приятно нежно мачкане .Колкото до страстите ,човек трбва да има контрол над себе си ,по скоро над животинското в себе си .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Опасността при интимните отношения е тази, че често двамата партньори или не са свързани с Първоизточника, или свързвайки се, загърбват връзката си с Него, в следствие на което допускаме любимия човек, а не Бог, да се превърне в наш емоционален център. По този начин нарушаваме Божествения порядък и си плащаме за това с терзания, страдания и мъки.

Хахахаха, толкова не съм се смял никога!!! Как може да го четете това дори! Еми любовта към кучето, котката, близките хора. Та те са ДО МЕН, а не някакъв измислен Бог, който не е до мен и не прави напрактика нищо за мен - нито ме стопля, когато ми е студено, нито ме прегръща, когато искам. А хората и животните ДО МЕН го правят!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Само не мога да разбера откъде ги копаете такива глупости, като това, което постнах преди малко - никъде в Библията НЕ пише такова нещо като "емоционален център" и т.н. Откъде тогава ги вземате нямам на идея.

А и друго нещо - дори да видим 10те божи заповеди, ето ви първите две:

1. Аз съм Господ, Бог твой, Който те изведох от египетската земя, от дома на робството; да нямаш други богове, освен Мене.

2. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята;

Според мен под Господ в Библията се разбира ТЕБ САМИЯ (твоят дух, твоята емоционалност, ти, а не някой "бог" по начина, по който се интерпретира досега) - твоята индивидуалност и емоционалност, а не нещо извън теб, нещо нереално, нещо, което не можеш нито да видиш, нито да чуеш, нито да те прегърне, нито да ти даде съвет, нито да ти помогне.

Редактирано от the_keeper
Линк към коментар
Share on other sites

Само не мога да разбера откъде ги копаете такива глупости, като това, което постнах преди малко - никъде в Библията НЕ пише такова нещо като "емоционален център" и т.н. Откъде тогава ги вземате нямам на идея.

А и друго нещо - дори да видим 10те божи заповеди, ето ви първите две:

1. Аз съм Господ, Бог твой, Който те изведох от египетската земя, от дома на робството; да нямаш други богове, освен Мене.

2. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята;

Според мен под Господ в Библията се разбира ТЕБ САМИЯ (твоят дух, твоята емоционалност, ти, а не някой "бог" по начина, по който се интерпретира досега) - твоята индивидуалност и емоционалност, а не нещо извън теб, нещо нереално, нещо, което не можеш нито да видиш, нито да чуеш, нито да те прегърне, нито да ти даде съвет, нито да ти помогне.

Чакай сега, кое е реално и кое нереално? Значи чувствата също не могат да се видят, чуят или пипнат, но си ги има, нали? А мислите колко са реални?

Точно помощ в много критичен момент (след гореща молба от моя страна) ме убеди окончателно в съществуването на Бог/Абсолют/Космически разум ... няма значение как Го наричаме, във всеки случай не е белокосия старец от изображенията в църквите :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Не знам за това, но много ми хареса момента:

"Затова и двамата са много мили и внимателни един с друг, „гледат се като писани яйца” и по всичко изглежда, че много се обичат"

Дай боже всеки му!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Кое е по - животинско ? Много да ревнуваш партньора си, да мразиш изневярата и да не изневеряваш или пък да нямаш против той (тя) освен с теб, да поддържа сексуални отношения и с други хора и въпреки тези отношения, ти да го обичаш, и ти самият също да изневеряваш ? Не заемам позиция. Любопитно ми е вашето отношение.

Редактирано от Кон
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Опасността при интимните отношения е тази, че често двамата партньори или не са свързани с Първоизточника, или свързвайки се, загърбват връзката си с Него, в следствие на което допускаме любимия човек, а не Бог, да се превърне в наш емоционален център. По този начин нарушаваме Божествения порядък и си плащаме за това с терзания, страдания и мъки. А според Божествения порядък, Божествената Същност трябва да заема винаги първо място, да е доминанта, център. Поставим ли Бог на второ, на трето, на последно място или изобщо не Му отредим такова, ние вече сме се отклонили от правилната посока. Какво се случва обаче, когато изтласкаме Бог от престола на нашето сърце и на Неговото място поставим обикновено човешко същество, което също ни издигне в култ и ни постави на своя сърдечен престол? До какво води един такъв преврат? Когато липсва като необходима основа връзка с Първоизточника, двамата влюбени започват да черпят енергия един от друг. Получава се взаимозависимост, при която започваш да гледаш на другия и да го третираш като твоя собственост, изисквайки от него да задоволява твоите потребности, като за целта има негласно споразумение и ти да правиш необходимото, за да удовлетворяваш потребностите на любимото същество. Затова и двамата са много мили и внимателни един с друг, „гледат се като писани яйца” и по всичко изглежда, че много се обичат… до мига, когато (по една или друга причина) единият пренасочи своите любовни копнежи към друг обект и… тогава се оказва, че всъщност любовта е била само красива фасада, нещо повъхностно, което ние в заслепението си сме взели за същина. А в същината си нашите отношения са били търговски. Оказва се, че аз съм ти давал, но не от Любов, а защото ти си ми давала. И двамата взаимно сме се експлоатирали, смучейки енергия един от друг. Когато ти си спряла да ми доставяш своите любовни пратки, си ме лишила от необходимата енергия (тъй като връзката ми с Първоизточника е била прекъсната и съм черпел енергия от теб), изпитал съм енергиен глад, подобно на всяко същество, което живее с усещането, че не е обичано. Като естествено следствие от незрелостта на съзнанията в процеса на взаимотношенията се появяват чувството за собственост (смяташ, че другият ти принадлежи и имаш права над него), претенциите ( длъжен ти е), ревността (няма право да обича никого друг)… Всичко това издава нашата непълноценост, несъвършенството на нашата любов… която е много близо до себелюбовта. Затова Учителят казва, че Любовта е за съвършените – тези, които са свързани постоянно с Първоизточника и по никакъв начин и при никакви обстоятелства не губят връзката си с него, подобно на магнитната стрелка, която винаги се ориентира към полюса. Ако две такива същества се свържат на всички полета, тогава се получава нещо изключително красиво, уникално, защото чрез тези две пълноценни същества Любовта намира Своя съвършен израз, постига Своята пълнота. Това е дълбоката същност на всеки интимен копнеж – Любовта да се реализира като Любов от Бога към мъжа и жената, изграждащи интимната двойка, и от тях към Бога, т.е. като движение по вертикала, и Любов от мъжа към жената и от жената към мъжа в двойката, т.е. като движение по хоризонтала. Само така се очертава и оживява мистичният животворен кръст. Първо, по вертикала отгоре-надолу – това е Любовта на Бога към интимните партньори. След това същото движение по вертикала само че възходящо, т.е. интимните партньори обичат Бога с Любовта, с Която са обичани. Жената в двойката прави хоризонталната черта на мистичния кръст от ляво на дясно, както е при католиците, тъй като при тях водещо е женското начало, култът към Божията майка. А мъжът в двойката обратно – от дясно на ляво, както е при православните, тъй като при тях доминиращ е мъжкият аспект на Божествената същност. Така душите преливат една в друга и се въздигат нагоре към Бога. Но първо Любовта трябва да слезе като благодат Божия в тях, те да я споделят и да я върнат обратно към Първоизточника като обич. Това е съвършеният кръг на Любовта, небесният брак-свещенодействие, за който говорят мистици като Сведенборг и към който (волно или неволно, съзнателно или не) се стремят човешките души.

Перфектно. Благодаря .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Темата е много хубава, стига да не се разглежда фанатично или пък строго теоритично, извън практиката, извън живота.

Линк към коментар
Share on other sites

Ина ,     преписах горното , защото ми хареса точното  описание на 40 г.-ния  ми семеен живот , както и живота на множество семейни двойки около мен ... За това са нужни двама , живеещи на земята , гледащи в душите си .

едно отклонение за да поясня трудностите ---не знам колко точно пъти съм се чувствал като жертва , а после след време става ясно че жертвата е другия . :(

:) Гледам пчели . Опитвал съм се да отвръщам с любов когато ме жилят . Болката става по мека и поносима .

 :) Ето дадох пример за връзката между двама и космическия разум . Желание да обичаш  , да раздаваш любовта която получаваш от природата ; Да имаш търпение и вяра в силата на любовта ;  Не се отказвай  и прояви творчество когато те жилят ; Любовта е на всякъде , не е скрита , само в един човек .

А относно Бог ,религията , семейството . Тази година чух от един свещеник , че миряните сме имали право на 4 опита докато си намерим партньора .Не съм много наясно относно православието , и  ми се видя странно .

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Александър, не те упреквам в нищо. Това е чудесно, че гледаш пчели. :)

Просто си мисля, че човек не трябва да се води от някакви рецепти за щастие, а да търси отговорите в самия живот. Мисля, че присъствието на Бог в отношенията на хората, не само любовните, но и роднинските връзки, приятелството и изобщо всички онези, които бихме могли да наречем близки мисля, че е много важно. Аз си мисля, че именно Бог кара хората да се преоткриват и да търсят опование един в друг. Разбира се любовта към Бог дава ново измерение в цялостния живот на човек и ако и двамата я  споделят и признават съществуването на Бог и ако търсят неговото напътствие и присъствие имат една много по- широка основа в отношенията. Ако умеят да общуват с Бог и доброто в себе си и партньора си, нещата вървят хармонично във връзката.

Линк към коментар
Share on other sites

Ние имаме сетивата , за да наблюдаваме .И разума , да учим и подбираме същественото .

Бог или природата , ни привлича един към друг , дава ни и страста . Това е независим от човека порив .Той е вълнуващ и доста силен .Но незадолителен за много хора . Личния порив ,както го казваш , е създаване и проява на лично желание и воля . Ако наблюдаваме , от къде идват желанията ни , можем да разберем наше ли е желанието , инстинкт ли е , или чуждо внушение . Напр. модно .

За да се осъществим като хора , е необходимо да бъдем повече от животните . А то в случая е едно .Да осъзнаем страста и я превърнем в любов . И след като тя угасне , приложим волята си за растежа на тази любов .

Линк към коментар
Share on other sites

Ние имаме сетивата , за да наблюдаваме .И разума , да учим и подбираме същественото .

 

Подкрепям това, което казваш Александър! Ако нямахме сетива, щяхме да сме някакви бездушни кукли. А именно хората със сетива и чувствителност и отворено съзнание са хората на новото време, онези, които повишават сетивността и на останалите. Всеки избира каква роля да изиграе в живота си, до колко да отвори очите си и включително и това какъв партньор да си избере. Какво да постави в центъра на живота си и как да гради отношенията с обичните си.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

От последните постове не видях нито жени, мъже да говорят за секс.

Реално, интимността - бог знае кой какво е имал предвид автора, не е никакъв сакрален, нито не знам какъв миг. 

 

А ако някой е имал романтични инвенции за темата, като настроение и т.н., то се пропуска най-важното. То е секса. 

Всяка една интимност може да бъде провалена от това и е странно, ако някой си мисли нещо различно. 

 

Интимността, освен интелект, е и секс. Най-вече е физическо общуване. То проваля всичко, то заражда всичко. 

 

Сега се сетих за девствената поетеса от Пловдив, боже, каква тъга. Толкова ли хората са болни?

Хей, така да се засмея, ала не можах.

 

Защото, зная колко свестни хора, които не биха се замислили над това. 

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...