Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Мисли от Учителя за българските песни


Guest Дриада

Recommended Posts

Българите имат едни песни, които се казват оплаквателни.Като пея или като свиря една песен на цигулката, се оплаква някъде.Някъде свиря сол , някъде свиря ре, , или на ла, или на ми.Сега, когато мелодията е направена на ре, струна като свиря песента, показва, че много е работата, непоносима.Кято свиря на сол, песента така е нагласена, показва, че се оплакват, защото не са хубаво облечени.Ако е на ла, яденето не е хубаво сготвено.Оплакват се българите или че работата е непоносима, или че не е хубаво облечен, или че яденето не е добро.Българите са пълни с оплаквателни песни, че дрехите били скъсани, че обущата скъсани, че корав е хлябът.Музикално е турено това, много са хубави оплаквателните песни.Да ви изсвиря към кои песни спада, за да разрешите какво му липсва на българина:много ли му е работата, дрехи ли няма, малко ли е яденето и дали не е учен.Оплаквателните песни ги пеят, то е една археология за мене.Българските песни ги сортирам, всяка песен от коя епоха е , кои гами преодоляват, че много работа имал, че не е доял, че не е облечен, че не е свободен.

Казвам:при сегашният живот ви трябват не оплаквателни песни, но песни на радостта, които носят изблик на човешкото сърце, които носят изблик на човешкият ум и които носят изблик на човешката воля.Такава трябва да бъде бъдещата музика.Тя трябва да бъде гениална.Една музика, която носи светлина за ума, да носи топлина на сърцето, условията да носи и да носи сили на човешката воля.

Буден ум и будно сърце01.10.1941г.ООК"Буден ум и будно сърце"

Вие като българи ви интересува българската музика.Българската музика е преходна.Търси тя.Тя не е музика на удоволствие.Българинът като пее, той търси път.Като пее има мисъл.Само ,че досега не е намелил по кой път да тръгне.Българинът като изучавал музиката забатачил във фа-там е всичкото му нещастие.От хиляди години седи във фа-то са земните блага.Господ му дал,казва:"Не ти трябва повече"Не ти трябва повече"Не му трябва целият свят, не трябва да бъде един голям народ от сто милиона.Един малък народ.Казва:"Голям народ като другите"Голям ако си, само през големите врата можеш да минаваш.Ако си малък, може и през големите врата, и през малките дупки да минаваш.По- добре малък да си.

Сега ще ви изсвиря една българска песен, която показва, че той ще излезе.Днес времето не е много музикално, наполовина е музикално.Като свиря, някои струни се разпущат, тоновете не излизат вярно.Някой път струната сол се затяга, някой път се разпуща.От много български мотиви този е най - хубавият.Доста хубава е българската музика.Човек трябва да има българско разположение, за да свири.Аз съм проучвал българската музика във връзка с хармонията.Българската музика считам затворен интервал.Намерил съм място, дето може да се свърже с хармонията.Проучвал съм и източната музика.Един затворен интервал на сърцето е тя.В източната музика иска удоволствие, в българската музика иска движение.Потиснат е българинът, иска да се освободи.Източната музика е удоволствие.Като седне, иска да му свирят, като яде, иска да му свирят.(Учителят свири български мотив)Това е най- хубавото, което българинът може да даде.(Свири друг мотив, весел, игрив. )Това е една песен, която минава в хармонията.

Това е новата музика, хармония има.Обнадеждава.Влиза в една нова фаза, дето човек влязъл да се освободи.

Музикални подтици 12.11.1941г.ООК"Буден ум и будно сърце"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Дриада

Какво представлява българската песен?- Българската песен представя път по който българинът е минал, тъй както е създаден.Някои считат той е път.При всяка една песен, българите са минали.Всички не са композирали.А пък съвременната класическа музика представя път, по който съвременната цивилизация е минала.Ако вие свирите кой да е от тия големи музиканти, творци на музиката,те показват на какви основи е поставена съвременната култура.Сегашната музика, която се е образувала, показва пътя по който минаваме.Музиката е движение на самия живот, местата, през които живота е минал.Такава форма взема музиката.Ако музиката е приятна,мястото е красиво и хубаво;ако музиката не е толкоз хармонична, мястото не е така хубаво.Казвам сега:Вземете българите.Имат повече от 6-7 хиляди песни събрани.Колко песни вие знаете на български?- има 4-5 хиляди песни.Има един нюанс.Когато се занимавах с българската музика, намерих в някои песни толкова кал, че всякога почивах по една седмица след това, да мине да се очистя.Известни тонове има, че оставят в тебе нещо, неудоволствие.Като дойдат тия игривите песни,една подвижност имат те, повече отколкото трябва.Понеже мястото, през, което българският дух минава, е било такова.Няма какво да се сърдим на българите.Песните представят пътя, през който са минали.Ако искате да изучавате историята на българите, вземете песните, те ще ви разправят цялата история.Кои са били техните предци,къде са живели,големи земи ли са имали, богати ли са били, благородни ли са били.Всичко е вложено в музиката.Музиката има свои тайни.Сега искам да ви заинтересувам в музиката.Не може да се изявява вашият живот, ако не пеете на себе си.Наскърбен си,седни, че пей.Гневен си, седни,че пей на гнева си.Пей!

Първата песен 26.05.1937г."Запалена свещ" ООК

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Та музиката сега е едно изкуство.Мене ми се вижда трудно.Казвам:Чакай да видя какъв е произхода на българските песни.Гледам някоя песен не може да я свиря.Като огън е.Като дойда там, не мога да свиря, отвращение имам.Обикновена песен е, дето едно дете ще я свири, а аз не може да я свиря.Казва:"Как да не можеш?"-Свиря, но това не е свирене.След като прегледах всичките песни, едва се спрях на един образец.Един образец в класическите песни.Но този образец сега, за да свиря , трябва да го нагодя според ритъма на музиката.Не е направен тъй.Казвм:Този, който е направил този образец, каква е била неговата първоначална идея, защото намерил един образ, един завъртян кръг.И като влезеш, ти си вече в конуса на един мравояд.Ти като влезеш вътре, обикаляш няма изходно положение.Казвам:Всичките песни не дават разрешение.Тези хороводните песни дават една тропаница.Но питам сега:Защо българинът тропа?Защо са тия бързите ноти?Защо ги туря дребните, живите ноти?Гледам то е завъртян кръг.Там няма разрешение.В класическите песни той се е забъркал.В хороводната песен, той се е забъркал, няма изход.Българинът като му стане тежко, той си поиграе.Но като поиграе, огън има под краката му.Огън отдолу има след това излезе той, но въпросът е разрешен.Колко пъти влезе на топлата площ- само за изяснение ви давам.Взех аз тия песни български и забатачих.Дойдох веднъж и казах:Няма да бутам българските песни.Сега две песни взех и повече от 25 години минаха, докато дойда до едно разрешение, докато песента там да ми е приятна.Докато мина от българската песен към Божествената хармония на нещата.

Отношение на нещата 09.06.1937г."Запалена свещ"ООК

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...