Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Почина Саи Баба


Recommended Posts

Според обикновените хора - прероден бог,според учените - феномен.

Владеел е сидхи(чудотворните сили) до такава степен,че е можел да материализира всевъзможни предмети,да извършва невероятни хирургически операции,да прави астрални пътешествия,да преминава от една материална форма в друга...

Мир на душата му.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Покойната Слава Севрюкова изказва резервирано мнение относно способностите на Сай Баба.Човек може да развие прекрасни свъхсетивни възможности, но дали върви по божествения път, не съдя!

Линк към коментар
Share on other sites

24 защото ще се появят лъжехристи, и лъжепророци, които ще покажат големи знамения и чудеса, така щото да заблудят, ако е възможно, и избраните.Матей 24 глава

Дори човешкото его не претендира да е Господ. Такава претенция може да има само същество, чието его се е образувало в резултат от падението на това същество от някой от плановете на Божествения свят. Случайно то може да е придобило някакви способности преди да падне ,които да демонстрират силата на разума над материята. Тъй като такова его е създадено извън материалната вселена за всички хора от света то изглежда като превъзхождащо останалите, недостижимо за това то претендира ,че е върховен Бог на земята.

Това, което прави хората възприемчиви да следват такава една личност е желанието на собственото им его да намери гаранция по пътя за спасение и по този начин щом си последовател на гуру, ,който е божествена инкарнация твоето спасение трябва да е обезпечено защото гуруто ще свърши всичката работа заради теб и няма да се налага да се конфронтираш с егото си в стремежа към по-високо съзнание. Това се случва почти с всеки последовател на така наречения супер гуру.

Има много християни превърнали и Христос в супер гуру..

Линк към коментар
Share on other sites

Може би тези хора около Сай Баба имат нужда от такъв гуру,нещо като Тома Неверни,за да се докоснат до Любовта...

Определено поста на Кирил ми хареса.:thumbsup:Никой не може да извърши промяната вместо нас.Лозето иска и мотика, само с молитва не става!

Това, което прави хората възприемчиви да следват такава една личност е желанието на собственото им его да намери гаранция по пътя за спасение и по този начин щом си последовател на гуру, ,който е божествена инкарнация твоето спасение трябва да е обезпечено защото гуруто ще свърши всичката работа заради теб и няма да се налага да се конфронтираш с егото си в стремежа към по-високо съзнание. Това се случва почти с всеки последовател на така наречения супер гуру.

Има много християни превърнали и Христос в супер гуру..

Линк към коментар
Share on other sites

Не коментирам живота и делото на Сай Баба, но мисля, че все пак е направил света малко по-добър. Ето няколко негови мисли:

"Съществува само една религия, религията на любовта. Съществува само един език, взикът на сърцето. Съществува само една раса, расата на човечеството. Съществува само един Бог и Той е всемогъщ".

"Бог е равен на човека минус егото". Егото е илюзорна вяра в разделението, страха и егоизма.

"Ръцете, които помагат са по-свети, от устните, които се молят".

За гуру Сай Баба казва: "Гуру е светлината да покажеш на някого Пътя, но крайната цел е Бог. Човек е благодарен на своя гуру, но именно Бог е този, на когото той се покланя. Днес хората се покланят на своя гуру, но това е грешно".

Редактирано от Raphail
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Не коментирам живота и делото на Сай Баба, но мисля, че все пак е направил света малко по-добър. Ето няколко негови мисли:

"Съществува само една религия, религията на любовта.

Съществува само един език, eзикът на сърцето.

Съществува само една раса, расата на човечеството.

Съществува само един Бог и Той е всемогъщ".

"Ръцете, които помагат са по-свети, от устните, които се молят".

Swami Sri Sathya Sai Baba

Направих си труда да разгледам и да прочета

и правя поклон, пред личността, която е успяла

само с дарения на своите излекувани последователи да построи

* много училища, колежи и реномиран университет, които са напълно безплатни;

* локални лечебници и супер супер модерна болница, в която се правят безплатни трансплантации на всички видове органи;

*построен е язовир и са прокарани тръбопроводи до села с над 2 000 000 души през 1995г.

На откриването на такива големи проекти са присъствали министри на щата, вкл. и президента на Индия.

* последователи му са доброволци в проекти за образование, ограмотяване, обучение на фермери в добри практики, обучение на жени как правилно да се прижат за децата и бебетата; лечение с медикаменти, билки или хомеопатия; раздаване на храна и дрехи на стотици хиляди бедни селяни през последните 50 години активна дейност

И след като милиони и милиони долари са минали през касите на неговата организация, този човек цял живот е живял в един малък апартамент в ашрама му. Не е пътувал по света, няма скъпи коли и т.н. (като някои други гуровци, по-добре да не споменавам имена)

Не съм срещала информация дали има друга организация, която да е дала толкова пари за благотворителност (набрани само от доброволни дарения от благодарни излекувани хора) и да е осъществила толкова много социално значими проекти.

"По делата им ще ги познаете..." Библията

Линк към коментар
Share on other sites

Ами то и Ошо беше казал, че не е гуру на бедните, а на богатите и не знам да е дал дори и един долар дарение, но книгите му са с много толяма дълбочина и оригиналност. Външните признаци не винаги са достатъчни.

А Сай Баба да е жив и здрав! Починал, ама друг път. Моето отношение към него е добро, поради това, че не знам защо пък тряба да е лошо.

Линк към коментар
Share on other sites

Лука 6

39Рече им една притча: Може ли слепец слепеца да води? Не ще ли паднат и двамата в яма?

Ыменно! :) Софистиката е голяма клопка. Несъзнателно, но клопка. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Символът на Сай организацията съответства на идеите за братство, любов и единство и носи послание за Любов, мир, праведно поведение, истина, ненасилие.

Мотото на неговия живот и най-важният съвет към хората е:

"Обичай всички, служи на всички.

Винаги помагай, никога не наранявай."

REUTERS

BBC South Asia

HINDUSTANTIMES: Церемонията по полагане на тялото бе предшествана от молитви съгласно юдейските, будистките, ислямските, сикхи и християнските традиции.

"Половин милион души се събраха в Путапатра в южната част на Индия за да присъстват на погребението на духовния учител Саи Баба.Сред тълпата, която отдава почит на Саи Баба, е и индийския премиер Мамохан Синг."

"На ритуалите са присъствали много министри и министър председатели на различни Индийски щати, както и спортни звезди като Гаурав Синх - най-големият и легендарен крикет играч на Индия..."

<br>

Гуруто на Людмила Живкова – Сай Баба създаваше материя от нищото и пътуваше във времето"

<br>"Наричаха го най-богатият човек на света, защото можеше да създава материя буквално от нищото – разкрива „Уикенд”.

Сай Баба обаче не злоупотребяваше с дарбата си. За себе си той не пожела нито лъскав автомобил, нито гигантска яхта или луксозна къща. Не се кичеше с бишута, пръстени и гердани, а предпочиташе да се носи скромно – с изпрани оранжеви одежди и джапанки. Живееше като обикновен човек, макар да го наричаха „живия бог”. Основаният от него попечителски фонд през 1972 г. достигна до 9 млрд. долара.

Сред щастливците, виждали се лично със Сай Баба, бе и покойната дъщеря на Тато Людмила Живкова. Чудотворецът се срещнал с дъщерята на Бай Тошо през 70-те години по молба на Светослав Рьорих, син на идеолозите на Агни йога – Елена и Николай Рьорих. "

още една статия (2006г.)

Университетът

220px-University_Sathya_Sai_Puttaparthi.jpg

Болницата - с безплатно лечение

800px-Super_Specialty_Hospital_.jpg

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

"Съществува само една религия, религията на любовта.

Съществува само един език, eзикът на сърцето.

Съществува само една раса, расата на човечеството.

Съществува само един Бог и Той е всемогъщ".

"Ръцете, които помагат са по-свети, от устните, които се молят".

Swami Sri Sathya Sai Baba

"По делата им ще ги познаете..." Библията

Звучи ми също като от книга с мисли на Учителя.

А що се отнася до критиките - много лесно критикува човек и много, много трудно вижда светлинката. А и Христос ни съветва да не съдим. Особено когато сме в неяснота по отношение на истината.

А малкото, което съм чела от Сай Баба, музиката и песните са внасяли в мен винаги нещо хубаво. А и Учителят казва на едно място, че Светли Същества има във всяка раса, нация, култура, народи. Както Йогананда например.

А Сай Баба за разлика от други "гуровци" не е с бели обувки от убито животно, нито с лъснати костюми и коли и сред "учениците" си на "високо" - но дори тези нямам право да съдя.

И против Махатма Ганди, и срещу Далай Лама, и срещу Майка Тереза или който и да е - все се е намирало и ще се намери някой на светлото да сложи по едно черно петно и да каже "правил добро, ама ..." Едва ли Христос гледа одобрително на способността ни да виждаме "съчките" в чуждите очи, особено ако са нашите съчки, а не в чуждото око.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

впечатлена съм от този човек..светилна на Душата му..

Линк към коментар
Share on other sites

Всички така наречени гуру, произлизащи от Индия са мошеници! Ето разобличителна за Сай Баба статия на руски. Целият свят знае, че той е педофил. И не само това. http://www.k-istine.ru/sects/sai_baba/sai_baba_nagel.htm

Осъзнах, че Индия е една изостанала с векове държава, където вярата във всякакви дивотии е безгранична и много уважавана. Индия е държава пълна с цигани, където се лъже, мърси и краде най-безочливо. Само посредствените, недоразвити общества вярват в чудеса и ефекти. Това е факт в световната история. От Индия са излизали и продължават да излизат един след друг шмекери, наречени гуру, които зарибяват останалата част на света с лъжеученията си, обвенчани с красиви думи, но с естество на заблуждение. В резултат на което хиляди изначално искрени търсачи си изгубват ума след като се залепят за този или онзи "гуру". Имам личен опит. Дори фестивалът на културите в Берлин беше само параван, имидж за неговата организация. Всичко е направено много ловко и хитро. И само който има дългогодишен опит на пътеката и успява да се измъкне от емоционалната еуфория, успява да види целия този фарс, та чак започва да му се повръща от безочливата експлоатация на безплатен труд на последователите, само да да бъде нахранено егото и суетата на съответния гуру...Жал ми е за всички онези искрени хора, които са нови в учението и които не осъзнават с какво се захващат. Гуру-то е изпразнен от идеи, от творчество, той е толкова скучен и толкова суетен, вече ми призлява да слушам едни и същи неща, които се повтарят от 10 години.

Линк към коментар
Share on other sites

Всички така наречени гуру, произлизащи от Индия са мошеници! Ето разобличителна за Сай Баба статия на руски. Целият свят знае, че той е педофил. И не само това. http://www.k-istine...._baba_nagel.htm

Осъзнах, че Индия е една изостанала с векове държава, където вярата във всякакви дивотии е безгранична и много уважавана. Индия е държава пълна с цигани, където се лъже, мърси и краде най-безочливо. Само посредствените, недоразвити общества вярват в чудеса и ефекти. Това е факт в световната история. От Индия са излизали и продължават да излизат един след друг шмекери, наречени гуру, които зарибяват останалата част на света с лъжеученията си, обвенчани с красиви думи, но с естество на заблуждение. В резултат на което хиляди изначално искрени търсачи си изгубват ума след като се залепят за този или онзи "гуру". Имам личен опит. Дори фестивалът на културите в Берлин беше само параван, имидж за неговата организация. Всичко е направено много ловко и хитро. И само който има дългогодишен опит на пътеката и успява да се измъкне от емоционалната еуфория, успява да види целия този фарс, та чак започва да му се повръща от безочливата експлоатация на безплатен труд на последователите, само да да бъде нахранено егото и суетата на съответния гуру...Жал ми е за всички онези искрени хора, които са нови в учението и които не осъзнават с какво се захващат. Гуру-то е изпразнен от идеи, от творчество, той е толкова скучен и толкова суетен, вече ми призлява да слушам едни и същи неща, които се повтарят от 10 години.

Хахаха, туш! :)

Има нещо дълбоко вярно в това наблюдение - ЦЪК. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Мога да напиша цял роман за това как работи машината за пари на този гуру, който следвах...В една немска статия преди фестивала фондацията му беше наречена с доста по-подходящото име ФИРМА. В това учение се плаща абсолютно за всичко. Но когато трябва да използват твоя труд-той е разбира се безплатен. Когато трябва да уредиш зала за курс, тя трябва да е разбира се безплатна или да струва колкото се може по-малко, но самата организация никога не прави безплатни курсове или никога курсове с намаление. При нея цените са винаги железни. Но когато тя трябва да използва нечии облаги, те трябва да са евтини или безплатни. Говори за благотворителност, но никой не е видял черно на бяло отчет колко пари за кой проект за вложени...Тези пари от курсове отиват за купуване на политици, и прескъпи реклами. И после "имаме голям имидж, вижте какви конференции сме направили и кои величия са говорили на нашите мероприятия". Като прибавим амбициите за рекорди на Гинес, за нобелова награда за мир, спането винаги само в петзвездни хотели, и пътуването само в първа класа...става ясно и на слепия за какво става въпрос. Двоен морал, та няма накъде повече. Уж сме равни всички, ама май не сме. Уж безусловна любов, ама май не е безусловна...Проповядване на човешки ценности, а суета и живот в лукс, забравяне на скромността като част от човешките ценности. Още много мога да пиша, но ще спра. Триене на особени мнение по техните сайтове и форуми, т.е. цензуриране на неудобно мислещите...Да една лъскава опаковка има под себе си отрова...

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Maksim, ako имаш факти - моля сподели.

Но си мисля,че горчивите ти опитности не са със Сай Баба.

И поради това моля коментарите ти да се изместят в друга по-подходяща тема...

Всяка страна си има специфика.

Да, Индия е много отношения е изостанала страна, няма хигиена, много се лъже и се обират чужденците, ни никой не ги кара насила да ходят там, нали? Но наша работа ли е да съдим?....

Религиозните им обреди са доста пъстри и театрални за европейското мислене...

Но това са си те, такива са им традициите!

А ние?

Ние какви сме?

И какво правим и какво прилагаме от това великото учение на Учителя?

Това е въпросът!

П.П.: Въпреки външните разлики, поне аз виждам единството на нещата.

Поставям уважението към различните религии и нрави като важен етап от личното развитие и прилагане на учението.

Всеки гуру дава толкова, колкото може.

А всеки ученик поема толкова - колкото му е отворено сърцето.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз пуснах линк за Сай Баба. Няма какво да добавя. Освен, че чичко Гугъл намира много повече лоши статии за Сай Баба, отколкото за опита, който аз споделих като личен. Така че там нещата се очертават още по-зле...Аз също виждам единството на нещата, но поведението на тези гуру няма нищо общо с това Единство на нещата... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Максим, привет!

Аз също отдавна не 'свалям шапка" на гурувците - както на индийските, така и на западните. Много ясно виждам бизнес поведението им, както и сривовете в разсъжденията им, несъвършенствата им и т.н. Някои от тях наистина носят духовност, други по-малко. Като цяло гуру професията си е работа като всяка друга. Има си известни характеристики и параметри в социо-икономическия пазар и това е. Но това не е задължително лошо. Понякога и в плявата има зърно. А дори да няма, ако последователят е искрен, той сам си намира такова - а гуруто му служи просто като котва, посока на ума му, стожер. Разбира се, по-добрият вариант в тази професия би бил гуруто наистина да бъде освен имидж мейкър, персона с празни думи, да има и съответното духовно покритие. Някои го имат, други в известна степен, я трети са като празни отвътре, но отвън украсени с известен изказ черупки! :) Във всеки случай - гурувците присъстват в социалния контекст, защото има нужда от тях. Хората освен, че сме стадни същества и имаме силна несъзнавана нужда от водач, не спираме да се питаме някои въпроси за смисъла, целта и призванието си и т.н. Та, дано има повече наистина духовно интелигентни и просветни гурувци - имат си подобаваща социална ниша!

За господин Сай - човекът е строил болници, помагал е с каквото може ... Какво ме интересува мен сексуалната му ориентация, умението му да прави фокуси... Имал е силна харизма, ползвал я е, задоволявал е с гуру професията, която е практикувал известна вътрепсихична и социална потребност, това е! Със сигурност е помогнал на много хора! Мир на праха му!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...