Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Цветни или черно бели сънища?


Какви сънища сънувате - цветни или чернобели?  

27 гласа

  1. 1. Какви са сънищата ви?

    • Само цветни
    • Само черно бели
      0
    • Цветни и черно бели
    • Не мога да определя


Recommended Posts

Според Вал Глейд, който е почитател на Карл Юнг, черно-белите сънища са по-безпристрастни и фактологични, а представената от тях картина е изградена от въображение, чиито силни страни са рационализмът и обективността, докато цветните "вместват" в информацията не само разума, но и чувствата и нюансите.

Често ключът към правилното тълкуване на съня е именно цветът, който придава на един и същи символ различни, понякога противоположни значения.

Ярките цветове в съня са знак за подчертано надмощие на емоцията.

Чистотата на цвета говори за избистреност на символното значение.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ярките цветове в съня са знак за подчертано надмощие на емоцията.

Чистотата на цвета говори за избистреност на символното значение.

Няма как един сън да е избистрен ако сънуващият не е осъзнал поне малко страховете си. С магическа пръчка това не става - иска се усилена работа и правилен мисловен процес ( което пък е твърде субективно от друга страна). Мисля че модерният свят спомага усилено за елианацията, оттук и дълбокото объркване на хората като цяло. Обичам Юнг, но светът е различен днес. Трябват ни нови негови последователи, които да доразвият психоанализата. Условните принципи за проекцията остават, но не всеки би могъл да надникне в себе си без да изпита болка. Изобщо повечето човешки отношения са пречупени през призмата на огромни мрежи от проекции. Дори и коловозите, в които живеем не са нищо друго, освен последици от грешно възпитание, включващо най-вече убедеността в уникалността . Оттам идва и противопоставянето Аз-а срещу целия свят. За да се възстановим от допуснатите грешки ни трябва и солидна дистанция, която да се научим да спазваме, после може и да намерим баланса.

А иначе, човек, който сънува красиво, просто живее в хармония със себе си. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Няма как един сън да е избистрен ако сънуващият не е осъзнал поне малко страховете си. С магическа пръчка това не става - иска се усилена работа и правилен мисловен процес ( което пък е твърде субективно от друга страна).

А иначе, човек, който сънува красиво, просто живее в хармония със себе си. :sorcerer:

Защо да няма как? Много често се случва човек да е намерил правилното решение на проблема си, но да не осъзнава това по различни причини. Това решение излиза по време на сън, когато мозъкът не е зает с други задачи.

Случвало ми се е в съня си да видя решението на задача по дескриптивна геометрия, с чието решаване съм се мъчила дълго време. Чертежът, който видях беше невероятно точен и ясен - станах и го възпроизведох. :)

Вярно е, че когато човек е в хармония със себе си, сънищата са красиви!

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

"Шизофрениците сънуват цветно 20 пъти повече, в сравнение с нормалните хора, съобщи Нюзру."

изт.

Аз никога не съм сънувал черно-бяло.

Ники ,ти не си шизофреник ,нали :thumbsup: ,защото и аз никога не съм сънувала черно-бял сън... Не знам какво ще прявим ,ако се окажем: :3d_104::))))))))

Линк към коментар
Share on other sites

[quote name='5Я:)' timestamp='1309035962' post='147381']

"Шизофрениците сънуват цветно 20 пъти повече, в сравнение с нормалните хора, съобщи Нюзру."

изт.

Аз никога не съм сънувал черно-бяло.

Ники ,ти не си шизофреник ,нали :thumbsup: ,защото и аз никога не съм сънувала черно-бял сън... Не знам какво ще прявим ,ако се окажем: :3d_104::))))))))

... цветните "вместват" в информацията не само разума, но и чувствата и нюансите.:)

Спокойно!:thumbsup:

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Защо да няма как? Много често се случва човек да е намерил правилното решение на проблема си, но да не осъзнава това по различни причини. Това решение излиза по време на сън, когато мозъкът не е зает с други задачи.

Случвало ми се е в съня си да видя решението на задача по дескриптивна геометрия, с чието решаване съм се мъчила дълго време. Чертежът, който видях беше невероятно точен и ясен - станах и го възпроизведох. :)

Вярно е, че когато човек е в хармония със себе си, сънищата са красиви!

Няма как да стане, ако не обърнем достатъчно внимание на символите, които виждаме по време на сън. При теб нещата са се случили правилно :thumbsup1: Но когато сме откъснати от несъзнаванато дотолкова, че дори го зачеркваме, източникът на истината се губи. Защото тя се съдържа именно в сънищата и носи винаги верни послания. Много завоалирани и трудни за разпознаване, но винаги разумни и достоверни.

Понякога ни предупреждават, друг път съветват, или просто показват изхода от дадена ситуация. Не знам дали повечето от нас са наясно колко години от живота ни минават в сън, но определено са много - това е част от нашия живот - съществена при това. Трябва да бъдем наясно. че в кошчето за болклук, както го нарича Фройд, изтласкваме всичко, което искаме да забравим, и въпреки че го отричаме, то съществува и се връща именно в съня ни под формата на образи и символи. :sleeping:

Важно е да разберем, че посланията са важни за всеки от нас.

колкото до цветоветв, ето какво казва П.Дако:

"Всеки сън е изживяно възприятие- или слухово (чува се говор), или зрително (виждат серазлични неща), или осезателно (човек изпитва усещането, че докосванещо).

Доказано е експериментално, чезрителните усещания почти винаги присъстват; слуховите - много no-рядко; и още no-рядко осезателните.

Въпросът с цветовете в сънищата емного интересен. Немалко изследвания са провеждани по този повод. Пра­вени саопити с цел да се установи процентът на цветните сънища. Но това не е никаклесно."

Линк към коментар
Share on other sites

Четейки тази статия, човек може да остане с убеждението, че диагноза шизофрения може да се постави само въз основа на това, че човек сънува само цветни сънища.

Линк към коментар
Share on other sites

Нека оставим темата за шизофрениците настрана, за сега не сме от тяхната група :rolleyes: Нека бъдат обект на коментар и на изследване на професионалистите.

Цветовете са нещо специално в света на изкуствтото - те са най- големият израз на емоциите, носят наслада и удоволствие. Въпреки болестта си Ван Гог е велик. Бош е гениален, Дали също..... В света на чувствата цветовете са израз на най- съкровени желания. В света на сънищата също. Не можем да квалифицираме красотата и положителната емоция като болестотворна.

Всичко зависи от това какъв е адреса на посланието, и как ние го преживяваме. Сигурна съм, че има и страшни цветни сънища, аз поне не се сещам цветен сън да е бил лош за мен. Сюжетът е важен, другото е бла-бла ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че изследването на тексаските психолози е вярно...Моя приятелка,която е напълно нормална, обикновено сънува цветни сънища, които много отговарят на емоционалното й състояние. Аз също нямам психични заболявания, нито съм обременена, но напоследък сънувам много кошмари.Това е свързано с моментното ми психическо натоварване. Що се отнася конкретно до цветните сънища мисля, че те са прекрасни и действат успокояващо и изчистващо на психиката, разбира се ако са хубави и не са кошмарни.

Редактирано от Brilliance
Линк към коментар
Share on other sites

Няма нищо по-нормално от това човек да сънува всякакви сънища - черно бели, цветни, красиви, кошмарни...:)

Ето ТУК могат да се прочетат полезни неща за кошмарите.

Линк към коментар
Share on other sites

[quote name='5Я:)' timestamp='1309035962' post='147381']

"Шизофрениците сънуват цветно 20 пъти повече, в сравнение с нормалните хора, съобщи Нюзру."

изт.

Аз никога не съм сънувал черно-бяло.

Ники ,ти не си шизофреник ,нали :thumbsup: ,защото и аз никога не съм сънувала черно-бял сън... Не знам какво ще прявим ,ако се окажем: :3d_104::))))))))

Ех, да можех сам да си поставя диагноза...:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

[quote name='5Я:)' timestamp='1309035962' post='147381']

"Шизофрениците сънуват цветно 20 пъти повече, в сравнение с нормалните хора, съобщи Нюзру."

изт.

Аз никога не съм сънувал черно-бяло.

Ники ,ти не си шизофреник ,нали :thumbsup: ,защото и аз никога не съм сънувала черно-бял сън... Не знам какво ще прявим ,ако се окажем: :3d_104::))))))))

Ех, да можех сам да си поставя диагноза...:3d_146:

А какво ти пречи да го направиш?! ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Добре,щом иде реч за диагнози...Цял живот сънувам не просто цветно,а живо,искрящо,емоционално...Мога да кажа,че понякога емоциите,които изпитвам на сън са по силни и истински от тези в 'реалността'...

И...от години не приемам никакви медикаменти,освен хомеопатични/вече звуча като човек с ментални проблеми :unsure: /

Та преди месец и нещо смених лекаря си.След двучасово интервю той ми заяви в прав текст,че ако вместо него срещу мен стои 'обикновен'лекар ,вече съм щяла да пътувам към 'онова място'!

Изписа ми лекарство,което за първи път дава на пациент /над 10год.практикува/

Няма да разказвам,как точно ми действа,само ще кажа,че сънищата ми загубиха блясъка и емоцията си :( ,вече всичко е 'нормално',като на сън...много жалко...

Линк към коментар
Share on other sites

Цял живот сънувам не просто цветно,а живо,искрящо,емоционално...Мога да кажа,че понякога емоциите,които изпитвам на сън са по силни и истински от тези в 'реалността'...

Изписа ми лекарство

Няма да разказвам,как точно ми действа,само ще кажа,че сънищата ми загубиха блясъка и емоцията си :( ,вече всичко е 'нормално',като на сън...много жалко...

Аз също като теб, Уенди сънувам не просто цветно, а както ти си го описала - живо, искрящо, наситено, вълнуващо...

Трудно ми е да си представя как може да се сънува черно-бяло...., но явно може- както някои хора не могат да възприемат наличието на цветове в сънищата...

В началото на тази година посетих за пръв път хомеопат- и аз започнах да приемам хомеопатично лекарство, но при мен не се получи както при теб, а напротив- блясъка, наситеността и колорита така присъщи на съновиденията ми не само се запазиха, но се "прехвърлиха" и в реалният ми живот! Или накратко казано - живота, битието ми, съществуванието ми придобиха цвят и контраст, които преди това присъстваха единствено и само в сънищата ми:)

Линк към коментар
Share on other sites

За жалост ,мисля,че за хомеопатите това състояние е патология.

Ако това наистина се е случило с теб,може би са ти объркали лекарството...По моите симптоми-освен цветовете чувах и звънтящи гласове/в съня/,а в будно състояние,от малка чувам музика...Сега музиката спря :-( ,а гласът в сънищата ми се промени и вече е обикновен мъжки глас,който ми обяснява разни неща,които за жалост рядко помня.

Ако искаш разкажи,макар,че не е по темата,какво са ти предписали и т.н.,може да се изместим в раздела за хомеопатия...

Линк към коментар
Share on other sites

Та преди месец и нещо смених лекаря си.След двучасово интервю той ми заяви в прав текст,че ако вместо него срещу мен стои 'обикновен'лекар ,вече съм щяла да пътувам към 'онова място'!

Изписа ми лекарство,което за първи път дава на пациент /над 10год.практикува/

Няма да разказвам,как точно ми действа,само ще кажа,че сънищата ми загубиха блясъка и емоцията си :( ,вече всичко е 'нормално',като на сън...много жалко...

Уенди, убедена съм, че няма такъв "обикновен" лекар, който да поставя диагнози въз основа на едно интервю, още повече да праща с лека ръка пациентите си в "онова място".

Аз на твое място бих сменила хомеопата, заради думите, които е изрекъл...

Доколкото знам, хомеопатите нямат право да поставят диагнози, освен ако не са и лекари.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Уенди, може би ще споделя своя опит с хомеопатията в съответният подфорум - има такъв. Но ще ми трябва време да опиша всичко и най-вече смелост...

Линк към коментар
Share on other sites

Хм,и на мен ми трябваше доста време,около 4 години,за да споделя с хомеопат какво точно усещам...Във форум ми е по-лесно,досещате се защо...

Но когато си в някакво състояние,а е трудно да определят какво точно, е добре да започнеш да споделяш.

Винаги съм си представяла ефекта от лечението с хомеопатия,като белене на зелка-от едно състояние,към друго...докато се стигне до сърцевината.Не е лесен процес/сякаш някой е казвал,че ще е лесно/ ,а отнема и време,но си струва.А сънищата са много важна част от този процес.Но си мися,че молко повече смелост не би навредила никому.

Не възнамерявам да сменям лекаря си,поне за сега,та аз едва го открих.И определено не ми постави диагноза,по-скоро беше коментар от негова страна по повод на мои думи.Вижте,когато цял живот хората гледат на теб като на някаква "много странна птица" или "голям камък"/това ми е любимото/ е почти освобождаващо да получа лекарство,предписвано на шизофреници.

Аз съм убедена,че всеки има своите странности,това прави света шарен!Важното е да не пречиш на никой/и на себе си/,а да преминеш през живота си по линия на най-малкото съпротивление.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Цветовете в сънищата са от особено значение при анализа им. Преобладаването на едни или други цветове също е от голямо значение.

 

Колкото до това, че масово хората сънували в черно-бяло ... Всяка една анализа и терапия трябва да тръгне от сънищата, но какво да се прави. Нашите терапевти самите те не сънуват (не помнят сънищата си) и не знаят нищо за света на сънищата, царството на Архетипите. Така ще я караме.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Аз винаги сънувам цветно и никога черно бяло. Когато за първи път чух, че някой сънувал черно-бяло много се зачудих как е възможно такова нещо. Нали виждаме света цветен, защо сънищата  да са черно бели

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Какво точно се има предвид под "цветни сънища"? Предполагам нормалните, стандартните сънища - с различни цветове (а не като черно-бели филми).

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...