Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Геноцидът? Защо става?


Ани

Recommended Posts

Замисляме ли се понякога за ужасите по света? Не твърдя, че в България е райско кътче. И тук имаме проблеми. Но представете си за миг, че живеете в Либия, Япония или Ивицата Газа.

Във фейсбука има доста групи за най различни молитви, каузи... И след като сме се включили в такава група, прочели сме молитвата или сме се разписали в поредната кауза, спокойно си пускаме някой анекдот. Ей така, без да се замислим - какво се казва в него и дали някой не се смее върху труповете на невинно избитите деца.

Погледнете този клип от днешната тема на Нова тв. Вижте истинското лице на ужаса. Вижте как се раждат камикадзетата. Мисля, че не само насилието, но и безчуствието на хората спомага за това. :(

Не ми се иска да ме разберете погрешно. Не обвинявам никой. Нито пък се опитвам да поучавам. Просто много силно ми подейства днешната тема на Нова тв. Много често чета оплаквания колко сме зле в България. И аз го правя. Но истинският ужас не е у нас и дано не дойде.

Може би затова трябва да се събудим и да погледнем света с очите на душата си, на съвестта си. Да разберем чуждата болка. Нали всички хора сме свързани?

Защо тогава биват избивани цели народи? Коя е причината за геноцида?

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Нали всички хора сме свързани?

Всички го повтарят, а колко го разбират?

Истината е, че човек в добротата си е почти винаги сам, независимо дали му харесва, или не. Дали иска, или не.

В голяма степен интерпретацията на дадено събитие е въпрос на манталитет. Специално за България много силно впечатление ми прави фактът, че когато нещо не касае пряко някого, той отреагира с безразличие или грозна насмешка. Обратното, когато е в "неговата градина", готов е да премине портите адови, за да се възцари личната му представа за правосъдие. Мен ми е ясно, че мнение като това е обидно за много хора и като такова е обект на нападки.

Само ще припомня (защото много хора вече са забравили) трагедията на Великден с шестте убити младежи. Ако някой е гледал по новините коментарите на собственика на колата... Аз никога не мога да го забравя. Как с насмешка и подигравателно говори, колко му е забавно, как се смее, както казваш ти, над труповете на шестима души... Това може ли да бъде човек?? Гледайки го, си помислих колко долно е човешкото същество, колко е гнусно, колко извратено. Колко е стагнирано в лапите на егоизма, колко е пропаднало в собствените си жалки проблеми. Животът ежедневно дава такива примери. Просто ги няма по телевизията. Не е и нужно, те са навсякъде.

Затова казвам, че човек в добротата си често е сам. Безброй лозунги за мир и любов, прикрили изгнили сърца. На кого са нужни тогава? Отново на нечие раздуто его, което има нужда да бъде погалено и да се скрие лицемерно някъде, често от самото себе си.

И темата ти е прекрасна, ако има кой да вложи мисъл в нея.

Реагираш емоционално като човек, който добре разбира както живота, така и болката. Аз реагирам като теб. Иска ми се да сме повече...

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, уважавам чувствата ти и донякъде ги споделям.

Аз се тревожа повече за това, което става у нас, защото е пред очите ми.

Никога в България не е имало по-голяма престъпност. Но по-страшно е това, че винаги се търси и намира начин престъпникът да бъде оправдан. А близките на невинните жертви остават сами в нещастието си и в опитите си да търсят правосъдие.

По-страшно е да си сам в нещастието си отколкото в добротата.

Все повече хора проявяват безпричинна агресия, драстично са се увеличили депресиите и психическите заболявания. Каква е причината?

Всеки ден умират хора, които не са имали средства за лечение...

Всеки ден млади хора напускат България, защото са убедени, че тук няма бъдеще за тях.

Това не е ли страшно?!

Накъде върви Родината ни?

За отношението на света към България и българите няма да говоря, защото ми е обидно.:(

Съчувствам на японците и на всички пострадали от природни бедствия, съчувствам на гладните деца в Африка, съчувствам на майките на камикадзетата, както и на невинните жертви на терористични актове...

Но ме боли за нашите деца и за това, че ако продължаваме да живеем и мислим по този начин, от България един ден ще остане само спомен.

Според мен човек първо трябва да реши собствените си проблеми и чак след това да решава чуждите.

Линк към коментар
Share on other sites

Затова Бог е разделил вселената на различни светове и зони. Всеки с урока си - за един сватба, за друг брадва.

Може би е страшно да умират така деца и възрастни, но замислете си защо Палестина е държавата с най-високата раждаемост в света. Добре, отчасти това се дължи на високата смъртност, но що за човек би народил 10+ деца в една меко казано напечена обстановка комбинирана с потресаваща нищета, защо ще ги слага в огъня? Какво иде да покаже това за неговото съзнание и какво да го прави Господ като му е толкоз акъла, да го сложи в Бъкингам може би?

Сигурно звучи грубо и безтактично, но накрая пак опираме до проблема за злото в света и неговото назначение. Ако си го обясним, може би положението вече няма да е толкова трагично. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен човек първо трябва да реши собствените си проблеми и чак след това да решава чуждите.

Ето една добра мисъл! Казано е: Лекарю, излекувай първо себе си. Много лесно виждаме грешките на другите, та как да не ги видим, избождат ни очите. Но собствените ни безчуствия, за самите нас, в най-добрия случаи са загатка.

Промяната на света започва от самите нас. Когато станем господари на собствената ни империя, ще можем да даваме съвети. До тогава само ще бягаме от най-голямата истина, тази че сме слепи, и то не само от преди малко, а сме слепородени.

Толко ли е страшно да си признаем, че не знаем почти нищо?

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен човек първо трябва да реши собствените си проблеми и чак след това да решава чуждите.

Ето една добра мисъл! Казано е: Лекарю, излекувай първо себе си. Много лесно виждаме грешките на другите, та как да не ги видим, избождат ни очите. Но собствените ни безчуствия, за самите нас, в най-добрия случаи са загатка.

Промяната на света започва от самите нас. Когато станем господари на собствената ни империя, ще можем да даваме съвети. До тогава само ще бягаме от най-голямата истина, тази че сме слепи, и то не само от преди малко, а сме слепородени.

Толко ли е страшно да си признаем, че не знаем почти нищо?

За съжаление много от нас са допуснали да бъдат заблудени по отношение на истинското положение в страната ни, или просто не желаят да го видят?

Народът го е казал: "Лозето не ще молитва, а мотика". Ако всеки един от нас вземе "мотиката" и си прекопае "лозето", доста неща биха се променили към добро. Безхаберието и бездействието водят само към едно - разруха.

Да плачеш за своите или чужди страдания е най-лесно...

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Всеки ден млади хора напускат България, защото са убедени, че тук няма бъдеще за тях.

Това не е ли страшно?!

Накъде върви Родината ни?

Но ме боли за нашите деца и за това, че ако продължаваме да живеем и мислим по този начин, от България един ден ще остане само спомен.

Според мен човек първо трябва да реши собствените си проблеми и чак след това да решава чуждите.

Всъщност, Пламъче, много си права. Палестинците умират от фосфорни бомби, ние пък сме подложени на политически геноцид. Дълго е за обяснение, но се свежда до геополитика. Целият процес на налагане на псевдодемокрация, мутризация, чадър над престъпността (неработеща съдебна система + избирателно правосъдие), квазиприватизация, емиграция и т.н. не е случаен и има за цел едно - връщането на социализма с нова сила. Нещо като една назад, две напред. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Канел, аз не мисля, че някой цели да ни върне към социализма, просто този "някой" ни насочва умело към нещо много по-страшно.:(

Дано греша!

Линк към коментар
Share on other sites

Канел, аз не мисля, че някой цели да ни върне към социализма, просто този "някой" ни насочва умело към нещо много по-страшно.:(

Дано греша!

Социализмът ще се върне в нова форма. Отново ще има Съветски съюз, но нов. Ще има кооперативни стопанства и България ще преодолее трудностите. България ще върви напред само с Русия - тя е нашата майка. Русия е била и ще бъде велика сила.

... Пишете за Маркс, за Ленин, младежите трябва да ги знаят. Защо се срамувате от тях?

Ванга пред проф. Д. Филипов

Линк към коментар
Share on other sites

......

Във фейсбука има доста групи за най различни молитви, каузи... И след като сме се включили в такава група, прочели сме молитвата или сме се разписали в поредната кауза, спокойно си пускаме някой анекдот. Ей така, без да се замислим - какво се казва в него и дали някой не се смее върху труповете на невинно избитите деца.

Погледнете този клип от днешната тема на Нова тв. Вижте истинското лице на ужаса. Вижте как се раждат камикадзетата. Мисля, че не само насилието, но и безчуствието на хората спомага за това. :( ...

Аз пък се чудя как точно по време на трагедията на Худа там се е случил телевизонен екип, който да снима. И как са я оставили да плаче и да се измъчва, за да снимат спокойно и безчувствено, без да я успокоят.

Друг вариант е телевизионерите да са създали един клип по свой вкус и подобие, който да е максимално "прочувстващ" с цел рекламите покрай клипа да са максимално въздействащи.....

Всеки, който е наясно със смисъла на Божия Промисъл, ще се моли за душите на жертвите, но няма да изпадне в униние. А унинието си е грях.

Да униваме от всички тези събития, които ни заливат по телевизията означава две неща: маркетинговият подход на телевизията е успял и второ, че прекалено ни е страх да не ни се случи същото и това е причината за стреса и унинието.

Не е така. На всеки ще се случи точно това, което трябва да му се случи и нищо не може да бъде избегнато, колкото и голямо да е унинието и скръбта.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление май само Lifetime ме е разбрала. :( Нямах намерение, както и съм го написала в предишния пост, да обвинявам никого.

Естествено, че трябва да оправим първо себе си, след това държавата си и т.н. Това си е азбучна истина. Но България не е изолирана от света. Ние не живеем в някоя затворена система. И хората, и държавите сме като скачени съдове.

Това, че не се включих в темата за загиналите деца по Великден, съвсем не означава, че не ми е било тежко. Трудно ми е да гледам положението в страната ни. Наистина имам чувството за геноцид! Мъча се да помагам там където мога. Опитвам се естествено да работя върху себе си, но не всякога успявам.

Нямаше да пусна тази тема, ако не бях провокирана от подигравателни вицове по повод на чуждото нещастие и от филма по Нова. Кой е виновен там не знам. Но да се говори, че палестинците били раждали много и затова спокойно може да бъдат избивани като диви животни просто не го разбирам. Много деца раждат някои и у нас. А е доказано, че след война и по време на нея, раждаемостта се увеличава. Това е наблюдавано в Европа след втората световна война.

Боли ме за нашите деца, но ме боли и за всички останали. Не ми се занимава със злото в света. Може би до този извод стигнах прочитайки неделната беседа "Плевелите и пшеницата", която ме накара да се замисля за много неща.

Пламъче, извинявай ако без да искам съм те засегнала за анекдота. Много ми харесва това което пускаш. И в "Забавно", и в "Здраве", и на други места. Просто понякога трудно мога да приема спокойно някои ужаси - било у нас, било по света изобщо.

Божидаре, ясна ми е твоята теория за маркетинговия подход на телевизията :), но не мога да надскоча себе си. Не мога да съм студена и спокойна гледайки подобни неща. Засега съм на това ниво на развитие. Може да реагирам първично, но такава съм. :mellow:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Нямаше да пусна тази тема, ако не бях провокирана от подигравателни вицове по повод на чуждото нещастие и от филма по Нова. Кой е виновен там не знам. Но да се говори, че палестинците били раждали много и затова спокойно може да бъдат избивани като диви животни просто не го разбирам. Много деца раждат някои и у нас. А е доказано, че след война и по време на нея, раждаемостта се увеличава. Това е наблюдавано в Европа след втората световна война.

Боли ме за нашите деца, но ме боли и за всички останали. Не ми се занимава със злото в света. Може би до този извод стигнах прочитайки неделната беседа "Плевелите и пшеницата", която ще пусна след малко и която ме накара да се замисля за много неща.

Пламъче, извинявай ако без да искам съм те засегнала за анекдота. Много ми харесва това което пускаш. И в "Забавно", и в "Здраве", и на други места. Просто понякога трудно мога да приема спокойно някои ужаси - било у нас, било по света изобщо.

Не, Ани не се чувствам засегната, защото вица не съм го измислила и разказала аз, а министъра на отбраната на Колумбия - помисли, защо точно той.

Мога да нося отговорност само за това, че съм го пуснала в неподходящ форум и неподходяща тема. Имаш правата да го изтриеш.

Аз пък страдам, когато слушам по медиите и чета в пресата хули, които засягат националното ни достойнство. Против тях не се обявява никой, въпреки че голяма част от хората се чувстват засегнати, в това число и аз.

Ние българите допускаме да ни обиждат с думи и действия, което лично на мен никак не ми харесва.

Мен ме боли за българските деца и за това, че не правим нищо за да живеят добре в Родината си и да се чувстват горди, че са българи.

Божидар е прав - сърцераздирателните филми се правят с цел манипулация, и отвличане на вниманието от проблемите в обществото и държавата. Защото на някого така му изнася - манипулираните и стресирани хора не са в състояние да мислят и действат адекватно.

Жал ми е за всички страдащи същества, но това няма да им помогне,колкото и да плача за тях.

Това, което можем да направим за тези същества е да не им причиняваме страдания и да се молим тези които им ги причиняват, да спрат да го правят.

Извини ме, ако съм те засегнала, но аз смятам прекалената емоция за неуместна и вредна.

П.П. Преди време и аз приемах нещата като теб и си навредих. Приех, че злото съществува и не бива да да се боря с него по какъвто и да било начин.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Нямаше да пусна тази тема, ако не бях провокирана от подигравателни вицове по повод на чуждото нещастие и от филма по Нова. Кой е виновен там не знам. Но да се говори, че палестинците били раждали много и затова спокойно може да бъдат избивани като диви животни просто не го разбирам. Много деца раждат някои и у нас. А е доказано, че след война и по време на нея, раждаемостта се увеличава. Това е наблюдавано в Европа след втората световна война.

А не се ли замисляш, че точно тази раждаемост провокира да биват избивани (всъщност въпросът е малко като оня за кокошката и яйцето)? Ако тук циганите имаха средно по 10-12 деца, мислиш ли че нямаше да има ксенофобски изблици и кръвопролития?

Линк към коментар
Share on other sites

А не се ли замисляш, че точно тази раждаемост провокира да биват избивани (всъщност въпросът е малко като оня за кокошката и яйцето)? Ако тук циганите имаха средно по 10-12 деца, мислиш ли че нямаше да има ксенофобски изблици и кръвопролития?

Не мисля, Канел. Макар и да има някаква връзка - причините за подобни събития са много по-дълбоки. Ние виждаме нещата само на повърхността - и на физическо ниво, а и на по-високо...

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, Канел. Макар и да има някаква връзка - причините за подобни събития са много по-дълбоки. Ние виждаме нещата само на повърхността - и на физическо ниво, а и на по-високо...

Точно така, по-дълбоки. Моля, всички рекламации да се отправят към мойрите. ;)

Но по-добре не. :) Както казва Диана Илиева: нещата следват своя ход, а ние разбираме ли ги?

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

"За безчуствието ни понякога"

Ако ми позволите, ще Ви поправя -допуснала сте правописна грешка: изговаря се "безчуствие", но се пише "безчуВствие" :)

------------------------

Извинявай, Ели - вместо да ти отговоря, редактирах. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

"За безчуствието ни понякога"

Ако ми позволите, ще Ви поправя -допуснала сте правописна грешка: изговаря се "безчуствие", но се пише "безчуВствие" :)

Благодаря, Ели. Може би съм била доста развълнувана снощи? Затова е и грешката предполагам? Но темата според мен зави в друга посока - геноцид... Защо група хора, цели народи биват унищожавани? Нима причината е само във високата им раждаемост, както се опитва да ме убеди Канел. Аз не вярвам в това. Ако смятах да задълбая в кара, съдба и окултен смисъл, то щях да отворя тази тема в подфорум Езотерика. Но мисля, че има и по-материални причини. И високата раждаемост не е главната.

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Нямаше нужда да променяш името на темата. По някога си мисля, че някой нарочно си оставя нередактиран поста с тук там надничащи "правописи" именно с цел да работи върху егото си. Или пък не иска да се откроява прекалено много от масите.

Линк към коментар
Share on other sites

Но темата според мен зави в друга посока - геноцид... Защо група хора, цели народи биват унищожавани? Нима причината е само във високата им раждаемост, както се опитва да ме убеди Канел.

Разбира се, че не. :) В повечето случи биват унищожавани заради земя или ресурси.

Американските индианци са класически пример. За какво са били подложени на геноцид, не заради високата им раждаемост, нали? ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Ха, с промененото заглавие темата става съвсем различна.

Защо го има геноцида ли, защо ги има природните бедствия? Мисля, че от духовна гледна точка нещата ще станат по-ясни като си зададем въпроса: "Защо ги имаше Содом и Гомор?"

Линк към коментар
Share on other sites

Темата сама си зави към това което ме интересува – защо хората помежду си са много по-жестоки от животните дори. От една страна се говори за любов, за милосърдие, провеждат се благотворителни акции, които спасяват стотина човека, а от друга някой натиска едно копче и хиляди биват унищожени. Хирошима и Нагасаки – около 300 000 човека. Защо? А концлагерите в Германия? А бомбардировките с напалм над Виетнам? Не ми се изброява още – всеки сам може да се сети. И спрямо нас, българите е имало геноцид – безсмисленото избиване в Батак например. Къде между животни от един вид може да се види такова самоунищожение и жестокост?

Содом и Гомор не са унищожени от човешка ръка според Библията. Както и потопът.

Линк към коментар
Share on other sites

Темата сама си зави към ... :)

Содом и Гомор не са унищожени от човешка ръка според Библията. Както и потопът.

А бомбата над Хирошима да не мислиш, че пилотът я пусна?

"... и без Него нищо не е станало.." Йоан (някъде в началото)

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, някои насекоми раждат своите малки вътре в калинката. Калинката подскача при инжектирането на зародиша. След това зародишът се храни с нея и постепенно я изяжда.

Чудя се защо толкова се впечатляваш от живота. Това е животът, това е физическия свят. Ако искаш да е прекрасен, просто се лъжеш. Той е просто правилният свят.

Ани, според мен не си съгласна с Божието Провидение и това е, което така те фрустрира.

Има ли според теб Провидение или не?

Линк към коментар
Share on other sites

А бомбата над Хирошима да не мислиш, че пилотът я пусна?

"... и без Него нищо не е станало.." Йоан (някъде в началото)

Braman, по тази логика излиза, че и онзи твой пост дето беше изтрит – не съм го изтрила аз... Олекна ми! :3d_133:

Ани, някои насекоми раждат своите малки вътре в калинката. Калинката подскача при инжектирането на зародиша. След това зародишът се храни с нея и постепенно я изяжда.

Не става дума за междувидово, а вътрешно видово самоунищожение.

Ани, според мен не си съгласна с Божието Провидение и това е, което така те фрустрира.

Има ли според теб Провидение или не?

Има, но не мога да приема, че геноцидът и унищожението на хора от хора е Провидение. :3d_134:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...