Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Геноцидът? Защо става?


Ани

Recommended Posts

ами и аз това казвам, да не ограничаваме събитията до физическия свят :):thumbsup2:

Също така призовавам да не ограничаваме състоянията и отношенията до физическия свят :3d_090:

Като гледаме една подскачаща топка тя постоянно променя положението си и в никой момент не е в едно и също състояние. Вътре в нея обаче налягането на въздуха е в сравнително постоянно състояние. Човешките мисли минават и уж заминават, но има неща, които остават. Това са създадените убеждения и създадените чувства. Мислите уж ги няма, но всеки път, когато дойде специфична ситуация, човекът реагира по един и същи начин благодарение на възприети убеждения/предубеждения. На основата на тези минали реакции и очаквани бъдещи реакции се поддържат постоянни съзнавани или несъзнавани чувства (напр. постоянно несъзнавано настроение). Дори и да няма свързани със ситуацията мисли човешкото несъзнавано реагира на всяка ситуация или допир с типични ситуации/предмети/хора. Тези реакции може да са на обич, може да са на омраза и съответно изпращат към обекта или енергия на любов или енергия на омраза.

Това става и несъзнавано за човека. Ако мъж мрази жените, то несъзнавано той ще изпраща лоша енергия към жените всеки път, когато види жена или се сети за жена или по някакъв начин (съзнателно или несъзнателно) усети жена. Тези неща се засилват във времето, натрупват се и съответно кармичните реакции стават по-силни.

Защо чувствата зависят от бъдещето? Човек съзнавано или несъзнавано очаква дадена ситуация да се повтори в бъдеще, страхува се от нея, в трескаво очакване за опасност е. Напр., студент късан два пъти на изпит е в страх от следващия изпит и от сега си представя как ще мрази изпитващия, ако го скъсат.

Освен това на нивото на нашето несъзнавано ние знаем какво ще ни се случи в бъдеще, знаем, че ще дойде ситуация, която ненавиждаме и от сега сипем (несъзнавано) огън и жупел под формата на негативна енергия все едно бъдещето вече се е случило. Е, в такъв случай е нормално да ни санкционират още в момента, нищо че бъдешата ситуация не се е случила, а защото отсега сме реагирали неправилно на нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Сега осъзнах, че говорим и за това доколко лесно може да се неутрализира натрупаната карма. Браман като заговори за Йога и ми даде идея за по-добра визуализация на това.

Всичките Йоги, които могат да се намерят в Западния (тук сме вече и ние :) ) свят, всичките учения на Шри Матаджи Нирмала Деви, на всички Шри Шри Шри ...., всичките мидитации, транцедентални медитации, холотропно дишане, мантри, дишане, недишане и т.н. са част от оригиналната Хата Йога.

А какво е Хата Йога? Това е подготвителна Йога за истинските степени на Йога. Истинските степени на Йога, които се минават последователно в следния ред:

1. Карма Йога - резултатът е кармично освобождение

2. Бхакти Йога - чувствено освобождение

3. Джняна Йога - интелектуално освобождение

4. Раджа Йога - единение с Първоизточника

Знанието за тези четири степени на истинската Йога никога не е напускало източните ашрами. Има много книги за тях, но те обрисуват слухове така да се каже. Едни от малкото полезни книги са тези на Вивекенанда. където той е извлякъл от четирите степени това, което може да се осмисли и да бъде полезно за западния човек. А то е много малко.

На нас ни се струва, че са ни достъпни тези четири степени, защото всеки човек още сега прави някои неща свързани и с четирите :)

Както казах Карма Йога е недостъпна без посвещение, както и западните й съответствие. Но не това е важно. Важното е, че при приключването на карма йога (т.е. научаването, практикуването не спира) се получава първа планетарна инициация. Осезателна и идентифицируема и човекът се нарежда в редиците на "младите" учители.

Разбира се, за различните хора ще е различно трудно. На Щайнер може да му е лесно, защото, ако я е минал, то тя вече се прави рутинно и не изисква особени усилия.

Иска ми се да отворим нова тема за това, защото наистина е интересно как човек може да се подготви за карма йога или западните й съответствия.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Доста интересни мнения. Благодаря! :)

Отворих темата импулсивно, водейки се от едно чувство получено от гледането на предаване по телевизията. Може подобен род предавания да са манипулация. Кадрите обаче показваха неща, които действително стават някъде по света. Не виждам никаква вина в това, че съм изпитала чувство на състрадание, както се опитаха някои да ми я вменят. Единствената грешка при отварянето на тази тема беше, че безпричинно критикувах друг човек.

Но отношението ми към избиването на хора от други хора си остава същото. Не мога да запазя безразличие към това. :(

Така и не разбрах приемате ли геноцида? Спокойни ли сте и удовлетворени, гледайки унищожението на хора по най-жесток начин, обяснявайки си всичко това с изпълнението на Божията Воля?

Всичко, което става по земята по Божия Промисъл ли е? Защо тогава според Библията понякога се налагат корекции - потопът, Содом и Гомор?

Има ли разлика между унищожаването на хора от горе и унищожаването на хора от други хора – концлагерите в нацистка Германия, избиването на индианците в Северна Америка?

Къде е границата между човешката воля и Божията при геноцида?

:yinyang:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, докато търсех един цитат за Ани, попаднах на цитат, който потвърждава това, че човекът понякога бива спиран, за да не направи лошите неща,които би направил в бъдещето.

Мисля, че това го илюстрирах сравнително добре, но ето и мнението на Учителя.

От "Бог иска това";

"...Когато направиш една погрешка, кажи: „То си е Божия работа!“ Като направиш погрешка, благодари на Бога! Като направиш едно добро, благодари Му два пъти! Доброто е всякога добро. Като направиш погрешка, Бог всякога ще те спре на половината, за да не направиш злото до край, защото тогава е непоправимо. Защото, ако направиш две злини, то е непоправимо. Една погрешка се прощава. А две погрешки едновременно, не се прощават. Та спазвайте закона: Благодарете на Бога за погрешките, които правите. Благодарете два пъти на Бога, за доброто, което правите, за да ви благослови Господ..."

Ани, и прекаленото съчувствие и равнодушието са две крайности. Нормално човек състрадава и гледа да се погрижи не само за телата на хората, но и за душите им. За душите на първо място.

Пак от същата беседа:

"...Често хората търсят правото в света. Правото е нещо външно [за човека]. Чувствата и постъпките [на самия човек] са важни. Правото ще го намериш всякога....Правото, което търсим, не се намира вън. Всичкото противоречие в света е вън, а пък хармонията е вътре. Бог е, Който хармонизира външния свят, понеже знае законите. Ние трябва да оставим външния свят Бог да го подобри. Само Той може да го подобри. ..."

П.С.

Пак оттам:

"...Ще ви кажа нещо, което не всеки може да разбере: Всичко е от Бога! Яденето, което ядете и от което те хваща болест, това ядене е от Бога, но къде е злото? Злото не е в храната, а в това, че ядеш повече отколкото трябва. Лошото не е, че ядеш, но че преяждаш и страдаш. Даваш на стомаха си повече работа отколкото трябва..."

Символично този пасаж означава и "Не яжте злото!" Не яжте злото, не се занимайте прекалено със злото, защото така го допустате в себе си.

"...Мисли за хората така, както Бог мисли за тях! Съдействувай за онова, което Бог е предначертал. Съдействувай за тяхното повдигане. Така ти повдигаш себе си. Ако всички така живеете, ще се повдигнете. ....Всеки един ученик, всяка една дъщеря, всеки един син е създаден както си е. Ще оставиш Бога сам да корегира своите работи. И не се месете, да корегирате работите в Божия път, нито в себе си, нито в другите. Ако ти видиш една погрешка в другите, ползувай се. И ако видиш някоя погрешка в себе си, пак се ползувай. Когато каже[ш] една лоша дума, благодари на Бога, че Бог те е запазил да не кажеш две лоши думи..."

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ще нахвърлям на кратко някои неща,не претендирам за изчерпателност,както и не желая да пораждам спорове.С мнението си не ангажирам никого.

Ани,

засягаш глобални въпроси,за които се искат знания относно:Цялото развитие на човечеството от сътворяването,Кармата като основен закон в развитието,Инволюция и Еволюция ,Учения на Мировите Учители,слизали на Земята ,за да дадат посока на човечеството.Падането на Луцифер,за да се даде Избора ,защото без зло не би могло да се разбере какво е добро...Без неговата жертва още щяхме да щъкаме из Рая щастливи,но без опита и развитието,които носим сега.Познаване на Библията на по-дълбоко ниво.Слизането на Христос в плът,който носи на хората Любовта и принципа за ненасилие спрямо всичко живо...Идването на Учителя,който носи новите енергии и начин на живот на бъдещата Епоха.

Всичко това е взаимо-свързано,и без познания не би могло да бъде обяснено с няколко мнения...А и обясненията ще бъдат свързани с нивото на развитие на Душата на съответния човек,който дава отговор,всеки ще го даде от неговото си разбиране,до което е достигнал...Картината е огромна,парчетата от пъзела-много и всяко има своето точно място.

Всичко, което става по земята по Божия Промисъл ли е? Защо тогава според Библията понякога се налагат корекции - потопът, Содом и Гомор?

Човечеството се развива,корекциите се налагат,Бог се намесва,когато злото стане повече от доброто.Поради това сега очакваме и Апокалипсиса,който ще пресее душите,всеки е направил вече Избора,или в момента го прави...

Индианците от Северна Америка,както маите,инките и др.изчезнали или изчезващи народи не носят Еволюцията в себе си,затова отмират...В момента са въплътени души от всички нива на развитие,от много епохи назад във времето,отработват карма,няма да останат в Новата Епоха,защото самата Земя като жив организъм ще направи скок в развитието си.Скокът касае и еволюцията на човечеството.Който не е достигнал необходимите нови и по-високи вибрации,няма да продължи на новата Земя,може би другаде...Затова в Новия Завет е казано,двама ще са на нивата,единия ще бъде взет...Идва най-новия Завет-Завета на Синовете Божии.Човеците,достинали новите вибрации на Любовта и Ненасилие ще дадат новата Десета йерархия,на Синовете Божии и новото човечество.Хората ще станат Човеци,ще се отделят от животните окончателно,ще махнат животинските инстинкти,на които са подвластни все още/кой по-малко,кой повече/.Ще се цени Животът във всяка негова разновидност.Именно затова вегетарианството е неотменимо в Духовния път,за тези,които го са в него..

Това е поредния скок,нито първия,нито последния....

Къде е границата между човешката воля и Божията при геноцида?

В Избора,който ни е даден.Всеки поема отговорността лично и си носи последиците.Едното е Избор,второто Резултат.

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, докато търсех един цитат за Ани, попаднах на цитат, който потвърждава това, че човекът понякога бива спиран, за да не направи лошите неща,които би направил в бъдещето.

Мисля, че това го илюстрирах сравнително добре, но ето и мнението на Учителя.

От "Бог иска това";

" Като направиш погрешка, Бог всякога ще те спре на половината, за да не направиш злото до край, защото тогава е непоправимо."

Какво разбираш под това, злото да бъде направено до край? Конкретно лошо действие или т.нар. духовна смърт? Аз разбирам второто, и в този смисъл подкрепям написаното.

Линк към коментар
Share on other sites

Българинът винаги българин ще си остане...Българинът е една постоянна форма. Същото може са се каже и за всеки човек от каквато народност и да е той. Дето и да туриш българина, той пак при българина ще се върне. Онези, които не познават този закон, казват: жалко, ще се опропасти народа ни! Не, никой народ не може да се опропасти. Има ...само един начин, по който народите могат да се опропастят и да се спрат в своето развитие. Този начин се крие в неизпълнението Божия закон. Такъв пример имаме с еврейския народ. Ето, от толкова години насам, съдбата тласна еврейския народ от едно място на друго по лицето на Земята за неизпълнение Божия закон, но пак не изчезна. Защо? Бог не е допуснал това. Както виждате този народ го бият, гонят, но има нещо, което го държи. Значи, няма сила в света, която е в състояние да заличи един народ от лицето на Земята, ако това не е допуснато от Бога. Не само това, но евреите и до днес заповядват на целия свят. Освен това, между тях се срещат и много умни хора. Това е доказателство, че без волята на Бога народите не могат да изчезват, нито да се изменят.

Не Го приеха , Затова се родих, НБ

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, докато търсех един цитат за Ани, попаднах на цитат, който потвърждава това, че човекът понякога бива спиран, за да не направи лошите неща,които би направил в бъдещето.

Мисля, че това го илюстрирах сравнително добре, но ето и мнението на Учителя.

От "Бог иска това";

" Като направиш погрешка, Бог всякога ще те спре на половината, за да не направиш злото до край, защото тогава е непоправимо."

Какво разбираш под това, злото да бъде направено до край? Конкретно лошо действие или т.нар. духовна смърт? Аз разбирам второто, и в този смисъл подкрепям написаното.

Айдееее, трябва да правим сега лингвистичен анализ?

Злото как се прави докрай и как се стига до духовна смърт? С действия ли се достига духовната смърт или не? Имам предвид ментални, емоционални и физически действия.

Духовната смърт как се прави докрай? Ако не е с действия, то с какво?!?!?!?

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, и прекаленото съчувствие и равнодушието са две крайности.

Божидаре, не виждам да съм се фрустирала толкова много (беше го написал в друга тема). :) Наистина, първата ми реакция, когато гледам подобни неща, независимо дали се отнасят до хора или животни е малко силна. Но и друг човек писал по тази тема е споделял с мен, че е плакал, гледайки избиването на делфините. Защо ни е тежко за животните, а за хората можем спокойно да разсъждаваме, че са справедливо унищожавани? :mellow:

Нормално човек състрадава и гледа да се погрижи не само за телата на хората, но и за душите им. За душите на първо място.

А знаем ли кое е от спасение за една душа. Познаваме ли душата на даден човек? В много религии има убиване на човека с цел спасяване на душата му. Католиците (инквизицията) са горили вещици с цел спасение на тяхната душа. Така, че от думите – „аз се грижа за душата ти”, до „убивам те в името на твоето вечно спасение” има само една крачка.

В цитатите, които си подбрал от Учителя става дума главно за намеса в Божиите работи. Не ми отговаряш конкретно на въпросите от предишната тема. :dancing yes:

Мария, права си – това са глобални въпроси. Знам, че е трудно да се отговори напълно на тях. Но ме интересува като обикновен човек, от петата раса – как да реагирам на подобни неща, непознавайки добре Божия Промисъл. Трябва ли да се одобрява или не избиването на хора от други хора?

Например не мога да приема, че някои нации са си го заслужили.

Индианците от Северна Америка,както маите,инките и др.изчезнали или изчезващи народи не носят Еволюцията в себе си,затова отмират..

На базата на какво можем да твърдим, че те не носят еволюцията в себе си?

Значи, няма сила в света, която е в състояние да заличи един народ от лицето на Земята, ако това не е допуснато от Бога. Не само това, но евреите и до днес заповядват на целия свят. Освен това, между тях се срещат и много умни хора. Това е доказателство, че без волята на Бога народите не могат да изчезват, нито да се изменят.

Съгласна съм, че без Божията воля нищо не става. Но следва ли от това, че тези които избиват даден народ са ангели на възмездието? Съработници на Бог? Например нацистите. И за тях не се отнася принципът за ненасилие заложен в думите на Исус: „Петре, скрий ножа”? Те извън кармичните закони ли са?

Защо почти всички писали тук приемате геноцида едва ли не като нещо добро и се аргументирате за това с цитати от Учителя предимно? Не вярвам той да е oдобрявал масовите убийства?

Линк към коментар
Share on other sites

Ани,никой не одобрява насилието тук.

Ще ти кажа честно,това което мисля:Не ти стига Вярата в Бог и неговия Промисъл.Ако я имаше,щеше да не се съмняваш,че всичко си е на мястото и че,щом Бог го допуска,то е за добро...Всяко зло винаги се обръща на добро.Ние не сме дорасли да видим връзката минало-бъдеще,можем само да я предусетим или осмислим...

Ще ми кажеш,че състрадавам на животните,а не на хората-Да,но съм наясно,че със страданията,които търпят,те отработват карма и напредват,това е от полза за тях,докато хората,които ги избиват-трупат лоша карма,която тепърва ги очаква,това е разликата.Животните нямат самосъзнание,нямат Аз,и на хората е дадена власт над тях...Злоупотребата с власт е голям грях...:sleeping:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, докато търсех един цитат за Ани, попаднах на цитат, който потвърждава това, че човекът понякога бива спиран, за да не направи лошите неща,които би направил в бъдещето.

Мисля, че това го илюстрирах сравнително добре, но ето и мнението на Учителя.

От "Бог иска това";

" Като направиш погрешка, Бог всякога ще те спре на половината, за да не направиш злото до край, защото тогава е непоправимо."

Какво разбираш под това, злото да бъде направено до край? Конкретно лошо действие или т.нар. духовна смърт? Аз разбирам второто, и в този смисъл подкрепям написаното.

Айдееее, трябва да правим сега лингвистичен анализ?

Злото как се прави докрай и как се стига до духовна смърт? С действия ли се достига духовната смърт или не? Имам предвид ментални, емоционални и физически действия.

Духовната смърт как се прави докрай? Ако не е с действия, то с какво?!?!?!?

Това че си довел едно лошо действие до край не означава, че си паднал до там, че да умреш духовно. Нужно е голямо упорство във вършенето на зло, за да го постигнеш; нужни са множество отделни действия. И именно кармата, която човек натрупва с всяко зло действие и тежките условия в които поставя човека, възпира човек от падение (и все пак някои въпреки всичко падат).

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото до вярата в божия промисъл, иска ми се отново да обърна внимание на нещо, което споменах по-рано. Ако Бог е архитекта, то плановете не могат да се реализират от само себе си. Ако нещо не е построено както трябва, то ще трябва да се изгради наново. Всяко зло е за добро, но работата трябва да бъде свършена и то както трябва. Тук много се писа, че това или онова било по божията воля, но когато отсъства всякаква градивност за божия воля и дума не може да става. Който разрушава трябва да умее след това да съгради, иначе е престъпник.

Линк към коментар
Share on other sites

.....В цитатите, които си подбрал от Учителя става дума главно за намеса в Божиите работи. Не ми отговаряш конкретно на въпросите от предишната тема. 59.gif

.....

Отговорил съм ти, но не може всичко да супер конкретно :)60.gif

Както казах разбирането на това какво е Божия Промисъл във всеки човек е свързан с един куп убеждения. Не трябват супер конкретни отговори, а най-вече емоционално преживяване на ситуации на отговорите.

Мога да продължа да обсъждам, но може пък една уж невинна ситуация случила се след седмица да ти даде много конкретен отговор :)

Сега ще се опитам да ти отговоря конкретно.

Да, в цитатите, които давам много се говори за това, че е вредно да се месим в Божиите дела.

Ти питаш "Така и не разбрах приемате ли геноцида?". Дебело подчертаваш въпроса. От него разбирам, че ти не приемаш геноцида. Като имаме предвид (а и видяхме от множество цитати, че поне Учителя мисли така), че всяко нещо, вкл. и геноцида е резултат от Божия Промисъл, излиза, че ти не приемаш Божия Промисъл. Критикуваш Бог за решенията му. Мислиш, че би сътворила по-добро. Налага ми се да ти го кажа директно, защото не го виждаш това в любезните ми и внимателни към теб обяснения. И сега се опитвам да съм внимателен, доколкото конкретиката позволява.

Говорили сме и друг път, че критиката и осъждане на съседи и групи хора не е здравословна. Колко здравословно е да се осъждат решенията на Бог?

Сега ще кажеш, че не ги осъждаш. Нима неприемането на решение не е осъждането му. Нима не е отхвърляне неприемането на решение?!

Да, аз приемам геноцида като Божия Промисъл.

Питаш: "Спокойни ли сте и удовлетворени, гледайки унищожението на хора по най-жесток начин, обяснявайки си всичко това с изпълнението на Божията Воля?"

Да, аз съм спокоен, защото се опитвам да не забравям, че във всичко е Божията Воля. Състрадавам им на страдащите и се опитвам, когато мога и се усетя, да им помагам.

Не бих ги критикувал, защото виждам нещата не като наказание, а каво развитие за тях, като нова възможност. Защото именно с тази цел стават тези неща, да бъдат върнати в еволюционния път на нормалното човещко развитие. Няма друга цел, както казва Учителя.

А ние Ани, които критикуваме решенията за нещастните събития, така пречим и на тези хора да се върнат в нормалния път на развитие. Защо искаме те да спрат да се развиват и да спрат да се променят?! Или сме по-умни от Бог.

Споменаваш за нацистите и искаш да се приложи карма върху тях. Но прилагането на карма не е наша работа, а работа на Господарите на кармата, както Казва Учителя.

Освен това нацистите са мислели по подобен начин. Мислели са, че те са тези, които ще определят и наложат пълноценните раси, а не Божия Промисъл. Това е и смисълът на техния окултизъм. Защото наистина е възможно с окултни техники да прилагаш своя план, но само за известно време.

Ето още един цитат:

От "Слаби и силни":

"...Да кажем, някой път вие не може да простите една малка обида. Най-първо, знаете ли вие колко обиди сте направили на Бога? Сега всеки човек, който обича, казва, че това не е направено, онова не е направено. Той обижда. Не дигайте шум в себе си. Благодарете за всичко онова, което става във вас. При добро и зло благодарете, нищо повече. Защото там, дето е Бог, доброто и злото слугуват. Казва там: „Адам стана като боговете, да познава доброто и злото.“ Понеже Бог е любов, доброто и злото еднакво му слугуват. Казвам, Бог, Който е във вас, оставете да Му слугуват доброто и злото, не си давайте мнението. Не противи се на злото, не противи се на доброто. Казвам, то са Божии слуги и каквото те правят, това е добро..."

От "Правилното Верую":

"...Та сега ви давам едно правило: Помнете и вярвайте в едно: че всичко, което ви се е случило от памти века до сега е било за ваше добро. От най-лошото, което ви се е случило, вярвайте, че е за ваше добро. [Не да вярвате.] Вярвайте, че онзи, който ви е пратил на земята и всичко онова, което той е допуснал, той го е допуснал с онази мисъл, че туй да бъде за ваше добро..."

Значи всеки от подложените на геноцид трябва да вярва, че всичко, което му се случва е за негово добро. Кои сме ние да скочим и да му кажем "Не! Ти се заблуждаваш, случилото ти се е лошо!"?!

Ани, ние можем да осъзнаем, че сигурният и спокоен живот е вреден. Сигурният и спокоен живот ни отклоняват от правилното еволюционно развитие. Само, когато приемем и се подложим на ситуациите, тогава сме в пътя на еволюцията.

П.С. Станимир, никой не отрича, че човек трябва да бъде активен и да си свърши работата на Земята. Но не това обсъждаме очевидно.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

...

Когато се посади едно семенце в подходящите условия, то ще даде своите плодове, без да е необходимо някакво супер-специално дирижиране. Посетите идеи в причинния свят рано или късно, но неизбежно ще дадат своите плодове. Това е начина по който основно се провежда божествения план. Работи се преди всичко в причинния свят. Събитията на физически план така или иначе са илюзия, те нямат собствена стойност. Стойността зависи изцяло от мотивацията и отношението на участващите.

Въпрос: всяко събитие ли има отношение към реализирането на божествения промисъл?

В действителност за да даде семенцето плод влиза в действие огромно режисиране, просто ние не се вглеждаме и не вникваме достатъчно в процесите (пък и не можем, все още).

Обаче ми стана интересно другото - Кой посява идеите в причинния свят?

И отговор на въпроса - на Земята е възможно не всяко събитие да е точно според Божествения сценарий, но никой от нас хората поотделно, нито пък цели народи имат по-силна воля от Божията воля. И ако някой реши да реагира не "според плана", то Божествения промисъл бързо и ефективно неутрализира неуместната "самодейност". И въобще не подценявам въпросната самодейност, но просто тя си се трупа на нашата си сметка само и не е в състояние да "събори" Божествения промисъл.

В този смисъл и въпросът ти:

А винаги ли е възможно според теб да бъдеш спасена?

Бих отговорила така - да, винаги, докато съм важна за осъществяването на Божествения промисъл или с други думи докато Бог смята, че ми е рано още да си отида от този свят.

Както и на въпросите на Ани - да, ако видя, че става нещо и аз бих могла да помогна, да, ще помогна, защото може би не случайно съм там, може би точно аз съм изпратения на точното място и в точното време човек, за да се осъществи Божия промисъл (примерно да оцелее детето). Тук се сещам за оня виц, за наводнението и за вярващия, който се молил Бог да го спаси, минали три лодки с хора, но той все не се качвал на тах и след като все пак се удавил, после попитал Бог защо не го спасил, а Той му отговрил - помниш ли, че минаха три лодки; е, Аз ги изпратих при теб.

Но няма смисъл да се тюхкам, ако не съм била там или не съм могла да помогна. Знам, че е трудно, особено ако става дума за близки хора, но и за непознати също.

Та в този смисъл - да, геноцид има, но той е допуснат да се прояви.

И да, народите си сърбат кашата често целокупно.

И също да, загиналите при инциденти, включително земетресения явно се отсяват доста прецизно, дори и на нас да не ни изглежда така.

А това тук е интересно твърдение:

Аз под ненаписани имах предвид точно несъздадени. Това предполага, че няма воля, която да не е подвластна на тези закони, т.е. те са дори и над това, което наричаме Божи промисъл. Нищо не може да „избяга“ от естеството си и ако законите отразяват естеството на всичко съществуващо, на цялото на абсолюта, то всичко трябва да е зависимо от тях.

Значи законите не са създадени. А Бог създаден ли е?

Може би законите са създали Бог, щом законите стоят над Божия промисъл? :hmmmmm:

Въобще кое за теб е Бог, кое цяло и абсолют?

Линк към коментар
Share on other sites

.... И именно кармата, която човек натрупва с всяко зло действие и тежките условия в които поставя човека, възпира човек от падение (и все пак някои въпреки всичко падат).

Да, възпира го от действия, които би извършил.

Линк към коментар
Share on other sites

П.С. Станимир, никой не отрича, че човек трябва да бъде активен и да си свърши работата на Земята. Но не това обсъждаме очевидно.

Напротив. Когато някой взриви бомба, без никаква мисъл за нещо градивно, а единствено за да руши и унищожава, там не може да се говори за Божи промисъл. Действията на такъв човек са продиктуване от невежество и от тъмнина, и да се преписват на силите на светлината е абсурдно. Защо се забравя, че има сили, които съзнателно и несъзнателно работят срещу еволюцията, срещу Божия промисъл?! Или и те са от Бог? Но в този случай държа да получа обяснение, каква е причината за това при някои хора връзката между тях като съзнателни същества и Божествената им същност да бъде окончателно прекъсната. Това по Божията воля ли се случва?

Линк към коментар
Share on other sites

П.С. Станимир, никой не отрича, че човек трябва да бъде активен и да си свърши работата на Земята. Но не това обсъждаме очевидно.

Напротив. Когато някой взриви бомба, без никаква мисъл за нещо градивно, а единствено за да руши и унищожава, там не може да се говори за Божи промисъл. Действията на такъв човек са продиктуване от невежество и от тъмнина, и да се преписват на силите на светлината е абсурдно. Защо се забравя, че има сили, които съзнателно и несъзнателно работят срещу еволюцията, срещу Божия промисъл?! Или и те са от Бог? Но в този случай държа да получа обяснение, каква е причината за това при някои хора връзката между тях като съзнателни същества и Божествената им същност да бъде окончателно прекъсната. Това по Божията воля ли се случва?

Въпросните сили също влизат в Божия план и са създадени и пуснати да работят пак от Него.Но тук навлизаме в тема за Падналия ангел Луцифер и даване на Избора на хората.Можем да го обсъдим в нова тема.

Линк към коментар
Share on other sites

...

А това тук е интересно твърдение:

Аз под ненаписани имах предвид точно несъздадени. Това предполага, че няма воля, която да не е подвластна на тези закони, т.е. те са дори и над това, което наричаме Божи промисъл. Нищо не може да „избяга“ от естеството си и ако законите отразяват естеството на всичко съществуващо, на цялото на абсолюта, то всичко трябва да е зависимо от тях.

Значи законите не са създадени. А Бог създаден ли е?

Може би законите са създали Бог, щом законите стоят над Божия промисъл? :hmmmmm:

Въобще кое за теб е Бог, кое цяло и абсолют?

Отговорът е в текста в синьо. Бог е несъздаден, както и човекът в своята същност, както и всяко животно, растение или атом...

Линк към коментар
Share on other sites

П.С. Станимир, никой не отрича, че човек трябва да бъде активен и да си свърши работата на Земята. Но не това обсъждаме очевидно.

Напротив. Когато някой взриви бомба, без никаква мисъл за нещо градивно, а единствено за да руши и унищожава, там не може да се говори за Божи промисъл. Действията на такъв човек са продиктуване от невежество и от тъмнина, и да се преписват на силите на светлината е абсурдно. Защо се забравя, че има сили, които съзнателно и несъзнателно работят срещу еволюцията, срещу Божия промисъл?! Или и те са от Бог? Но в този случай държа да получа обяснение, каква е причината за това при някои хора връзката между тях като съзнателни същества и Божествената им същност да бъде окончателно прекъсната. Това по Божията воля ли се случва?

Връзката между някой човек и Божествената му същност се прекъсва поради начина на мислене и отношение към другите хора и Бог. Най-бързия начин да прекъснеш връзката си с Божествената си същност е да отричаш и отхвърляш Божия промисъл. Критиките и осъжданията на Божиите решение водят до отдръпването на Бог от теб. И Учителя в една беседа говори съвсем конкретно как и защо Бог се отдръпва от теб, т.е. прекъсва тази връзка.

По първия въпрос, моля, прочети предишното ми дълго съобщение. Особено цитатите за това как и доброто, и злото служат на човека.

Ще дам още един цитат за теб и Ани, в който се говори за това, че това, което виждаме в околния свят са наши проекции на страх и предубеждения.

От "Правилното Верую":

"...Казва Христос: „Царството Божие не е отвън, а отвътре.“ Ние имами едно понятие за света, то е наше схващане. Ние схващаме света по особен начин и тогава го проектираме навътре. Външният свят, който ние виждаме, то е като на кинематограф. Всичките картини, които са се фотографирали, в реалността има ли ги?Те са малки картини. Но няма нещо реално на сцената. Не е реално, те са сенки на нещата. Този свят, който виждаме, е реален само за нас, отвън е кино. Ние считаме, че този свят, който виждаме, че той е реален. Реален е вътрешният свят. Щом той е реален, реални са и сенките. Щом реалността се обезцени, тогава и сенките ще се обезценят..."

Линк към коментар
Share on other sites

Аха, значи в крайна сметка Бог се отдръпва от човека. И нали всичко ставаше по Божия промисъл?

Написах всичко, което смятам за необходимо в тази тема, така че това вероятно е последното ми мнения в нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Аха, значи в крайна сметка Бог се отдръпва от човека. И нали всичко ставаше по Божия промисъл?

Божественият план не се нуждае от вас,за да се развива.

Но ако му обърнете гръб,той няма да се развива чрез вас.

Дийпак Чопра

За новата епоха са необходими 144хиляди души...Поне така твърди Библията.От толкова милиони население в момента,вервам,че ще има толкова напреднали достатъчно.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Да, в цитатите, които давам много се говори за това, че е вредно да се месим в Божиите дела.

Ти питаш "Така и не разбрах приемате ли геноцида?". Дебело подчертаваш въпроса. От него разбирам, че ти не приемаш геноцида. Като имаме предвид (а и видяхме от множество цитати, че поне Учителя мисли така), че всяко нещо, вкл. и геноцида е резултат от Божия Промисъл, излиза, че ти не приемаш Божия Промисъл. Критикуваш Бог за решенията му. Мислиш, че би сътворила по-добро. Налага ми се да ти го кажа директно, защото не го виждаш това в любезните ми и внимателни към теб обяснения. И сега се опитвам да съм внимателен, доколкото конкретиката позволява.

Божидар, правиш погрешни заключения. Тези които съм сложила в червено. Аз наистина не мога да приема геноцида. Сърцето ми не го позволява и не мога да разбера защо е включен в Божия План. Ако не си задавах тези въпроси и просто бях наясно, нямаше да задавам въпроси и да участвам в темата. Мъча се да си изясня нещата. За мен геноцидът е понякога човешка грешка и не влиза в Плана. Така, че не критикувам Бог и не се опитвам да иззема функциите му.

Говорили сме и друг път, че критиката и осъждане на съседи и групи хора не е здравословна. Колко здравословно е да се осъждат решенията на Бог?

Сега ще кажеш, че не ги осъждаш. Нима неприемането на решение не е осъждането му. Нима не е отхвърляне неприемането на решение?!

Пак се мъчиш да ми пришиеш неща каквито не съм казала. Според теб геноцидът е изцяло Божие дело. Според мен не е! Изцяло. Има и човешка самодейност. Погрешно разбиране. Тогава какво отхвърляне виждаш на Бог от мен?

Споменаваш за нацистите и искаш да се приложи карма върху тях. Но прилагането на карма не е наша работа, а работа на Господарите на кармата, както Казва Учителя.

Къде съм писала, че искам. Попитах - "Те извън кармичните закони ли са? " Различно е.

И още нещо - обвинявайки ме, че критикувам убийците, разстрелващи невинни деца и жени, вие също критикувате. Оневинявате убийците, но обвинявате ме, при това в най-големия грях - критика на Бога. За подобно обвинение са необходими сериозни аргументи

Линк към коментар
Share on other sites

Буда казва,че нещата са такива,каквито са-нито добри,нито лоши.Нашето отношение и емоция към тях, ги прави да ни изглеждат добри или лоши.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо почти всички писали тук приемате геноцида едва ли не като нещо добро и се аргументирате за това с цитати от Учителя предимно? Не вярвам той да е oдобрявал масовите убийства?

Учителя не приема масовите убийства. Той не е употребявал думата геноцид, а избиване. Но смятам, че се отнася за едно и също.

Християнството в едно отношение е направило много нещо, но в друго е останало назад. Едно време хората са. били по-жестоки, днес са по-милосърдни. Обаче едно време, когато воюваха, те си служеха с естествени средства и по-малко хора се избиваха. Днес, когато науката изнамери много средства за избиване на хората, милиони хора се убиват. И след това ще кажат, че съвременните народи са културни. Това не е истинска култура. Какво направи християнството в това отношение? Вината не е в принципите на християнството, но в самия човек, който използва енергиите на християнството вместо за добро за зло. Христос дойде на земята да покаже на хората, как трябва да живеят. Той отвори вратата на ада и пусна всички затворници оттам, като им показа нов начин за живеене. Вместо да използуват този начин за добро, те го използуваха за зло. Те приложиха на земята учението на ада.

Новата епоха

И едните, и другите се избиват. Каква философия има в това избиване? И във всички църкви учените учат, че Бог е Любов, че майките и бащите трябва да се обичат. Питам тогава: Ти защо ще разплачеш тази майка с убиването на този неин син? Тази майка, която го е целувала, милвала и казвала: „Синко, синко, без тебе не мога“ – ти ще я разплакваш. Защо да ѝ нанасяш тази рана? Този, когото убиваш, той има сестра, брат. Всички разплакваме. И сега всички свещеници, всички проповедници на този живия Христос седят и казват: „Така трябва да бъде“. Не, не трябва да бъде така. Не трябва да разплакваме нашите майки и бащи; не трябва да разплакваме нашите сестри и братя. Така трябва да мислят и англичаните, и французите, и китайците, и японците, и русите, и българите. Като мислим така, ще се оправи този свят.

Допреният въглен

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...