Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Геноцидът? Защо става?


Ани

Recommended Posts

Аха, значи в крайна сметка Бог се отдръпва от човека. И нали всичко ставаше по Божия промисъл?

...

Станимир, това шега ли е?!

След като Бог се отдръпва от човека, значи е по негова Воля и това е Божия Промисъл. Но и това е комбинирано със свободната воля на човека.

Ето, намерих и съответния цитат от беседата "Божественият Промисъл". Опитвам се нищо от това, което излагам да не е без покрити с цитати на Учителя:

"...Господ казва: „Понеже вие Ме забравяте, и Аз ще ви забравя“. Ако вие се отдалечите от Него,и Той ще се отдалечи от вас. Някои мислят, че Бог, Който е неизменен,постоянен в Своята любов, когато почнат да се отдалечават от Него, Той ще трябва и тогава да тръгне подир тях, като майка подир своето дете,и да вика: „Чакай, синко, не се отдалечавай от Мене“. Не!Господ седи на Своето място и когато вие казвате: „Господ сеотдалечи от мене“, аз разбирам, че вие сте се отдалечили от Него, а не Той от вас..."

Сега, надявам се няма да се хванеш за това, че аз съм употребил думата "отдръпва", а Учителя е употребил "отдалечи". Смисълът е същия.

Ако не искаш повече да дискутираш, то няма ама никакъв проблем. Както казах, тези неща се проверяват чрез собствена опитност, а не чрез дискусии.

Линк към коментар
Share on other sites

Буда казва,че нещата са такива,каквито са-нито добри,нито лоши.Нашето отношение и емоция към тях, ги прави да ни изглеждат добри или лоши.

:thumbsup:

Но Буда казва още и:

129

Всички хора треперят пред наказанието. Всички хора се боят от смъртта. Помни, че и

ти си като тях! Не убивай и не причинявай кръвопролитие!

130

Всички хора треперят пред наказанието. Всички хора обичат живота. Помни, че и ти си

като тях! Не убивай и не причинявай кръвопролитие!

131

Този, който в търсене на своето собствено щастие наказва или убива същества, които

също жадуват щастие, няма да намери щастие след смъртта си.

132

Този, който в търсене на своето собствено щастие не наказва и не убива същества,

които също жадуват щастие, ще намери щастие след смъртта си.

256-257

Човек не е праведен, ако преследва целта си чрез насилие

Словата на Буда

ДХАМАПАДА

Линк към коментар
Share on other sites

Ани всичко е комбинация на Божия Воля и човешка свободна воля.

Човешката воля може да иска да убива, но това не трябва да е така, както казва Учителя, това не е любов.

Но, ако човешката воля да убива се реализира, то Божествената Воля направлява убиването, така че да бъдат убити тези, които трябва да бъдат убити и за които това е добро страдание.

И убийствата ще престанат, когато вече никой не трябва да получи урок чрез убийство. А за да стане това, трябва всеки да престане да иска да убива. Например, да престанем да искаме да убиваме тези, които убиват.

И за да няма насилие срещу хората, трябва да престанем да критикуваме останалите хора.

Както казах, това не се осъзнава чрез дискусия, а чрез страдания.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Защо на България и са се случили толкова много неприятни неща? Според Учителя заради гонението на богомилите. Бих добавил: Защото един цар, който извърши геноцид срещу част от собствения си народ, направиха светец - Цар Борис Покръстител. За да наложи православието изби 51 болярски рода.

Линк към коментар
Share on other sites

Ани всичко е комбинация на Божия Воля и човешка свободна воля.

Човешката воля може да иска да убива, но това не трябва да е така, както казва Учителя, това не е любов.

Но, ако човешката воля да убива се реализира, то Божествената Воля направлява убиването, така че да бъдат убити тези, които трябва да бъдат убити и за които това е добро страдание.

И убийствата ще престанат, когато вече никой не трябва да получи урок чрез убийство. А за да стане това, трябва всеки да престане да иска да убива. Например, да престанем да искаме да убиваме тези, които убиват.

И за да няма насилие срещу хората, трябва да престанем да критикуваме останалите хора.

...

Само нещо да допълня, макар че виждам, че е трудно смилаемо - ако човешката воля иска да убива, не само, че ще бъдат убити само тези, които влизат в "сценария", нещо повече, тя ще успее да се прояви, само ако Божествената воля допусне това. Ако Божествената воля не допусне, то стават именно тези уж случайни взривявания на бомбата още докато я правят или още в ръцете на терориста или ако е заложена с механизъм на взривяване - по-рано или по-късно, така че да причини само материални щети, без да има засегнати хора. Дори и по време на война стават уж случайни грешки в бомбардировките и пропускат целта или убиват своите. Но дали са случайни?

В този смисъл пак ще повторя - геноцидът от чисто човешка гледна точка не ми харесва, разбира се, но вярвам, че е допуснат от Божията воля по една или друга причина. И както казва braman - ами участта на нашия народ да не би да е лека също, ние не сме ли били подложени на геноцид векове наред?!

Станимир, аз уважавам твоята воля да напуснеш дискусията, въпреки че не получих от теб отговори на много въпроси към твои твърдения - например къде липсва Божия промисъл, както и какви са тези обстоятелства, за които пишеш така категорично:

със сигурност ще има и много пострадали не по кармични причини, а просто поради стечение на обстоятелствата./quote]

В една друга тема те попитах - "Сигурен ли си, че ти и само ти контролираш и си отговорен за живота си?". Отговори положително.

А аз на този въпрос бих отговорила отрицателно. Вече. С това не бягам от отговорност - просто си признавам възможностите и показвам разбиране за йерархията в света. Казвам вече, защото нещата постепенно се избистриха. Случиха ми се много събития последните 20 години. Не разбирах защо и как. Някои от тях от типа на - операцията мина успешно, но пациента умря, а други от типа - нямаше никакви шансове да оживее, но оцеля и дори се възстанови почти на 100%. Много мислих, и то не тогава, тогава едва смогвах да си "ближа раните", образно казано. Почнах с обичайния въпрос - Защо на мен?, после - Защо това? После ... после много четох, пак мислих, попадах на интересни хора, разговаряхме, пак четях, пак мислих...

И сега не твърдя, че съм 100% права, още по-малко, че знам всички отговори.

Продължавам да търся.

Въобще дискусията е много интересна и важна, поне за мен.

Сещам се за един филм, който третираше подобни въпроси, мисля с Брус Уилис, не съм запомнила заглавието, за самолетна катастрофа в една царевична нива, в която оцеляваха няколко от пътниците. И героят му остана с впечатление, че щом е оцелял, значи не му е писано да умре, поне не по този начин и не сега; че Бог го пази. Започна да предприема всякакви рискови стъпки, за ужас на околните, за да "провери" дали е прав ...

Сещам се и за друго - перефразирам от Библията - И косъм не пада от главите ви, ако не е според волята Му.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Ако сега разбираш съдържанието на моите думи, мислите на моя Дух ще съумеят да се съобразят с волята ми, така говори Господ. Ако познавате всичките знаци на тая книга, която е написана и разгадана пред тебе, която съдържа цялото небе и цялата земя, ти щеше доста отчетливо да четеш във всичкото минало и бъдеще, което е отпечатано и написано на нея, за тоя свят и за оня, ти щеше да разбираш езика на нещата, които говорят и свидетелствуват сами за себе си и за истината.

Попитай оня червей, защо се влече и той ще ти отговори защо, но ти ще разбереш ли тази загадка - защо пълзи и се влече и каква облага намира той в това? На тебе ти се вижда това пълзене безсъдържателно, безсмислено, но аз ти казвам, че то има в себе си толкова съдържание и толкова смисъл и важност, колкото обръщането на земята към слънцето. Този червей извършва една почтена работа, макар и унизен до пръстта. Ако го попиташ защо е избрал този живот, той ще ти отговори. Но ти, който се съмняваш в Божиите думи, ще се усъмниш и в отговора на червея. Той може, по някой път, да прегризе някое коренче или листо, или някое твое дърво от градината ти, но ти трябва да го извиниш, защото това му е работата. И благодари се, че той със своето видимо нехайство, те е научил на много уроци.

Той не роптае. Винаги е доволен. Ако го смажеш и стриеш, той с търпение приема своята участ. И не те мрази за стореното му зло. Ако и да го изхвърлиш от мястото му, той с благодарение отива на друго място, като ти казва: Человече, не съм ти сторил зло. Земята е Господня и аз изпълнявам своя дълг, макар това на тебе да не ти е приятно. Пред тебе аз съм престъпник, може би, но и пред своя създател. Искам да ти кажа - моята храна е пръстта и както виждаш, не е твърде богата, но съм благодарен. Но искам да ти напомня, че ако служиш на света, ще те изям и да не ми се сърдиш, ако един ден се отзова и почна да човъркам твоята мазнина. Това е моята длъжност от Бога дадена. Да постъпвам тъй с всички, които се крият в тази земя. Ако ти е свидно и се гнусиш от това мое ужасно присъствие, в тъмнината на нощта, когато си легнеш в Земята да си починеш, както мислиш, от сега ти казвам человече Божий, ако и да ме считаш за враг, вземи крилата на твоя Свят Дух, който Бог ти дава и лети към дома на Небето, защото там е най-доброто и най-безопасно благословено място, гдето ни червей, ни молец, ни крадец се приближава.

Из "Дневник на Учителя", Разговор шести, 8 юли 1900 г.

И като страдаш, и като не страдаш, всичко е за слава Божия. Болестта има отношение към злото в човека, а здравето – към доброто. Обаче и злото, и доброто са неизбежни сили. Те действат в цялата природа – и в животните, и в растенията. Те се проявяват по особен начин във всяко живо същество. Например, когато злото действа в дървото, то е тъжно, с повехнали листа; когато доброто действа в него, то е в празнично настроение. Ако злото и доброто действат върху животните и растенията, колко повече те действат върху човека! Няма човек в света, който да е бил свободен от тяхната власт. Пророците, светиите, даже Христос са минали през закона на злото и на доброто.

Днес всички учени, философи търсят начин да се освободят от злото. Един е начинът – прилагане на Любовта. Вложете Любовта в душата си и кажете: „Всичко, което Бог е създал, е добро“. В злото е непроявеният Бог, а в доброто – проявеният. Защо се страхуваш от злото? – „Да не ме обере.“ – Ще получиш двоен дял. – „Ще ме убие.“ – Ще получиш двоен дял. Смърт не съществува. Ти може да заминеш за онзи свят, но не да умреш. При това, който живее по Божия закон, той заминава точно навреме. Който не живее по този закон, заминава преждевременно, като се лишава от добрите условия на живота. Следователно нито преждевременно ще отидеш на онзи свят, нито ще закъснееш. Ти трябва да живееш на земята толкова време, колкото ти е определено, да придобиеш нужните опитности, да изработиш ценности за онзи свят. Какво се ползваш, ако живееш 500 години на земята? Ще дойде ден, когато ще се почувстваш самотен. Новото поколение, новите идеи ще ти бъдат чужди; ще живееш с миналото, без да те разбира някой. Животът има смисъл, когато е приятен и когато носи условия за растенето и развитието на човека. Когато човек иска да живее повече, отколкото му е определено, Бог се оттегля от него. Ако бащата поддържа сина си 10–15 години в странство и той нищо не учи, най-после бащата казва: „Върни се, синко, не мога повече да те издържам“. Ако синът не се върне, той трябва да работи, за да се издържа. Така постъпва и разумния свят. Когато човек не иска да работи, отнемат кредита му и го оставят на произвола на съдбата.

Като знаете, че Бог живее във вас, използвайте условията, които Той ви дава. Радвайте се, докато Той мисли за вас. Не се съмнявайте в Него, не Го търсете тук или там, но разчитайте на Неговото присъствие във вас. Той е в съзнанието ви, в святото място на вашата душа. Той живее в безсмъртното естество на човека, а не в смъртното. Търсите ли Го в тялото си, вие имате предвид смъртта. Следователно отправяйте мисълта си към Бога, към своето съзнание и знайте, че за всичко ще получите двоен дял. Ако постъпвате зле, ще получите двоен дял от злото; ако постъпвате добре, ще получите двоен дял от доброто.

Желая ви да постъпвате добре, за да получавате двоен дял от доброто.

Желая ви да прилагате Любовта, за да получавате двоен дял от Любовта

Двоен дял, Общ Окултен Клас, 11 ноември 1931 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Четейки ви, успях да си отговоря на доста въпроси. Прави сте - има Провидение!

Но кой може да каже, че е наясно с Него?

Знаем ли наистина какъв е Божият План?

За света - трудно може да се каже.

Поне за себе си трябва да го разбере човек.

ФАКИРЪТ И КОБРАТА

Един факир в Индия прекарал трийсет години в неподвижно състояние, с желание да разреши смисъла на Живота. По цели дни той седял неподвижен като дърво. Птичките даже правели гнездата си върху неговата глава. Един ден една бедна вдовица се приближила до него и на едно близко дърво закачила люлчица, в която оставила детето си. Спокойна, че детето й се намира под зоркото око на факира, тя отишла на работа. След малко една кобра се приближила до люлчицата и се готвела да ухапе детето. Факирът си задал въпроса, да помогне ли на детето, или да го предостави на грижите на Бога. Той си казал:

- Бог създаде и детето, и кобрата. Той сам мисли за него. При това, не зная какво да направя, за да изпълня Волята Божия.

Като разсъждавал така, той не се подвижил и оставил на Бога, сам да разреши въпроса. Кобрата ухапала детето, и то умряло. Факирът си казал:

Такава е била Волята Божия.

Напразно прекарал той трийсет години в размишление – не разбрал смисъла на Живота.

Като заминал за онзи свят, Бог го извикал да го пита защо не спасил детето на вдовицата.

– Не знаех, каква е Твоята Воля – да спася детето, като убия кобрата, или да оставя кобрата жива, а Ти сам да запазиш детето.

Бог му отговорил:

– Моята Воля е да остане детето живо, затова ти трябваше да се подвижиш и да убиеш кобрата. Защо размишляваше толкова години, щом не можа да разрешиш този въпрос? За наказание, ще те изпратя пак на земята, да прекараш още хиляда години в мъчнотии, да познаваш каква е моята воля и да я изпълняваш.

Много хора и до днес още седят като този факир, неподвижни и в размишление върху целта и смисъла на Живота, но нищо не са разрешили. До тях се приближават приятелите им, преследвани от кобри, но те не се подвижват, не искат да вдигнат ръка, да убият кобрата. Те си казват:

"Бог е направил и човека, и кобрата; ако трябва, Той сам ще спаси човека."

Кобрата представлява лъжливия човешки живот, резултат на неговия изопачен ум и на неговото сърце. Кобрата държи ума и сърцето на човека сковани. Ще кажете, че светът е такъв. Не е такъв светът. Напротив, светът е разумен, основан на ред и порядък.

За да видите какво, всъщност, е светът, трябва да имате свободен билет да го обиколите. Само така ще имате ясна представа за него. Но само онзи може да се ползва от такъв билет, който е готов да учи и да работи с Любов. Светът се нуждае от велики хора, от герои, ранени не в гърба, при отстъпление и бягство, но в гърдите, ранени при настъпление.

Призваните

Линк към коментар
Share on other sites

Четейки ви, успях да си отговоря на доста въпроси. Прави сте - има Провидение!

Но кой може да каже, че е наясно с Него?

Знаем ли наистина какъв е Божият План?

За света - трудно може да се каже.

Поне за себе си трябва да го разбере човек.

Божия план за света човек едва ли може да разбере, но важното е да разбере какво Бог иска от него. Това е най-важно от всичко. Ще спаси ли давещия се в реката или ще спре замисъла на потенциялния убиец, това си е лично негово изпитание и то доста трудно. Ние много често приличаме на запалянковци, които пред телевизора гледат футболен мач. И викаме: не така бе левак, айде раздвижи се малко бе... Обаче когато ние стъпим на терена, разбираме жестоката истина. Така е! Пред чаша бира можем да си говорим за велики неща колкото си искаме, но когато доиде сблъсъка на съдбата, сме хипер изненадани ... като американцине в Пърл Харбър.

Редактирано от braman
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Замисляме ли се понякога за ужасите по света?

безчуствието на хората спомага за това. sad.gif

Може би затова трябва да се събудим и да погледнем света с очите на душата си, на съвестта си. Да разберем чуждата болка. Нали всички хора сме свързани?

Защо тогава биват избивани цели народи? Коя е причината за геноцида?

безчуствието на хората спомага за това. sad.gif

Да, липсата на Любов.

Какво мога да направя аз, което да бъде в полза и в помощ на света, на хората?

Единственото - да Любя.

Ако аз познавам любовта и ако тя пребъдва в моето сърце, то нейната сила ще обхваща и ще бъде фактор за всичко и всички, които са около мен. Те ще бъдат повлияни от нея, ще бъдат заразени и на свой ред ще започнат да я приемат и отдават.

Върху това трябва да се съсредоточа.

Така, аз съм просто една бръмка, в една велика верига, в една велика любовна вълна, която със своята сила може да се разгърне и да обхване целия свят. Това е моята работа, моя задача и мой живот днес, сега.

Ако аз нямам тази Любов, то около мен ще продълава да съществува страданието, което е причинена именно от безлюбието и аз ще бъда част от тази причина, от това безлюбие.

heart-torus.jpg

“Улыбка : ) ) )”: http://prus.ru/best/golub.swf

:3d_053:

Светът ще се промени ,ако хората променят мисленето си.

Дай Боже,все повече хоpа да почнат да разсъждават като теб !

:3d_050::3d_022:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Нашият парламент не приема декларация за арменския геноцид...Но бившият ни премиер Иван Костов е внесъл в парламента декларация за възродителния процес, в която той твърди, че в България е имало геноцид над турското население. Става дума не просто за изселвания и промяна на имената, а за геноцид (етническо прочистване каквото имаше в Босна да речем). Декларацията е приета от парламента ни с 122 гласа за. Това е опасен документ.Приета е без да се вдига много шум от българските медии. Подчертавам, че думата геноцид означава системно и целенасочено масово унищожаване, а не за отделни случаи по време на протести. Ако става дума за подобни документи, българите има много по - големи основания да искат приемането на декларация за геноцид над тях, но не е приета такава (макар че съществува идея за подобен акт).

От Уикипедия :

Геноцидът (от гръцки:γενο - род, племе и латински:caedo - убивам) е целенасочено и систематично унищожаване, частично или пълно, на дадена национална, етническа,расова или религиозна група посредством:
  • убийство на членовете на тази група;
  • тежко физическо или психическо увреждане на членовете на групата;
  • насилствено възпрепятстване на тяхното възпроизвеждане;
  • причиняване на каквито и да е тежки условия за живот, с цел унищожаването, изцяло или частично, на тази група;
  • насилствено отнемане на деца от една група и прехвърлянето им в друга група.

Въз основа на тази декларация, Турция би могла да сезира Трибунала в Хага за извършване на етническо прочистване ! Току виж този документ се превърнал в основание за турците да искат автономно управление в рамките на България.

"Командирът прати България в Хага и Страсбург"

Откъс от статията :

Но и това не е всичко. Само ден след декларацията външното министерство на Република Турция излезе с официално изявление. То не само приветства декларацията, но и дава квалификация, запращаща ни в трибунала за военни престъпления. Турското МВнР нарича Възродителния процес „престъпление срещу човечеството“, което е първата крачка към Хага.

Браво на Франция за позицията и по отношение на арменския геноцид. Макар че, струва ми се ненужно и опасно Голямата Пуйка да бъде дразнена излишно, още повече при положение, че ние първи бихме го отнесли ако стане нещо...Може би е по - добре историята със спорните и исторически въпроси да бъде оставена върху историците, а усилията да се концентрират върху настоящата епоха и спазването на човешките права.

Roberto Alagna - La Marseillaise

http://vbox7.com/play:33e71071

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 years later...
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...