Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Честта


sony

Recommended Posts

Какво е според вас честта? :hmmmmm: Качество ли е, сьстояние ли е, чувство ли е, явление ли е? Какво е да ти засегнат честта? Какво е да имаш чест? А нужно ли е да имаме чест? Тя като всички други духовни сьщности ли е или е излишна? Вие изпитвали ли сте я някога? Не когато ви я засегнат, а просто така- като даденост? Предварително ви моля, да не мислите за честта като нейното частно проявление- "доброто име" в обществото или като обидата -нейното пряко и най- често срещано засягане! :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) ЧЕСТ+О+любие! що е то ЧЕСТ? противоположното на рядко - ЧЕСТо, е рядкото си има и гъсто, но това е друга асоциация. само бързичко да споделя, че май не ме вълнува какво точно е "чест"( със сигурност не е явление),както и относно честта на пагона, а по ме интересува що е то ЧЕСТНОСТТА! , защото Учителя казва, че тя честността е елемент, който алхимиците са търсили, елексирът на живота, първоначалният зародиш на живота :) но това е за друга тема.

Сони, а според теб чест = достойнство или не съвсем? и още честолюбие = самоуважение/ внимание към себе си.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Когато живееш в себеотдаденост, няма място за проявления на Егото като чест, достойнство, принципност, себеуважение, личност и други ефемизми, зад които стои Животното - нашето Аз-Его-центрично земно същество. Нали се опитваме да му отнемем безумното управление на Системата ни? :D

Линк към коментар
Share on other sites

Но пък е възможно както голяма част от добродетелите и честта да е от тези с принципа на октавите. И отдадеността може да произлиза от егото, но с октава или две по-нагоре е над него...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Човечеството възхвалява героите и разпъва светците!

Чест?

А, ако всичко е едно и аз, и ти и той?

Честност е друго. Честноста е свята.

Линк към коментар
Share on other sites

Честта е дете на ума, а честноста на сърцето.

Чест има личноста. Заради честта са убивали доста често.

Заради честноста са убивани мнозина.

Честноста е директно от Всевишния.

Честта е честност, но пречупена през призмата човешка.

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че честта е характеристика на взаимоотношенията между групата и нейните членове. Да се пази честта може би означава да се поддържа положителна и висока оценка на личността от референтната и група. Повишената значимост на честта в ценностната система на човека според мен означава зависимост на истинското Аз от позицията на Егото му в групата. В крайна сметка понятието чест се оказва манипулативно.

Според мен честността означава свобода на Аза да осъзнава спокойно своята Истина в настоящето без да се съобразява с рейтинга на Егото си в някаква група. Честността предполага безусловна обич и одобрение към себе си и вяра от типа "всичко, което се е случило, случва се и ще се случи е за мое и на другите добро"; отсъствие на страх и съжаление за миналото, както и на планове и опасения за бъдещето; може би означава и отказ от манипулиране на отношението и поведението на останалите хора....

Линк към коментар
Share on other sites

Ей тук вече скачам, щото се засегнах на чест. :D

Христос - безчестен?! :huh:

Точно въпрос на чест е да изпълни дълга си към Отца!!!

Чест и гордост - мноооого различни понятия са.

Ех, къде ги сега тези рицари на честта? :P

Линк към коментар
Share on other sites

Честта е свързана с отговорността и вярността най-вече към високи идеи и идеали, които могат да имат Божествен, духовен или човешки характер.

Вярност към Бога, към човечеството, към родината, към обществото, към колектива, групата, рода, семейството или приятелите.

Това качество е продукт както на сърцето, така и на ума, т.е. честта е качество на душата и духа.

Човек запазва честта си, когато остане верен на идеите и идеалите си и най- вече на Бог и я губи, когато наруши тази вярност.

Честността е свързана с лъжата. Меркурий се свързва с лъжата, сл.честността е функция на ума.

Линк към коментар
Share on other sites

Като ви преглеждам постовете ставам все по-сигурен, че говорим за различни октави.

И на мен така ми се струва. :D

"Аз и Отца едно сме" - Къде е честта? :hmmmmm:

"И нека бъде Твоята воля, а не моята” - Къде е честта? :hmmmmm:

Дали в Господ съществува честта, след като ние Го хулим, обиждаме, бягаме от Него, величаем себе си, а за Него даже не се сещаме дори?

Как би ни отговорил Той? Едва ли с безпрекословната си любов.

Не знам, мисля, че дори когато Той ни отговаря със суровите Си закони, дори тогава, пак всичко е следствие Неговата безкрайна Милост и Любов.

Но за чест и дума не може да се каже. Честта е човешка. Когато има чест, има и наранена чест. Историята учи на какво са способни хората, когато някой им засегне честта.

Не знам. : hmmmmm:

Това е тема, върху която е нежно да се помисли. :hmmmmm:

Дайте точно значение на думата "чест" .

Все пак, всичко е любов! :)

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Ааааааааа....

Става дума за Чест и още как !!! ???

Бог е положил върху Човека печат, че е "заключен" и тази "печат" може да бъде свален само от Бог - ми Той го е сложил и Той има право да го махне. За това Го е сложил.....

..." И девицата ще зачене и ще роди младенец" .... :hypocrite:

Хайде сега да поразсъждаваме от тази гледна точка..!

Че тооо... от тук някой ако чака заек , може Слон да изкочи .... пък за Слон, трябва голяма пушка ... :harhar:

:hypocrite::hypocrite::hypocrite:

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Честта и доблестта са качества на достойния човек.

"За едната чест живея" - колкото и мизерно да живея няма да предам.

Никой не може да ми нарани или вземе честта.

От филма "Властелина...", Арагорн даде клетва пред Фродо да бъде с него и защитава. Помните ли когато застана пред черната порта знаейки, че ще умре и след думите с които трябваше някак да съживи и вдъхне кураж на обикновенните хора около него - каза просто "За Фродо!"

Линк към коментар
Share on other sites

"Като ви преглеждам постовете ставам все по-сигурен, че говорим за различни октави."

"И на мен така ми се струва.

"Аз и Отца едно сме" - Къде е честта?

"И нека бъде Твоята воля, а не моята” - Къде е честта? "

Съгласна съм с тебе Синева, но докато станем едно с Бога, по пътя си срещаме мого трудности и изкушения, с които трябва да се преборим и за целта трябва да имаме някаква опора, за която да се държим, а това е честта, която са измислили Мъдреците на човечеството. :hypocrite:

"Почти всички хора се спират пред шареното, привлекателното, а точно там обикалят сирените и разкъсват зазяпалите се. Спомнете си историята на Одисей.Мъдър е бил Одисей!Той е знаял, че ще го срещнат сирените и ще се опитат с песни да го омаят и унищожат и затова се е подготвил предварително за срещата. Той запушва с восък ушите на другарите си, за да не могат да чуват гласовете на сирените, иначе те не биха устояли на техния чар, и им казва:"Завържете ме за мачтата и ако ви дам знак да ме развържете, вие стягайте по- здраво въжетата".Когато корабът приближава острова на сирените и Одисей чува техните гласове, той пожелава да отиде при тях. "Освободете ме, отвържете ме!"...-крещи той на другарите си и дори ги заплашва, че ще ги убие, но те не се подчиняват. Верни на уговорката, те стягат по- здраво въжетата. Виждате ли, сирените, това е средата на пътя, където човек не трябва да спира. Разбира се, там всичко е чаровно, привлекателно, но въпреки това не трябва да спира."

Това е цитата от книгата на Учителя Михаил Иванов "Сексуалната сила или крилатият дракон",изд.Светоглед,България,1998 г.,стр72, който ми се стори подходящ за случая. :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Съвършенството е любовта, хубостта е мисълта, а пълнотата на всичко е честта. Волята е нашия вътрешен човек, създаден отгоре, а честта е да разбираме благото на своята душа, на своето сърце. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

И на мен така ми се струва. :D

"Аз и Отца едно сме" - Къде е честта?

Когато има чест, има и наранена чест. Историята учи на какво са способни хората, когато някой им засегне честта.

Къде е честта? - Ами точно тук е! Как мислиш - Христос без или с Чест е носил кръста Си?

Хората на честта са черните овци в света. Силно ядосват безчестието.

Нестинари са - Огънят вътре в тях е по - силен от някакви си външни въглени и без страх влизат в жаравата!

Струва ми се смесваш понятията. Гордостта, произлизаща от егото винаги може да бъде наранена, но Честта - кой може да ти я нарани?

Дори и да не го съзнаваш, ти също си човек на Честта! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...