Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Честта


sony

Recommended Posts

Да.

опитаха да унищожат честта, на един отрязаха главата,

друг плюха, биха, поругаха, разпънаха

но!

"тя е бронирана здраво в гърдите,

и бронебойни патрони няма открити"

"не знаят какво вършат"

цялата жалка планета изгуби честта си задълго обаче

посрещна Божия син по мерките си

жалките хорица които бяха използвани теглиха 2к години

има да теглят още доста май

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Е... все пак намерихте честта.:rolleyes:

Като в играта - "На всекиго по нещо"

Знаете ли какво значи чест точно? Какво е точното значение на думата?

Мога да дам синонимите на честта, на който попаднах след търсене в нета:

Съществително нарицателно име, женски род.

Синоними:

достойнство, име, почит, уважение, почитание, репутация, почест

удостояване, отличие, отличаване

признание, похвала, заслуга.

Тук всичко опира до величие.

За Христос, мисля, че той остави живота си в ръцете на Бог, а Той позволи честа да бъде погазена, за да се издигне любовта.

"Ако те ударят по едната буза, дай и другата."

Любовта е пътят и тя е всичко. :wub:

Честа е за тези, който обичат величието. :thumbsup1:

Бог няма нужда да бъде велик. Той е. :feel happy:

Не искам да бъда от нито един отбор, Силве! :wub:

Не желая честа ми да бъде незасегната. :wub:

Искам да бъде волята на Отца! :feel happy:

:wub:

Някъде да ни е оставяна заръка да пазим честта си?

И кое е по-важно, да защитаваш честта си или да проявиш смирение?

Някой от по-хитрите ще кажат - "Чрез смирението ще запазиш и честта си."

Христос говори ли нещо за чест /личностна/, а Буда, или Мохамед или който и да е духовен учител?

В личността честолюбието изчезва заедно със самата личност.

Дали тази тема е пусната случайно тук?

Децата имат ли чест?

Просто питам, помогнете ми за тези отговори.

Линк към коментар
Share on other sites

"Псалми 49:12

12. Но човекът не пребъдва в чест;

Прилича на животните, които загиват."

"Еклесиаст 10:1

1. Умрели мухи правят мирото на мировареца да вони и да кипи;

Така и малко безумие покваря онзи, който е уважаван за мъдрост и чест."

"Евреи 2:9

9. Но виждаме Исуса, Който е бил направен малко по-долен от ангелите, че е увенчан със слава и чест поради претърпяната смърт, за да вкуси смърт с Божията благодат, за всеки човек." - Христос не е търсил слава и чест за себе си, не е търсил награда. Цялата слава и чест той е отдал на Всевишния. А Господа го е посипал в чест и слава и го е наградил с най-голямата награда - Своята любов.

Не бива да се защитава собствената чест, а честа и славата на нашия Отец!

Който защитава честта си ще умре!

:hmmmmm::smarty::yinyang:

:wub:

:wub::wub::wub:

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Въх , че напор голям по темата !!!! ???

Ама Иисус Христос е бил ЧЕСТЕН пред себе си и Бога .

И е вкусил от Смърта , заради Възскресението.

Иначе е напразно всичко.

Хайде да не си спестяваме от Истината, моля !

Щото и Дявола чете Евангелието и доста добре го чете.

Тук има една тема: "Думите" ....???? Отдавна не вярвам на голи думи. Думите изразяват мисли и състояния и когато мислите и състоянията липсват или са изопачени, думите ги пропускам покрай мене ... :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Въх , че напор голям по темата !!!! ??? 

Ама Иисус Христос е бил ЧЕСТЕН пред себе си и Бога .

И е вкусил от Смърта , заради Възскресението.

Иначе е напразно всичко.

Хайде да не си спестяваме от Истината, моля !

Щото и Дявола чете Евангелието и доста добре го чете.

Тук има една тема:  "Думите" ....????  Отдавна не вярвам на голи думи. Думите изразяват мисли и състояния и когато мислите и състоянията липсват или са изопачени, думите ги пропускам покрай мене ...  :hypocrite:

Не спор, Оринави, а търсене на отговори!!! :hmmmmm:

Дай ми спестената истина искам я! :1eye:

:rolleyes:

:smarty::yinyang::smarty:

Кой е Дявола?

Не беше ли той първородният син на Бога?

С каква цел Бог го е създал?

Ах... колко много въпроси! :hmmmmm:

:1eye:

:wacko::wacko::thumbsup2:

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Ооохх... как дати отговоря на толкова въпроси ?

....

....

Сетих се ! :hypocrite:

Правиш като мене .... изчистваш от Ума си всички желания и страстии и ... като си помислиш само за някое въпросче и .....пук - отговора долита сам от ...ехеееееее... не знам точно от къде .

Като си помислиш за някой човеки ...пук -- прихващаш цялото му състояние в момента .

И ...после ...к`во после ? .... и Дяволасе появява , като в онова филмче за "Том и Джери " - И шептииииии.... шептииии.... Изкушението му гадно !!

:1eye:

Ама Дедое казал .." не пипай, че пляскам през ръчичките"

И такае честно .. да не се пипа . Така е според законите на Честа . Това знам и това правя.

..... :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

ЧЕСТ  - Употребява се във всекидневното общуване и като етическа категория, означава нравствена самооценка и самоконтрол на човека на сетивно равнище. За Чест говорим,  когато човек се възприема като ценност, но през призмата на положението му в обществото, принадлежността му към една или друга социална група и получаваните от другите признание и потвърждение на своето чувство.На този фон такъв човек оценява и всеки друг. Това чувство го тласка да прави или да не прави нещо не по убеденост, че така трябва, а защото такова е мнението на хората от средата му и защото само по този начин той ще получи тяхното потвърждение за себе си като ценност. Честта е следователно поведение, при което човек се стреми да утвърди себе си като ценност посредством другите, които за него си остават външно условие. Той иска в сетивно – достъпна форма тяхната опора, иска да чувства непосредствено допира на хората от кръговете, към които самият той принадлежи. Това чувство, разбира се, е неизбежно, доколкото всеки човек е обществено същество. Оставането обаче на това равнище е признак за незрялост. Тя се преодолява, когато човек разбере, че опората му в останалите е толкова по-истинска, колкото по-цялостно ги носи в себе си като знание за единната ни определеност, способност за ясно мислене и овладаване оттук на инертните си импулси. А това означава човек да се сдобие с достойнство, което е по-зряло от чувство за чест тъкмо с разбирането на човешкото ни родство и равенство въпреки несъмнените ни различия. Достойният човек е спокоен и равновесен, човекът с чест е тревожен и мнителен. Той е честолюбив, което ще рече, че лесно се накърнява и обижда от всяко, дори и от съвсем частично неодобрение на някаква негова постъпка.

Тъй като е израз на ставането на нравственото съзряване на един от ранните му етапи, честта е чувство, което исторически възниква първо. В робовладелската Античност то е чувство за родова и племенна принадлежност и чест, а в Средновековието – на съсловна. Ясно е, че с развитието на човека чувството за чест също се преобразува по посока на онова, което наричаме достойнство. Като способност за самооценка, чувството за чест всякога ще бъде лично / налично и ще съпътства хората. Не може и да бъде иначе, след като всеки от нас идва на този свят и започва съществуването си от равнище на абсолютната инертност, а нейното надмогване с постига бавно и трудно. Все пак развитието на честта в очертаната посока си остава безусловна, с все по - нарастваща интензивност и обхват тенденция.

Кратък речник на хуманитарното знание, ИК Литавра, София, 1994

ПЪРВО СЪБОРНО ПОСЛАНИЕ НА СВЕТИ АПОСТОЛ ПЕТРА 1 [1:1] Петър, апостол на Иисуса Христа, до пришълците, пръснати по Понт, Галатия, Кападокия, Асия...

  ...по-драгоценна от нетрайното, макар и чрез огън изпитвано злато, за похвала и чест и слава, кога се яви Иисус Христос, [1:8] Когото обичате, без да сте...

  ...[3:7] Също и вие, мъжете, живейте благоразумно с жените си, и отдавайте чест на женския пол като на по-слаб съсъд и като на сънаследници на благодатния...

КНИГА ПРЕМЪДРОСТ на ИИСУСА, СИН СИРАХОВ * * Тая книга е преведена от гръцки. ПРЕДИСЛОВИЕ Много и велики неща са ми предадени чрез Закона, Пророците и...

  ...[1:11]Страхът Господен е слава и чест, веселие и венец на радостта. [1:12] Страхът Господен ще услади сърцето и ще даде веселие, радост и...

  ...[10:31] Синко, с кротост прославяй душата си и въздавай й чест според нейното достойнство. [10:32] Кой ще оправдава оногова, който съгрешава против...

  ...[38:1] Почитай лекаря с чест според нуждата от него, защото Господ го е създал, [38:2] и лекуването е от Вишния, и от царя получава дар. [38:3]...

:smarty: Засега толкова, а по после и може и от Философския речник.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

хуманитарният речник го казва добре

но все пак, чест пред кого?

за тъмните сили, черната ложа няма по удобни от безчестните

"Издигнах над себе си ярка плакарда

"Човек без капчица чест."

....

Без чест ли си? Прави ти чест!" Христо Смирненски

в миналото за жените честта е вярност

залог за честните хора е била тяхната честна дума

честта и славата се ценят високо

мисля че

честта струва нещо пред по висшите същества от нас

у подлеците тя може да събуди само омраза

праведност, чест, вярност на идеала, достойнство, но пред кого?

пред Бог, пред своя Дух, който излезе от Бога, пред ангелите и висшите същества

Цялата слава и чест той е отдал на Всевишния

така е

Линк към коментар
Share on other sites

Знаете ли какво значи чест точно? Какво е точното значение на думата?

Мога да дам синонимите на честта, на който попаднах след търсене в нета:

Съществително нарицателно име, женски род.

Синоними:

достойнство, име, почит, уважение, почитание, репутация, почест

удостояване, отличие, отличаване

признание, похвала, заслуга.

Тук всичко опира до величие.

Синева, братле, в този смисъл, в който разглеждаш понятието чест, щеш не щеш, сме от един отбор. Защото въобще не ми пука за почит, почести, репутация, удостояване, похвали и заслуги... от хора. Тук наистина думичката чест умело е обвързана с егото.

Но на името - своето и на другите човеци, виж, много държа, защото то е дадено от Бог! Тук има много какво да споделя, защото съм случаен свидетел на масови извращения с имената на обикновени ЧЕСТНИ хора. Завърших следването си в Ст. Загора през 1990г. точно по време на някои събития, от които се отвратих, виждайки какво насилие се упражнява върху ЧЕСТТА на наши колежки и колеги - състуденти от други области на България, с малко по - нетрадиционни имена. И с каква ЧЕСТ те понесоха всичко това! Няма да изпадам в подробности, но бях привикана в една младежка организация да давам показания защо продължавам да наричам хората с рожденните им имена, така съм пречела на адаптацията им към новите им такива, доста бях мъмрена, че опетнявам честта на тази организация, след като езикът ми не можел да се обърне. Същите тези плакатаджии, които ми четоха конско, първи развяха сините знамена на площад " Демокрация " в града на липите и поетите. Е, меко казано, плюя на такава чест. Моля да бъда извинена за изразите, но още възстава душата ми от този позор за нацията ни. И как всеки си приспа съвестта, че и овации някои активисти обраха. А моите набори още не искат да говорят и да си спомнят за казармата точно през този период, когато ги изпратиха тук и там с танковете. Защо ли, ами имат лоши спомени сигурно момчетата. И по време на едни други събития в една друга страна също се случи да съм там, тук, доколкото разбрах, почти нищо не се знае.

И много други примери житейски мога да ти дам, не ги търся в речници, животът ми ги предоставя преизобилно почти ежедневно.

Но аз си имам своя си интерпретация : Чест = Чиста съвест. Да ме ударят по едната буза и да им дам другата е най - голяма чест за мен, моята съвест понеже ми подсказва да обичам брата си и повече този, който удря, защото той има по - голяма нужда от любов, но не знае как да изрази това или може би, дори не го съзнава.

А ти чувал ли си за Честния Кръст?

Това в нета няма да го намериш. :)

Линк към коментар
Share on other sites

За всекиго по нещо.

Всеки разбира Всичкото по начин който му позволява духовното ниво.

Точно това е прекрасното и неповторимото!

Мир вам!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Но аз си имам своя си интерпретация : Чест = Чиста съвест.

Да ме ударят по едната буза и да им дам другата е най - голяма чест за мен, моята съвест понеже ми подсказва да обичам брата си и повече този, който удря, защото той има по - голяма нужда от любов, но не знае как да изрази това или може би, дори не го съзнава.

Само да внетна, че Не винаги този , който удря е лошият...а удареният се прави на честолюбив страдалец, а иначе мълчаливо и подличко "крои" шапката на борбения "справедливец".Иначе имам абсолютна непривързаност към името си на физическия свят и си мисля, че има Кой да отстоява честта на името ми :D ако се наложи, но няма да съм лично аз активния борец за себе си, това значи ли, че съм безчестна :o

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Въх , че напор голям по темата !!!! ??? 

Ама Иисус Христос е бил ЧЕСТЕН пред себе си и Бога .

И е вкусил от Смърта , заради Възскресението.

Иначе е напразно всичко.

Хайде да не си спестяваме от Истината, моля !

Щото и Дявола чете Евангелието и доста добре го чете.

Тук има една тема:  "Думите" ....????  Отдавна не вярвам на голи думи. Думите изразяват мисли и състояния и когато мислите и състоянията липсват или са изопачени, думите ги пропускам покрай мене ...  :hypocrite:

Исус Христос не е приел смъртта заради възкресението, а заради любовта си към Бог и желанието да изпълни волята Му. Христос е щял да се подчини и изпълни с любов всеки един Божествен план, който му бъде предоставен като задача. :wub:

Най-големия урок е урокът за любовта. С възкресението и живота на Исус виждаме какво отношение се отдава на честта и какво отношение се отдава на любовта към Бог и Неговите творения /частичките Негови/.

Ето аз давам моята истина, а ти приятелю, така и не даде твоята, защото не вярваш на голите думи ли!? :feel happy:

Не отговори и на въпросите ми:

Кой е Сатана?

Защо всемогъщия Господ Бог го е създал и му позволява да съществува?

:hmmmmm:

Не си мисли, че нямам отговорите, просто искам да чуя твоите.

Както ти сам се изразяваш - "спестената истина”.

Или по-скоро - твоята истина. ;)

:wub:

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Синева. ли си ??? Простор ли си ...?? :D

Много бъркаш като отхвърляш Възскресението. Сам Христос го казва, че ако го няма или не се постигне Възскресението , напразно сме повярвали. Защото смърт без Възскресение си е точно дявалското четене на Евангелието.

А пък по това ...

Не отговори и на въпросите ми:

Кой е Сатана?

Защо всемогъщия Господ Бог го е създал и му позволява да съществува

съм ти отговорил и още как ...:

.... и Дяволасе появява , като в онова филмче за "Том и Джери " - И шептииииии.... шептииии.... Изкушението му гадно !!

Но малко в шегувит тон.

Бог не е създал Сатаната. Сатаната е човешко "изделие".

По-точно това е низшият човешки Ум / не мозък/ . Ехее.. по едно време през атлатският период на Еволюцията , човек си е въобразил, че може да си играе на "Франкенщайн" и така се е появил така нареченият Сатана. А дяволското изкушение си е във всеки човек със слаба Воля.

За себе си съм мноого наясно по въпроса / повече от колкото ми се иска/ срещал съм се със съдържанието и на двата термина и то в пряк сблъсък... 1:1 . И двата вида си имат строгоопределени и фиксирани качества. Борбата и с двата вида е много различна и ...мноооого еднаква до един момент само. После ...после който си го знае - си го знае ...

Линк към коментар
Share on other sites

Голяма заблуда цари! :(

И ти мислиш, че човек е създал нещо?

Не. Той е обхванат от създаденото и е подвластен на него.., защото сам той е създаден. Човек твори само илюзия! Другото е творение на Духа. :(

Сам по себе си Исус не казва нищо, всичко идва от Бога!

Исус е Божия частичка, но частичка осъзнала себе си - като част от цялото, като част от Божествения спектакъл, в който той изиграва само роля, макар и тя да е от главните.

Да разбрах те за "Том и Джери" - за "анимацията"!

Но, запитвал ли си се защо съществува и защо и позволява да съществува? Нима нещо Негово е без смисъл?

Линк към коментар
Share on other sites

Пропуснах да отговоря на въпроса ти защо съществува и защо позволява да съществува /Сатаната/ и ти ме подсети... :thumbsup1:

Не съм му адвокат на Бога за да отговарям вместо Него.

Питал съм и питал съм се, и отговор имам.

Но... всеки сам да достигне до него.

Това е част от играта , както казваш. Всеки сам да достигне до отговора на този въпрос . Тогава ще има и сили да се бори успешно. Иначе може да остане във вечен плен поради слабоволието си .

Линк към коментар
Share on other sites

Само да внетна, че Не винаги този , който удря е лошият...а удареният се прави на честолюбив страдалец, а иначе мълчаливо и  подличко "крои" шапката на борбения "справедливец".Иначе имам  абсолютна непривързаност към името си на физическия свят и си мисля, че има Кой да отстоява честта на името ми :D ако се наложи, но няма да съм лично аз активния борец за себе си, това значи ли, че съм безчестна :o

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

В поста ми по - горе май не стана дума за " активни борци ", но в никакъв случай не и за безчестие.

А пък тава, подличкото мълчание, дали е честие?

Смятам да не пиша повече по темата.

Синева, ти също не отговаряш на въпроси, братко.

Мир и на теб! Но дали съм тази, която има право да ти го пожелава!

Линк към коментар
Share on other sites

Мнения и препоръки: предлагам както тук, така и по другите теми да не се самопровокираме. Това, както сте разбрали ще стане с Пълен Мир във всички ни, затова и го желая! Интересно е, ако някой не приема това пожелание, но аз и на себе си го желая много, така че не е безсмислено!

Линк към коментар
Share on other sites

"Аз и Отца едно сме" - Къде е честта?

Синева,

Да кажем в нашия модерен свят хванат един пророк на Бог,

къде с хирургия, къде с медикаменти, унищожат тази свята връзка.

Както един западен умник в друг форум, много му беше интересно да разберял,

ако хирургически се отстранят центрове на мозъка на човек в Самадхи,

какво ще стане после?

къде е честта?

Не хвърляй бисери на свините

проверено и вярно

Линк към коментар
Share on other sites

Честта е всичко, което си представите. Това е честта за вас. И вие сте честта.

Едно си баба знае, едно си баба бае. Моето пожелание към вас:

Дишайте чисто и свежо, дълбоко. Очите ви да бъдат светли и чисти, за да бъде и цялото ви тяло такова, приятели, овце ! Любов. !

Линк към коментар
Share on other sites

А ти чувал ли си за Честния Кръст?

Това в нета няма да го намериш.  :)

Извинявай Силве, че съм пропуснал да отговоря! :(

Не, не съм чувал това!

На другите въпроси съм отговорил, поне така си мисля.

Мерси и на Вальо!!!

Мерси и на Оринави!!!

:smarty::yinyang::smarty:

:wub:

Аааааа.....наистина имам нужда от МИР!

Благодаря!!!

:wub::wub::wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...