Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да си сверим часовниците - къде сме ние, българите


Guest Емил от Льонеберя

Recommended Posts

Ако искате да си сверите часовниците къде сме ние... можете да ги сверите по следната писаница...

http://antoncaro.fil...dofmiracles.pdf

Смях се доста,:3d_146:.Живея със словаци двойка леко над 30 годишни.Сладурчета са,ходят на църква почти всяка неделя когато не са се опили,малко са ми огранични ,опитвал съм се да им говоря за мисията на слаянството и за Учителя ,никакъв резултат все едно говоря на стената.През цялото време докато четох книжката ти очаквах да споменеш и нещо за Стефаник "гордоста на словакия",

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Тази вечер ме критикуваха, че съм написал едно неинтересно четиво. Което започва по интересен начин, но се сгромолясва на следващите страници.

Моята идея не беше да ставам писател. Исках просто да споделя с вас нещо за една славянска държава, понеже все става дума за мисията на славянството -

а то, славянството, е доста зелено.

Ние сами не познаваме собствените си силни страни, подозирам.

Защото нали българите не ги слагате при славяните? Аз нищо славянско не виждам в себе си.

И една бележка - Прегледах въпросите в темата - Ами че отговорите, които бих дал ги няма посочени?

На първия въпрос аз не виждам смисъл да се гордея с която и да е националност. Аз бих се гордял със себе си, със своя ум, със своето сърце и т.н. Но с нациналност - никога.

Също така на въпроса "Кога ще се оправи България?" бих дал отговор - Ми че тя си е оправена.

И на останалите въпроси бих дал други отговори.

Редактирано от Антон Каро
Линк към коментар
Share on other sites

Защото нали българите не ги слагате при славяните? Аз нищо славянско не виждам в себе си.

И една бележка - Прегледах въпросите в темата - Ами че отговорите, които бих дал ги няма посочени?

На първия въпрос аз не виждам смисъл да се гордея с която и да е националност. Аз бих се гордял със себе си, със своя ум, със своето сърце и т.н. Но с нациналност - никога.

Също така на въпроса "Кога ще се оправи България?" бих дал отговор - Ми че тя си е оправена.

И на останалите въпроси бих дал други отговори.

Да, съгласна съм с теб. Относно произхода. Също и за въпросите - то затова и ги пропуснах.

Ако искате да си сверите часовниците къде сме ние... можете да ги сверите по следната писаница...

http://antoncaro.fil...dofmiracles.pdf

Много благодаря за прекрасната книжка!

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Юл, много ти благодаря.

Аз седнах и леко преправих четивото си за Словакия - със съществени допълнения.

Ако все още ви се чете, можете да го сторите:

http://antoncaro.files.wordpress.com/2011/05/sk-landofmiracles1.pdf

Желая ви щастие.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Вчера получих препоръка да добавя и малко мои снимки към материала.

Така че днес вече е с допълнителна декорация.

Все още липсва заключението, понеже не зная дали да продължавам или да спирам.

Ей, сори, оспамих темата за България.

http://antoncaro.files.wordpress.com/2011/05/sk-landofmiracles2.pdf

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да споделя нещо относно културата на Словакия.В България след освобождението ни от турско робство излиза закон, с който се поканват словашки фамилии да дойдат в България.Уредено е със закон между България и Австро-Унгарската империя, издава го княз Фердинанд.Оземлените словаци живеят в чифлици, предават своята култура на българското население.Като се започне с начините за облекчаване на труда на земеделците,навлиза занаятчийството, културните им порядки, обреди, обичаи.Двете култури са се слели, с годините са се смесили и в бракове двата народа,определено тяхната култура е повлияла на българското население.Напред са в много отношения спрямо нас.Но не подценявам и българската култура.

Редактирано от Дриада
Линк към коментар
Share on other sites

Интересно, нямам роднини словаци, но в моя край са оставили част от културата си.Имам познати от Братислава, словашки семейства са гостували в къщи, бившия словашки посланник Йозеф Дравецки.Много сърдечни хора, така ги почувствах,дали бяха много емоционални заради срещата си с близки, не бяха ги виждали десетки години.Плач, радост, хубави преживявания, разбирахме се- езиците са славянски, помнят текстове на песни като"Я кажи ми облаче ле бяло"Те носят част от Българската култура.:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Интересно. Това са от онези, по-разчупените словаци, които биха напуснали Словакия. Аз тук срещнах една такава словачка. Пропуснах да опиша какво преживях, гледайки я в театралната постановка "Микве" (бяха й дали най-разчупената роля).

А и ... след като са попили от България, какво бихме могли да добавим?

... среща ме един словак, който има приятелка българка и ми вика - ти като не пиеш ракия и не слушаш чалга, не си никакъв българин!!!

Е, бих казал аз - ако това са българите - определено не съм!от тях, ... !!

Аз махнах старите линкове и сложих един нов:

http://antoncaro.files.wordpress.com/2011/05/sk-landofmiracles5.pdf

Редактирано от Антон Каро
Линк към коментар
Share on other sites

Искам да споделя нещо относно културата на Словакия.В България след освобождението ни от турско робство излиза закон, с който се поканват словашки фамилии да дойдат в България.Уредено е със закон между България и Австро-Унгарската империя, издава го княз Фердинанд.Оземлените словаци живеят в чифлици, предават своята култура на българското население.Като се започне с начините за облекчаване на труда на земеделците,навлиза занаятчийството, културните им порядки, обреди, обичаи.Двете култури са се слели, с годините са се смесили и в бракове двата народа,определено тяхната култура е повлияла на българското население.Напред са в много отношения спрямо нас.Но не подценявам и българската култура.

И в кои отношения са напред спрямо нас ,ако може да изброиш поне десет такива

Линк към коментар
Share on other sites

Българската нация има своите заслуги в световната култура, другите народи също.Не се ангажирам с факти, Бог е най- мъдър в това отношение.Всеки идва с определена мисия така, че не мога да аз да меря или съдя.Може би всеки народ иде с определена задача, да се приложи Божията любов на земята между хората.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 years later...

Словакия не я свързвам с нищо интересно. Не провокирам нито позитивни, нито негативни мисли и усещания в мен. :D Винаги е било тъй.  Почти нищо не мога да кажа за нея. Почти не съм се интересувал от нея. Нищо особено не мога да кажа за словаците. Не знам нито един известен словак. Някак безлична ми се струва. Може и да бъркам де. Но определено да създадеш държава на територията на която се намира Словакия не е като да я създадеш на Балканите...Тук е по - бурно. Сега се сещам, че май Словакия (наред с Чехия) са наследници на Великоморавия (страната в която не пусна почва благословеното и боговдъхновено българоугодно, славяноугодно и човекоугодно Кирило-Методиево свято дело).

Редактирано от Кон Миролюбиви
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...