Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Орлин Баев

Невротични характери

Recommended Posts

Всеки хармонично функциониращ човек използва и четирите. Ако едната надделее става сложно, в зависимост от това коя е тя.

Шизоиден - проблем със свързването с хората/емоционално, но могат да се свържат лесно с други абстракции, например Бог. Апропо тук е аутистичният спектър в своята крайност/.

Депресивен - проблем с отделянето

Натраплив - страх от бъдещето, новото, различното, хаотичното

Хистеричен - страх от предопределеното, предначертаното, сивото

Така човек е неповторима смесица от четирите. И слава богу :thumbsup1:

Редактирано от t.todorov

Сподели това мнение

Ахахахахахахаах а най-хармонично е да имаш проблеми и с 4те ли? :Р Защото аз определено имам и 4те.... както и на всяко обратното. Май съм хармонична, а? Или сам човек не може да се определи :Р

Сподели това мнение

Ами това е въпрос на лично преживяване. Много често обаче, някоя едностранчивост създава конфликт с реалността и чак тогава се разбира за нея. И тогава човек, или отрича сигналите от реалността, за да запази статуквото на вътрешно преживяване за комфорт по различни начини и "хитринки", или приема този сблъсък, като възможност да преразгледа собствената си позиция. Така неразвитите или по-слабо развитите структури имат шанса да бъдат развити и личността да "стъпи на четири крака" в реалността, вместо на по-малко. Изобщо реалността е коректив и не спира да "възпитава" и то точно там, където има пропуск някакъв и съответно слабост.

Сподели това мнение

Значи в най-кофти положение са тези, които са си развити и хармонични, понеже реалността не може да ги направи по-хармонични, тя може да предизва засилване на някоя от чертите за решаване на даден случай, но така лека или по-тежка дисхармония, после пак баланс човек, ако си постигне..... и т.н. Най-добре е да има какво да се развива все пак. Но много ми е интересно кога може да се каже, че даден човек си е в идеално психично здраве, просто мъдър, осъзнат, балансиран, същевременно с интересна индивидуалност и постижения..... Много ми е интересно такива хора идват ли на терапия с цел още повече личностово развитие?

Има ли критерий за това или единственият критерий е щастието? :)

Сподели това мнение

Идеално психично здраве има при животните :rolleyes: При хората няма идеални неща. Самото щастие е субективно за всеки, т.е. човек чувства, че е щастлив или нещастен, като това чувство е субективно отражение на някаква действителност, вътрешна и външна и тяхното взаимодействие.

"просто мъдър, осъзнат, балансиран, същевременно с интересна индивидуалност и постижения"

Какво значи мъдрост? Какво е балансираност, и как се постига баланса, на каква цена? Какво е интересна индивидуалност и за кого да е интересна? Кое е постижение?

Виждате, че всеки може да вложи собствен смисъл в това. Ако за мен е постижение е да си построя колибка в гората и го направя, а за вас е постижение да си построите небостъргач, но вместо това успеете само колибка кой ще е по-щастлив? Трябва за себе си да дефинирате, какво съдържание влагате в горните думи. /особено "осъзнат" ми е любопитно/ :rolleyes:

Редактирано от t.todorov

Сподели това мнение

"Идеално психично здраве има при животните"

Тотално не съм съгласен с теб. Ако животните бяха съвършенството на природата, то нямаше да има нужда от хората, от разум и от говор. Тоест за да говорим и за да мислим, трябва да сме ненормални ли или просто да усещаме Дяволски или Ангелски присъствия и енергии и напътствия? Тоест усетим ли света и какво стои зад него ние автоматично ли ставаме луди?

Има разлика между гениалността и лудостта. Тънка е линията, но има разлика. Има и разлика между това да осъзнаваш съществуването си и света и да си мислиш, че мислиш. Нали?

Сподели това мнение

Guest Христо

Какво точно означава нещо да бъде изтласкано в несъзнателното ? Как точно става, има ли някакъв химико-биологичен израз в мозъците на хората ? Изтласкаване, какво значи - нещо се забравя на съзнателно ниво, но остава в психиката и се отключва в определен момен, по - силно и от преди ли ?

Сподели това мнение

Изтласкването като концепция е въведено от Фройд.Това както сам си доловил се случва когато човек е преживял дадена неприятна емоция, стрес, конфликт, които в един момент те преминават на несъзнавано ниво, но тяхното влияние не е изчезнало, просто субекта не го забелязва.И нали това е идеята на психоанализата,да се върне отново изтласкания материал към съзнанието и да се отработи той.Само, че това нали на теория, на практика не знам дали става точно така, защото и човек е възможно да се съпротивлява на това, а и той не на празно ги е изтласкал тези неприятни неща.

Сподели това мнение

Guest Христо
а и той не на празно ги е изтласкал тези неприятни неща.
Ако няма сили да ги отработи, по - добре да са изтласкани. То ако всичко трябва да се вади на светло, що да не почнат да се вадят и гадни спомени от минали животи, за да се преодолеят някакви травми свързани с тях (ако са останали такива травми).

Сподели това мнение

Е, със сигурност има и много травми от минали животи, свързани с кармата, която сме трупали и т.н., но тук вече навлизаме в сферата на езотериката, т.е. стават някак си много неопределени нещата.Иначе ето ти го новия термин - "кармично изтласкване" хаха;)

Сподели това мнение

Guest Христо

Именно заради тези травми, някои смятат, че няма смисъл от задълбаване в спомени, понеже сме живели много животи, в които сме преживявали какво ли не и понеже ние може да имаме травми още от времето, когато сме били комари. :D Бях го чел в един сайт с индуска философия. :lol:

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега