Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Невротични характери


Recommended Posts

Всеки хармонично функциониращ човек използва и четирите. Ако едната надделее става сложно, в зависимост от това коя е тя.

Шизоиден - проблем със свързването с хората/емоционално, но могат да се свържат лесно с други абстракции, например Бог. Апропо тук е аутистичният спектър в своята крайност/.

Депресивен - проблем с отделянето

Натраплив - страх от бъдещето, новото, различното, хаотичното

Хистеричен - страх от предопределеното, предначертаното, сивото

Така човек е неповторима смесица от четирите. И слава богу :thumbsup1:

Редактирано от t.todorov
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ахахахахахахаах а най-хармонично е да имаш проблеми и с 4те ли? :Р Защото аз определено имам и 4те.... както и на всяко обратното. Май съм хармонична, а? Или сам човек не може да се определи :Р

Линк към коментар
Share on other sites

Ами това е въпрос на лично преживяване. Много често обаче, някоя едностранчивост създава конфликт с реалността и чак тогава се разбира за нея. И тогава човек, или отрича сигналите от реалността, за да запази статуквото на вътрешно преживяване за комфорт по различни начини и "хитринки", или приема този сблъсък, като възможност да преразгледа собствената си позиция. Така неразвитите или по-слабо развитите структури имат шанса да бъдат развити и личността да "стъпи на четири крака" в реалността, вместо на по-малко. Изобщо реалността е коректив и не спира да "възпитава" и то точно там, където има пропуск някакъв и съответно слабост.

Линк към коментар
Share on other sites

Значи в най-кофти положение са тези, които са си развити и хармонични, понеже реалността не може да ги направи по-хармонични, тя може да предизва засилване на някоя от чертите за решаване на даден случай, но така лека или по-тежка дисхармония, после пак баланс човек, ако си постигне..... и т.н. Най-добре е да има какво да се развива все пак. Но много ми е интересно кога може да се каже, че даден човек си е в идеално психично здраве, просто мъдър, осъзнат, балансиран, същевременно с интересна индивидуалност и постижения..... Много ми е интересно такива хора идват ли на терапия с цел още повече личностово развитие?

Има ли критерий за това или единственият критерий е щастието? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Идеално психично здраве има при животните :rolleyes: При хората няма идеални неща. Самото щастие е субективно за всеки, т.е. човек чувства, че е щастлив или нещастен, като това чувство е субективно отражение на някаква действителност, вътрешна и външна и тяхното взаимодействие.

"просто мъдър, осъзнат, балансиран, същевременно с интересна индивидуалност и постижения"

Какво значи мъдрост? Какво е балансираност, и как се постига баланса, на каква цена? Какво е интересна индивидуалност и за кого да е интересна? Кое е постижение?

Виждате, че всеки може да вложи собствен смисъл в това. Ако за мен е постижение е да си построя колибка в гората и го направя, а за вас е постижение да си построите небостъргач, но вместо това успеете само колибка кой ще е по-щастлив? Трябва за себе си да дефинирате, какво съдържание влагате в горните думи. /особено "осъзнат" ми е любопитно/ :rolleyes:

Редактирано от t.todorov
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Идеално психично здраве има при животните"

Тотално не съм съгласен с теб. Ако животните бяха съвършенството на природата, то нямаше да има нужда от хората, от разум и от говор. Тоест за да говорим и за да мислим, трябва да сме ненормални ли или просто да усещаме Дяволски или Ангелски присъствия и енергии и напътствия? Тоест усетим ли света и какво стои зад него ние автоматично ли ставаме луди?

Има разлика между гениалността и лудостта. Тънка е линията, но има разлика. Има и разлика между това да осъзнаваш съществуването си и света и да си мислиш, че мислиш. Нали?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Какво точно означава нещо да бъде изтласкано в несъзнателното ? Как точно става, има ли някакъв химико-биологичен израз в мозъците на хората ? Изтласкаване, какво значи - нещо се забравя на съзнателно ниво, но остава в психиката и се отключва в определен момен, по - силно и от преди ли ?

Линк към коментар
Share on other sites

Изтласкването като концепция е въведено от Фройд.Това както сам си доловил се случва когато човек е преживял дадена неприятна емоция, стрес, конфликт, които в един момент те преминават на несъзнавано ниво, но тяхното влияние не е изчезнало, просто субекта не го забелязва.И нали това е идеята на психоанализата,да се върне отново изтласкания материал към съзнанието и да се отработи той.Само, че това нали на теория, на практика не знам дали става точно така, защото и човек е възможно да се съпротивлява на това, а и той не на празно ги е изтласкал тези неприятни неща.

Линк към коментар
Share on other sites

а и той не на празно ги е изтласкал тези неприятни неща.
Ако няма сили да ги отработи, по - добре да са изтласкани. То ако всичко трябва да се вади на светло, що да не почнат да се вадят и гадни спомени от минали животи, за да се преодолеят някакви травми свързани с тях (ако са останали такива травми).
Линк към коментар
Share on other sites

Е, със сигурност има и много травми от минали животи, свързани с кармата, която сме трупали и т.н., но тук вече навлизаме в сферата на езотериката, т.е. стават някак си много неопределени нещата.Иначе ето ти го новия термин - "кармично изтласкване" хаха;)

Линк към коментар
Share on other sites

Именно заради тези травми, някои смятат, че няма смисъл от задълбаване в спомени, понеже сме живели много животи, в които сме преживявали какво ли не и понеже ние може да имаме травми още от времето, когато сме били комари. :D Бях го чел в един сайт с индуска философия. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...