Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Идея за нов филм за Изгрева


Guest Емил от Льонеберя

Recommended Posts

Няма нужда от още идеи, твоята е достатъчна.

Направи филма и го пускай да му се радваме.

Поздрави !

http://www.youtube.c...h?v=TKdunxA3rB8

Явно е, че може и в крайна сметка се оказва, че ще го направи сам. Въпросът обаче е принципен - хората с общи умения и интереси да си сътрудничат, обменят идеи и опит. Тогава може да се роди нещо много красиво!......

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Този документален филм, който е качен и тук във Форума, е един прекрасен спомен за Изгрева, за което ние трябва да благодарим на човека, заснел тези кадри. Тови филм има нужда да бъде прехвърлен повторно на ДВД. Понеже има артефакти, които не са от оригинала, а от износената видео касета, на която е прехвърлен. Защо да се мъчим с калпав образ, като можем да се радваме на добър?

Бележка - Аз изтървах да заснема някои от емблематичните хора в Братството преди години (заминаха си).

Но ако се сещате за някого, кажете. Аз в момента се сещам за няколко човека. Ще трябва да ги обиколя.

Редактирано от Антон Каро
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Канел, прав си - прав си и за двете неща - от една страна за моята идея за снимане на късометражните филми за Изгрева и "наоколо" - а от друга страна си прав, че със съвременната техника ние можем да получим по-качествен исторически филм от Изгрева - без тези зеленикави нюанси, замазване, трепкане и други неудачи.

Което и да си имал предвид, все си прав.

Аз нужда от техническо съдействие за филма като че ли нямам. Стативът ми е малко афиф, но такъв имам, с такъв ще работя.

Това, което отива отвъд техническото и отвъд чистата идея за реализиране на филм е - да имам разработен сценарий и да имам раздробени сцените. Ето тук може да се включат хора с идеи или опит.

Понеже някои от нещата ще се снимат в репортажен стил - там ще снимам на принципа "както дойде". На момента ще решавам.

Получих предложения за снимане, това е прекрасно. Чудя се дали е възможно да разширим още "проекта".

Може да отскоча до Мадара, Свещари, Демир баба... въобще онзи регион целия...

Да разрошим гаргата, имам предвид. Щото за какво ни е зализана гарга?

Линк към коментар
Share on other sites

чудесна идея! поздравления Антон

аз бих участвала като представител на сегашното поколение ..ако има ентерес де

Линк към коментар
Share on other sites

Хехе, Антоне, после на езерата разпъваш един голям чаршаф на гърба на хижата и правиш лятно кино. :1eye:

Харесва ми идеята за този "ретро" филм. :thumbsup:

От друга страна имам 15 годишни компактдискове с музика и не съм забелязал проблеми. Тези, които се записват с компютър обаче са друга работа.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Да, Канел, записаните на компютър дискове са друго нещо. Компакт дисковете с музика са много трайни - аналогов запис, който реално съдържа една и съща информация на няколко места, така че да може винаги да свири, каквото и да става. Това не се брои.

Имам няколко филма от Изгрева, които се намират на две ролки. Единият е заснет през последните дни на декември 1944 година - полагането на физическото тяло на Петър Дънов на Мястото на Учителя, а другият е сниман на 22 март 1945 - камъкът с пентаграма и надписа около него вече е сложен, има порастнали теменужки. Това са филмите, които мога да датирам. Останалите филми са без датировка. Трябва да ги датирам, да ги опиша, да опиша кои са сниманите хора и да намеря информация за тях. Общата продължителност на филмите е 30 мин.

И аз реших това лято да "добавя" още две ролки към съществуващите две.

Сега, мисля, стана съвсем ясно каква е идеята ми.

Това, което следва да се направи по старите филми е - почистване с петролев етер и Филм Гард (или подобен). Преди прехвърляне на ДВД следва да бъдат почистени с ултразвук. Лепенките трябва да се проверят дали не са криви или калпави и да бъдат подменени с нови. Филмът трябва да се прехвърли на 16 мм интернегатив и да се направят две позитивни копия от него - едното да бъде за прожекции, второто копие, заедно с оригинала и интернегатива - за архив. Следва да се уточни кой може да се грижи за един такъв архив.

Едит - Публичната прожекция е най-добре да се организира след като имаме 16 мм копие, поради технически причини. Остава да купя прожекционен апарат. Вчера гледах едни неползвани прожекционни апарати от военен запас за около 1500 лв, което си е супер за подобна техника. Проблемът е, че тази техника тежи около 25 кг и е доста обемиста. Но се оказва, че всичко останало е една спекулация.

Има вариант да се извади копие на 8 мм филм, но това е по-скоро за домашно, отколкото сериозно начинание. Няма киностудио, което да предлага тази услуга, има трансфер на супер 8, който ... обаче не е формат, предназначен за прожекция. Или не е предназначен за много прожекции. Както си изберете.

Редактирано от Антон Каро
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Реших да се обърна към Ръководството на Бялото Братство за подкрепа.

Съобщих на Николай, че бих желал да предам един екземпляр от архивния филм със заминаването на Учителя за съхранение.

Нали одобрявате идеята?

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Канел, записаните на компютър дискове са друго нещо. Компакт дисковете с музика са много трайни - аналогов запис, който реално съдържа една и съща информация на няколко места, така че да може винаги да свири, каквото и да става. Това не се брои.

Имам няколко филма от Изгрева, които се намират на две ролки. Единият е заснет през последните дни на декември 1944 година - полагането на физическото тяло на Петър Дънов на Мястото на Учителя, а другият е сниман на 22 март 1945 - камъкът с пентаграма и надписа около него вече е сложен, има порастнали теменужки. Това са филмите, които мога да датирам. Останалите филми са без датировка. Трябва да ги датирам, да ги опиша, да опиша кои са сниманите хора и да намеря информация за тях. Общата продължителност на филмите е 30 мин.

И аз реших това лято да "добавя" още две ролки към съществуващите две.

Аз съм съгласна с Антон!Много компетентно и професионално поднесена информация!!!Подкрепям те напълно и желая успех при изпълнението на този проект,с по-малко спънки и повече лекота!!! :)

Поздрави! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Не зная дали ви е интересно да следите какви са моите идеи по отношение на съхраняването на оригиналните филми от средата на миналия век (нарочно не казвам "филмите с Учителя", понеже все едно филмите, на които той отсъства физически, нямат никаква стойност или са с намалена стойност - понеже тръгваме по тангентата на идолопоклонничеството и прекланянето пред авторитети), но ето какво ми се върти из главата. Споделям.

Съхраняването е отговорен процес. В този смисъл - на мен ми се върти из главата да предам на съхранение на едно 16-милиметрово негативно копие на филма, 16-милиметрово позитивно копие за прожекция (а също и за архив) и един диск ДВД с цифров вариант на филма - за разпространение и дигитална архивация. Молбата ми към Ръководството би била и те да направят едно 16-милиметрово негативно копие плюс две позитивни копия - едното за тях, другото - за мен, и ДВД - за да сме сигурни, че... дори нещо да стане с единия архив, вторият ще оцелее.

Няма нужда да изброявам различни негативни варианти, които биха могли да се случат - пожар, кражба и прочие - понеже - когато една информация съществува само като оригинал - много лесно се заличава. Може един ден да дойде човек и да каже: "Аз нямам отношение към тези човешки икони" и да затрие филмите.

Аз съм се свързал с една немска фирма (AndecFilm|), която може да извърши тази услуга чрез метод, който позволява архивиране с максимално качество.

След като приключим с техническата част, можем да организираме една работна прожекция с колектив от по-възрастни братя и сестри, които да ни дадат своите коментари към филмите, за да можем да попълним празнотите, които естествено възникват в нашето съзнание.

Все пак трябва да се отнасяме отговорно към всичко около нас - и съхраняването на дадени материали трябва да се прави с мисълта, че трябва да ги запазим за поне 1000 години. Останалото би било безотговорност.

Не се опитвам да изземвам ничии функции. Ако мога да бъда от полза, само бих се радвал.

Бих могъл да предложа съдействие и за архивиране на снимките и негативите, от които са копирани - но това е отделна тема за разговор.

Сега се сещам, че скринът, в който си слагах дрехите в къщата на Савата (братския център), беше от стаята на Учителя - и - аз без да искам веднъж му счупих едната дръжка. Дръжката я ремонтирах и възстанових. Трябва да я донеса и да я монтираме обратно.

Редактирано от Антон Каро
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Процедурно питане - Дали биха представлявали интерес за вас и филмите, които са снимани след заминаването на Учителя, или пък по времето на Учителя, но на които той не присъства физически?

Вчера открих един диск в нас на един филм, за който бях забравил - с Борис Николов - за съжаление - без звук, а помня, че оригиналът беше супер 8 Кодахром с аудио писта (но проекторът не беше със звук и затова не успяхме да свалим звука).

Вероятно след години тези филми биха били ценни (защото не е само филмът с Борис Николов) - но първо трябва да се опишат хората по филмите, да се проучи поводът за заснемането и да се датират.

При една позната се съхраняват негативите от деня на полагането на физическото тяло на Учителя - или пък снимки, направени много скоро след това. Не зная дали са били достъпни? Знаете ли каква е била табелката, която са "боцнали" в пръстта непосредствено след полагането на тялото? - Просто питам - възможно е тези негативи да съществуват в Братския архив.

Така или иначе имаме уговорка със Светла Нейкова за среща в понеделник. Не клюкаря, споделям какво е развитието, понеже съществува вероятност по този въпрос да има повече заинтересовани, отколкото има документирани в тази тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Благодаря, момичета.

Виждате, че имам необходимата квалификация (теоретични и практични знания) за осъществяване на идеята за създаване на архив (в пълния смисъл на думата) - който да може да се сложи в една дървена ракла с обков от ковано желязо и да се зарови в пустинята за поне 100 години. Нужно е сериозно отношение.

Ето, сега ние виждаме, че тази тема е оставена без коментар от много от "сериозните писачи" в този форум. Сещате се, какво означава липсата на диалог - означава липса на интерес.

Линк към коментар
Share on other sites

А може би няма нужда от много шум. Просто снимай! Явно идеята ти идва от душата ти, подкрепяна е от Небето - супер, натискай бутона на камерата! Всеки в областта си и по силите си! Аз също имам някои идеи, но не искам да вдигам шум около тях, че са много мънички още! Поздрави и радостно правене на филмите ти пожелавам, Антоне!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Днес мина срещата със Светла, която, както знаете, бе избрана от Николай да представя официалната позиция на Братството.

Мисля си, че Светла е точният човек, който е избран, за да създане с отговорност и любов архив, който да е в полза на Братството, по начините, по които може да бъде в полза един архив.

Необходимо е да се развие цялостен план за създаването на този архив - стъпка по стъпка. Предполагам, че доста хора ще я подкрепим. Който има импулс с конкретни предложения - може винаги да завърти един телефон, никого не съм върнал. Надали и тя би върнала някого.

Необходимо е самото Ръководство да й съдейства по всички възможни начини. В противен случай ние просто приемаме, че тези оригинали няма как да "преживеят" повече от стотина години и... мълчаливо да ги загробим. Това Учение ще бъде актуално за един период от над 2000 години, затова ние трябва да се "постараем" оригиналите "да избутат" поне 1000 години. Без преувеличение. Останалото е безотговорност.

Сами се сещате, че няма начин някой от хората, които съхраняват при себе си архивни материали да ги предадат на съхранение на Братството, ако самото Братство няма един перфектен и функциониращ архив, нали така? Нямаме право да бъдем по-посредствени от гениите в тази област.

Също така следва да се обособи една малка група от хора, която да работи по въпроса с откриването на архивните материали.

Оказва се, че трябва да се открият всички ролки от архивния филм, който се разпространява от Братството в момента - без да ме упреквате в критика - това е един пропуск от страна на тези, които са имали възможността на времето да открият оригиналите.

С други думи - някои хора ги чака доста работа.

Това е един кратък рапорт на днешната среща.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
Guest Емил от Льонеберя

И понеже днес всички знаете каква е къщата, построена от Савата, погледнете каква е била къщата, построена на същото място от доктор Жеков, който приема Савата като свой син.

gallery_374_260_105255.jpg

Ролята на доктор Жеков за Братството вероятно е описана доста добре в томовете "Изгревът".

А ето го и него - господинът с очилата.

Той е направил голяма част от запазените днес снимки от времето на Учителя.

gallery_374_260_23689.jpg

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...