Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Очистване на храносмилателната система


Recommended Posts

Здравейте, интересувам се от методи за пречистване на храносмилателната система, и най-вече ме интересува йогийския метод "Шанк Праксалана". Иначе за мен, на 32г. съм, спортувам редовно (фитнес, тичане на стадиона), храня се по специален режим защото съм склонен към напълняване. Понякога обаче, се случва да попрекаля с неподходящи храни - сладко, мазно и т.н. Та преди няколко дена в Събота, ядох доста сладолед и разни тестени неща. На следващия ден стомаха ми се поду, и вече четвърти ден си е така. Нямам болки, само чуство за издуване и дискомфорт от това. Все едно съм глътнал топка. Пих чайове, ензими, еспумизан, но ефекта е относителен - в смисъл, минава за момента, но след няколко часа пак се подува. Вчера си взех пробиотик, който като че ли подейства добре. Сега стомаха ми не е толкова подут. Стигнах обаче до заключението , че може би трябва да си прочистя стомаха, за да може нещото или нещата които са вътре да се махнат.

Та тази техника "Шанк Праксалана" ми звучи добре, в книгата на Венцислав Евтимов се твърди че наистина очиства напълно стомаха и червата. Но в нета четох доста противоречиви мнения. Едни казват че е супер, други че било вредно, и не знам на кого да вярвам. Молбата ми е, ако някои от вас го е практикувал, да ми даде съвет, ще съм му много благодарен. Благодаря предварително :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

Не съм пробвала този метод на пречистване, но открих клипче, където се обяснява процедурата :) има си асани за изпълнение и във втората част(след като изпива втората чаша вода със сол) ми се струват малко сложни. Но ето го клипчето. Поне ще добиеш по-пълна представа за изпълнението, мисля че някой, който се занимава по-сериозно с йога би могъл да сподели повече опит.

Упсех!

Линк към коментар
Share on other sites

Как я описва тази техника Венцислав Евтимов ?

Със същото количество ли вода , както е посочено в клипа ?

Аз съм я правила преди години и знам за позитивните и ефекти , но спрях да я правя заради здравословен проблем , който е в противопоказанията за Лагушанка пракшалана .

Та за да я правиш не трябва да имаш високо кръвно налягане , язва на стомаха или дуоденума , при бременност не е желателно да се прави , също не е добре да се прави при екстремно ниски и високи температури на околната среда (ако знаете други противопоказания , моля пишете !)

Вечерта (преди утрото в което ще се прави ) да не се вечеря . Сутринта никакви кафета , чайове ,закуски , стомахът трябва да празен .

Концентрацията на солевия разтвор е -1 супена лъжица сол на 1 л.топла вода .

Аз го правех с изпиване на 3 пъти по 0.600мл.солен р-р последван от упражненията .

След приключване на последната серия до 1 час трябва да се захраниш с храна , която се приготвя предварително .Те се състои от сварена леща и сварен ориз в съотношение 1:1 , към които е прибавено масло , което предварително е обработено топлинно и му е отнета бялата пяна , която съдържа киселинни радикали и други отпадни вещества , които не е желателно да навлизат в прочистената лигавица на храносм.тракт.

Та количеството на лещата е ориза е по една кафена чаша (в суров вид).В готов вид , тази храна си е доста обемна и лично аз я ядях на няколко пъти през останалия ден . Не се ядат в същия ден дразнещи храни , с остри подправки , газирани , млечни храни , консервирани .

Същите ли упражнения дава Венцислав Евтимов , както са посочени в горния клип ?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, благодаря за отговорите. Клипчето не съм го гледал, защото тук в работата ни е забранено, но в къщи ще го прегледам. Нямам никое от посочените заболявания, така че мисля че това няма да е проблем. По-скоро ме притеснява да не се обърка нещо, и има ли "опасни" моменти при извършване на процедурата. Тъй като досега не съм правил подобно нещо. По-повод на солената вода, ми мина мисълта да си взема от аптеката физиологичен разтвор, предполагам върши същата работа и е по-чист. Но съображенията за сигурност, ме притесняват най-много.

Линк към коментар
Share on other sites

Както казва Венцислав Евтимов, може да ползваш със същия ефект и английска сол.

По него: "слагаш едно пакетче вечер във вода. Няколко пъти разбъркваш, сутринта пак бъркаш и пиеш. До 30 минути има ефект, който може да продължи до след обед".

Но гледам тука нещо друго. Прекалено се притесняваш за сигурността, напълняването, подуването и т.н. Та ти си на този свят, за да екеприментираш :)

Линк към коментар
Share on other sites

Идеята за готов физиологичен разтвор е добра.

Добре е и старателно да правиш упражненията, защото те целят да се раздвижи и измие всеки сегмент от червата.

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Е, зависи от експериментирането все пак! Идеята да питам тук, е да си спестя неприятни изживявания. Иначе за английската сол, съм чел доста отрицателни коментари. Доста агресивно действа на хран. система.

Линк към коментар
Share on other sites

Щом нямаш тези противопоказания , за които най-често са ограниченията , давай смело . Вземи физиологичен разтвор , за да си по-спокоен щом искаш , мен са ме учили , че трябва да се изпие 1.800 мл. разтвор на 3 пъти (и съм го пила без проблем).

пиеш първите 0.600мл и правиш упражненията , след това вторите - пак упражненият и ако след първия път не отидеш до тоалетната не се притесняваш , а продължаваш да пиеш втори път и отново упражненията , е тогава няма как да не започне изчистването на червата . изпиваш и последните 0.600мл - пак упражненията и до 1 час захранваш с тази смес , ориз и леща с масло БЕЗ Сол. Според йогите-това е най-лекия вариант.

Важно !Докато правиш всичко това , стоиш изправен , никакво сядане (единственото сядане да е само в тоалетната ).

Водата да не я изпиеш много бързо , защото много е вероятно да започне да ти се гади и да я повърнеш (което си е пак прочистване , но само на стомаха ), ако не ти е приятен вкуса пиеш на бавни глътки и се разхождаш , за да ти е по-лесно да я приемеш .

След като направиш практиката , задължително оставаш буден ,защото можеш да заспиш и след това да се събудиш с главоболие .

Иначе усещането след Пракшаланата е лекота , но също и лека сънливост .

Аз съм я правила с язва , което е забранено и няма да описвам какво се е случило , обаче ти щом нямаш проблеми , не се страхувай .

в същия ден , когато си правил това изчистване , не се натоварваш физически , забравяш за тренировките в рамките на деня .

Опитай , ти вече си я направил мислено , остава и на физически план да видиш как е

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, интересувам се от методи за пречистване на храносмилателната система, и най-вече ме интересува йогийския метод "Шанк Праксалана". Иначе за мен, на 32г. съм, спортувам редовно (фитнес, тичане на стадиона), храня се по специален режим защото съм склонен към напълняване. Понякога обаче, се случва да попрекаля с неподходящи храни - сладко, мазно и т.н. Та преди няколко дена в Събота, ядох доста сладолед и разни тестени неща. На следващия ден стомаха ми се поду, и вече четвърти ден си е така. Нямам болки, само чуство за издуване и дискомфорт от това. Все едно съм глътнал топка. Пих чайове, ензими, еспумизан, но ефекта е относителен - в смисъл, минава за момента, но след няколко часа пак се подува. Вчера си взех пробиотик, който като че ли подейства добре. Сега стомаха ми не е толкова подут. Стигнах обаче до заключението , че може би трябва да си прочистя стомаха, за да може нещото или нещата които са вътре да се махнат.

Та тази техника "Шанк Праксалана" ми звучи добре, в книгата на Венцислав Евтимов се твърди че наистина очиства напълно стомаха и червата. Но в нета четох доста противоречиви мнения. Едни казват че е супер, други че било вредно, и не знам на кого да вярвам. Молбата ми е, ако някои от вас го е практикувал, да ми даде съвет, ще съм му много благодарен. Благодаря предварително :)

Привет!

Тествал/ползвал съм се на два пъти от метода. Не го препоръчвам. Това е, според мен доста крайно, визирам внасянето на толкова сол в организма.

Ако човек иска да прочисти храносмилателната си система, то най-добре да направи това с приемането на топла вода и на плодове + евентуално някакви ядки и мед, но те в по-малки и умерени количества.

Всекидневното приемане на плодове, вегитариансвото, суровоядството - това са неща, които по естество поддържат системата чиста.

3-4 дни само на плодове и топла вода прочистват идеално организма, като при това не оставят проблеми след себе си.

Солта товари не малко отделителната система, кръвоносната система, линфната и пр.

Най-добре е човек да търси естествения път, какъвто в природата съществува.

Да напомня само, че бива да се внимава и с енергията на околната среда. Такива прочистващи диети, гладолечение, пост и др. бива да се правят на добри, хармонични места, защото по време на тези "режими" човек става много сензитивен (свръхсетивен), отваря се, открива се и ако мястото е енергийно не добро, то може да има и негативи.

За около 40-50 дни човек може да премине напълно към хранене с космическа/слънчева енергия, стига обаче да е на добро място, всред съмишеници, или най-добре с не много хора, или сам.:):yinyang:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

"Това е, според мен доста крайно, визирам внасянето на толкова сол в организма"

Солта преминава само през храносмилателния канал и се изхвърля навън . Не е случайно , че е много важно този разтвор да бъде с концентрацията на физиологичен разтвор , защото така не навлиза в кръвта допълнително сол .

Преди години бях свикнала да правя това прочистване веднъж в месеца и се чувствах много добре . Но се поддадох на стресови ситуации от живота , изоставих практиките , по-късно получих и язва заедно с едно опасно усложнение и сега ме е страх да правя тази техника , защото съм по-скоро към групата на тези за които е противопоказано да я правят .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте, направих прочистването. Искам да благодаря на Vespertine, за линка с клипчето, упражненията които руснака показва там, са точно тези които и Венцислав Евтимов препоръчва. В нета срещнах доста вариации на тези упражнения. Относно самата процедура - оказа се, че въпреки многото съвети и информация която изчетох, друго си е да го изпиташ на свой гръб. Най-неприятната част от прочистването, всъщност е солената вода. Гадна е, особенно пък като е и топла. За да парирам това усещане, по време на изпиването на чашите ближех лимон, така чуството за повдигане отшумява. Още нещо което искам да споделя, би било добре упражненията да се оттренират предварително. Аз ги правих в момента на пречистването, гледайки клипчето. Оказа се обаче че като за първи път бях доста стегнат, и това забави процеса на очистването. Умората, която Sarita спомена, при мен настъпи няколко часа след процедурата, и продължи макар и по-слабо и следващия ден. Относно храненето, първото "захранване" направих с ориз сварен почти на каша, и масло. Следобяда същия ден, минах на банани - намачкани. Като цяло, мога да обобщя че имаше ефект от процедурата. Проблемите със стомаха ми, отшумяха още на другия ден, а и самото чуство наистина е прекрасно.

Още веднъж, благодаря ви сърдечно за помощта :)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Чистият ректум - пръв приятел на добрия окултист!

Бих препоръчал по чаша кафе еспресо сутрин за постигане на един прекрасен ефект на детоксикация.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Аааа, потният окултист не е добър окултист!

Има една поговорка - "по-добре гладен, отколкото потен" - и гледам - някои мои познати се стараят да я спазват.

Линк към коментар
Share on other sites

Аааа, потният окултист не е добър окултист!

Има една поговорка - "по-добре гладен, отколкото потен" - и гледам - някои мои познати се стараят да я спазват.

"Емил от Льонеберя", сигурно коментарите ви в моята тема са много оригинални и забавни. Едно ми е интересно обаче, на базата на какво си позволявате да правите предполагаеми констатации, и да слагате епитети? Лично аз, не намирам иронията ви за смешна! И пак лично аз, бих се въздържал от коментари по теми, по които няма какво да кажа.

Желая ви приятен ден

Линк към коментар
Share on other sites

Емил от Льонеберя , кажи за кафето повече, аз много го обичам, но чета и лоши отзиви за него.

summertime, браво че си се справил от клипче. Интересен е бързия резултат

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Кафето си е супер напитка. Няма какво да разтягам локуми. Има си отделна тема.

Кофеинът активира рианодиновите рецептори по ендоплазмения ретикулум в клетките, които от своя страна са свързани с дихидропиридинови рецептори, които провеждат калциеви йони от ендоплазмения ретикулум към цитоплазмата. Калцият пък е отговорен за поддържане на мускулния тонус и за мускулните контракции - повишава контрактилитета на мускулите. И човек по един естествен начин се освобождава от токсините.

Линк към коментар
Share on other sites

Въобще не е така.

Първо, кафето изхвърля калция от организма. Ама яко.

Кофеинът стресира допълнително нервната система и обезводнява организма, което пречи на всички органи и особено на мозъка да работят добре.

Кафето се натрупва в черния дроб и постепенно го интоксикира, интоксикирайки целия организъм.

При всяко рпечистване едно от основните вредни и съответно препоръчително забранени вещества е кафето.

Линк към коментар
Share on other sites

Въобще не е така.

Първо, кафето изхвърля калция от организма. Ама яко.

Кофеинът стресира допълнително нервната система и обезводнява организма, което пречи на всички органи и особено на мозъка да работят добре.

Кафето се натрупва в черния дроб и постепенно го интоксикира, интоксикирайки целия организъм.

При всяко рпечистване едно от основните вредни и съответно препоръчително забранени вещества е кафето.

Много точно го каза :) Малко хора знаят че кофеина, е групов утаител на йоните от групата на калция. Това най общо казано значи, че при съприкосновение на кофеин с калциеви йони, се образува неразтворима утайка. Особено важен е този факт, за жените с остеопороза. Много малко от тях знаят, че състоянието им се влошава приемайки кафе. Отделен е въпроса, че като цяло калция трудно се усвоява по-принцип.

Кофеина е и слаб диуретик, това също е известно. Някои хора разчитат на това му качество, например за сваляне на излишните килограми, борба с целулита и т.н. Но в интерес на истината, ефекта му е твърде слаб, а отрицателните качества са повече.

За черния дроб е ясно, то там отива всичко :)

Кафето обаче си има и свойте положителни страни! Кофеина, например е термогенетик т.е. активира обмяната на веществата в организма, последното му свойство с успех се използва при свалянето на излишните килограми. Освен че дава енергия, кофеина инхибира определени рецептори, които спомагат за стопиране на натрупването на мастна тъкан. В този случай обаче, кофеина се приема на таблетки т.е. чисто вещество, което може да се дозира прецизно. В кафето особено неизпеченото, се съдържат изключително полезни вещества - дъбилни агенти, антиоксиданти, и т.н.

Не знам дали знаете, обаче кофеина има свойството да инхибира алфа-дехидротестостерона ( андроген, отговорен за косопада при мъжете) Повишеното количество на дехидротестостерона води до запушване на капилярите захранващи космените луковици, и съответно тяхната последваща дегенерация. Редица съединения, имат свойството да подтискат действието на този хормон, но някои от тях имат и странични ефекти. Кофеина е естествен инхибитор, приложен върху кожата на главата той действа локално, и не влияе на хормоналния статус въобще. Освен това засега не са известни никакви странични ефекти от прилагането на кофеина в тази област. Редица сериозни производители от няколко години влагат кофеин в свойте продукти против косопад, подходящи за хора които не желаят да използват продукти с миноксидил.

Така че употребата на кафе, е въпрос на личен избор! Моето мнение е, че ако се консумира то трябва да е умерено и с мярка. Аз лично не пия кафе, защото не ми е приятно. Веднъж годишно, през пролетния период обикновенно приемам таблетки кофеин за около месец, тъй като тогава правя интензивно кардио, и кофеина ми помага да ревитализирам по-бързо.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...