Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дали човек като мен може да бъде нещо друго освен самотник?


Recommended Posts

Според мен няма нищо лошо в думата зависимост. Придават й се някакви крайно негативни смисли, а ние всички на тази земя сме зависими от всяко нещо на света, както и едни от други.

Също така няма нищо лошо в думата страдание. И на нея и се придават негативни смисли, а всеки на тази земя, когато изпадне в зависимост, трябва да знае, че с нея вървят и страданията. Приемем ли за нормално да сме зависими от нещо, ще приемем за нормални всички последици от реалната възможност да го изгубим или да бъдем принудени да плащаме и да се борим за него.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Според мен няма нищо лошо в думата зависимост. Придават й се някакви крайно негативни смисли, а ние всички на тази земя сме зависими от всяко нещо на света, както и едни от други.

Аз мисля, че ти говориш за взаимосвързаността на хората; но тази взаимосвързаност става малко нещо патологична, ако премине в зависимост.

Не случайно казват нарко-зависим. Или зависим от алкохол, цигари ... Същото е и с емоционалната зависимост. Човек се сдобива с нещо, с което уж се чувства добре, но това нещо на практика му вреди (в случая да изгради себе си като пълноценна личност), а другото е, че като му се отнеме това нещо, човекът се чувства ужасно зле. И в случая с емоционалната зависимост се чувства зле докато не си намери друг обект или докато не се опита да стане самостоятелна и независма, пълноценна личност.

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes: Е то никой не се ражда независим и можещ да се освободи от зависимостта - май това ни е главния урок на този свят - да се научим да се освобождаваме от зависимостите си, да живеем свързани, но не обвързани. Може. И изобщо не е синоним и показател на съвършенство. Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Е, не, не, тук не говорим за съвършени, тук говорим просто за зрели хора.

Зависмост се наблюдава и е естествена примерно при децата. Но пораствайки, често поради специфично възпитание или поради наблюдаване на такива семейни модели в обкръжението, а също така и прегръщайки някакви измислени идеали в лицето на романтичните книги и филми, ние понякога се чувстваме уязвими, неукрепнали ... а бе, с една дума имаме нужда от някой, който да е непрекъснато до нас, само с нас и който да ни крепи, помага, съчувства (а защо ли, след като сме вече големи?!), в по-тежките случаи този някой дори ще е отговорен или направо виновен, ако нещо неподходящо се случи с нас ...

Ясно е, че сме социални същества, че не сме нито съвършени, нито супермени, че имаме моменти, в които имаме нужда от помощ, утеха и т.н., в които моменти търсим ръката на близки, приятели, но другото, за което говорех в предишния абзац е по-различно - именно това е зависимостта.

Линк към коментар
Share on other sites

Маричела, аз малко изгубих сърцевината на проблема.

Ти искаш да имаш интимна връзка с човек който не иска или няма конкретен човек вече?

Линк към коментар
Share on other sites

То и аз отдавна съм изгубила сърцевината на проблема.

Не знам дали има конкретен човек, но по-скоро няма, а и не ми е това важното. Аз съм свикнала да няма човек и именно това ме притеснява - желанието да има и навика да няма, както и невероятната ми способност да привличам манипулатори от една и съща школа.

Първо споделих нещо, защото в един кратък момент почувствах необходимост, след това се изкуших да отговарям на мненията. Но наистина няма смисъл от приказки.

Ще поври малко казана с емоциите, пък ще видя - може и да станат после за нещо полезно.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм свикнала да няма човек и именно това ме притеснява - желанието да има и навика да няма, както и невероятната ми способност да привличам манипулатори от една и съща школа.

Това е наистина много точно формулиран и сериозен проблем. Ако човек успее да го реши - един житейски университет е завършил.

Според мен подходът може да бъде аналитичен - какво поражда желанието да има някого и в какво точно се състои и изразява навикът да няма - също - какъв е коренът на този навик. Когато съм била в подобна позиция, сядам и съвсем откровено записвам разсъжденията си по въпросите - понякога излизат зашеметяващи комбинации - просто отварят очите за реалности, които човек често крие от самия себе си. Човек си прочита и решенията... само после да има мъдростта и волята да ги приложи...

Докато не се реши проблемът и не се промени мисленето и начинът на живот, всеки следващ привлечен ще причинява повече болка. Народът го е казал - от трън та на глог.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Не знам дали има конкретен човек, но по-скоро няма, а и не ми е това важното. Аз съм свикнала да няма човек и именно това ме притеснява - желанието да има и навика да няма, както и невероятната ми способност да привличам манипулатори от една и съща школа.

...

A, никак не си сама в това отношение. Всички сме така; или поне докато не се променим съществено.

Мога да дам един много драстичен пример за роднина на моя съпруг - 3 пъти се омъжва и 3 пъти се развежда, има 3 деца и ... всеки път за мъж пияница/алкохолик.

Може да кажем, че е съдба, или карма, или нещо в този дух, но за мен включително е и нашето собствено излъчване, което наистина привлича към нас определен типаж.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм дълбоко убедена,че всеки избира каква роля да изиграе в живота,като това се случва неминуемо,дали следвайки мечтите си или просто с неохота,завладян от страховете си.

Мисля,че всичко е въпрос на съзнание. Желание за промяна,желание за издигане на нови ценности и формиране на нови качества в личностния характер.

За мен самотата е много ценна,въпреки ,че съм общителен човек, дори леко бъбрив.

Ако не разполагам със самотата си,се чувствам затворена в клетка и подчинена на вътрешния свят на други хора.

Но разбрах в последно време,че самотата е опасна, човек буквално подивява,дори получава културен шок в компанията на много и особено непознати хора.

Просто е стресиращо.

За да разработвам идеите си имам нужда от пространството, което ми дава именно самотата.

Но що се отнася до отношенията,нуждата от такива ,просто тя е опасна. Човек свиква с това и не прави никакви постъпки за да промени начина си на живот и на мислене.

Вярвам,че всичко е въпрос на свободен избор.В момента в който се осъзнаем и поискаме да не сме сами, независимо дали става въпрос за любовни или приятелски

отношения ние сме направили първата крачка.

След това трябва да започнем да анализираме себе си ,постъпките си, начина си на живот и да открием какво бихме могли да променим,за да си осигурим този нов начин на живот.

Мислите привличат хора ,субстанциите се привличат във Вселената .Както се казва"искай и ще ти се даде".

Според мен дори Вселената ти дава много повече от един избор,от една възможност,но всичко е в мисленето.

Аз самата работя над мисленето си точно по този въпрос в момента,така ,че повече нямам какво да споделя.

Но знам,че това което се иска от мен е промяна в мисленето,промяна на съзнанието по един напълно осъзнат,отговорен начин,това е действителният избор,който формира всяка една човешка съдба.

Мисля,че кармата е много остарял,разплащателен метод във Вселената,сега светът е много по- креативен,богат на възможности,просто вече не сме така елементарни.

Съществуват 1000 000 000 начини да постигнеш мечтите си,наистина "Неведоми са пътищата Божии".Понякога се случват чудеса и в моят живот те са много повече от 1 и 2 .И всичко е в главата,оттам тръгва всичко .Убедила съм се многократно,че мечтите се сбъдват,но и че всяко нещо си има цена и носи последствие.С други думи човек внимателно трябва да формира желанията си,за да няма тежки последици след като те станат действителност,защото от това по- лесно няма,въпросът е след като имаш това или онова какво ще правиш с него,какъв действително искаш да бъдеш и кое наистина би те направило щастлив.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...