Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Данък „обществено мнение”


Recommended Posts

Данък „обществено мнение”

За нормите, шаблоните, догмите, предразсъдъците

егрегорите, и може би още нещо, далеч по -съществено ...

От малки ни учат- трябва да се държиш така и така ,такива са правилата за така нареченото правилно поведение ,

Такива са така наречените правила и критерии за успех в живота ,

Каква е цената?

Какъв е резултатът .

На кого служат тези критерии , норми и шаблони , чии интереси обслужват в по- близък или по- далечен план.

Ще ми бъде приятно да чуя мнения на участниците в този форум,

а ако според участниците,

такова явление нема ,

бих се радвал да имам права да разчиствам темички.

Линк към коментар
Share on other sites

Дори и да не ни хареса нещо, то трябва да съществува - иначе как ще го отхвърлим, как ще го надживеем. Правилата наложени от обществото, трябва да разглеждаме като нещо временно и изразяващо настоящия етап от развитието на човечеството. След хиляда години те няма да са същите, но засега обществото в преобладаващата си част има нужда именно от сегашното положение на нещата. Разбира се индивидуално никой не едлъжен да приема обществените порядки, но доколкото живее в обществото, трябва да зачита нивото му на развитие.

Линк към коментар
Share on other sites

Следвай собственото си Аз.

Сега времето е много по-удачно от преди!!!

Дори с една мисъл да налея енергия в тези догми и т.н., бих ги подхранила, затова - сбогом! :)

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Темата ме подсети за една притча, която много харесвам :)

Хорското мнение

Баща и син се сдобили с един кон. На следващия ден тръгнали за някъде си през селото. Бащата казал:

- Сине, качи се ти на коня, а аз ще походя.

Като ги видели, селяните рекли:

- Ей, гледайте какъв син - баща му ходи пеша, а той язди!

На другия ден бащата се качил на коня, а сина ходел. Селяните рекли:

- Какъв баща бе, детето му ходи пеша, пък той язди!

На третия ден се качили и двамата на коня. Селяните:

- Нямат милост тези, ще уморят добичето!

На четвъртия ден и двамата тръгнали пеша, водейки коня. А селяните:

- Хахаха, глей кви глупаци! Кон имат, пеша ходят! Хахаха...

На следващия ден, от притеснение какво ще направят, конят умрял.

И бащата рекъл на сина:

- Виждаш ли сине, ако слушаш какво говорят хората, ще свършиш като коня!

Линк към коментар
Share on other sites

Данък обществено мнение прилича на данък недвижим имот. Ако искаш да ти признаят някаква територия и сграда за твоя собственост, трябва да си плащаш на тези, които ти дават признанието.

Ако искам да притежавам определено желано от мен място в някаква общност, определена и желана от мен. Ако искам да притежавам някакво определено от мен отношение към мен на определените от мен хора, ще се наложи да им плащам.

Аз от известно време насам не плащам на никого. Моето място Бог си го е определил - като си го знам - на него само си плащам. Неговата валута е Любов и благодарност към всички за всичко. Отношението на Бог към мен ми е ясно вече и няма нужда да плащам за него - само внимавам да го забелязвам навсякъде и във всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

Произшествията са резултат от невнимателно шофиране и несъобразена скорост. Понякога и на наличие на промили в ума. Или на пресичане извън пешеходна пътека и на червен светофар.

Линк към коментар
Share on other sites

"В Рим ,като римляните" е казано преди много време.Ако човек иска да бъде в дадена общност,трябва да се съобразява с правилата наложени в нея.Правилата не са случайни и не се появяват стихийно.Всъщност е трудно да се определи дали правилата са създадени през годините от "мнения" на общността или вече създадените правила образуват общественото мнение,но като цяло това обществено мнение в голяма степен регулира отношенията в дадена общност.Смятам,че волно или неволно всеки плаща данък обществено мнение,не са много хората,които живеят в изолация и са напълно независими,толкова независими,че да не се съобразяват с общността и да не ги интересува общественото мнение.

Освен всичко данъкът обществено мнение може да бъде и коректив на поведението,разбира се,ако индивидът няма някаква своя вътрешна мотивация да се коригира ако има нужда от корекция,което пък е доста относително :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами добре,

има си човешки и Божии закони,

писани и неписани правила и норми.

Относно човешките закони / и благодарствените оди относно тяхното съществуване/ те едва ли се спазват от някого.

Особено пък от тези ,които смятат че притежават пари да си платят за това.

Така че, те най- вероятно съществуват ,за да бъдат заобикаляни от почти всички участници в спектакъла ,стига да не види контролният орган

Между другото за тези ,които спазват своите нравствени норми,не е проблем да се съобразяват и с общоприетите правила на група или общност.

Нека да изброим някои от неписаните правила на група хора /която мисля ,че някои наричаха общество /

...Ако не ядеш месо ,

си съмнителен ,

ако не „правиш главата” с алкохол си съмнителен.

Ако отдаваш предимство на тези ,които се полага по право /когато всички други не го зачитат/ си съмнителен

Ако не мачкаш другите , защото така правят почти всички ,си съмнителен,

Ако обичаш ,или се грижиш по някакъв начин за природата , си съмнителен/ „...ама нали не можем да се върнем в Каменният век яяяяяяя...”/

Ако не слушаш чалга или техно си съмнителен.

Ако не харесваш „суинг” двойки,

а отдаваш правото дори и на хомосъщества да бъдат щастливи по свой си начин, си съмнителен...

Ако не гледаш ТВ си съмнителен.

Ако не се интересуваш от политика или български футбол в развитие... си съмнителен.

Ако не плуваш по течението,

а понякога се обръщаш срещу него, просто защото това е в хармония с твоите убеждения ,си под подозрение.

Ако не подменяш ценностите на живота си, просто защото така правят всички / а дали са щастливи с техният си начин на живот ,те си знаят/

си подозрителен...

е списъкът може би ,може да бъде разширен , ще видим...

Редактирано от val68z
Линк към коментар
Share on other sites

E, защо, обществото и разбиранията му се променят също, доста бързо напоследък, направо видимо.

Мога да дам един съвсем пресен пример за това.

Току що се върнах от почивка, където бяха достатъчно добри да започнат да готвят вегетарианска храна специално за мен и дъщеря ми, още от следващото хранене - без въпроси, без да се чудят или изненадват, дори поднесоха извинения. Малко количество - 2-3 порции, колкото да стигне за нас. Но в тази жега и други почиващи наблегнаха на зеленчука, та постепенно взеха да приготвят всеки път поне 2 различни големи веге блюда :)

Линк към коментар
Share on other sites

E, защо, обществото и разбиранията му се променят също, доста бързо напоследък, направо видимо.

...

Ами може да се променя, защото доста хора са започнали да изявяват в обществотото какви са, какво мислят и какво искат :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...