Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Апокалипсисът. Защо?


Recommended Posts

Нужна е целенасочено самовъзпитаване на ума, което е много лесно да се разбере, но е много трудно да се изпълнява редовно и с целенасочени усилия.

В какво се изразява това насочено самовъзпитаване на ума? Да не мислиш ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Умът страда поради своето ограничение, да. "Истината ще ви направи свободни".

Не виждам защо са тия постоянни отричания и осмивания на ума.

Хайде, кажи сега какво разбираш под "да вървиш по пътя", но без мъгляви обяснения и фрази от рода "ти ако не може да го почувстваш, не мога да ти го обясня".

И аз точно това не мога да разбера, защо непрекъснато отричат ума.

Не трябва ли всичко да си следва своя ход?

Виждам, че нещата за които говорим в тази тема са почти сходни. На мен единствено практически ми помогна книгата "Тибетска книга за живота и смъртта" с една медитация описана там, която практикувах три, четири пъти - да не мислиш за нищо. Има ефект, при мен след медитацията.

Но явно умът ми много се противи щото така и не можах да я прочета тази книга, стигнах само до половината.

По-скоро когато престанем да уповаваме на нашия ограничен ум, тогава можем да се докоснем до Божествения неограничен. Поне толкова разбрах досега и това докосване се случвало само когато нашият ум е напълно спокоен, тоест не мисли.

Така един вид си почивал, както водата се избистряла когато не се движела.

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам защо са тия постоянни отричания и осмивания на ума.

Хайде, кажи сега какво разбираш под "да вървиш по пътя", но без мъгляви обяснения и фрази от рода "ти ако не може да го почувстваш, не мога да ти го обясня".

И аз не виждам смисъл в отричания на ума, а пък дали са били постоянни нямам представа, не съм ги чел, за интернет форуми и много приказки време нямам. Същото е и за обясненията, време нямам да обяснявам, нито пък виждам смисъл. Работата на всеки е да си обясни, кой както може и да разбере за себе си, тоест с ума си и за ума си.

Линк към коментар
Share on other sites

Нужна е целенасочено самовъзпитаване на ума, което е много лесно да се разбере, но е много трудно да се изпълнява редовно и с целенасочени усилия.

В какво се изразява това насочено самовъзпитаване на ума? Да не мислиш ли?

Не да не мислиш, а да наблюдаваш ума и да внимаваш какво и как мислиш, какво влиза в ума и какво възприемаш и изпращаш в околното пространство, да не нанасяш вреда. Нарича се контрол на ума, делата и речта в източната традиция: това, което мисли ума, това чувства сърцето, говори устата и върши тялото. Учителя го казва така: глупавия човек мисли каквото му дойде, а умния - каквото е право.

Съгласна съм с Диан - интелектуалното познание нищо не ползва, само опита е от полза.

Състоянието без мисли не е за да отречем ума. То е за да се научим да го владеем:) .

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Ники за подробното обяснение. Тоест тъмнината от Библията всъщност означавала Тай-Дзи и в Египетската-Нун, безкрайна пустота. Египетската все едно ми е по-позната.

Ето защо е важно да се изясняват понятията!

Разбрах те, и тъмнината и светлината произлизат от нещо първоначално, наречено Нун в Египет, а в Библията тъмнина.

Тия дни се ще си прочета някои неща от Кабала/Сефер Йецира/ и после ще споделям с вас.

Ако не бях споделила мислите си тук, можеше да се лутам с месеци и да не стигна до правилният отговор. Затова също благодаря и на всички участници.

Не случайно има една мъдрост, че в много съветници има безопасност. :)

Привет!:rolleyes:

В Библията за Изначалното нищо не е записано.

"тъмнината" - това не е точен термин. Нито "хаос" е точен термин за да се опише предБитейното състояние.

Онова, което в Библията се явява Творец, което, чрез силата на Своята Воля Твори, то е Тай-Дзи. То(й) не е "тъмнина". По-скоро е Първична Светлина.

В Хиндуизма, в Упанишадите, това е т.н. "Брахман с качества" (Сагуна Брахман), сиреч онзи, който е (първично) проявен - "Хиранягарбха (букв. Златна утроба), от която всички светове, организми и дори боговете са създадени. "

"В Най-чистата си реалност той е непроявен (ниргуна) и е следователно отвъд битието и небитието."

В Даоизма първоначалното, което е отвъд описанията, непроявения Брахман (ниргуна), Нун, Пустотата в Будизма, се нарича У-Дзи (Безпределното).

За това нещо в Библията малко се казва, чрез понятията "Шаббат" и "Седмия Ден".

Да, на Битейно ниво тъмнината и светлината произлизат от Атум (не от Нун), от Аллах, от `Ел Елохим, от Брахман - Хиранягарбха (букв. Златна утроба); от Тай-Дзи (Великият Предел).:)

Аз също ти благо+даря!:3d_113::3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

"В Най-чистата си реалност той е непроявен (ниргуна) и е следователно отвъд битието и небитието."

Не мога да си представя нещо извън небитието/непроявеното/. Непроявеното е един вид Бог в състояние на покой или някакво особено летаргично състояния, не знам точно. И там се съдържа всичко, всички букви от които са сътворени думите и световете. Проявеното има начало и край и един ден се завръща при Бог/непроявеният/ и в небитието, за да излезе отново. Някъде го пишеше.

3d_044.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявам се, кликнах без да искам.

Хора, осъзнайте се!

Видях тази тема и няма как да се сдържа да не пиша, понеже съм проучила този въпрос в основи. Не вярвайте на всички книги, които се предлагат на пазара. Ако си спомняте Апокалипсис щеше да има и през 2000-та. . .

1. Никъде в прословутия календар на маите не се говори за никакъв Апокалипсис. Той свършва, понеже е цикличен, и свършва с края на една голяма космическа епоха, след която следва друга ( това го твърди един от най-големите специалисти, немски професор, и единствения, който е разчел смисъла му).

2. В историята досега много пъти се е говорило за Апокалипсис, това не са изолирани случаи. През 600-та, 666-та естествено, 900, 1000. . . имаше и други дати. Тогава хората масово са приписвали имуществото си на църквата, за да си спасят душите. . .

3. Бедствия са напълно обясними в контекста на геомагнитните промени на Земята. Няма да споменавам дейността на HAARP и други съоръжения, които правят експерименти в йоносферата.

И така, Апокалипсис няма да има - цялата тази история е поредният опит за всяване на страх. Според мен ще има много предизвикателства, няма как във времена на преход, но в крайна сметка промяната ще е към по-добро.

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам какъв апокалипсис още чакате, апокалипсиса е сега, целия 20 век беше само войни и ужасии, и сега продължава.

Чакаме го да свършва, а не да започва тепърва.

И това го правят политиците, с нашето мълчаливо съгласие. ТЕ са световната мафия, а не някой друг. Учителя го беше казал, ако всяка майка каже на сина си: ако отидеш да убиваш брата си, отказвам се от тебе...

Това е апокалипсиса, разделението на всеки срещу всеки. И ако не беше господ толкова милостив към нас, не ми се мисли какво би станало...

Както беше казал някой: не ме е страх от предателя, най-много да ме предаде. Не ме е страх и от убиеца, най-много да ме убие. Страх ме е от тези, с чиято помощ съществуват на света предателството и убийството.

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявам се, кликнах без да искам.

Хора, осъзнайте се!

Видях тази тема и няма как да се сдържа да не пиша, понеже съм проучила този въпрос в основи. Не вярвайте на всички книги, които се предлагат на пазара. Ако си спомняте Апокалипсис щеше да има и през 2000-та. . .

1. Никъде в прословутия календар на маите не се говори за никакъв Апокалипсис. Той свършва, понеже е цикличен, и свършва с края на една голяма космическа епоха, след която следва друга ( това го твърди един от най-големите специалисти, немски професор, и единствения, който е разчел смисъла му).

2. В историята досега много пъти се е говорило за Апокалипсис, това не са изолирани случаи. През 600-та, 666-та естествено, 900, 1000. . . имаше и други дати. Тогава хората масово са приписвали имуществото си на църквата, за да си спасят душите. . .

3. Бедствия са напълно обясними в контекста на геомагнитните промени на Земята. Няма да споменавам дейността на HAARP и други съоръжения, които правят експерименти в йоносферата.

И така, Апокалипсис няма да има - цялата тази история е поредният опит за всяване на страх. Според мен ще има много предизвикателства, няма как във времена на преход, но в крайна сметка промяната ще е към по-добро.

Да, за годините съм напълно съгласна. Всеки, който се опитал да предскаже години се е излъгал. Исус се е въздържал от предсказанието на точна дата, но е дал ориентир - събития. Точна дата няма предсказана нито в Библията, нито в календара на маите! И точната дата не е толкова важна! Верно че с тази дата се вършат много манипулации.

Важното е, че всяко начало си има край и всеки край начало. Както е казано в Сефер Иецира краят е свързан с началото.

Който разбира, да разбира. Който не разбира, да не разбира! На мен ми е все тая! Нямам грижата за вас! Това си е Божа грижа, кой ще разбере и кой не!

Щом човек се ражда и един ден умира, същото е и със света, планетите, Вселената. Всяко начало си има край! Колкото и да не ти се иска да го вярваш! Затова някои предпочитат да си вярват на лъжите или на собствените си предразсъдаци.

Редактирано от dcveta
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...