Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кой или какво би обединило хората в България?


Recommended Posts

На мен най-много ми тежи разделението, което се насажда между хората в България. Непрекъснато се настройват определени групи от хора към други групи от хора.Например: пенсионери срещу трудещи се, работници срещу работодатели, данъчни срещу собственици на фирми, държавни служители срещу недържавни, бедни срещу богати, болни срещу здрави и т.н. А всички те са човеци и граждани на България. И не е необходимо да се нападат едни други, а да работят заедно, обединени за благото на всички тях. Това е въпросът - кой или какво би обединило хората в България?

Линк към коментар
Share on other sites

Моля Кремчи да ми прости, че си позволих да отделя мнението и тук като начало на нова тема. Смятам я за изключително важна и актуална и благодаря предварително на всички, които ще дадат приноса си за нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Не че ги настройват и не че не използват настройките, но хората са си настроени вътрешно един срещу друг.

Разните рисърч и рейтингови агенции трябва да правят изледвания и по показателя "Негативно отношение към ближния". Ще е интересно да се види България в класацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Това е въпросът - кой или какво би обединило хората в България?

Както обикновено - нещастието. :unsure:

Обсъждали сме го и друг път, но нека да повторим.

В България вече се е преродил древният библейски цар Давид. В първата половина на 21-ви век той ще стане министър-председател и ще поведе страната ни към възход. Това е прозрение на пророчицата Слава Севрюкова, изречено в началото на 80-те години. Ясновидката обаче уточнява, че преди това България ще изживее тежка национална катастрофа – къс от живата й плът ще бъде откъснат и присъединен по мирен път към юго-източната й съседка. Едва тогава българите ще се вдигнат като един и ще накажат самозабравилите се политици. Много от управлявалите страната ще влязат в затвора, разправата с националните предатели ще е жестока, но справедлива. Териториалната загуба ще се случи напълно неочаквано - по времето, когато България е вече част от Европейския съюз. Нашите партньори от Брюксел ще бъдат стъписани и няма да са в състояние да реагират адекватно.

Това предсказание виси като „дамоклиев меч” над страната ни вече близо 3 десетилетия. Ясновидката Слава Севрюкова напуска този свят в началото на 90-те години. Тя споделя, че само от нас, българите, зависи дали ще позволим на страшното пророчество да се изпълни.

...

Тя не казваше кога, но беше категорична ,че упадъкът на държавата ни ще продължава до това злощастно събитие. Казваше, че след 1990 година мнозина ще се изредят да ни управляват, много гръмки обещания ще дават, но в крайна сметка нищо няма да успеят да направят. И едва,, когато се отцепи част от страната ни, казваше леля Слава - „виждам как българският народ ще се вдигне като един”, тоест ще се мобилизира. И едва тогава ще бъдат осъдени тези властници, които години наред пилееха силите на народа, на държавата...”, припомня си за страшното предсказание Христо Нанев.

(Слава Севрюкова за бъдещето на България)

:v:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Бях забравила за това предсказание на Слава Севрюкова. Дори съм си мислела какъв ще да е този мирен начин: "как без пушка да пукне, по мирен път, ще се отцепят към съседната нам югоизточна съседка". Например може голяма част от земята в югоизточна България да стане собственост на хора, които в някакъв момент да решат, че вече не искат собствеността им да се намира под българско управление, ами да принадлежи към друга държава.

Жалко е, ако това е нещото, което би ни обединило. Явно наистина хората променят начина си на мислене само след големи катаклизми.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен най-много ми тежи разделението, което се насажда между хората в България. Непрекъснато се настройват определени групи от хора към други групи от хора.Например: пенсионери срещу трудещи се, работници срещу работодатели, данъчни срещу собственици на фирми, държавни служители срещу недържавни, бедни срещу богати, болни срещу здрави и т.н. А всички те са човеци и граждани на България. И не е необходимо да се нападат едни други, а да работят заедно, обединени за благото на всички тях. Това е въпросът - кой или какво би обединило хората в България?

Обединяват общите цели. Те от своя страна могат да са продиктувани от любовта или от страха. Тези продиктувани от страха са свързани със себичността и егоизма, а тези свързани с любовта са надличностни.

Това предсказание на Славка Севрюкова като че ли показва, че тя допуска по-скоро обединяващ да се окаже страхът от унищожение на държавата.

Ако търсим личност, която да обедини хората на България (в темата все пак се задава въпросът "кой"), то тя ще е тази, която е способна да канализира усилията на хората за реализиране на общите им стремежжи. Но въпросът, какви са преобладаващите стремежи на българите, си остава.

Линк към коментар
Share on other sites

Библейския Цар хубаво се е преродил ,ама май и добре се е скрил.Да вземе да ни обединява по - скоро , стига сме скитали немили недраги по чужбините като някои бездомници. А дали турците или който и да е там ще ни отреже от имота то е без значенйе , ако този акт събуди и обедини народа ,дет 'се каза алал да им е , после можем да ги научим да пеят и танцуват на български ако имат воля и желание :3d_097:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако използваме историята като отправна точка Обединението се случва в два случая:

1. В момент на голяма опасност - най вече заплаха от външен враг или война

2. Обединение на базата на някаква идеология - например християнството обединява народите на Римската империя и значително продължава живота и.

Моето лично мнение е че никоя отделна личност не би могла да обедини българите. А и възниква въпросът за колко време да ги обедини? Ден, година, век?

Аз смятам че единствената идейна платформа която може трайно да обедини българите е езотеричното християнство на Петър Дънов. Само то като Божествено учение при едно масово разпространение може да обедини трайно българите и което е още по-важно - да даде на българите сила и воля за нови постижения!

Колкото до предсказанията на Слава Севрюкова -леко съм скептичен! Не за друго, а просто не се връзват нещата! Ако вярваме на думите на Учителя за великото бъдеще на България и закрилата и от невидимия свят просто нещата не се връзват! Нима невидимия свят ако подготвя България за велика съдба ще позволи събитие което да смаже духа и?Едва ли! Защото българите и сега са нихилисти и скаптици а представяте ли си какво ще настане след подобно събитие в главита на българите?! Опасностите найстина повдигат духа на народите и ги възраждат, но не и на тези чийто дух е огънат до точката на пречупване! Подобни народи просто се пречупват и филма свършва...И после какво се предвижда? Щели да се съдят политици? Ако ще и всички да окачат на уличните лампи това какво променя? И после Давид-какво ще може да промени той? Да не би да завоюва балканския полуостров? Или ще каже - абе вие сте прецакани, току-що ограбени обаче всичко е супер! Ще завърша с един цитата от Сун Дзъ "Има пътища който не бива да бъдат извървявани, и битки който не бива да бъдат водени".

Линк към коментар
Share on other sites

Обединяват общите цели. Те от своя страна могат да са продиктувани от любовта или от страха. Тези продиктувани от страха са свързани със себичността и егоизма, а тези свързани с любовта са надличностни.

...

Общите цели ... А могат ли българите да имат общи цели, докато е актуална поговорката: "Я не сакам на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле."?

Линк към коментар
Share on other sites

Е, това са просто глупави думи:3d_135: . А английската поговорка -"Дръж негъра на мушка" да не е особенно човечна? и какво англичаните да са се завайкали за това? Това са просто думи измислени в определен момент.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Мисля, че стана ясно от другата тема какво ми е мнението, но да го напиша и тук -

Единственото, което може да обедини България в този момент е стремежът към Истината.

Просто защото в България в този момент всичко се е размило до неузнаваемост.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че стана ясно от другата тема какво ми е мнението, но да го напиша и тук -

Единственото, което може да обедини България в този момент е стремежът към Истината.

Просто защото в България в този момент всичко се е размило до неузнаваемост.

Съгласен. Фалшът е повсеместен и работи на стария соц-принцип "те ме лъжат, че ми плащат, аз ги лъжа, че работя".

Накрая като теглиш чертата номинално сметката излиза на нула, но в душите и на двете страни остава вината от лъжата със всички деморализиращи и разлагащи последствия.

Не може да вземаш 800 лв, а да се осигуряваш на 300. Не може да слагаш тоалетна хартия в салама. Не може да делата да се точат с години. Не може бюрокрацията да е безкрайна. И т.н. и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Обединява съзнанието.

Нищо и никой не може да ни обедини освен промяната на вътрешното ни отношение към нещата.

Докато се следва девиза " Прецакай, другарчето", няма как да стане.

И докато едни го следват явно, а други го оплюват явно, но го следват тайно, пак няма да стане.

Но има и трети, дето нито го следват, нито го оплюват, защото си имат друг " Обичай другарчето, каквото и да е и си свърши работата" и след тях повярвайте има доста голяма дружина. И тези с прецакването в един момент стават част от дружината. Защото на всеки му е нужно да е до хора, които имат желанието да свършат работата, идеята да я направят по- добра и екипа с който да го осъществят.

Линк към коментар
Share on other sites

Обединяват общите цели. Те от своя страна могат да са продиктувани от любовта или от страха. Тези продиктувани от страха са свързани със себичността и егоизма, а тези свързани с любовта са надличностни.

...

Общите цели ... А могат ли българите да имат общи цели, докато е актуална поговорката: "Я не сакам на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле."?

Има и такива хора. Но тук се явява един друг, по-сериозен проблем - този с неприемането на тези хора. Обичайната реакция е: "ама те защо разсъждават по този начин", "защо все гледат да навредят на другите" и др. под. Т.е. тези за които въпросната поговорка като начин на мислене е недопустима, не приемат тези чието мислене е в съгласие с нея. А това знаем, че е най-сигурният начин проблема да не бъде решен, защото неуравновесеността и отхвърлянето създават условия стремежът към навреждане наистина да се реализира. Злото оставено само на себе си се изчерпва и самоунищожава, но хората вместо да го победят чрез неговото естество, се опитват да не му позволят да се прояви по изкуствен начин, т.е. опитват се да го потиснат, да го скрият.

Тук може би е мястото да разгледаме въпроса за консерватизма и за приемането на различните (във всички отношения). На думи уж не сме консервативни и приемаме всякакви различия, но практически май нещата не стоят точно така. Тук разбира се правя това заключение на базата на собствените си наблюдения. Нечии други наблюдения може и да не съвпадат с моите, а и в различните региони на страната хората си имат своите особености и различия. Мисленето ни е доста закостеняло, а много от утвърдилите се в съзнанията ни мисловни модели е необходимо да бъдат заменени с нови.

Линк към коментар
Share on other sites

Стан, много думи, а в крайна сметка не си отговорил на въпроса.

Не знам кому е нужно това безкрайно теоретизиране и философстване.

Българите ще се обединят само тогава, когато успеят да се променят. Затова и написах "докато е актуална".

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Отговорих ти. Но ако отговорът ми не те задоволява, това вече е друг въпрос. Това, което мога да направя е да приема хората с различно мислене от моето, дори и да го считам за погрешно (в случая хората, които се придържат към споменатата поговорка). Аз си имам свои идеали и цели, те - свои. Да се противопоставям на техните означава да изменя на своите.

Промяната на съзнанието е трудна задача изискваща хирядолетия. Лесно е да се каже, че е необходима - тя винаги е необходима.

Линк към коментар
Share on other sites

Промяната на съзнанието е трудна задача изискваща хирядолетия. Лесно е да се каже, че е необходима - тя винаги е необходима.

Така е.

Важно е какво би обединило хората в България в настоящия момент.

Ще се повторя, но единственото, което според мен би ни обединило, е любовта към Родината и децата ни.

Едва ли има българин, който да не желае да направи нещо в името на доброто бъдеще на поколението, което ще остане след него тук, в България.

Линк към коментар
Share on other sites

Важно е какво би обединило хората в България в настоящия момент.

В настоящия момент е невъзможно. Та ние сме разделени дори по отношение на това дали да сме с ЕС или с Русия, или самостоятелни (доколкото е възможно). Ще се обединим само когато яко ни запари под задника, за добро или лошо.

Линк към коментар
Share on other sites

Отговорих ти. Но ако отговорът ми не те задоволява, това вече е друг въпрос. Това, което мога да направя е да приема хората с различно мислене от моето, дори и да го считам за погрешно (в случая хората, които се придържат към споменатата поговорка). Аз си имам свои идеали и цели, те - свои. Да се противопоставям на техните означава да изменя на своите.

Промяната на съзнанието е трудна задача изискваща хирядолетия. Лесно е да се каже, че е необходима - тя винаги е необходима.

От отговора ти разбрах, че ти няма да се противопоставяш на целите на другите. А всъщност какво правиш, след като си поставяш други, различни (и направо да си го кажем - противоположни на техните) цели?

Обаче не става ясно как ще се сдобиете с общи цели.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Важно е какво би обединило хората в България в настоящия момент.

В настоящия момент е невъзможно. Та ние сме разделени дори по отношение на това дали да сме с ЕС или с Русия, или самостоятелни (доколкото е възможно). Ще се обединим само когато яко ни запари под задника, за добро или лошо.

Отдавна така ни е припарило, че чак не се трае, но някои очакват да им мине без да положат усилие...

Линк към коментар
Share on other sites

Защо трябва да се сдобиваме с общи цели? Такова "обединение" би било изкуствено. Просто обединението ще се получи с тези, с които в една или друга степен целите ни са сходни. И не е задължително да са българи.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами не знам защо - ти така си го казал:

... Това е въпросът - кой или какво би обединило хората в България?

Обединяват общите цели.

...

Линк към коментар
Share on other sites

Важно е какво би обединило хората в България в настоящия момент.

В настоящия момент е невъзможно. Та ние сме разделени дори по отношение на това дали да сме с ЕС или с Русия, или самостоятелни (доколкото е възможно). Ще се обединим само когато яко ни запари под задника, за добро или лошо.

Сигурен ли си?

Родовата памет на българите говори друго - че най-лесно, а понякога и единствено възможно, е било спасяването поединично.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами не знам защо - ти така си го казал:

... Това е въпросът - кой или какво би обединило хората в България?

Обединяват общите цели.

...

Именно. Ако не се концентрираме прекалено и не насочваме вниманието си към различията, постепенно ще изплуват общите неща, на базата на които може да се получи обединение. Такива съществуват, но те трябва да бъдат открити естествено. Ако с някой в даден момент имаме различни цели и възгледи, не е нужно изкуственото им уеднаквяване за да се постигне някакво обединяване. Просто всеки ще си следва своя път. Това не изключва възможността в един бъдещ момент такива общи, обединяващи възгледи и стремежи да бъдат намерени и тогава обединението да се получи съвсем естествено.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...