Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ролята на тъщата в семейните отношения


Eлф

Recommended Posts

:3d_146: Ще имаш момичееее и ще си тъст, а твоята жена - тъща... Но ще ви обичат - живи и със свещички от радост в очите - за да си научиш урока. :3d_146:
Линк към коментар
Share on other sites

Хахах, и аз това си помислих - дали пък няма да стане тъст след време и как ли ще се радва на внуците и ще му се иска да участва поне малко в живота им.

Да ви кажа - тъщи и тъстове, свекъри и свекърви - та това са бабите и дядовците на нашите деца. Ако съдя по себе си и като наблюдавам и моите деца сега, то общуването между внуци и баби/дядовци обикновено е много желано и благотворно и за двете страни. А един престой на внуците през ваканцията примерно на гости при баба и дядо е най-често чудесно и за трите поколения.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Тъщата може да бъде пазител на доброто в семейството на своята дъщеря.

Познавам жена, за която бракът на дъщеря и беше шок - зетят е от малцинствата.

Тази жена успя да преодолее огорчението си, подмятанията на почти всички роднини, приятели, познати и съседи и твърдо да застане зад избора на своето дете.

Сега семейство е щастливо, децата добре възпитани, тъщата - уважавана.

Ако тази жена беше тръгнала против избора на дъщеря си, едва ли нещата щяха да се развият по този начин.

Колко тъщи биха постъпили по този начин?!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Има тъщи всякакви...

Не му е лесно на един заврян зет, чиято тъща е иззела всички функции на съпругата му, с изключение на една.

Женицата гледа и възпитава почти сама внучето, домакинства, дава нареждания какво и как да се прави и то при положение, че дъщеря и си е вкъщи и никога не е работила.

Семейство на дъщерята не може да се справи с така създалата се ситуация, колкото и да се опитва.

За жалост, едно такова вмешателство в личния живот никога не води до добро и за двете страни.

Линк към коментар
Share on other sites

Тъщи всякакви, свекърви всякъкви, хора всякакви.

Тъй като в темата става въпрос за вмешателство бих искала да разкажа един случяй, който се отнася за един тъст. Този мъж беше моя пръв учител, човека, който ми е държал ръката за да изписваме заедно първите буквички. Светла му памет!

Един ден той отива по работа в окръжния град в който живее семейството на дъщеря му, отива без предупреждение просто работата е била инцидентна, пък и навремето тел. комуникации не бяха толкова развити. В късния следобяд след като си свършва задачите решава да отиде до апартамента на дъщеря си и да ги изчака да се върнат от работа. И тъй като имал ключ за жилището, отворил си човека и влязал кротко вътре. В един момент обаче дочул шум от спалнята и след минута вече бил наясно какво става там, зет му бил с друга жена. Съвсем тихо и внимателно учителя ми напуснал апартамента и се прибрал в провинцията. Никой не разбрал за неговото посещение там в този ден, той не споделил с дъщеря нищо, нито пък променил отношението си към зет си. 15г по-късно семейстото на дъщерята се разбива, заради изневяра на съпруга. Тогава той споделя с нея старата история, но тя му се разърдила, защото сметнала, че чрез своето мълчание той е станал съучасник в лъжата на бившия и ако е знаела по-рано за неговите действия щяла да предприеме навреме мерки и да се раздели с него, а така излиза, че живяла в лъжа цели 15г. Кой е прав в случая? Можем ли ние с лека ръка да кажем кое вмешателство е вреда и кое помощ? Аз лично не се наемам, нещата, както винаги са много субективни и касаят личния живот на хората, а той свещен за всеки от нас.Пак опираме до гледната точка, от ъгъла в който се намираме и гледаме от него на ситуацията.

Тази история я научих години по-късно от бизки до семейството на учителя и тя ми даде много материал за размисъл, но така и не мога да реша поведението на кой в крайна сметка е правилно.

Линк към коментар
Share on other sites

Илен, с интерес прочетох историята.

За мен този човек е постъпил по възможно най-добрия начин.

Възхитена съм от силата на волята която е проявил, премълчавайки пред дъщеря си видяното.

Кой знае колко е страдал, но е успял да намери сили да не се намеси в семейните отношения на дъщеря си.

Мъдър и разумен човек.

Линк към коментар
Share on other sites

Илен, страхотна история, струва си да се замислим! Права си - относително е кой е прав - субективното си е субективно и ВСЕ пак - истината е една, нали? Аз като жена се поставям на мястото на дъщеря му - определено бих предпочела да съм наясно с истината. Поставяйки се на негово място, осъзнавам колко е тежко да я изречеш!! Впечатлена съм от друго - как "случайните" обстоятелства за го завели там в точния момент. Важни са и намеренията - той не е имал намерение да дебне някого, а Нещо го е изпратило там в нужния, ключов момент. Разбира се, той самият със сигурност е осъзнал, че мястото му не е там - да влиза така с ключ и без предупреждение, не вярвам да го е повторил :)

Аз имам една подобна история, но този път с истина разкрита. Далеч съм от това да сравнявам последствията, защото при мен не е имало ангажираност откъм семейство и деца.

Тогава бях на 19 и бях много влюбена в едно момче, мислех си че между нас има нещо по-истинско. Е, един ден докато обядвах моят брат ми сподели съвсем директно (все пак той е Овен!) как моето момче е спало с няколко момичета, докато аз сънувам розови сънища :) Ах, буквално ми приседна, не можех да преглътна :) Рев, сълзи и после като ефект ....като подпалена си взех успешно кандидатстудентските изпити. А ако той бе премълчал!!! Да се лъжа аз няколко години, че и без това бях склонна към фантасмагории! А моята най-добра приятелка тогава премълчаваше. И когато истината излезе наяве (а тя винаги излиза) се чувстваш предаден от този, който е мълчал. Определено предпочетох истината без упойка. И досега съм на това мнение. Но не съдя тези, които не намират сили да я изрекат.

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

Човекът, познавайки добре мъжката природа навярно е преценил, че заради една такава случка не трябва да разрушава семейството на дъщеря си.

Много мъже изневеряват на жените си просто от "любов към спорта" - без чувства и обвързване.

За съжаление съпругът се е оказал непоправим женкар, което след време е довело до разпадане на брака.

Но човек никога не знае как ще се развият отношенията между двама съпрузи и е най-добре да не взима отношение, а да остави нещата да следват собствения си ход.

Линк към коментар
Share on other sites

Само да допълня: с изказаното по-горе не ангажирам никого, защото ми е ясно, че това е валидно лично за мен, за моят начин на възприятие, защото съм по-пряма, директна и предпочитам дори с цената на болка да съм в сърцевината на искреността. Пределно ясно ми е, че не всеки цени подобни методи и не всеки ги преживява лесно. Затова и сме различни. И разбирам твоя човек, Илен. Но и дъщеря му.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз ги разбирам и двамата Jil, затова и ми е трудно да дам преценка кой е прав, той или тя след като му се е разсърдила, защото не и е казал навреме истината. Но, пак казвам, всичко зависи от мястото в което се намира човек в една такава ситуация, субективността е голям фактор.

Линк към коментар
Share on other sites

Пък злите тъщи все остават в сянка devil.gif. Нали са майки на снАите все се правят че спят на руло под камъните и току се измъзулят и си пуснат отровата върху невинните жертви навъртащи се около тях. Не е честно пък, Фют протестира!

biggrin.gifВместо да протестира, Фют да вземе да отвори тема за тъщите, които спят под камъните и другите, които просто си спят... :sleeping:

изт.

Благодаря ти много мила,

във службата цял ден проекти правиш –

не зная просто как намираш сила

да изпереш, да сготвиш, да изгладиш.

Благодаря ти много мила,

прегърнат ли ме нежните ти думи,

забравям, че сме без кола и вила

и чаканите от баща ти суми.

Благодаря ти, за скандала

с най-спорния човек във тази къща,

благодаря все пак, че си разбрала –

тя майка ти е, но и моя тъща.

Но разбери и мене мила –

доклади, съвещания, конгреси,

да ти помагам, просто нямам сила,

мъжът във домакинството не се меси.

изт.

Време е за реванш! Вихрете се :feel happy:

Браво, от коя дървена ракла на баба ми от 18 век го извади това стихче?... :(

А ако твоя доход е колкото неговия или не дай си боже по-голям, кой на кого трябва да "помага"...хора, още сте в средновековието някои :(

Елфчо, нищо лично към тебе. :) Говоря по принцип за свекървите, а не за тъщите. За свекървите, дето така учат синчетата си :(

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...