Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кристали - как да ги използваме


Recommended Posts

да кажа и аз нещо :)

имам един къс аметист които ми е подарък от един много добър човек.

камъкът е намерен нейде в Родопите в една река.

мога да се разделя с всичките си камъни, но с него ...

имам го от години и досега съм го чистела 2 пъти, той няма нужда.

живея на шумно място и през лятото когато е отворен прозореца често го слагам под възглавницата

... и нощта е тиха.

Линк към коментар
Share on other sites

Всички, спали в мойта стая казват, че в нея се спи страхотно, че атмосферата е много хармонична и се чувстват много добре.

Аз си нямам много кристали. Но в стая ми са събрани камъчета от различни места, на които не съм била, и са донесени от хора, които държат на мен, подбрани са специално за мен - от Рила, Мадара, морето. Имам си едно най-обикновено речно камъче - бяло, с форма на сърце, с череникава нишка там, където се оформят двете половинки, колкото и странно да звучи :).

Когато не съм вкъщи, децата се редуват да спят в моята стая - казват, че се наспиват царски :).

Може би, освен излъчването на кристалите има и още нещичко - от нас, което ние не усещаме, но оставяме.

П.С. Извиянвайте, ако съм оспамила или разводнила темата :(. Но споделям мнението на azbuki, че

просто държейки ги в ръцете си, през които тече "ток".
можем да заредим и предметите около нас. Редактирано от Ася_И
Линк към коментар
Share on other sites

Ами в Berlin-Rudow :D Ако си наблизо заповядай, ще те заведа ;)

Благодаря, непременно ще отскоча :D

А за тези, които са в Бг, при това близо до морето - във Варна срещу пощата /по диагонал/ има миниатюрно магазинче, но с много кристали на сравнително ниски цени :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Една много мила приятелка сподели с мен книга за лечебните свойства на минералите, която може да е полезна за всички:

http://vaseto.info/books/8.pdf

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

Дина,

Събирай скъпоценности, с които да окичиш душата си.
:3d_137:

Благодаря на всички за споделеното. Искам да ви попитам дали някой е използвал призма, описана в 'Книга за здравето'?

Работя в стая, която почти не се огрява от слънцето, само част от перваза на прозореца. Но точно тая част сякаш вика 'сложи ми една призма, да видиш колко хубаво ще стане'. Нямам необходимите знания и не намерих нещо полезно в нета, затова ще съм благодарна за съвети и инфо.

:feel happy:

Здравей. Имам в къщи една кристална пирамидка, подарък от родителите ми.Винаги си стоеше някъде в стаята, а като починаха наште, прибавих и кристала на баща ми. И аз си донесох две камъчета - обикновени, едно от Рила и едно от Пирин, и си направих магически кръг. Стои на прозореца в стаята и което забелязвам, вреда няма... напротив, става по-хубава атмосферата :D

Линк към коментар
Share on other sites

Кристалите се чистят по следния начин:

1.Поставят се в чашка и се засипват с морска сол.Престояват 48 часа.(Солта отнема енергийни натрупвания,които не принадлежат на самия кристал,т.е. поетите от вън енергии

2.Измиват се под студена течаща вода и се подсушават с мека кърпа.

Винаги когато се съмнявате че кристалът е замърсен с негативна енергия,го почиствайте по този начин за да може да изпълнява предназначението си.

За да го заредите го вземете между дланите си и мислено му кажете за какво искате да ви помогне.

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Какво смятате за зареждане на кристали с музика - Шопен например? Всеизвестен е ефектът на звуковите вълни на класиката върху живите организми.

Линк към коментар
Share on other sites

Някой ако може да ми препоръча добро място в София, където продават кристали и други камъни, ще съм му много благодарна! Или ако знае някъде сред природата,...в планините :rolleyes:

Редактирано от devashaktika
Линк към коментар
Share on other sites

devashaktika,за мен най-доброто място за целта е Националния музей за земята и хората в София :

Ето това е линка към инфо за този музей.

освен експозиции ,там има и борса и специалисти,които могат да дадат информация по въпроса:

http://www.earthandman.org/bg/address.htm

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

В книгите и в интернет има много информация за енергийното влияние на минералите, кристалите, полу-скъпоценните и скъпоценните камъни. Но колкото повече човек чете, толкова повече открива, че или се копира една и съща информация, или има фрапиращи противоречия.

Затова е добре всеки по усет да избира бижутата и друзите си, както и сам да се опита да медитира с тях.

Според мен е разумно например една жена да има набор от бижута и в различни ситуации и емоционални състояние да избира подходящото. Независимо как влияе самият кристал, то положителните идеи, свързани с него, а и естествената му красота, дават достатъчно основания за усмивки и добро настроение.

Ето и малко инфо:

kamani.jpg

Полускъпоценни и скъпоценни камъни

В Аюрведа се използват различни скъпоценни и полускъпоценни камъни, съответстващи на личната конституция и срещу различни проблеми със здравето. Камъните се препоръчват за предотвратяване на вредното въздействие на някои планети, както и за засилване влиянието на други. Ведическата астрология и астрономия дават примери за влиянието на планетите върху Земята и нейните жители. Аюрведа, като наука, тясно свързана с астрологията и астрономията на Древна Индия, използва това знание за определяне на индивидуалното влияние на планетите върху личната карма на живите същества, попаднали в човешка форма.

Полускъпоценните и скъпоценни камъни могат да се използват много успешно за лечение на различни здравословни проблеми, в съответствие с индивидуалния хороскоп и диагностика на три-доша. Камъните могат да се прилагат както за външно, така и за вътрешно лечение. За да се приложи вътрешно лечение със скъпоценни, полускъпоценни камъни и кристали е необходимо те да бъдат подготвени и пречистени по специален метод от квалифицирани аюрведически лекари (кавираджи). Така лечението става безопасно за организма и дава много добри резултати при тяхното приемане.

Съществуват древни рецепти за обработка на камъните, които се предават по традиция от учител (гуру) на неговия ученик (шишя). Камъните се пречистват с различни видове субстанции, след което се смилат на фин прах, смесват се с различни вещества и се оформят по определен начин, удобен за вътрешно приемане. Тази технология не е позната в западния свят и предизвиква смесена реакция от страна на академичната общност. За разлика от западните хора, източните народи се доверяват изключително много на тези методи, които си остават традиционни по тези места.

Външно, камъните могат да се прилагат като кристало-терапия, за третиране на чакрите, чрез поставяне на подходящи добре шлифовани, с висок карат полускъпоценни и скъпоценни камъни. Различните кристали имат различно влияние върху чакрите, в чиято област е локализирано оплакването. Разбира се, болният се нуждае от грижа, според всички аспекти на Аюрведа, за да бъде терапията успешна. Друг външен метод за влияние върху енергиите, движещи се в тялото и баланса на три-доша е използването на полускъпоценните и скъпоценни камъни и кристали като украшения. В този случай, най-добре е те да бъдат обработени така, че за по-голямата част от тях да има възможност за директен допир с кожата.

Ето някои от камъните използвани в Аюрведа

и техните основни свойства:

Рубинът се препоръчва за укрепване на сърцето, подобряване на храносмилането и кръвообращението, за възстановяване на стомашния огън (агни) и увеличаване на енергията. Този камък намалява вата и капха-доша, но може да увеличи питта.

Гранатът, като заместител на рубина, има подобно загряващо действие и е подходящ за вата и капха нарушения.

Перлата се използва за подсилване на нервите и тъканите, укрепва детеродните органи, успокоява очите, емоциите и главоболието. Лунният камък притежава подобни на перлата свойства. Той успокоява ума, стимулира любовта и разбирателството, охлажда тялото, облекчавайки питта и вата, но може да влоши капха.

Червеният корал може да помогне за укрепване на кръвта и детеродните органи. Препоръчва се при трудно зарастващи рани и констипация. Той дарява безстрашие, повишава енергията и работоспособността, успокоява емоциите и помага при диабет. Белият корал се препоръчва при дерматити и други кожни проблеми.

Изумрудът успокоява ума, регулира нервната система, помага против неврогенни болки и безсъние, подобрява интелекта и речта, укрепва белите дробове, влияе добре на рака и други дегенеративни заболявания. Нефрит, жедаит и зелен авантюрин, които се препоръчват като заместители на изумруда, могат да се прилагат и при проблеми с бъбреците, срещу възпаления на жлъчката и черния дроб.

Жълт сапфир се препоръчва при язва и други смущения на храносмилателните органи, загуба на енергия и смущения в баланса на общата жизнена сила на тялото (оджас). Този камък има много добро общо укрепващо действие. Препоръчва се също за регулиране на хормоналната система и при диабет.

Диамантът увеличава творческите и артистични способности. Той подсилва красотата и обаянието, а при тежки заболявания – брани живота. Прозрачният кварц е камъкът на Венера, непрозрачният – на Луната. Действието на прозрачният кварц е подобно на диаманта, но много по-слабо (препоръчва се използването на полускъпоценни камъни с по-висок карат). Този камък трябва да бъде предварително пречистен и наситен с положителна енергия чрез възпяване на мантри и други методи, за да увеличава само положителното влияние на заобикалящата ни енергия.

Син сапфир се препоръчва при камъни в жлъчката, инфекции, за намаляване на негативната енергия, отоците и теглото. Този красив камък укрепва костите и косата, удължава живота, успокоява нервите и емоциите, като дарява покой, мир и отреченост.

Аметистът се препоръчва като заместител на синия сапфир и дарява благородство, състрадание, надежда и любов. Този камък възстановява баланса на вата и пита, спомагайки за контрол на по-емоционалния темперамент.

Тигровото око е добър стимулатор за нервите. Той може да бъде полезен при психически разстройства, както и за стимулиране на ума.

Черните камъни като обзидан (обсидиан) и оникс се препоръчват за хора с вата конституция и нарушения, но могат и да увеличат капха. Различните полускъпоценни, скъпоценни камъни и кристали могат да се носят на челото, шията, ушите, носа, китките, кръста, пръстите на ръцете и краката. В древните ведически времена, те не били носени просто за красота или като символ на богатство и власт, а за протекция от вредни влияния и нещастни случаи. Благоприятно им излъчване било използвано за създаване на положителна атмосфера, която предразполага към извисяване на душата.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Наистина трябва всеки сам да си усети камъчето, което да си купи. Но как?

Според мен, това е като да си избире човек обувки. Първо ги оглежда, какви са, що са, от къде са и от какво са направени и... после ги обува. Нали все пак целта е да ги носи.

И с кристалите е така, но има един малък трик. Опитайте се да усетите тяхното въздействие върху вас, като се абстрахирате от замърсяванията от всякакъв вид, които са натрупали в себе си. Само така ще стигнете до същността им. В противен случай ще се сблъскате с доста "мръсната" им страна. И след като си ги купите ги изчистете по всички възможни начини, за които се сетите по няколко пъти. Само така те ще проявят истинската си същност и няма да ви вредят. А след месец пак ги изчистете и отново им се наслаждавайте.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте. Имам нужда от мниние относно един камък. :)

 

Разхождах се вчера в прекрасно настроение и се спрях да разгледам един магазин, когато камъчетата хематит ми привлякоха вниманието... Честно казано имах някакво желание просто да ги пипна, но не го направих :D после в същия магазин видях, че има и пръстени и след дълго умуване си взех един.. Още вечерта преди да си легна ми мина през ума, че може и да не знам какво да го правя тоя камък на следващия ден и така и стана... Цял ден ме боли глава (а това рядко се случва.. )и нямам никаква представа какво да го правя, не искам да го хвърля, не искам да го нося и не знам къде да го сложа.. Може би малко се вживявам, но ако може някакъв съвет, как да го съхранявам или неутрализирам да ми е мирна главата, ще съм благодарна... Също си спомних, че съм имала не толкова приятни преживявания и с оникс.. Дали е нещо от черните камъни и какво? 

Линк към коментар
Share on other sites

прочети ТУК, , потърси и на други места

хематитът не би трябвало да ти създава проблеми

напротив, той неутрализира отрицателната енергия

Може би ти трябва време да свикнеш с него

Аз преди няколко месеца си купих сребърна розета от Плиска, изработена точно по оригинала като медальон

първия ден, когато я получих и я сложих, и мене ме болеше главата, 

но това отмина още на другия ден....

може би трябва време да се синхронизира камъка с твоите енергии, знам ли..

аз така си помислих за розетата

след като бях чела за нея доста интересни неща

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...