Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хранене на бебето


Recommended Posts

Благодаря ви за подкрепата и изчерпателните отговори!!! :feel happy:

За мен козето мляко си е за козите и кравето - за телетата.

Ето това е нещото,което ме спира.Мъдрата Майка Природа се е погрижила за всичко-за всяко новородено най-добро е майчиното му мляко,но от неговия си биологичен вид.

Краве мляко със сигурност не искам да му давам- заради възможността да развие алергия към белтъка на кравето мляко,а и поради причините,които е изтъкнала Иви-напълно съм съгласна.Единственото незаменимо за него мляко според мен е майчиното,но това за сукането и енергообмена-много съм съгласна,ще го приложа :thumbsup:

Благодаря ви още веднъж!!!!

В крайна сметка смятам да направя това,което ми подсказва инстинкта и майчиното чувство-нали майките знаели кое е най-доброто за детето им :dancing yes:

Мир и Любов

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Отговори 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравйете и от мен! Много интересни неща прочетох в тази тема!

Сега съм се поизплашила, че може с нашия бебок да не се справим с кърменето! Нали съм кърък, струпаха ми се куп проблеми като се започне с раждането.

Голяма мъка ми е това кърмене, защото ужасно ме боли! Не мога да го накарам да захапе правилно и това си е! :( Вече не знам каво да направя, но не се предавам!

Дано да се справим, защото в никакъв случай не искам да минавам на алтернативни методи. Няма да издържа непрекъснато да се цедя, а за АМ въобще не искам и да чуя. Стига му, че в болицата два дни беше на АМ. Колкото и близко да го правят до майчината кърма, все пак не го правят от такава, а от краве мляко.

Още веднъж, благодаря за инфото!

Линк към коментар
Share on other sites

Защо отричате киселото мляко за бебета до една година? По-добре е от прясно краве или козе или всякакво друго. Просто трябва да се потърси кисело мляко с по-малко нишесте в него. Незнам, но това си е мое мнение. Киселото мляко си е кисело мляко.

Аз съм отгледана от първия си ден с кисело мляко......и още не съм умряла.

Едното ми дете отказваше категорично да суче и се наложи да го храня с адаптирано мляко, като още на втория или третия месец добавих и киселото мляко, ако не беше и по-рано..не помня вече много добре.

За второто дете кърмата ми дойде чак на втората седмица, а през това време естествено трябваше да яде нещо, така че пак му давах адапт. млека, а след това вече не искаше да суче. Също му давах кисело мляко от много рано.

За водата...кърмачето дори и да суче трябва да пие вода преварена. Едно време за това са умирали много деца, защото не са им давали вода...колко тъпо. Кърмата не може да замени водата.

Някой ще обясни ли какво против има даването на кисело мляко на малки бебета :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

За водата...кърмачето дори и да суче трябва да пие вода преварена. Едно време за това са умирали много деца, защото не са им давали вода...колко тъпо. Кърмата не може да замени водата.

Не, не може! НО има кърмачета, които не пият вода и реално нямат нужда от нея, колкото и странон да звучи.

А относно киселото мляко - малко си крайна! Това че ти си отгледана така и не ти е станало нищо, не значи че наистина е хубаво. И всъщност няма как да знаеш как точно се е проявило при теб! Може да се е отразило в по-късна възраст!

Линк към коментар
Share on other sites

Лейди Фрост, можеш ли да кажеш как точно кърмиш бебето, колко често, на колко месеца е. По принцип боли само, ако зърната са разранени. Аз съм най-доволна от мазилото на Лансинох, но освен че се мажех променях позицията на кърмене. Примерно, ако винаги си кърмиш седнала, пробвай да легнеш настрани, да сложиш бебето до теб също настрани. Така то захапва зърното от друго място, което не е разранено и не би трябвало да усещаш болка. Ако цялото зърно е разранено пробвай със силиконови зърна. С малко водичка или кърма прилепи крилцата към ареолата и постави силиконовото зърно в устата на бебето. Ако не иска да засуче изстискай малко мляко, за да разбере, че ще има храна и пробвай пак. За да не се разраняват зърната е необходимо бебето да захапе по-голямата част от ареолата на гърдата, когато суче не трябва да се чува цъкащ звук, с което гълта въздух и е сигурен знак, че не я е захапало правилно. Всъщност, ако се преодолее болката на разранените зърна, която не е задължително да я има, кърменето е истинско удоволствие и за майката и за бебето. Дано е било от помощ :)

Линк към коментар
Share on other sites

мвм зяждането в този форум не се толерира, считай се за предупредена и моля прочети правилата на форума

относно въпроса ти:

кисело мляко не се препоръчва на деца под 1г, а прясно под 1г6м силни алергени са и все по-често децата са с алергия към белтъка на кравето мляко (АБКМ). Едно време и майка ми ми е давала кисело мляко след 3тия месец като ме е отбила, но тогава каза, че млякото го купуваш сутринта и следобед вече се е развалило. Сега в млеката има толкова много неща, но не и мляко. А е възможно и все по-често срещана теория, че хранените някога деца с кисело мляко на по-късна възраст проявяват множество заболявания или алергии, които се предават и на техните деца. Лошо няма, който иска нека си дава АМ или кисело мляко, всеки има право на избор. Просто е всепризнат факт, че от кърмата по-добро няма.

Единични са случаите на деца, които не могат да сучат и то по чисто физиологични причини, къса юздичка на езичето и т.н. В останалите случаи майките незнаят и няма кой да им помогне и обясни какво точно да направят, за да кърмят успешно. Преди кърмата има колоастра, която е изключително ценна и полезна за бебето. А колоастрата и кърмата се стимулират със сучене.

Линк към коментар
Share on other sites

Лейди Фрост, можеш ли да кажеш как точно кърмиш бебето, колко често, на колко месеца е. По принцип боли само, ако зърната са разранени. Аз съм най-доволна от мазилото на Лансинох, но освен че се мажех променях позицията на кърмене. Примерно, ако винаги си кърмиш седнала, пробвай да легнеш настрани, да сложиш бебето до теб също настрани. Така то захапва зърното от друго място, което не е разранено и не би трябвало да усещаш болка. Ако цялото зърно е разранено пробвай със силиконови зърна. С малко водичка или кърма прилепи крилцата към ареолата и постави силиконовото зърно в устата на бебето. Ако не иска да засуче изстискай малко мляко, за да разбере, че ще има храна и пробвай пак. За да не се разраняват зърната е необходимо бебето да захапе по-голямата част от ареолата на гърдата, когато суче не трябва да се чува цъкащ звук, с което гълта въздух и е сигурен знак, че не я е захапало правилно. Всъщност, ако се преодолее болката на разранените зърна, която не е задължително да я има, кърменето е истинско удоволствие и за майката и за бебето. Дано е било от помощ :)

Бебто е на три седмици, кърмя го поне по 7 пъти на ден. Опитах с различни пози, резултата е все същия. Понякога нещата потръгват перфектно - захапва си добре, няма болка. Но като посуче малко и болката пак е на лице. Имам чувството, че си променя по някакъв начин положението. Няма го този звук, за който говориш. На мен ми се струва че си захапва както трябва. Докторката, която ме гледа, ми каза, че е възможно проблема да идва от това, че зърната ми са много големи и за това да не захапва както трябва.

Май все пак ще трябва да пирбягна до тези силиконови зърна, макар че хич не ми се искаше!

Иначе съм си набавила и Лансинох и Гармастан и ги редувам да се мажа и с двете.

Благодаря за съветите!

Линк към коментар
Share on other sites

Опитах тая вечер със силиконовите зърна! определено е по-добре положението, мъника успя да се нахрани спокойно без аз да вия от болка. Знам, че е временно решение, но поне е някакво начало!

Ще видим как ще оправим нещата да не ме боли без силиконовите зърна.

Благодаря за подкрепата

Линк към коментар
Share on other sites

Лейди Фрост, като родих първото си дете плаках няколко дни от болка без да получа никакъв адекватен отговор отникъде. Сега нещата са далеч по-добре, отколкото бяха преди 3 години. Бях чела доста и пак не можех да намеря отговора, за 2-3 дни зърната ми заздравяха, може и по-рано да е било, но ме беше страх да опитам. Радвам, се че положението е по-добре. Ако въобще не те боли на следващия ден можеш да опиташ без тях. Пиши как сте :)

Линк към коментар
Share on other sites

Лейди Фрост, като родих първото си дете плаках няколко дни от болка без да получа никакъв адекватен отговор отникъде. Сега нещата са далеч по-добре, отколкото бяха преди 3 години. Бях чела доста и пак не можех да намеря отговора, за 2-3 дни зърната ми заздравяха, може и по-рано да е било, но ме беше страх да опитам. Радвам, се че положението е по-добре. Ако въобще не те боли на следващия ден можеш да опиташ без тях. Пиши как сте :)

Ще опитам! Мисля да им дам още два-три дни време да си зарастнат хубав, че още наболява, дори със силиконовите зърна. Консултантката по кърмене ме увери, че ако наистина само това е проблема болката няма да се върне! Ох, дано да е права! Ще се похваля! :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Искам да споделя откритието си тук, може да бъде полезно за майките с мънички бебенца... -

идеално лекарство за колики и нощен сън се оказа чайчето от 1 част резене и 2 части лайка./само да заври/.

Не съм поддръжник на капките и химиите/саб симплекс и др. които лекарите изписват/ и пробвах няколко билки... тези две помагат.

Линк към коментар
Share on other sites

За коликите при нас най-много помагаше топлата струя въздух от сешоара, както и затоплянето с бутилка топла вода или възглавничка с топла вода, общо взето всичко топло.

Линк към коментар
Share on other sites

За коликите при нас най-много помагаше топлата струя въздух от сешоара, както и затоплянето с бутилка топла вода или възглавничка с топла вода, общо взето всичко топло.

Да, и това също... но сякаш беше временно средство.

Аз бих искала да питам и нещо...

Притеснява ме въпроса със захранването. Някои лекари съветват навършени 6 месеца, други по отрано /дори навършени 3/. Моето бебе след 4 дни ще навърши 3 месеца и не знам...

Само на кърма е, и чайчето с билките вечер. Изчетох всичко в бг.мама но не съм удовлетворена... все още имам съмнения за или против ранното захранване.

Много полезни ми се струват съветите на Ан Бакюс, но и там се започва ранко...

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се всеки сам решава за своето бебе, защото най-добре познава ситуацията, в която се намира и защо именно постъпва по този, а не по друг начин. На бебешкото стомахче му е нужно време да свикне с приема на храни, ако то все още има колики от най-добре пригодената в света храна за него - кърмата, то би било добре да се изчака поне стомахчето да се поуспокои преди да се започне предлагането на други храни. Смята се, че храносмилателната система на бебетата е готова да започне обработката на допълнителни храни след навършването на 6 месечна възраст. Обикновено това е съпроводено и с промяна в поведението на бебето, която подсказва готовността за приема на друга храна. Следи се за това дали бебето може да седи, дали е спряло да избутва с езиче лъжичката от устата си, дали проявява интерес към храната на възрастните. В Норвегия, която е страна с 90% кърмещи жени, захранване се препоръчва да започне между 6тия месец и 1вата годинка на детето. Световната Здравна Организация, препоръчва захранване след 6 месеца независимо дали бебето е на кърма или на адаптирано мляко. Всички те, както и ЛаЛечеЛига, Американската Педиатрична Асоциация препоръчват плавно захранване, да се предлага на бебето да опитва различни храни и да не се бърза със заместване на цяло хранене. При по-рязкото захранване често кърмата намалява драстично, а бебето все още не е захранено до степен, в която да може да задоволи потребността си от твърда храна. В България нещата се развиват чудесно и вече има подкрепа и от страна на Министерство на Здравеопазването. Правят се обучения на лекари, медицински сестри и акушерки с цел да бъдат по-добре запознати с кърменето и захранването на бебетата и промяна има. Може би не с темповете, с които ни се иска, но е едно добро начало.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, всички съветват именно след навършване на 6 месеца или по-късно...

Аз четох мненията и в темата и преди...

Но има дечица, които след късно захранване отказват да приемат ред храни, или въобще отказват друго, освен мляко. Ето това ме притеснява. До някъде мисля си решавам проблема/бъдещия/ с помирисване. Давам и да помирисва всеки ден различна храна, така свиква... и няма да ги отхвърля, смятам...

Но правилата на лекарите не важат за злояди деца, което е реален проблем.

Вероятно наистина най - добре е да се наблюдава бебето.

Благодаря ти, Иви...

Линк към коментар
Share on other sites

Често става така, че някои признаци се преписват на дадени категории хора, примерно кърмените деца са злояди и винаги залепени за майките си в представите на много хора. Понякога истината е различна от общите представи. Деца, които не искат да се хранят и деца силно привързани към майката има, колкото сред кърмачетата, толкова и сред децата хранени с адаптирани млека :) Моето момченце го захраних на 6 месеца, както и сестра му преди това. Той обаче до 9 месеца опитваше с много труд 1-2 лъжички за целия ден, след 9тия месец реши, че му се яде и за разлика от сестра си хапва всичко, което му предлагам и няма никакви претенции. Тя досущ като майка си, подбира внимателно храната и се чуди и помайва от това иска ли или не ще :D Мен, ако питаш всичко си е до дете и по-хубаво от това да се вслушваш в самото бебе и в себе си няма :)

Норвежката организация, както и ЛаЛече са създадени от кърмещи майки. Преди 40-50 години и те са се чудили като нас как да постъпят, създали са организациите и сега помагат на хиляди майки да кърмят бебенцата си. Мисълта ми е, че това не са просто лекарски съвети, а опит който е споделен. ЛаЛечеЛига примерно въз основа на проучванията, които прави, дава насоки към Световната Здравна Организация.

Всичко е търпение и вяра в себе си и бебето ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

здрасти,аз имам бебе на 9 месеца аз му давам вода бес захар от 3 месечен и няма нищо много си е добре купувам минерална вода и наливам в шишето

Линк към коментар
Share on other sites

по-хубаво от това да се вслушваш в самото бебе и в себе си няма :) това не са просто лекарски съвети, а опит който е споделен.

Всичко е търпение и вяра в себе си и бебето ;)

:thumbsup:

Замислете се - има ли дете, умряло от глад по собствено желание? Ами малко животинче?

Злоядо дете няма.

Имам достатъчно опит, за да съм сигурна.

Възрастните го нарочват за такова, без да съобразят индивидуалните му нужди. Много често по този начин възрастните несъзнателно избиват свои комплекси и вина за други събития и причиняват само страдание на детето, а след време - и наднормено тегло в резултат от разширен стомах или пък пристастеност към сладкото.

Ключът е - спокойствие и вслушване в нуждите на детето, колкото и странни да са ( например - не яде месо или зеленчуци).

Пробване на различни варианти - смяна на кухнята, смяна на продуктите, смяна на обстановката ( Колко неща съм прояла на гости някъде, омаяна от различната атмосфера :) ).

И ненасилие.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Ех, късметче :feel happy:

Натали , нашият собствен опит може да е перфектния за нас и децата ни, но това не означава, че това ще е така и за другите бебета. В случая казваш, че имаш бебе на 9 месеца, което приема вода от 3 месечно, но е важно да се уточни това бебе как е хранено и как се храни. Не може с лека ръка да се каже, аз давам вода, давай и ти.

Мисля, че съм го писала и преди, повечето здравни/педиатрични организации по света считат, че дори детето да е на изкуствено хранене, до навършване на 4-6 месеца (ако бебето се развива добре, покрива показателите за възрастта си, може да е по-добре да се захрани на по-късен етап, не веднага след 4 навършени месеца, а когато прояви признаци за готовност) не му е необходима друга храна освен мляко. До тази възраст стомахчето не е достатъчно зряло, за да може да обработи и да се справи с другите храни. Бебетата хранени с изкуствени млека биха могли да имат нужда от вода и се препоръчва да им се предлага, като бъдат оставени сами да определят колко желаят да изпият. При бебетата на естествено хранене нещата стоят по съвсем различен начин.

Кърмата е 85-87% вода и останалото са хранителни вещества, това в периода до навършване на 6 месеца е единствената необходимата храна на изключително кърменото бебе. При кърмата млякото е предно и задно. Предното изцяло покрива нуждите от вода и засищането на жаждата, а задното и гъсто мляко - хранителните потребности на бебето. При кърмените деца, ако майката предлага на детето да суче винаги, когато му е необходимо и толкова дълго, колкото му е необходимо, ако пълни памперсите си и има поне 5-6 за еднократна употреба или 6-8 за многократна, ако след 6 седмична възраст има поне 1 наакан памперс за период от 1 до 7 дни, фонтанелата не е хлътнала, тургорът на кожата е добър, ако детето е жизнено и спокойно, и педиатърът смята, че детето е добре и е здраво, то няма и да е дехидратирано. Ако на едно изключително кърмено бебе му се даде вода, тя ще запълни стомахчето за известно време и докато то се изпразни, бебето ще забави следващото си хранене. Подавайки по-късно сигнал, че е гладно, дава по-късно и сигнал за производство на мляко. Това е възможно да доведе до един порочен кръг на намаляване на лактацията. Колкото по-често суче бебето, толкова повече кърма ще се произвежда. Ако бебетата на адаптирани млека нямат откъде да си набавят допълнително вода, то тези на кърма си я взимат именно чрез кърмата. Много бебета се объркват и от начина на приемане на биберона от шишето, с начина на засукване на гърдата. Едно безобидно даване на вода, би могло да доведе до отбиване на някои бебета, затова не е добре така категорично да се казва, аз давах, давайте и вие :thumbsup:

Добре е да обърнеш внимание, ако не си го направила и на водите, които даваш на бебето. Писала си, че предлагаш минерални, а те често не са подходящи и за по-големи деца. По-скоро за бебетата се предлагат преварена (чешмяна) или филтрирана вода, а е възможно и трапезни или изворни (нискоминерализирани). Минералните обаче биха могли да са опасни за такова малко човече и да натоварят бъбреците му. Трябва да се види етикета на съответната вода и съдържанието и. Има изисквания до определени възрасти да се консумират определени води с по-ниска обща минерализация, както и с по-ниско съдържание на флуор и т.н. Друго важно нещо е, че минералните води не бива да се преваряват, защото водата се изпарява и минерализацията става още по-висока.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Севдалина моята дъщеря започна да пие вода едва след като я захраних. Преди това е била изключително на кърма, но има една малка подробност - не съм спазвала съветите на педиатрите за кърмене на 3 ч. - доста по- често я кърмех особено до 3-4м. Едва на 6м. започна да приема и други течности освен мляко. При всеки мой опит да й дам водичка повръщаше и просто я оставих и реших, че не й е нужно. И аз като всяка млада и неопитна майка постоянно се раздвоявам между старите схващания за гледане на бебе и новите, които ми се струват по-правилни.

Препоръките на СЗО са за изключително кърмене до 6м. възраст, никакво захранване по-рано, никаква вода, шишета, биберони и т.н. До 1г. възраст 70% от храната трябва да бъде мляко.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз като всяка млада и неопитна майка постоянно се раздвоявам между старите схващания за гледане на бебе и новите, които ми се струват по-правилни.

Препоръките на СЗО са за изключително кърмене до 6м. възраст, никакво захранване по-рано, никаква вода, шишета, биберони и т.н. До 1г. възраст 70% от храната трябва да бъде мляко.

Новото в добре забравено старо!!! :thumbsup2:

Старо и изпитано от вековна и хилядолетна история!!! :feel happy:

Но трябваше да умрат стотици хиляди бебета в Африка, за да се завърнем - напред към миналото.

Историята с ранното захранване на 20-я ден и масово даване на сухи млека бе породена от една страна от натиска майките да започнат работа и детето да не се кърми;

от друга - глад и сирачета в бедните страни;

от трета - търговски интереси.....

И какво стана - вместо в Африка да се доставя храна на приемни семейства, за да кърмят родилките и чужди деца. То се започна даване на сухи млека - а там и водата, и особено дървата за огън (за преваряване на вода, дезинфекциране) са скъпоценни. Настанаха масови епедемии от болести и смърт, породени от нечисти биберони....

В миналото за бебета, вкл. за недоносени деца са давали домашно кисело краве мляко - ами това е имало тогава. И бебетата са оцелявали. Иначе какво да ядат, ако майката няма кърма?

А да се дава вода със бяла отрова (захар) - вече е доказан абсурд.

Да се прави каша от препечено брашно (друга бяла отрова) - също е доказано вредно.

Уви, трябваше доста бебета да си изпатят, за да разберем мъдростта на природата...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Масово захранват новородените с изкуствено мляко

Масово захранват новородените с изкуствено мляко

"Масово на новородените бебета в родилните отделения у нас се дават само адаптирани млека, а не естествена кърма. За това сигнализираха от клона на Глобалния алианс за защита на детското здраве у нас. Организацията е направила проверка в няколко болници с родилни отделения в България, за да разбере доколко де спазват 10-те стъпки за успешно кърмене. Анкетирани са 540 майки в общо 18 болници. Всички потвърдили, че в родилния дом се дава адаптирано мляко. 92% пък заявяват, че на бебетата се дават и шишета с биберони с глюкоза...."

"...На много от майките не се оказва помощ как да кърмят, оплакаха се от алианса. „Грамотна си, отвори интернет и прочети”, отговаряли лекарите, разказа шефката на организацията д-р Румяна Модева. По думите й има и случаи, в които майки са съветвани да щипят бебета си, за да успеят да ги нахранят с кърма. Ако пък не успеели, сестрите директно ги карали да използват адаптирано мляко, вместо да вземат естествено от банката за кърма....

......... и ТУК

Съвети да прочетат в Интернет как да кърмят бебетата си или да минат на адаптирано мляко, вместо да се мъчат, получават масово майки в родилните отделения. Това показва мониторинг на българската група към Глобалния алианс за защита на детското здраве и хранене. Резултатите от него бяха оповестени по повод ежегодната седмица на кърменето, която се организира в 120 страни от 1 до 7 август.

Интервюирани са 540 жени от различни краища на страната. 86% от тях признават, че в родилните домове и при личните лекари има реклами на фирми за адаптирани храни. Но никъде не са виждали плакати на банката за майчина кърма, съобщи в. "Сега"."

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...