Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ако бях Бог


summertime

Recommended Posts

Здравейте,

Интересува ме, какво бихте направили/постъпили ако имахте неограничени възможности. За улеснение може да си представите че сте в ролята на Космическия абсолют, Бог и т.н. Моля аргументирайте вашите предполагаеми действия:)

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Ако бях Бог щях да правя божествени неща. :v:

Убеден съм че е така :) Но моля бъди по-конкретен, какво според теб прави Бог, дай поне един пример.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами според мен Бог нищо не прави. Той Е.

Линк към коментар
Share on other sites

Честно казано, ако бях Бог щеше да настъпи пълна трагедия.

Вярвам в това, че......." който не успее да се справи със себе си, започва да оправя света."

И понеже съм твърде заета със себе си, оправянето на един свят би ми дошло много в повече.

А ти summertime какво би направил/а, явно имаш нещо предвид? :)

[url="http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showuser=11843"]

Линк към коментар
Share on other sites

Ако бях Бог, бих обичала всички хора,Любов и Свобода,това Е....Всичко останало произхожда от тях.07.gifИ от време на време прочистване на зърното от плявата...

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Донка - как да разбирам думите ти? Като Бог е инертен защото нищо не прави, или битието господне е несъизмеримо с битието човешко и думата "прави" е неуместна в случая? А това "Той Е" да го разбирам ли като - той е всичко около нас, и самите нас, и това което не виждаме, а понеже всичко (поне във видимия свят) се движи, тоест прави нещо, то по подразбиране би следвало това което ни съставя също да "прави" нещо? :)

didi_ts - хареса ми отговора ти :) И аз като теб, съм далеч от мисълта че въобще мога да си помисля да ръководя нещо. Дето се казва, за себе си не мога да се грижа като хората, та цяла вселена ли да оправям:) Понякога обаче си мечтая, да имам възможността да видя земята без хора. Искам да се нося в пространството, да видя истинската природа и животните, и никъде ама никъде да не видя човек, или следи от човешка дейност. И след като обгърна с поглед всичко това, да изчезна, така както в мечтите ми са изчезнали хората. Знам че подобна мисъл, е твърде егоистична, и също така знам че тя ме отдалечава от Бог. Щом е създал хората, и всичко се движи и тече по неговата воля, то тогава явно има някакъв грандиозен замисъл, непонятен поне за мен! Ще ми се, поне малко да успея да го разбера:)

Мария-София - много хубаво го каза, аз бих сменил думата "хора" с " всичко" тоест хората, животните, растенията, всичко всичко, защото всичко на тоя свят е ценно и заслужава любов и свобода:) За прочистването на зърното обаче, ми позволи да не се съглася с теб! Мисля си че, в живота са нужни контрасти, това подозирам е част от "грандиозния замисъл" Ако няма плява, как ще разпознаем зърното? И не се ли съдържа "плявата" потенциално във всяко зърно? Освен това, ми е интересно ти как определяш кое е "плява" и кое "зърно", смяташ ли твойте критерии са сходни с тези на Бог:)

Пламъче - ами щом не искаш да носиш такава отговорност, защо не искаш да бъдеш примерно сърна, вместо човек :)

Линк към коментар
Share on other sites

Убеден съм че е така :) Но моля бъди по-конкретен, какво според теб прави Бог, дай поне един пример.

Ами първо искам да видя дефиницията ти на Бог, за да не стане някоя грешка, пък после ще гледаме примерите. :)

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Мария-София - много хубаво го каза, аз бих сменил думата "хора" с " всичко" тоест хората, животните, растенията, всичко всичко, защото всичко на тоя свят е ценно и заслужава любов и свобода:) За прочистването на зърното обаче, ми позволи да не се съглася с теб! Мисля си че, в живота са нужни контрасти, това подозирам е част от "грандиозния замисъл" Ако няма плява, как ще разпознаем зърното? И не се ли съдържа "плявата" потенциално във всяко зърно? Освен това, ми е интересно ти как определяш кое е "плява" и кое "зърно", смяташ ли твойте критерии са сходни с тези на Бог:)

Не уточнявам,защото тук всички ме познават като защитник на животните и съм почти веган....Само хората са проблемни,не животните и растенията...

Критериите са Божествени и ясни за всеки среднонапреднал Ученик,всички сме Души в развитие,а как го прави Бог мисля скоро ще видим....1.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Канел, мога да ти дам десетки дефиниции за значението на думата Бог, както предполагам че мога и да ти кажа, че не вярвам в Бог :) Но това няма да помогне да си обясниш нищо в частност и по-приницп, а само ще измести темата в друга плоскост, предполагам с излишна полемика. Всъщност думата Бог, я използвах случайно и чисто илюстративно. Не сме на изпит, така че не се безпокой от грешки. Ако имаш какво да кажеш, бих се радвал да го прочета, независимо от дефинициите :)

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Канел, мога да ти дам десетки дефиниции за значението на думата Бог, както предполагам че мога и да ти кажа, че не вярвам в Бог :) Но това няма да помогне да си обясниш нищо в частност и по-приницп, а само ще измести темата в друга плоскост, предполагам с излишна полемика. Всъщност думата Бог, я използвах случайно и чисто илюстративно. Не сме на изпит, така че не се безпокой от грешки. Ако имаш какво да кажеш, бих се радвал да го прочета, независимо от дефинициите :)

Поздрави

В такъв случай, вече го казах. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Пламъче - ами щом не искаш да носиш такава отговорност, защо не искаш да бъдеш примерно сърна, вместо човек :)

Добре съм си и така.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Един ден една сърна срещнала друга сърна и я попитала: Какво щеше да направиш, ако беше човек?

Дано да не обидя автора на темата, но въпросът му ми звучи точно така.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Интересува ме, какво бихте направили/постъпили ако имахте неограничени възможности. За улеснение може да си представите че сте в ролята на Космическия абсолют, Бог и т.н. Моля аргументирайте вашите предполагаеми действия:)

Поздрави

Всеки може да бъде само себе си и никой друг. Дори и да се заблуждава, че може, дори и да иска и да се опитва да бъде някой друг, това няма как да стане.

Ако имах неограничени възможности... Ами то е ясно какво ще се получи. Всичко във Вселената ще се сведе до моето равнище на съзнание. Т.е. порядъкът в нея ще е според това, което аз възприемам за най-добро за всички. Но всъщност то няма да бъде, особено за съществата на по-високо ниво на развитие. Освен това неограничените възможности за да бъдат правилно реализирани се нуждаят и от неограничено съзнание, което да ги планира и организира реализирането им. Резултатите се определят не от възможностите, а от съзнанието, пред което стоят тези възможности.

Линк към коментар
Share on other sites

Донка - как да разбирам думите ти? Като Бог е инертен защото нищо не прави, или битието господне е несъизмеримо с битието човешко и думата "прави" е неуместна в случая? А това "Той Е" да го разбирам ли като - той е всичко около нас, и самите нас, и това което не виждаме, а понеже всичко (поне във видимия свят) се движи, тоест прави нещо, то по подразбиране би следвало това което ни съставя също да "прави" нещо?

Имаше период, в който интензивно проучвах въпроса, но сега не бих си губила тук времето да обяснявам как и какво...

Та накрая за себе си лично приех схващанията, според които Бог може да се определи само с НЕ Е + допълнение. Човешкото ни съзнание е твърде ограничено за да си състави понятие какво е Бог. Колкото до какво прави - засега предпочитам да се придържам към схващането за синархията както съм го разбрала и приела от книгата на Шмаков.

Това беше сериозно, макар темата да е по-шеговита най-вероятно.

В тон с Ивета, но и със себе си бих добавила какво нямаше да правя - нямаше да се опитвам да оценям как мислят и какво представляват другите хора. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с Донка: «Човешкото ни съзнание е твърде ограничено за да си състави понятие какво е Бог».

Дух всюду сущий и единый,

Кому нет места и причины,

Кого никто постичь не мог,

Кто всё собою наполняет,

Объемлет, зиждет, сохраняет,

Кого мы называем: Бог.

Измерить океан глубокий,

Сочесть пески, лучи планет

Хотя и мог бы ум высокий, –

Тебе числа и меры нет!

Не могут духи просвещенны,

От света Твоего рожденны,

Исследовать судеб Твоих…

Ода "Бог"

Линк към коментар
Share on other sites

Ако бях Бог, щях да правя каквото и сегашният - щях да оставя всеки да прави каквото си иска, на всяко същество щях да дам свободата. Който иска да си удря главата в стената, който иска да се гмурка в дълбокото, който иска да лети, който иска да обича, който иска да мрази... Създадени са видимото и невидимото, създадени са законите и който както иска, така да се ползва. За да не повтарям на всеки какви са законите, записал съм ги в самите гени, оставил съм вътрешен водач на всеки какво му е отредено да прави и какво не бива да прави, ако не иска да го боли. Ама всеки сам си избира. Няма по-съвършен подход за развитие. А отговорът на всички въпроси е много прост:

Любов, любов, любов!!!

3d_053.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Темата е базова и инфантилна, но приемам нещата на шега.

Та, ако бях Бог, никога нямаше да създам човеците :)

Дали наистина темата е инфантилна :) или егото ни пречи, да се "принизим" и да се замислим над подобни "инфантилни" теми? Впрочем, лично аз мисля че децата (до определена възраст) са много по-близо до Бог, защото са непринудени и необременени от сложни теософски концепции, които най-вероятно нищо и не обясняват. На децата им липсва и лицемерието, което някои от нас уж си мислят че не притежават:) Обожавам децата, защото е достатъчно да им "подадеш" малко за да "научиш" много, без да кажат "ама тва е тъпо, не няма да мисля, щото не си струва"

Второто изречение ми стана много интересно, признавам си. В доста теми във форума се твърди, че бог е създал човека по свой образ и подобие. Че ние сме създадени с определена мисия, и тя е да стремим да се слеем с Него. Това, твърдят ставало в продължение на много животи, срещайки трудности, страдайки, но и изпитвайки хубави моменти, да успеем да осъзнаем нашата основна цел, и така лека -полека да се стремим към съвършенството т.е. към Бог.

Смяташ ли, че ако ти беше Бог, и не харесваше хората, щеше да бъдеш Бог?

Желая ти, да откриеш детското в себе си :)

PS Моля, ако администраторите сметнат темата за неадекватна да я премахнат. Благодаря

Линк към коментар
Share on other sites

Темата е базова и инфантилна, но приемам нещата на шега.

Та, ако бях Бог, никога нямаше да създам човеците :)

Абе то не е много по темата, но се замислих защо никога нямаше да създадеш човеците. Предполагам смяташ, че са лоши, гадни и т.н.

Всеки си има право на мнение, но аз мисля, а и Учителя има беседи по въпроса, че не Бог е създал лошото в хората. Лошото е човешко дело, дяволът е човешки продукт, а Адът е тук на Земята.

А пък да не цитирам източните учения, които казват, че злото, което виждаме, е всъщност отражение на злото в нас.

Та малко ме стресна това изавление, че и аз се запитах какво бих направил, ако бях Бог.

Ами щях просто да продължа с нещата, с които съм се захванал като Бог. С всичките.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...