Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какъв е смисълът на физическата красота?


Recommended Posts

ТАТЯНА БЕК

* * *

Вечно ме мамят дворове глухи

с вехториите насъбрани...

Вместо краваи - корички сухи,

вместо жерави - грозни врани.

Улиците,

които са криви,

и горичките -

смешно редки,

и лицата -

тъй некрасиви,

и - кривокраките табуретки.

Ще надаря с красота пристрастно

тяхната същност несъвършена...

Всичко, което си е прекрасно,

ще пребъде в света и без мене!

Линк към коментар
Share on other sites

Красиви момичета

Всеки ден притичвам

по прашните улици,

срещу мен - красиви момичета...

Толкова хубави, спретнати

чистички,

толкова льскави!

Всеки ден се натьквам

на красиви момичета...

Толкова кьрдави,

толкова весели,

безгрижни, превзетички!

Толкова умнички!

Всеки ден се натьквам

на прашните улици.

Срещу мен - обикновени работници,

пияници, просяци.

Всеки ден се засрещам

сьс купчини работа,

сьс вечно страдание,

напукани длани,

сьрдити чела,

безкрайна умора, борба...

Срещу мен - нито една...

красива жена.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен физическата красота бива разобличавана или потвърждавана, когато погледнеш човека в очите, а те никога не лъжат. Единствениат критерий за красота за мен са очите на човека. По погледа на човека разбирам дали е искрен, душевно богат, добър, честен, интелигентен. Винаги и само, гледам ОЧИТЕ.

Линк към коментар
Share on other sites

В очите на човека е скрита цялата истина за вселената. И за неговата. Това, което желаем да научим, можем да го направим само с поглед право в очите. И без думи, без нито една. В очите на човека се крият всички тайни на всемира от памтивека до сега. Както и бъдещето е закодирано там. Ирисите показват всичко, стига да умеем да четем.

Линк към коментар
Share on other sites

а как се чете по очите???мога ли по тях да разбера дали човека отсреща ме обича?искрите в очите значат ли любов или са от алкохола които е изпил човека:)

Линк към коментар
Share on other sites

"Красивото се състои в подобаващата пропорция, защото сетивата се радват на неща с добра пропорция." / Тома Аквински, "Сума на теологията" I,5,4 /

За да има Красота, трябва да има не само съответната пропорция, но също и целокупност (т.е. всяко нещо да има всички части, които му се полагат, затова осакатеното тяло се смята за грозно), и блясък - защото красиво наричат това, което има ясен цвят - и пропорция, и съзвучие. Пропорцията става метафизично начало, което обяснява самото единство на космоса като порядък на всичко, който се противопоставя срещу първичния хаос.

Линк към коментар
Share on other sites

У Недини слънце грее

У Недини слънце грее,

върбо ле, върбо, върбице!

То не било ясно слънце,

на ми била сама Неда -

с черни очи еленови,

с дълги клепки босилкови,

с бели зъби бисерови,

с тънка снага самодивска.

Събрале се малки моми

да играят по тревица,

да си берат жълто цвете,

а Неда им тихом дума:

- Ей ви вазе, малки моми,

поиграйте се на слънчице,

дорде не е прегорело,

дорде не е подухнала,

върла зима в чужда къща. -

Израсла е тънка върба

в Недините равни двори;

тя не била тънка върба,

на е била сама Неда,

с бели ръце засукани...

Заспала Неда, Девойко мари хубава, Слънце и мома се надгряват, Момина хубост,...

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

Смисълът на физическата красота е да радва окото и да се наслаждава Човекът на околния свят.

Така изпитва Човекът приятни чувства, носещи удовлетворение и наслада на Душата му.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Понятията "красиво" и "грозно" както казвате са относителни. Ако някой външно не е особено привлекателен, това е неговият образ в резултат от минали грешки и ако той съзнателно се опитва да се промени с любов и светлина в съзнанието, то рано или късно физическият му образ следва също да се промени. Може би не трябва да разчитаме само на външността, по нея не можем да отсъдим сегашното вътрешно състояние, което ще се прояви външно в бъдещето.

А тя Красотата е навсякъде, просто нека да сме оптимисти, да я потърсим! Тя е там, в цъналото дръвче в парка и в рошавото врабче на клончето, в лъчезарната усмивка на бебето и в топлите очи на сбръчканата старица!

Линк към коментар
Share on other sites

"Красивото се състои в подобаващата пропорция... и блясък ... което има ясен цвят - и пропорция, и съзвучие.

Пропорцията ... единство на космоса

:thumbsup: Красивото движение хармонира с вътрешната реакция на зрителя.

Красотата е навсякъде, просто нека да сме оптимисти, да я потърсим! Тя е там, в цъналото дръвче в парка и в рошавото врабче на клончето, в лъчезарната усмивка на бебето и в топлите очи на сбръчканата старица

Там е особено когато имаме обич в себе си.

Обичта дава щедро :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Физическата красота е част от пълноценното себеусещане на всяка личност, която пък е инструмент за изява на същинския човек. Не всички красиви и физически пълноценни хора са красиви и не всички физически ощетени хора са грозни. Естествен е стремежът на човек да се чувства комфортно в собствената си кожа - но природата твърде често ощетява определен дух в името на една по-висша цел. Примери от историята - бол. Фасадата не е всичко, има и интериор. Дяволът, например, е изумително красив и убедителен - поне на пръв поглед. Запазена марка. Личен опит.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Физическата красота е хубаво нещо - първи показател за съвършенство.

Но това е външната ни обвивка - тялото. Тя е нещо преходно. Това което остава от тялото е духът - вътрешната / душевната красота и хармония. Едва когато сме пречистили душите си и оползотворили правилно енергиите си, можем да кажем, че сме красиви.

Бъдете красиви :3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

... не всички физически ощетени хора са грозни.

:thumbsup:

В един магазин веднъж видях мъж около 40 години. Както казват, не беше щедро надарен от природата с красота. Изглеждаше и състарен. И ето че видях двете му деца и те го гледаха с такова голямо доверие и обожание. Лицето му се промени от чувствата на обич които изпитваше. Той беше щастлив и ми стана много симпатичен.

...тялото... е нещо преходно. Това което остава от тялото е духът - вътрешната / душевната красота и хармония. Едва когато сме пречистили душите си и оползотворили правилно енергиите си, можем да кажем, че сме красиви.

:angel:

И за мен най важната красота е красотата на душата :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Митът за Квазимодо обслужва надеждите на Грозотата само...

Един човек трябва да е красив, една жена, един мъж, едно дете.

Душата може да е красива, само ако има и красиво лице. Който мисли иначе - да иначе. Моят опит досега говори затова.

Линк към коментар
Share on other sites

Виждал съм очарователни хора които не могат да се нарекат красиви.

Виждал съм и некрасиви хора щастливи.

Обратно, виждал съм красиви физически хора да се самоубиват.

Сигурно не от щастие и душевен мир.

Линк към коментар
Share on other sites

Това пък какво общо има - щастието с красотата, темата не е такава..

Може би грозните са най-щастливи и най-духовни. Хайде бе.

Смисълът на физическата красота е точно в това - да виждаш смисъл, да виждаш пролука и да не се примиряваш с грозотата - и у себе си, и в живота си, и с тези, с които общуваш.

И колкото и да се смята, че красотата била относителна, изобщо не е така, красивите са си красиви, а грозните са си грозни.

Линк към коментар
Share on other sites

Светът е пъстър, какво по-красиво от това? :3d_031:

Преводът е като жената - ако е хубав, не е верен, а ако е верен - не е хубав. -източник* http://www.beinsadouno.com/board/index.php...amp;#entry41723

:3d_146:

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Лагорда! :thumbsup2: за пъстротата на света!

:feel happy: А на мен напоследък ми прави впечатление, че грозното, което забелязвах около себе си преди, е изчезнало съвсем. Всичко си има някаква своя красота.. И изкривената съхнеща брезичка, и прегърбената набръчкана от годините, но винаги усмихната баба Гинка, и дори вечно мърморещата за нещо съседка... и децата, които играят на улицата...и девойчето, което събира погледите с изяществото си, и прохождащият след инсулт мъж в парка... :feel happy:

Но по темата - да, има и силно привличаща окото, ума, емоциите физическа красота - не само човешка. Когато се докоснат очите ми до нея, имам усещането, че външният образ твърде силно привлича вниманието ми и малко или повече нарушава нормалното възприятие на обектите... Като че ли подлага на изпитание сетивата, ума, емоциите ми - дали ще устоят на "гравитацията" на физическата красота? Ако не устоят, нещо в мен се поляризира - умът започва да дели външностите на "красиви" "не-заслужаващи-внимание" и "грозни", той е накарал сетивата преднамерено да търсят признаците им. Появяват се негативни емоции - най-различни...

Преди смятах това за нещо нормално... Сега вече разбирам езика на негативните си емоции - те ме предупреждават, че умът и сетивата са взели превес над любовта в мен и се опитват да представят поляризацията, делението, етикирането като "любов към красивото". Упражнявам се да се радвам еднакво и на физическата красота, и на всичко, в което тя е в намалена "доза"...

Та, освен всичко друго - намирам и този смисъл на физическата красота - дава ми шанс да "проверя" доколко любовта, която нося в себе си е свободна от диктата на ума и сетивата ми и дали пазя нейния приоритет.... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Красотата е хармония. Усещането за красота е хармония между нас и обекта, който наблюдаваме. Всеки обект се възприема от различните хора по различен начин. За поповата лъжичка локвата с кал е раят.

Наистина съществуват някои отношения, които се смятат за оптимални и които най-често са заимствани от природата, но те са такива само по отношение живота на земята, а и сами по себе си не са критерий за красота. По отношение на човешкото тяло Леонардо да Винчи е казал достатъчно. Петър Дънов също е засегнал тази тема. Още в древността гърците са използвали определени съотношения между елементите в архитектурата си, както и преди това в Египет. Но въпреки това всички ли възприемаме пирамидите като красиви?

Съществуват и някои космически пропорции. Платон описва няколко геометрични фигури, които след това мисля, че Архимед доразвива. Също числото пи (всъщност най-вече пи). Но както казах самите тези пропорции не са показател за това дали един обект е красив и още повече за това, дали ще го възприемем като красив.

Линк към коментар
Share on other sites

Красотата е хармония. Усещането за красота е хармония между нас и обекта, който наблюдаваме. Всеки обект се възприема от различните хора по различен начин.

:thumbsup2:

Но както казах самите тези пропорции не са показател за това дали един обект е красив и още повече за това, дали ще го възприемем като красив.

:thumbsup:

:feel happy: А на мен напоследък ми прави впечатление, че грозното, което забелязвах около себе си преди, е изчезнало съвсем. Всичко си има някаква своя красота..

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

А на мен напоследък ми прави впечатление, че грозното, което забелязвах около себе си преди, е изчезнало съвсем. Всичко си има някаква своя красота..
:sorcerer::thumbsup2:

... на изпитание сетивата, ума, емоциите ми - дали ще устоят на "гравитацията" на физическата красота? ... Сега вече разбирам езика на негативните си емоции - те ме предупреждават, че умът и сетивата са взели превес над любовта ...
:thumbsup::feel happy:

Упражнявам се да се радвам еднакво и на физическата красота, и на всичко, в което тя е в намалена "доза"...

Та, освен всичко друго - намирам и този смисъл на физическата красота - дава ми шанс да "проверя" доколко любовта, която нося в себе си е свободна от диктата на ума и сетивата ми и дали пазя нейния приоритет.... :feel happy:

Да, добър тест.

Преклонението пред физическата красота е вид атомно-астрален материализъм и идолопоклонство :3d_146:

тези пропорции не са показател за това дали един обект е красив и още повече за това, дали ще го възприемем като красив.
Смисълът на физическата красота е точно в това - да виждаш смисъл, да виждаш пролука и да не се примиряваш

И тук има истина, вид красота на тялото е естествеността, силата, здравето и функционалността. И въпреки че

Всеки обект се възприема от различните хора по различен начин.

съвременните идеали повече се доближават до тези на античността и са много-по-верни от "корсетните" или "грим-базирани" начини да се излъже окото.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Физическата красота е функция, зависеща от поглъщането и отразяването на светлината от съответната физическа форма- съвсем същото се отнася и за красотата на Душата, защото и тя е своеобразна форма.

Едва ли някой би отрекъл, че повечето деца са красиви като физическа форма на проява- грозното в човека се проявява само ако е поканено о тсамия човек да се разполага в него...прилича на нескопосано поставен грим, а това което за хората е критерий за физическа красота е всъщност...добре поставен грим...Естествената красота на физическата форма днес е нещо което все още не познаваме...

Ако един гроден на вид човек заспи, лицето му по време насън може и да е като ангелско...Красотата има своя статика и динамика, и това е което не познаваме...но за което провеждаме конкурси...

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, виждала съм и не дотам красиви малки деца.

Интересно ми е, че много лесно и почти безпогрешно разпознавам именно по този критерий (според мен) дали едно съвсем малко бебе е момче или момиче (моля, да не се обиждат мъжете, обаче някак от съвсем малки момиченцата са малко по-красиви).

А може би виждам нещо друго? Защото грешките, които правя, обикновено са при хора с хомосексуална ориентация (гледайки техни бебешки снимки).

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...