Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пуританите


Канел

Recommended Posts

Интересно ми е какво мислите за пуританите и пуританството като морална система. :)

Кои са добрите и лошите страни на една такав аскеза?

Позакъснял си, трябваше навремето, през 18 век да го споменеш. Пък особено следващия век - Викторианската епоха, която няма нищо общо с аскезата, а с лицемерието.

Но, както винаги, ние преоткриваме истини или лъжи след столетия :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами откъде знаеш, че не съм го споменал през 18 век? :)

...

Мммм, а аз се чудех откога се познаваме с теб :)

Линк към коментар
Share on other sites

Нямам особени познания по темата, за което се извинявам. Попрочетох това онова, защото ми стана интересно:) Това което мога да ти кажа е, че не обичам "абсолютизирането". Налагането на догми, норми и правила не ми е по-вкуса. Освен това, смятам че човека е несъвършен и всичко което произлиза от него също. Предполагам че в развитието си християнстово е имало нужда да премине през такъв период, и доколкото прочетох е имало положителни страни. Колкото и да не обичам нормите, неохотно ще се съглася че понякога те са необходими, дори и на мен. Пуританите са били добре образовани хора, завършили в голямата си част добри училища и университети, което мисля е похвално. Не че образованието е критерий само по себе си, но все пак е крачка напред. Това с което свързвам асоциативно думата "пуритан", е човек чието мислене е вкарано в някакви граници. Това мисля носи и негативния аспект, в смисъла на тази дума за мен. Смятам че когато човек има свободата да мисли и еле пък да действа без ограничения, тогава той е "истински" човек. На мнение съм, че немалка част от т.нар. лошо поведение у хората се дължи именно на подтискане, включително и несъзнавано на някакви тяхни неосъществени стремежи. А защо не са ги осъществили? Ами защото - така са научени от родителите си, от средата която ги заобикаля, от това че някой казал че не е морално, редно и т.н. В противовес на казаното от Ивета, бих казал че "пуританството" като явление далеч не е отживелица. Нещо повече, на мнение съм че голяма част от съвременните хора са скрити пуритани :) Достатъчно е да се поразходите из улиците, да погледате телевизия, и ще забележите колко много и разнообразни "рамки" сме си сложили. Голяма част от тях, мисля ни правят нещастни, но явно волята това да се промени, или я няма или е недостатъчна. Колективното поведение, пък ужасно го ненавиждам. Уж всеки от нас бил отделна вселена, егоист сам по-себе си, обаче все се бутаме у другите, като че ли избягвайки да носим персонална отговорност, щото в групата си номер еди кой си.

Лично за себе си мога да кажа, че силно желая да познавам "свободни" хора, но за жалост досега не съм срещнал такива, или поне в пълния смисъл на думата. Вярвам че свободния човек, е този който сам гради пътя си, мисли (ползва мозъка си рационално), осъзнава грешките си и се старае да ги коригира, осъзнавайки себе си той "познава" и другите, и така постепенно това което наричаме Зло постепенно би трябвало да изчезне в него.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами откъде знаеш, че не съм го споменал през 18 век? :)

ЧНГ!

Споменал си го и още как 3d_146.gif. Чудех се къде да пожелая ЧНГ, а то било в тази тема. Ей на, пак си ме спреварил sorcerer.gif

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Интересно ми е какво мислите за пуританите и пуританството като морална система. :)

Кои са добрите и лошите страни на една такав аскеза?

Канел, интересна тема :thumbsup:

Нямах време да пиша през седмицата. Предполагам имаш предвид истинската система на пуританизъм, възникнала в Англия, мисля още през 16 век. Тази система е напредничава за времето си и много полезна, като се има предвид, че християнството през вековете затъва все повече в пищни ритуали, откупуване с пари и материални блага местата в Рая, все по-голяма намеса и дори директно упражняване на светска власт и т.н.

Като идея и морална система е чудесна, просто с времето нещата, както често се случва, започват да придобиват предимно външен характер. И оттам до нас е стигнало предимно преносното значение на думата "пуритан" - човек, който външно се прави на много морален, строг, аскетичен, а в действителност скришом си прави какво ли не :)

Линк към коментар
Share on other sites

Като идея и морална система е чудесна, просто с времето нещата, както често се случва, започват да придобиват предимно външен характер. И оттам до нас е стигнало предимно преносното значение на думата "пуритан" - човек, който външно се прави на много морален, строг, аскетичен, а в действителност скришом си прави какво ли не :)

Хм, интересна интерпретация. За мен пуритан винаги е означавал "човек, който живее строго, без разточителства", т.е. едва ли не аскет. Никога не съм схващал пуританите за лицемери. Но както и да е... :feel happy:

Пуритани

Линк към коментар
Share on other sites

Поразгледах сайта.

Аз мислех, че съвременното протестанство е взело доста от пуританството. Ако трябва да избирам между католицизъм и протестанство, бих се спряла на протестанството.

А ти какво имаше предвид, като отваряше темата?

Линк към коментар
Share on other sites

А ти какво имаше предвид, като отваряше темата?

Ами исках да видя дали някой ще направи паралел с УББ. :3d_146:Щото и там моралните критерии са доста високи.

Освен това за мен беше интересно да науча, че за някои хора "пуритан" е синоним на "лицемер", което признавам си ме изненада.

Линк към коментар
Share on other sites

пуритан

Пуритан е човек който живее оскъдно и който се самоограничава. Пуритан е още синоним на човек слагащ прегради пред изкушенията на плътта.

уикиречник

И аз като Диана мислех, че пуритан е човек, който се прави на светец пред хората, а не е такъв в действителност. Вероятно защото в повечето случаи наистина е така.

ПП. Не мога да се сетя, какво е УББ?!

Този, който е чист вътрешно, или поне искрено се стреми към това, вярва, че има чисти хора. Този, който не е чист, не вярва.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

А можеш ли да направиш съпоставка между есеите и пуританите?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...